آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری

آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
پيوندهاي روزانه
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
نیلی بلاگ

انتخاب زاویه دید و محل قرار گرفتن دوربین نسبت به موضوع عکاسی یکی از مهمترین قسمتهای خلق یک عکس خوب است. ولی افراد کمی به آن توجه می کنند. وقتی از گروهی از دوستان عکس می گیرید، چقدر موقعیت خود را تغییر می دهید تا بهترین زاویه را پیدا کنید؟

اولین تغییر آشکاری که با عوض کردن زاویه دید مشاهده می کنید. در پشت زمینه تصویر است. اگر سوژه عکاسی را نمی توانید به آسانی جابجا کنید، بهترین راه حل تغییر زاویه دید است یعنی شما به عنوان عکاس باید آنقدر جابجا شوید تا موقعیت مناسب را پیدا کنید.

با تغییر زاویه دید نسبت به سوژه عکاسی شما می تواند کاملاً متفاوت به نظر برسد. با انتخاب یک زاویه درست می توانید کاری کنید که عکس های شما کاملاً پویا به نظر برسند. برای این منظور سعی کنید از زوایای مختلف از سوژه خود عکس بگیرید. مخصوصاً برای عکس های ورزشی سعی کنید تعداد بیشتری عکس بگیرید زانو بزنید و تا می توانید به زمین نزدیک شوید.

همینطور با این تغییرات پرسپکتیو شما می تواند به شدت تغییر حالت دهد، بخصوص اگر از لنزهای Wide استفاده کنید. اگر از فردی در حالت ایستاده و تمام قد عکس می گیرید و از یک لنز Wide استفاده کنید. در این صورت سر فرد نسبت به بدن او بزرگتر دیده می شود. و اگر زانو بزنید و با همین لنز از پایین عکس بگیرید به طوریکه دوربین هم سطح با کمر کسی که از او عکس می گیرید باشد مشاهده خواهید کرد عکس شما تناسب بیشتری با بدن فرد دارد.

وقتی که در فضای آزاد و در طبیعت عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد می کنید مشاهده خواهید کرد که با تغییر زاویه دید دوربین اثر تابش آفتاب هم بر سوژه شما تغییر می کند. این وضعیت یکی از محدودیت های زاویه دید است که خود یک یحث کامل را می طلبد.
دو عکس تمام قد بازاویه افراط شده و یک لنز Wide معمولی می تواند تأثیر زیادی در افزایش حالت پرسپکتیو در عکس داشته باشد.

وقتی عکس هایی می گیرید که در پشت زمینه آن آسمان با درخشندگی های خاص خود قرار دارد باید به exposure دوربین خود توجه بیشتری نشان دهید. و اگر دوربین را در حالت اتومات قرار داده باشید چهره شخص بسیار تیره می شود. با تغییر exposure چند عکس بگیرید تا بهترین وضعیت را پیدا کنید.

منبع:

دانش رشد

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ساعت 0:38
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 11 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

برای مراقبت از دوربین دیجیتال چه بکنیم و چه نکنیم؟

1. به طور منظم دوربین را تمیز کنید.

2. دوربین خود را در برابر ضربه، لرزش، میدان مغناطیسی، دود، آب، بخار، شن یا مواد شیمیایی محافظت کنید.

3. کلیه قطعات متحرک دوربین دیجیتال را بادقت حرکت دهید.

4. همیشه قبل از اینکه کابل برق یا رابط را قطع کنید یا وصل کنید یا حافظه یا باتری را جا بزنید یا در بیاورید دوربین را خاموش کنید.

5. دوربین را در جاهای مرطوب، پرگرد و غبار و کثیف استفاده نکنید.

6. دوربین را در دمای خیلی بالا یا خیلی پایین قرار ندهید.

7. دوربین را در برابر نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی قرار ندهید بخصوص در داخل ماشین وقتی پشت شیشه قرار دارد.

8. دوربین خود را در محیط خشک نگهداری کنید. عکاسی بارداری

منبع:

دانش رشد

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ساعت 0:37
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 12 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

در این مقاله نکاتی در مورد عکاسی از چهره بیان می شود که به شما در گرفتن عکس های زیباترین و قرار گرفتن در موقعیت درست و توجه به نور و ... موارد دیگر کمک می کند.

نور

بدترین نوع نور همان نوری است که از روبرو مستقیماً به صورت فرد می تابد مانند نوری که از فلاش دوربین می تابد. به هر حال از هر وسیله ای که به عنوان منبع نور استفاده می کنید یک چیز را فراموش نکنید نور باید از پهلو بتابد و نه از روبرو یا از جاییکه دوربین قرار دارد.
نقطه ایده آل برای منبع اصلی نور جایی است که نسبت به دوربین با زاویه 45 درجه قرار گرفته باشد. هر چه از زاویه از 45 بیشتر شود سایه ها بیشتر می شوند و اگر بخواهید این سایه ها را بیشتر کنید می توانید زاویه تابش نور نسبت به دوربین را به 90 درجه نزدیک نمایید. همین حالت برای زوایای عمودی هم صدق می کند بهتر است زاویه منبع تابش 45 نسبت به سطح افق باشد و از بالا بتابد و در صورتیکه احتیاج به خلق سایه داشتید می توانید این زاویه را به دلخواه خود تغییر دهید.
شما می توانید از یک یا سه یا حتی تعداد بیشتری منبع نور استفاده کنید مثلاً یکی سمت راست یکی سمت چپ و یک منبع نور هم در بالا قرار داشته باشد برای تنظیم شدت نور و سایه ها می توانید به سادگی آنها را دور و نزدیک کنید. اگر یک منبع نور دارید می توانید از دیوار سفید خانه خود یا صفحه های کاغذی سفید رنگ بزرگ برای بازتاب نور در سمت دیگر استفاده کنید. حال می توانید شخصی را که سوژه عکاسی کودک در آتلیه کودک است بین آن دیوار و منبع نور قرار دهید. دیوار سفید رنگ شما نور منبع را از سمت دیگر به چهره فرد منعکس می کند.

موقعیت دوربین

برای موقعیت دوربین نمی توان مانند موقعیت نور یک زاویه مشخص تعیین کرد چون موقعیت دوربین با توجه به احساسی که چهره فرد قرار است در عکس بیان کند فرق می کند. یکی از اولین زوایایی که هر عکاسی ممکن است انتخاب کند این است که شخص رو به نور بنشیند و سر خود را کمی به سمت دوربین بچرخاند.
قیافه های مختلف هر کدام یک زاویه خاص دارند که در آن وضعیت می توان بهترین عکس را از آنها گرفت بعضی ها از روبرو و بعضی ها کمی زاویه احتیاج دارند گاهی باید کمی بدن افراد را بچرخانید، اما فراموش نکنید که باید به سرعت عکس خود را بگیرید تا بهترین موقعیت را از دست ندهید.
در عکاسی از کودکان سعی کنید دوربین را در سطح چشمان آنها قرار دهید.

نکته دیگر اینکه سعی کنید به عنوان عکاس در موقعیتی قرار گیرید که پشت زمینه خیلی واضح نباشد تا تمرکز بیننده را روی چیزی غیر از سوژه اصلی به هم بزند. و در ضمن از زیبایی عکس بکاهد.


کادر را پر کنید.

و کلام آخر اینکه زمانیکه از چهره اشخاص عکاسی می کنید سعی کنید قسمت زیادی از کادر عکس را چهره فرد پر کند به اندازه کافی زوم کنید و به اندازه کافی نزدیک شوید. و می توانید بعد از عکاسی قسمتی از تصویر خود را برش بزنید که چهره فرد در آن وجود دارد. توجه داشته باشید سر فردی که از او عکس می گیرید نزدیک بالای کادر عکس باشد.

منبع:

دانش رشد

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ساعت 0:36
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 12 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

وقتی به این می‌اندیشیم که دوربین عکاسی در یک دهه‌ی گذشته تا چه حد متحول شده است، به نظر می‌رسد باید در سال‌های پیش رو هم منتظر نوآوری‌ها و تغییراتی بسیار شگفت‌انگیز باشیم. در این مقاله قصد داریم در مورد برخی از پیش‌بینی‌هایی صحبت کنیم که در مورد آینده‌ی صنعت و هنر عکاسی و همچنین دوربین عکاسی مطرح می‌شود. اگر دوست دارید با ما به سفری جذاب در آینده بروید، این مطلب را تا پایان بخوانید.

سنسورهای چند صد مگاپیکسلی

پیش از هر چیز توجه شما را به یک مثال جلب می‌کنیم. زمانی که دوربین عکاسی بارداری در آتلیه بارداری از نوع  کانن ۵D در سال ۲۰۰۵ میلادی به بازار آمد، سنسوری ۱۲٫۸ مگاپیکسلی داشت. آخرین مدل این سری یعنی کانن ۵D Mark IV که در سال ۲۰۱۶ میلادی عرضه شد، سنسوری ۳۰٫۴ مگاپیکسلی داشت. دوربین عکاسی کانن ۵DS R حتی از این هم فراتر رفته و یک سنسور ۵۰٫۶ مگاپیکسلی دارد.

آینده دوربین عکاسی

روند این تغییر را می‌بینید؟ حدود یک دهه طول کشیده است تا کانن میزان مگاپیکسل سنسور دوربین‌های عکاسی رده‌بالای خود را تقریبا چهار برابر کند. بنابراین غیرمنطقی نیست اگر تصور کنیم تا ده سال دیگر به دوربین‌هایی با سنسور چند صد مگاپیکسلی دست پیدا کنیم.

همچنین به نظر منطقی می‌آید که بپذیریم در کنار این سنسورهای فوق‌العاده، شاهد افزایش چشمگیر حساسیت (ISO) هم خواهیم بود. این یعنی سرانجام روزی دوربین‌های عکاسی قادر خواهند بود در تاریکی هم ببینند. شاید این موضوع برای شما هیجان‌انگیزتر باشد!


دوربین‌های کوچک‌تر

آینده عکاسی

در روزهای ابتدایی عکاسی، دوربین‌ها بزرگ و سنگین بودند. البته در دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی هم هنوز خبری از دوربین‌های خیلی کوچک و سبک نبود. امروز ما روی گوشی‌های موبایل خود دوربین‌هایی بسیار باکیفیت داریم که بسیار هم کوچک هستند. با این حال پیش‌بینی می‌شود که در آینده، باز هم دوربین‌های عکاسی کوچک‌تر خواهند شد.

آینده دوربین عکاسی

ممکن است دوربین‌های عکاسی به سمت حذف شدن تمام قطعات متحرک مانند آیینه و لنز پیش بروند. شاید دوربین‌های آینده شبیه به چیزی باشند که در تصویر بالا می‌بینید. یک دوربین کاملا تخت که ممکن است انعطاف‌پذیر هم باشد. این تصویر بیشتر شبیه به فیلم‌های علمی-تخیلی است!

دوربین‌های باهوش

زمانی دوربین‌های آنالوگ کانن به نظر دستگاهی با تکنولوژی‌های پیشرفته به نظر می‌رسیدند. ولی امروز در مقابل دوربین‌های نظیر نیکون D850 بیشتر شبیه به عتیقه‌ای گران‌بها هستند. منظور ما این است که دوربین‌های عکاسی به طور پیوسته به تکنولوژی‌های جدید و فوق‌العاده‌ای مجهز می‌شوند که عکاسی را به تجربه‌ای مهیج‌تر تبدیل می‌کنند.

آینده عکاسی

این تحولات ممکن است در آینده به ساخته شدن دوربین‌هایی بینجامد که با پیام‌های عصبی کنترل می‌شوند. برای مثال، ممکن است روزی بتوانید دوربین‌ها را تنها با حرکت دادن چشم کنترل کنید؛ مانند گرفتن عکس با دوبار پلک زدن یا تنگ کردن چشم برای زوم.

یکی دیگر از پیش‌بینی‌های جسورانه این است که شاید روزی دوربین عکاسی بتواند امواج مغزی ما را بخواند. در این صورت همین که چیزی دوست‌داشتنی را ببینید، دوربین به صورت خودکار تصویر آن را ثبت خواهد کرد.


فرمت‌های جدید

زمانی که بسیاری از ما کودک بودیم، دوربین‌های پولاروید آخرین مد روز محسوب می‌شد. اما امروز کودکان در حال منتشر کردن عکس برای دوستان و غریبه‌ها روی اینستاگرام هستند. جهش از عکس‌های فوری پولاروید به اینستاگرام این پرسش را مطرح می‌کند که در آینده عکس‌ها را چگونه خواهیم دید؟

آینده دوربین عکاسی

شاید عکس‌ها را به صورت سه‌بعدی چاپ کنیم. شاید آن‌ها را با استفاده از خود دوربین روی دیوار بیندازیم. شاید هم مانند تصویر بالا بتوانیم آن‌ها را به صورت هولوگرام‌های سه‌بعدی معلق در هوا نمایش دهیم. در هر حال چیزی که مسلم است، در آینده شاهد تغییراتی بزرگ در زمینه‌ی شیوه‌ی چاپ کردن و دیدن عکس‌ها خواهیم بود.

نرم‌افزارهای هوشمندتر

همین الان هم دوربین‌ها توانایی تشخیص چهره، چشم‌ها و حتی بدن سوژه‌ها را دارند. بنابراین فاصله‌ی زیادی با رسیدن به دوربین‌هایی که در این زمینه قابلیت‌های پیشرفته‌تری داشته باشند نداریم.

آینده عکاسی

در حال حاضر پلتفرم «کلاد ویژن» (Cloud Vision) گوگل می‌تواند مانند چیزی که در تصویر بالا می‌بینید، سوژه‌های موجود در یک عکس را تجزیه و تحلیل و تفسیر کند. این یعنی به زودی کامپیوتر ما می‌تواند تمام کارها را از گلچین کردن تا مدیریت و پردازش عکس‌ها، به دست بگیرد. البته شاید همه دوست نداشته باشند که از پردازش عکس‌ها دست بکشند، ولی قطعا همه دوست دارند که عکس‌هایشان به صورت خودکار مدیریت شود.

‌بازگشت به ریشه‌ها

به نظر می‌رسد همیشه چیزهایی که در گذشته بسیار محبوب بوده‌اند، دوباره روزی مد خواهند شد. عکاسی هم از این قاعده مستثنی نیست. کافی است به محبوبیتی که دوربین‌های چاپ سریع مانند دوربین‌های Instax فوجی‌فیلم در سال‌های اخیر به دست آورده‌اند نگاه کنید.

پیش بینی آینده دوربین عکاسی

با احیا شدن دوربین‌های آنالوگ در سال‌های اخیر و تلاش برخی از علاقه‌مندان برای حفظ «شیوه‌های قدیمی» عکاسی، شکی نیست که در آینده روزی هم می‌رسد که عکاسان دوربین‌های DSLR منسوخ شده و قدیمی روزگار ما را دوباره به دست خواهند گرفت و از این که چگونه با آن‌ها عکاسی می‌کرده‌ایم تعجب خواهند کرد.

در نهایت هیچ کس دقیقا نمی‌داند این قطار به کدام ایستگاه خواهد رسید. ولی یک چیز مسلم است؛ ۱۰ سال دیگر عکاسی با امروز بسیار متفاوت خواهد بود.

منبع: Photography Talkامتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ساعت 19:12
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 12 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

افراد ناشناس نقش مهمی را در عکاسی خیابانی بازی می‌کنند. با کمک آن‌ها می‌توانید روایت‌هایی جذاب ایجاد کنید و بیننده را به خیال‌پردازی وادارید. ولی اگر تازه به عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد خیابانی روی آورده‌اید ممکن است برای عکس گرفتن از غریبه‌ها به قدر کافی اعتماد بنفس نداشته باشید. در این آموزش با روش‌هایی در خصوص عکاسی خیابانی با دوربین موبایل آشنا خواهید شد که کمک می‌کنند علاوه بر بالا بردن اعتماد بنفس خود، محتاط بوده و هویت سوژه‌های عکاسی خود را فاش نکنید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۰۱
۱. پس‌زمینه‌ی مناسب در عکاسی خیابانی

در عکاسی خیابانی پس‌زمینه‌ی مناسب به اندازه‌ی خود سوژه‌ی اصلی اهمیت دارد. برای شروع عکاسی خیابانی ابتدا یک پس‌زمینه‌ی مناسب پیدا کنید و سپس منتظر بمانید تا شخصی از برابر آن عبور کند.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۰۲

انواع دیوارها می‌توانند انتخابی مناسب برای پس‌زمینه باشند. برای مثال می‌توانید از دیوارهای آجری، دیوارهای سیمانی، دیوارهای سفید، دیوارهایی با دیوارنوشته‌های شهری یا دیوارهای تبلیغاتی با تصاویر و نوشته‌های بزرگ استفاده کنید.

بیلبوردها و ساختمان‌های زیبا که ستون‌ها و طاق‌هایی چشم‌نواز دارند هم گزینه‌های خوبی هستند. همچنین کوچه‌های باریک می‌توانند حس پرسپکتیو را با قدرت زیاد در کادر نمایش دهند. اگر از نقطه‌ای مرتفع عکاسی کنید حتی می‌توانید سطح زمین را به‌عنوان پس‌زمینه‌ی عکس به کار ببرید.اگر موفق شوید در کادر عکس تعاملی میان فرد ناشناس در حال عبور و پس‌زمینه برقرار کنید می‌توانید یک عکس خیابانی بی‌نقص با روایتی فوق‌العاده بگیرید. ثبت کردن تصویر فرد در موقعیت مناسبی از صحنه می‌تواند به کل مجموعه یک معنی کاملا جدید ببخشد.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۰۴

یک راه خوب برای شروع عکاسی خیابانی جستجو کردن محیط اطراف تنها به هدف کشف پس‌زمینه‌های عالی است. وقتی پس‌زمینه‌ی جالبی یافتید ترکیب‌بندی خود را تنظیم کنید و منتظر عبور یک سوژه‌ی مناسب باشید. همواره آمادگی خود را برای فشردن دکمه‌ی شاتر حفظ کنید تا لحظه‌ی مناسب از دست نرود.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۰۵
۲. حفظ فاصله در عکاسی خیابانی

اگر عکاسی خیابانی از غریبه‌ها بدون کسب اجازه برایتان دلهره‌آور است می‌توانید برای غلبه بر استرس از فاصله‌ای دورتر از آن‌ها عکس بگیرید. اگر از مردم فاصله داشته باشید به احتمال زیاد متوجه عکس گرفتن شما نخواهند شد. این شیوه همچنین باعث می‌شود به مراتب کمتر به حریم دیگران وارد شوید و عکس‌های خیابانی شما عنصر احتیاط و ناشناس ماندن سوژه را حفظ کنند.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۰۶

به‌عنوان نمونه می‌توانید در یک سوی خیابان بایستید و منتظر عبور شخصی از پیاده‌روی سمت مقابل شوید. فقط حواستان باشد که عبور خودروها عکس شما را خراب نکند.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۰۷

هنگام عکاسی از فواصل دورتر اغلب می‌توانید با مقایسه‌ی تناسبات حس جالبی ایجاد کنید. حضور یک انسان کوچک در برابر یک ساختمان بلند تصویری بسیار چشم‌نواز خواهد ساخت.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۰۸
۳. استتار در عکاسی خیابانی

اگر می‌خواهید محتاط باشید و توجه مردم را جلب نکنید باید به شیوه‌ی رفتار و موقعیتی که هنگام عکاسی انتخاب می‌کنید کاملا توجه کنید. ایستادن در وسط خیابان در حالی که دوربین موبایل را درست جلوی صورت خود گرفته‌اید ایده‌ی چندان خوبی نیست. برای رسیدن به رویکردی محتاطانه‌تر بهتر است در درگاه‌ها مستقر شوید، روی نیمکت بنشینید یا در سایه‌ها بایستید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۰۹

یک ترفند خوب این است که وانمود کنید در حال نوشتن یک پیامک یا گوش دادن به موسیقی توسط گوشی موبایل هستید. بدین ترتیب دیگران متوجه عکاسی کردن شما نخواهند شد.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۰

همچنین می‌توانید از هندزفری به عنوان دکمه‌ی شاتر استفاده کنید. بدین ترتیب برای گرفتن عکس حتی مجبور به لمس صفحه‌نمایش گوشی موبایل هم نخواهید بود.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۱
۴. عکاسی خیابانی از زوایای مختلف

ممکن است هنگام عکاسی از غریبه‌ها با قرار گرفتن در موقعیتی که مانع از نگاه مستقیم آن‌ها به شما شود احساس راحتی بیشتری بکنید. همچنین اگر قصد دارید هویت سوژه‌های خود را فاش نکنید این روش گزینه‌ی بسیار خوبی است؛ چراکه چهره‌ی افراد در عکس دیده نخواهد شد.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۲

به زاویه‌های دید دیگری بیاندیشید که می‌توانید از آن‌ها به جای قرار گرفتن روبروی سوژه استفاده کنید. برای مثال می‌توانید در حالی که شخصی از شما دور می‌شود پشت سر او قرار بگیرید. یا اگر امکان صعود به محلی مرتفع مانند پل یا پنجره‌ی طبقات بالایی ساختمان وجود دارد از بالا عکاسی کنید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۳

عکاسی از موقعیت‌های مرتفع شانس خوبی برای خلق تصاویری با زاویه دید جذاب ایجاد می کند. همچنین می‌توانید از سایه‌های افراد استفاده‌های جالبی بکنید و به نتایجی عالی برسید. برای مثال عکس زیر بعد از عکاسی وارونه شده و در نتیجه گویی به جای انسان‌های واقعی این سایه‌ها هستند که در خیابان قدم می‌زنند.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۴

به همین ترتیب اگر نسبت به سوژه‌ی عکاسی در محلی کم ارتفاع‌تر قرار بگیرید می‌توانید از زاویه دید پایین استفاده کنید. ایستادن در پایین یک پله‌کان یا تپه این شانس را ایجاد می‌کند که با عکاسی از افرادی که بالاتر از شما قرار دارند به پیش‌زمینه‌ی عکس جذابیت بیشتری ببخشید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۵
۵. عکاسی خیابانی از انعکاس‌ها یا سایه‌ها

یک شیوه‌ی دیگر برای بالا بردن اعتماد بنفس و احساس راحتی بیشتر هنگام عکاسی خیابانی از افراد ناشناس این است که به جای خود فرد تنها از سایه یا انعکاس او عکاسی کنید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۶

اگر تنها از سایه یا انعکاس یک فرد عکس بگیرید نیازی نیست دوربین موبایل را مستقیما به سوی او نشانه بروید. در عوض دوربین موبایل را به سمت زمین، دیوار، چاله‌ی آب، شیشه‌ی یک پنجره یا چیزهایی از این دست خواهید گرفت.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۷

سایه‌های قوی تنها در آفتاب تند ظاهر می‌شوند. بنابراین یک روز آفتابی و پرنور زمانی عالی برای این گونه از عکاسی است. سایه‌ها به عکس نوعی حس مرموز و اسرارآمیز می‌بخشند. پس همواره چشمان خود را برای یافتن سایه‌های جذابی که تخیل بیننده را تحریک می‌کنند تیز کنید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۸
۶. تاکید بر ناشناس بودن سوژه در عکاسی خیابانی

یکی از جنبه‌های شگفت‌انگیز عکاسی خیابانی حسی است که هم به عنوان بیننده و هم به عنوان عکاسی به شما دست می‌دهد؛ این حس که شما در واقع نگاهی کوتاه ولی بسیار واقع‌گرایانه به زندگی افراد غریبه‌ی مشغول در خیابان می‌اندازید. برای تاکید بر این حقیقت که فرد حاضر در عکس برای شما غریبه است می‌توانید سوژه‌ها را به صورت سیلوئت‌هایی تیره ثبت کنید که جزئیات آن‌ها مشخص نیست.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۱۹

عکاسی سیلوئت به ساختن حس رمزآلود و دراماتیک در عکس کمک می‌کند. یک عکس سیلوئت همواره جای این سوال را در ذهن مخاطب باز می‌گذارد که این شخص کیست؟ عکس سیلوئت بسته به فردی که تصویر را می‌نگرد می‌تواند روایت‌های متفاوت بسیار زیادی داشته باشد. از آنجا که حالت چهره‌ی سوژه دیده نمی‌شود این مخاطب است باید روایت را در ذهن خود کامل کند.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۲۰

برای ساختن سیلوئت به یک منبع نوری قوی نظیر خورشید یا آسمان روشن در پشت سوژه نیاز دارید. پس از تنظیم ترکیب‌بندی فوکوس را روی سوژه قرار دهید و میزان نوردهی را تا جایی کم کنید که سوژه به صورت یک پیکره‌ی سیلوئت تیره به نظر برسد.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۲۱
۷. ثبت احساسات در عکاسی خیابانی

یک رویکرد کاملا متفاوت در عکاسی خیابانی از غریبه‌ها ثبت تصاویری است که حالت چهره و احساسات سوژه را نشان می‌دهند. البته این رویکرد بدین معنی است که هویت سوژه‌ها فاش خواهد شد و مجبور خواهید بود برای ثبت کردن جزئیات مورد نظر خیلی به آن‌ها نزدیک شوید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۲۲

شاید لازم باشد پیش از آزمودن این رویکرد ابتدا اعتماد بنفس خود را در عکاسی خیابانی بالا ببرید. هرگاه موفق به گرفتن این نوع عکس‌ها شوید تجربه‌ای فوق‌العاده خوش‌آیند برای شما خواهند بود. ثبت کردن احساسات یک شخص ناشناس کمک می‌کند روایتی جذاب و قوی داشته باشید که توجه بیننده را کاملا به خود جلب می‌کند.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۲۳

احساسات را همچنین می‌توانید از طریق ثبت کردن حرکات و زبان بدن نشان دهید. تلاش کنید به نحوه‌ی نمایش احساسات با زبان بدن توجه کنید و آن‌ها را در عکس‌های خود بازتاب دهید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۲۴
جمع‌بندی

عکاسی از افراد غریبه در آغاز می‌تواند کاری بسیار دلهره‌آور باشد. ممکن است این حس به شما دست دهد که به حریم خصوصی اشخاص تجاوز می‌کنید و در نتیجه نسبت به گرفتن عکس مردد شوید یا به کل از عکاسی دست بکشید.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۲۵

در عکاسی خیابانی لحظه‌ی مناسب [یا همان لحظه‌ی قطعی] اغلب بسیار سریع روی می دهد و پیش از آن که فکرش را بکنید تمام خواهد شد. بنابراین تاملی که ناشی از ترس یا کمبود اعتماد بنفس باشد دشمن شما در عکاسی خیابانی است. با به کار گرفتن نکات این مقاله‌ی آموزشی می‌توانید به مرور اعتماد بنفس خود را بالا ببرید تا زمانی که گرفتن عکس‌های خیابانی از افراد ناشناس دیگر موجب هراس شما نشود.

عکاسی خیابانی با دوربین موبایل ۲۶

بسیاری از این نکات کمک می‌کنند تا هویت سوژه را مخفی نگه دارید. این رویکرد خوبی است تا بدون احساس تجاوز کردن به حریم خصوصی دیگران از آن‌ها عکاسی کنید. زمانی که اعتماد بنفس بیشتری پیدا کنید متوجه خواهید شد که نشانه رفتن دوربین موبایل به سوی غریبه‌ها در خیابان و ثبت کردن یک عکس خوب دیگر چندان هراسی برایتان ندارد.

منبع: iPhone Photography School


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ساعت 19:11
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 16 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

قصد دارید خودروی خود را بفروشید و برای آگهی نیاز به عکس‌های زیبا دارید؟ عاشق ماشین‌ها هستید و دوست دارید اینستاگرامتان را پر از عکس‌های خودرویی جذاب کنید؟ شاید باور نکنید، ولی برای این کار تنها به دوربین گوشی موبایل و دانستن چند نکته‌ی ساده نیاز دارید. عکاسی  بارداری در آتلیه بارداری حرفه‌ای از خودرو از آن ژانرهای عکاسی است که معمولا ما را به یاد دوربین‌های بسیار گران قیمت، نورپردازی‌های خاص، تجهیزات ویژه و ویرایش‌های سنگین می‌اندازد. ولی یک عکاس حرفه‌ای خودرو به نام «برنارد اسپاتل» (Bernhard Spottel) با همکاری مجله‌ی عکاسی COOPH به ما ثابت می‌کند که گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از خودروها، همیشه به یک دوربین DSLR حرفه‌ای یا تجهیزات عجیب و غریب نیاز ندارد. در این ویدیو که به موضوع عکاسی موبایل از خودرو می‌پردازد، با ۱۲ نکته و ترفند ساده آشنا می‌شوید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید عکس‌های خودرویی باورنکردنی بگیرید.

۱۸:۳۰

 

منبع:

https://www.digikala.com/


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ساعت 19:10
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 11 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

همان‌طور که گفته بودیم ازآنجاکه انتخاب گوشی مناسب برای هر فردی که قصد داشته باشد به‌طور جدی به عکاسی موبایل بپردازد از اهمیت بالایی برخوردار است،
واکنش شاتر (Shutter Response) و عکاسی پی‌درپی (Burst)

واکنش شاتر از عواملی است که علی‌رغم اهمیت بالا معمولا کمتر صحبتی از آن به میان می‌آید. واکنش شاتر (Shutter Response) و سرعت شاتر (Shutter Speed) نباید یکدیگر اشتباه گرفته شوند. سرعت شاتر به مدت‌زمان بازماندن شاتر (فاصله‌ی باز شدن تا بسته شدن) هنگام گرفتن عکس اشاره دارد؛ ولی سرعت واکنش شاتر معرف تاخیر زمانی میان فشردن دکمه‌ی شاتر تا عمل کردن شاتر (گرفتن عکس) است. واکنش کند شاتر که از آن تحت عنوان «شاتر لگ» (Shutter Lag) یاد می‌شود اغلب منجر به از دست رفتن لحظه‌ی موردنظر عکاس خواهد شد. بنابراین اگر بیشتر از سوژه‌های متحرک عکاسی می‌کنید انتخاب دوربینی با واکنش شاتر سریع اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

واکنش کند شاتر یا Shutter Lag منجر به از دست رفتن لحظه‌ی مورد نظر عکاس خواهد شد

در گذشته شاتر لگ یکی از مشکلات جدی بسیاری از گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شد. ولی در حال حاضر با بهبود تکنولوژی و افزایش سرعت پردازنده‌ها شاتر لگ در برخی از گوشی‌ها تقریبا برابر صفر است. علاوه بر این برخی از گوشی‌های هوشمند به قابلیت عکاسی پی‌درپی (Burst Mode) مجهز شده‌اند که اجازه می‌دهد در هر ثانیه چندین عکس بگیرید. با در اختیار داشتن این قابلیت شانس بیشتری برای ثبت بهترین لحظه خواهید داشت.

عکاسی پی‌درپی یا Burst اجازه می‌دهد هنگام عکس گرفتن از سوژه‌های متحرک بهترین لحظه را شکار کنید

لرزشگیر اپتیکال تصویر (Optical Image Stabilization)

یکی از چالش‌های جدی هنگام عکاسی کودک در آتلیه کودک در نور کم جلوگیری از تار شدن عکس‌ها به دلیل لرزیدن دوربین است. در این شرایط مجهز بودن گوشی به لرزشگیر اپتیکال تصویر (OIS) کمک زیادی خواهد کرد. در نور کم سنسور دوربین باید مدت‌زمان بیشتری فعال بماند تا نور کافی را برای گرفتن عکس جذب کند؛ درنتیجه هرگونه حرکت یا لرزش جزئی دوربین منجر به تار شدن تصویر خواهد شد. لرزشگیر اپتیکال با حرکت دادن فیزیکی لنز لرزش‌های جزئی دوربین را خنثی کرده و مانع از تار شدن تصویر می‌شود. هرچند در شرایط نوری مناسب سرعت شاتر بالا مانع از تار شدن عکس‌ها می‌شود ولی لرزشگیر اپتیکال همچنان می‌تواند تاثیر خود را هنگام فیلم‌برداری نشان دهد.

لرزشگیر اپتیکال

برخی از گوشی‌های هوشمند به‌جای لرزشگیر اپتیکال از لرزشگیر دیجیتال استفاده می‌کنند. لرزشگیر دیجیتال به‌جای حرکت دادن فیزیکی لنز از پردازش نرم‌افزاری برای خنثی کردن لرزش‌ها استفاده می‌کند. معمولا میزان اثربخشی لرزشگیر دیجیتال به‌اندازه‌ی لرزشگیر اپتیکال نیست ولی درهرحال می‌تواند برای مقابله با تاری تصویر مفید باشید. درنهایت توجه داشته باشید که چه لرزشگیر دیجیتال و چه لرزشگیر اپتیکال جایی به انتهای مرز کارایی خود می‌رسند. بنابراین بهتر است همواره هنگام عکاسی در نور کم نکات احتیاطی نظیر محکم گرفتن گوشی، تکیه دادن آن به سطوح سخت یا استفاده از سه‌پایه را فراموش نکنید.

منبع:

دیجی کالا


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ساعت 19:09
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 13 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

حال که اپلیکیشن FILMBORN برای iOS منتشر شده است، عکاسان آنالوگ در تمام دنیا اندکی به تکاپو افتاده‌اند. این اپلیکیشن عکاسی کودک با آیفون در آتلیه کودک شبیه به هیچ یک از اپلیکیشن‌های ماقبل خود نیست و می‌تواند شیوه‌ی شبیه‌سازی کردن عکاسی با نگاتیو در دنیای عکاسی دیجیتال و عکاسی موبایل را به معنای واقعی متحول کند. سازندگان این اپلیکیشن، یعنی «کرک ماستین» (Kirk Mastin) و تیمش، همان افرادی هستند که تنظیمات Mastin Labs را برای فتوشاپ لایت‌روم طراحی کرده بودند. تنظیمات آماده‌ای که کار را برای عکاسانی که به طور هم‌زمان از عکاسی دیجیتال و نگاتیو استفاده می‌کنند بسیار ساده می‌کند. تمرکز اصلی تنظیمات ماستین روی فیلم‌هایی است که هنوز در دسترس هستند و اغلب در سفارش‌های عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تنظیمات به کاربر اجازه می‌دهند تا با طی کردن چند مرحله‌ی ساده، عکس‌های دیجیتال و آنالوگ خود را از نظر ظاهری با هم هماهنگ کند. برخلاف اغلب تنظیمات و نرم‌افزارهای شبیه‌سازی فیلم، نتایج حاصل از تنظیمات ماستین بسیار دقیق است و اکثر عکاسان ترکیبی جزو طرفداران پر و پا قرص آن هستند. ماستین همین ایده را گرفته و آن را به دنیای عکاسی با آیفون یا همان آیفونوگرافی آورده است. ماستین در اپلیکیشن Filmborn رابط کاربری مشابه با افزونه‌ی لایت‌روم را به کار برده که قابلیت‌ها و امکانات مشابهی هم دارد.

عکس از دانیل کیم / فیلم فوجی‌فیلم ۴۰۰H

اپلیکیشن Filmborn به شما اجازه می‌دهد که از دوربین پیش‌فرض آیفون برای عکاسی استفاده کنید و سپس به ویرایش عکس‌ها در آن بپردازید، یا عکس‌های خود را مستقیما با استفاده از خود Filmborn بگیرید و از این اپلیکیشن بیشترین بهره را ببرید. هنگام استفاده از دوربین اپلیکیشن Filmborn می‌توانید پیش‌نمایشی زنده از فیلم انتخاب شده را هم ببینید. این اپلیکیشن به آرشیو عکس‌های آیفون متصل می‌شود؛ بنابراین نیاز نخواهد بود که عکس‌ها را برای ویرایش به داخل اپلیکیشن منتقل کنید. حتی می‌توانید ویرایش خود را از روی یک عکس کپی و به عکس‌های دیگر اعمال کنید تا بتوانید به سرعت از پس ادیت تعداد زیادی از عکس‌ها بربیایید.

علاوه بر این‌ها دوربین اپلیکیشن Filmborn اجازه می‌دهد نسبت ابعاد کادر تصویر را انتخاب کنید، بخش‌های بیش از حد پر نور را هنگام عکاسی با رنگ قرمز ببینید، گرید قانون یک سوم و تراز خط افق را به کار ببرید و میزان نوردهی و تراز سفیدی را تنها با حرکت انکشت روی صفحه‌نمایش تنظیم کنید. بدین ترتیب نیاز به ویرایش کردن عکس پس از ثبت آن تقریبا به صفر می‌رسد. همچنین می‌توانید ترکیب کادر و فیلم مورد نظر خود را در قالب یک کیت ذخیره کنید تا همیشه بتوانید به سرعت آن را فرا بخوانید. البته اگر قصد داشته باشید بیش از یک کیت بسازید باید ابتدا این قابلیت را از طریق پرداخت درون برنامه‌ای فعال کنید. اگر فکر می‌کنید استفاده از این اپلیکیشن دشوار است، می‌توانید از راهنمای کاربری کاملی که در داخل اپلیکیشن در نظر گرفته شده استفاده کنید. این راهنما شما را با بخش‌ها و قابلیت‌های اپلیکیشن آشنا می‌کند و ارزش دارد چند دقیقه از وقت خود را صرف مطالعه‌ی آن کنید.

عکس از کرک ماستین / فیلم کداک P800

در حال حاضر تقریبا تمام فیلم‌های موجود در این اپلیکیشن را می‌توانید در پنل اول آن ببینید؛ نگاتیوهایی نظیر فوجی ۱۶۰NS، ایلفورد HP5 و کداک پرترا ۴۰۰٫ البته به احتمال زیاد در آینده نگاتیوهای بیشتری به این اپلیکیشن اضافه خواهد شد که شاید لازم باشد برای استفاده از آن‌ها مبلغی را پرداخت کنید.

عکاسی موبایل - اپلیکیشن FILMBORN

یکی از قابلیت‌های خوب دیگر اپلیکیشن Filmborn این است که می‌توانید با نگه داشتن انگشت روی نام هر کدام از فیلم‌های موجود در اپلیکیشن، به اطلاعات جامعی در مورد آن دسترسی پیدا کنید. اطلاعات و جزئیاتی که در این بخش آورده شده به کاربر کمک می‌کند تا نحوه‌ی صحیح استفاده از نگاتیو واقعی را هنگام عکاسی با دوربین آنالوگ فرا بگیرد. این در واقع یکی از اهداف ماستین از طراحی این اپلیکیشن بوده است. صفحه معرفی هر نگاتیو، اطلاعات مفیدی را در مورد نقاط ضعف و قوت آن فیلم، بهترین شرایط برای عکاسی با آن و نمونه‌هایی از عکس‌های آن را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بخش جزئیات که نحوه‌ی عکاسی با نگاتیو را شرح می‌دهد، حتی به آموزش دادن مواردی نظیر نحوه‌ی نورسنجی برای هر نگاتیو می‌پردازد. کاملا مشخص است که هدف اپلیکیشن Filmborn تنها این نیست که روشی برای تقلید کردن ظاهر عکس‌های آنالوگ هنگام عکاسی دیجیتال فراهم کند. این اپلیکیشن دنیای عکاسی دیجیتال و آنالوگ را با هم ترکیب می‌کند و در این پروسه تلاش دارد افرادی بیشتری را تشویق کند تا به عکاسی با فیلم‌های واقعی بپردازند.

عکاسی موبایل - اپلیکیشن FILMBORN

کاربران این اپلیکیشن همچنین می‌توانند در پنل بعدی که پنل Develop نام دارد، تنظیمات پیش‌فرض مربوط به نگاتیوها را ویرایش کنند. مواردی نظیر نور/سایه، شارپنس/سافتنس، میزان نوردهی، تراز سفیدی، ته‌رنگ، کنتراست و غلظت رنگ را می‌توانید در این بخش کنترل کنید. حتی امکان استفاده از کروها (Curve) هم وجود دارد؛ البته باید این قابلیت را هم با استفاده از پرداخت درون برنامه‌ای فعال کنید. امکان استفاده از کروها در زمینه‌ی اپلیکیشن‌های ویرایش عکس آیفون یک قابلیت مهم محسوب می‌شود. کنترلی که این ابزار در اختیار شما قرار می‌دهد فوق‌العاده زیاد است. می‌توانید روی خط ضربه بزنید و نقاط متعددی را برای تنظیم عکس بسازید.

عکاسی موبایل - اپلیکیشن FILMBORN

در پنل بعدی یعنی Alter می‌توانید عکس را با استفاده از کادرهای مختلفی با نسبت ابعاد متفاوت نظیر مربع، ۴ به ۳ یا ۶ به ۷ برش دهید. همچنین این امکان وجود دارد که انحراف خط افق را تصحیح کنید یا حتی مشکلات مربوط به پرسپکتیو را با تغییر شکل دادن در راستای افقی و عمودی برطرف سازید. این ابزارها در عکاسی معماری و عکاسی خیابانی بسیار مفید هستند.

‌منبع: SLR Loungeامتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ساعت 19:08
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 14 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

در این بخش قصد داریم ۵ نکته‌ی مهم دیگر را در مورد نورهای داخلی، نورهای مصنوعی و سه جهت اصلی نورپردازی (روبرو، پشت و جانبی) بررسی کنیم. اگر قصد دارید مهارت استفاده از نور در عکاسی موبایل را به‌طور کامل بیاموزید با ما و بخش دوم این آموزش همراه باشید.
۶. استفاده از نور پنجره برای عکس‌های داخلی

طبیعتا ممکن است همواره در محیط‌های خارجی به عکاسی نپردازید؛ بنابراین آشنایی با نحوه‌ی استفاده از نور موجود هنگام عکاسی در خانه یا محیط‌های داخلی دیگر مهارت مهمی است که باید بیاموزید. در طول روز نور پنجره آشکارترین منبع نور برای عکاسی داخلی است. پنجره برای عکاسی پرتره و طبیعت بی‌جان نوری شگفت‌انگیز تولید می‌کند و انتخاب‌های عکاسانه‌ی زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. نوری که از پنجره به داخل هدایت می‌شود قادر است بخشی از سوژه را روشن کرده و سایه‌هایی عمیق در مناطق دیگر صحنه ایجاد کند. تصاویر سیلوئت یا نیمه‌سیلوئت را می‌توانید با قرار دادن سوژه در برابر پنجره و نوردهی عکس بر اساس بخش روشن‌تر صحنه به‌سادگی تولید کنید.

نور در عکاسی موبایل - نور پنجره

می‌توانید لباس و موی سوژه را با استفاده از نور پنجره از پشت روشن کرده و رنگ‌هایی شگفت‌آور با حسی نرم و رویایی به دست آورید. پنجره‌هایی که رو به بخش شرقی یا غربی ساختمان باز می‌شوند در طول روز نور نرم بسیار خوبی را مهیا می‌کنند. ولی همچنین می‌توانید از نور روشن یک پنجره‌ی جنوبی برای ایجاد سایه‌هایی جذاب روی سوژه استفاده کنید.

۷. استفاده از نور مصنوعی در شب

مواقعی پیش می‌آید که نور طبیعی در صحنه‌ی عکاسی بسیار اندک است؛ مانند شب یا محیط‌های داخلی در یک روز تاریک بسیار ابری. در چنین شرایط لازم است سوژه را با استفاده از منابع نور مصنوعی روشن کنیم. راه‌های خلاقانه‌ی بسیار زیادی نظیر استفاده از چراغ‌های رومیزی، چراغ‌قوه، شمع، نور خودرو، چراغ‌های خیابان و حتی نور صفحه‌ی نمایش گوشی و تبلت برای تولید نور مصنوعی وجود دارد. این عکس در شب و در نزدیکی یکی از چراغ‌های خیابان گرفته شده. این منبع روشنایی با نور مستقیم جالب خود اجزای اصلی صورت سوژه را روشن کرده است.

نور در عکاسی موبایل - نور مصنوعی

فراموش نکنید که نورهای مصنوعی از هر نوعی که باشند، خواه لامپ رشته‌ای، فلورسنت یا LED، معمولا با دمای رنگ‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. برخی از منابع نوری رنگ گرم نارنجی از خود ساتع می‌کنند و برخی دیگر رنگ سردتر آبی یا حتی سبز دارند. در بعضی موارد این رنگ‌ها می‌توانند به جلوه‌ی محیطی عکس کمک کنند ولی گاهی هم ممکن است ترجیح دهید برای تنظیم دمای رنگ یا تراز سفیدی با استفاده از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس تاثیر آن‌ها را کم کرده یا کاملا حذف کنید. این عکس در شب و تنها با استفاده از نورهای داخلی استخر گرفته شده. روشنایی، غلظت رنگ و تراز سفیدی عکس پس از عکاسی توسط اپلیکیشن Snapseed ویرایش شده است.

نور در عکاسی موبایل - نور مصنوعی

گرچه ممکن است کار کردن با نورهای مصنوعی نسبت به نورهای طبیعی دشوارتر باشد ولی این نورها به شما فرصت‌های خلاق بی‌شماری برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده با موبایل حتی در تاریکی می‌دهند. شاید لازم باشد برای استفاده از این نوع نورها دست به آزمون بزنید ولی مطمئنا وقتی که صرف می‌کنید ارزش نتایج فوق‌العاده‌ای که ممکن است به دست بیاورید را خواهد داشت.

۸. روشن کردن سوژه از روبرو

حال که شما با انواع متفاوت نور آشنا شدید لازم است از تاثیر جهت تابش نور روی عکس‌هایتان هم آگاه باشید. نور می‌تواند از هر جهتی بیاید ولی در اینجا ما برای عکاسی تنها به سه جهت روبرو، پشت و کنار خواهیم پرداخت. نور روبرو زمانی است که منبع نوری در برابر سوژه قرار گرفته و آن را از جلو روشن می‌کند. بنابراین نور در پشت سر عکاس قرار خواهد داشت. هنگام استفاده از نور روبرو معمولا سوژه به شکلی یکدست روشن خواهد بود و سایه‌ی زیادی وجود نخواهد داشت. در عکاسی پرتره هرگاه قصد داشته باشید کل صورت شخص روشن باشد نور روبرو مناسب خواهد بود.

نور در عکاسی موبایل - نور روبرو

به یاد داشته باشید که در زمان گرفتن عکس‌های پرتره نور مستقیم خوشید ممکن است باعث شود سوژه چشمانش را تنگ کند؛ بنابراین در صورت امکان بهتر است به محلی بروید که نسبتا سایه باشد ولی نور محیطی همچنان به سوژه برسد.

۹. روشن کردن سوژه از پشت

نور پشت اشاره به زمانی است که منبع نوری در پشت سوژه قرار دارد و آن را از پشت روشن می‌کند. در این مورد نور در برابر و پیش روی عکاس قرار خواهد داشت. عکاسی به سمت نور جلوه‌ای کاملا متفاوت از عکاسی پشت به نور ایجاد می‌کند.

نور در عکاسی موبایل - نور پشت

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای استفاده از نور پشت رسیدن به عکسی سیلوئت است که در آن سوژه به شکل یک طرح کلی تیره در برابر پس‌زمینه‌ای روشن ظاهر می‌شود. برای ساختن سیلوئت باید یک منبع نوری قوی نظیر خورشید در پشت سوژه‌ی شما قرار داشته باشد. سپس نوردهی را به شکلی تنظیم کنید که روشن‌ترین بخش صحنه مانند آسمان به‌درستی ثبت شود. بدین ترتیب سوژه‌ی اصلی شما در عکس همانند یک طرح‌واره‌ی تیره در برابر پس‌زمینه‌ی روشن‌تر نمایان خواهد شد.

نور در عکاسی موبایل - نور پشت

اگر می‌خواهید نوعی درخشش گرم دوست‌داشتنی دورتادور سوژه را دربر بگیرد، نورپردازی از پشت همان جهتی است که باید استفاده کنید. در عکاسی به این کناره‌های درخشان «روشنایی لبه» (Rim Lighting) می‌گوییم. این روش تکنیکی شگفت‌انگیز است که اجازه می‌دهد سوژه را از طریق ترسیم خطوط دور آن با نور برجسته کنید.

نور در عکاسی بارداری در آتلیه بارداری موبایل - نور پشت

همچنین نورپردازی از پشت همان جهتی از نور است که موجب پدید آمدن تاثیر لنز فلیر می‌شود. برای ساختن لنز فلیر کافی است دوربین را درست به سمت خورشید بگیرید و زاویه‌های مختلف را بیازمایید تا زمانی که زبانه‌های نور درجایی که می‌خواهید قرار بگیرند.

نور در عکاسی موبایل - نور پشت

درصورتی‌که نورپردازی از پشت را برای عکاسی از سوژه‌های نیمه شفاف نظیر برگ و گل به کار ببرید نور از میان آن‌ها عبور کرده و موجب آشکار شدن جزئیات و بافت‌هایی می‌شود که در هیچ حالت دیگری امکان ثبت آن‌ها توسط دوربین وجود ندارد.

۱۰. استفاده از نورپردازی جانبی

نورپردازی جانبی زمانی است که منبع نور یک سمت از سوژه را روشن می‌کند و جهت مخالف در سایه قرار می‌گیرد. این جهت از نور برای عکاسی پرتره بسیار مناسب است چراکه موجب تاکید بر اجزای چهره شده و حسی از عمق و بعد را در تصویر ایجاد می‌کند. یک راه ساده برای نورپردازی جانبی سوژه قرار دادن آن در کنار پنجره است؛ به صورتی که یک سمت آن با نوری که از میان پنجره می‌آید روشن شده و سمت دیگر فاقد منبع نور بوده و به‌صورت سایه ظاهر شود.

نور در عکاسی موبایل - نورپردازی جانبی

نورپردازی جانبی از جذاب‌ترین جهت‌های نوری است که می‌توانید به کار ببرید. این جهت از نوردهی برای تاکید روی لبه‌ها، بافت‌ها، سایه‌ها و عمق سوژه عالی است. این نورپردازی همچنین حال و هوایی رمزآلود به تصویر می‌دهد و کنجکاوی بیننده را نسبت به چیزهایی که در سایه‌ها مخفی شده برمی‌انگیزد.
منبع: iPhone Photography School


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ساعت 19:06
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 14 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

نور یکی از مهم‌ترین عناصری است که باید هنگام ثبت یک عکس در نظر گرفته شود. نوردهی نامناسب می‌تواند یک عکس فوق‌العاده را به‌کلی نابود کند. عکاسی با موبایل در شرایط نوری مختلف مستلزم این است که چشم خود را برای تشخیص نحوه‌ی تاثیر گذاشتن نور موجود بر صحنه تربیت کنید. در این آموزش با انواع مختلفی از نور که در طول یک روز وجود دارند آشنا می‌شوید و می‌آموزید که چگونه به بهترین شکل از آن‌ها برای عکاسی موبایل در فضاهای داخلی و خارجی بهره ببرید.

چرا نور تا این اندازه مهم است؟

عکاسی نوزاد در آتلیه کودک را می‌توان «نقاشی با نور» در نظر گرفت. حتی کلمه‌ی انگلیسی Photography از ترکیب ریشه‌ی یونانی دو کلمه‌ی Photos به معنی «نور» و Graphe به معنی «ترسیم» ساخته شده است. بدون نور عکاسی هم وجود نخواهد داشت. انواع بسیار متفاوتی از نور وجود دارد که هرکدام از آن‌ها تاثیری عظیم بر خروجی عکس‌های شما خواهند داشت. گرفتن عکس از یک صحنه یا سوژه‌ی ثابت در ساعات مختلف روز نتایجی بسیار متفاوت تولید می‌کند که برخی بهتر از مابقی هستند. ازآنجاکه چشمان شما و دوربین به شکلی یکسان چیزها را نمی‌بینند آگاهی از این‌که چه نوع نوری برای یک نوع عکس خاص نظیر پرتره، سیلوئت یا منظره مناسب است بسیار اهمیت می‌یابد. ممکن است چیزی که به چشم مناسب می‌آید هنگام دیده شدن از طریق دوربین عکاسی چندان جالب به نظر نرسد.

نکاتی که در این مقاله آمده است به شما کمک خواهد کرد تا کیفیات انواع مختلف نورهای طبیعی را در طول زمان‌های مختلف روز و در شرایط جوی متفاوت تشخیص دهید. همچنین خواهید آموخت که چگونه از انواع مختلف نورهای داخلی نظیر نور پنجره یا منابع نور مصنوعی استفاده کنید. با اتمام این آموزش شما نحوه‌ی برخورد با گستره‌ی وسیعی از شرایط نوری را خواهید دانست و بنابراین قادر خواهید بود فارغ از نوع نوری که در آن عکاسی می‌کنید همواره عکس‌هایی باورنکردنی بگیرید.۱. ثبت جادوی ساعت طلایی (Golden Hour)

ساعت طلایی به دلیل رنگ‌های اعجاب‌آور و کیفیت خاص نور به‌عنوان لحظات جادویی روز تلقی می‌شود. ساعت طلایی دو بار در هر روز اتفاق می‌افتد: بار اول تا حدود یک ساعت پس از طلوع خورشید و بار دوم حدود یک ساعت پیش از غروب آن. زمانی که ارتفاع خورشید در آسمان کم است شعاع‌های خورشید از میان ذرات جوی فیلتر شده و نوری گرم و عمیق تولید می‌کنند که موجب می‌شود همه‌چیز و همه‌کس زیبا به نظر برسد.

نور در عکاسی موبایل

اکثر عکاسان ترجیح می‌دهند در این زمان از روز به عکاسی بپردازند چراکه نور در وضعیتی واقعا عالی قرار دارد. در این نوع نور تقریبا هر سوژه‌ای را که برای عکاسی انتخاب کنید شگفت‌انگیز به نظر خواهد رسید. ساعت طلایی زمانی مناسب برای ثبت هر نوعی از عکس است. ازآنجاکه نور در ساعت طلایی زیبایی ذاتی سوژه را چندین برابر می‌کند زمانی عالی برای گرفتن عکس‌های پرتره است. تنالیته‌های رنگ پوست گرم و لطیف به نظر می‌رسد و از سایه‌های خشن خبری نیست.

سایه‌های ناخوشایند روی صورت یکی از مشکلات معمول هنگام عکاسی در نور کامل خورشید است، بنابراین برای عکاسی پرتره صبر کردن تا زمان فرارسیدن ساعت طلایی می‌تواند گزینه‌ای به‌مراتب بهتر باشد. در طول ساعت طلایی شما قادر هستید از ارتفاع کم خورشید برای ایجاد یک افکت «لنز فلیر» (Lens Flare) ملایم یا سایه‌هایی بلند در عکس‌های خود بهره بگیرید. عکس‌های منظره در ساعت طلایی به شکلی ویژه خیره‌کننده هستند.

۲. استفاده از نور جالب ساعت آبی (Blue Hour)

ساعت آبی به زمانی از روز می‌گویند که حدودا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از طلوع خورشید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از غروب خورشید اتفاق می‌افتد. ساعت آبی زمان بسیار کوتاهی است و عکاسی در آن به دلیل کاهش میزان نور نسبت به ساعت طلایی سخت‌تر است.

نور در عکاسی موبایل - ساعت آبی

رنگ نور در ساعت آبی با رنگ نور در ساعت طلایی بسیار متفاوت است چراکه خورشید در بالای افق قرار ندارد. در ساعت آبی رنگ نور می‌تواند بین نوعی بنفش روحانی زیبا تا آبی درخشان متغیر باشد. به دلیل میزان نور کمتر در این زمان از روز ممکن است عکس‌های شما اندکی گرینی (دانه‌دار) شوند. گرین لزوما چیز بدی نیست ولی عکس‌هایی که بیش‌ازحد گرینی باشند معمولا زیبا به نظر نمی‌رسند. در نور کم دوربین مجبور به استفاده از سرعت شاتر کمتر است که می‌تواند منجر به تار شدن تصویر شود. اگر دچار لرزش دوربین می‌شوید بهتر است از یک سه‌پایه برای ثابت کردن گوشی استفاده کنید.

نور در عکاسی موبایل - ساعت آبی

یکی از بهترین انواع عکس‌هایی که می‌توانید در این نور ثبت کنید مناظر شهری هستند؛ چراکه رنگ زرد ملایم نورهای شهری با رنگ آبی ملایم دوست‌داشتنی تضادی زیبا می‌سازد. این عکس از نور کرم‌های شب‌تاب در ساعت آبی با استفاده از اپلیکیشن Slow Shutter ثبت شده است. نور چراغ‌برق خیابان به روشن شدن صحنه و ایجاد یک تابش گرم و دوست‌داشتنی کمک کرده است.

نور در عکاسی موبایل - ساعت آبی

اگر در زمانی که ساعت‌های آبی و طلایی با یکدیگر تلفیق می‌شوند مشغول عکاسی منظره باشید ممکن است بتوانید برای رسیدن به عکسی بسیار زیبا درخشش نارنجی‌رنگ ضعیف خورشید در افق را ثبت کنید. رنگ نارنجی گرم مکمل خوبی است برای رنگ آبی عمیق بخش‌های دیگر آسمان.

۳. استفاده‌ی موثر از نور درخشان مستقیم خورشید

نور درخشان مستقیم خورشید معمولا نور خوبی برای عکاسی نیست. خورشید درخشان می‌تواند مشکلاتی نظیر نوردهی بیش‌ازحد (over-exposure) ایجاد کند و سایه‌هایی خشن و ناخوشایند روی سوژه بیندازد. البته این موضوع به این معنی نیست که شما نباید در این زمان از روز به عکاسی بپردازید؛ درواقع امکان رسیدن به نتایج عالی هنگام عکاسی زیر آفتاب کامل وجود دارد. نور روشن به این معنی است که دوربین شما از سرعت شاتر بالا استفاده خواهد کرد و سرعت شاتر بالا برای فریز (ثابت) کردن حرکت سوژه در عکس‌های پرجنبش مناسب است.

نور در عکاسی موبایل - آفتاب مستقیم

گاهی سایه‌های حاصل از خورشید درخشان می‌تواند عکسی را خراب کند ولی مواقع دیگری هم هست که می‌توانید از این سایه‌ها به نفع خود بهره بگیرید. تلاش کنید عکس‌هایی بگیرید که از سایه‌های عمیق و بلند ساخته‌شده توسط آفتاب روشن استفاده می‌کنند. ممکن است با نتایجی بسیار جالب و مهیج روبرو شوید.

به‌طورمعمول عکاسی درست به سمت خورشید درخشان ایده‌ی خوبی نیست ولی این تکنیک می‌تواند نتایج جالبی مانند لنز فلیر ایجاد کند. کافی است  لنز را به سمت خورشید بگیرید و زاویه‌ی عکاسی را با جابجایی دوربین آن‌قدر تغییر دهید تا به میزان دلخواهی از فلیر برسید.

نور در عکاسی موبایل - آفتاب مستقیم

تکنیک دیگری که می‌توانید هنگام عکاسی زیر آفتاب درخشان استفاده کنید تغییر زاویه‌ی دید است. عکاس به‌جای عکاسی از این گل زردرنگ از بالا، دوربین را پایین آورده و به‌گونه‌ای رو به بالا از آن عکس گرفته که گل توسط خورشید از پشت نوردهی شده است. دقت کنید که چگونه نور قوی بافت برگ‌ها و گلبرگ‌های گل را برجسته کرده است. این تکنیک همچنین روشی است عالی برای رهایی از مشکل افتادن سایه‌ی عکاس روی سوژه هنگام عکاسی از بالا. اگر برای آزمودن زوایای دید مختلف عکاسی وقت صرف کنید و نوردهی را به‌صورت دستی در اپلیکیشن دوربین تنظیم کنید درواقع قادر خواهید بود از نور درخشان برای تاکید روی شکل، خطوط، بافت‌ها و الگوهای موجود در سوژه بهره ببرید.

درنهایت هنگام عکاسی در آفتاب درخشان اگر امکان جابجا کردن سوژه وجود دارد فکر خوبی است که به دنبال محلی کاملا سایه یا نیم‌سایه بگردید. این کار به‌ویژه هنگام گرفتن عکس‌های پرتره مفید واقع می‌شود؛ چراکه مانع از تنگ شدن چشمان سوژه یا افتادن سایه‌های خشن روی صورت او می‌شود.

۴. بردن بیشترین بهره از آسمان ابری

هرگاه آسمان ابری باشد و احتمال بارندگی برود ما چتر خود را برداشته و به امید یک باران خوب و یافتن چاله‌ای از آب بیرون می‌رویم. شما هم از آب‌وهوای نامساعد دوری نکنید. معمولا یک روز ابری یا بارانی برای عکاسی بسیار مناسب است. بسته به میزان ابرها نور ممکن است روشن و نرم، کم و رام یا تیره و دراماتیک باشد.

نور در عکاسی موبایل آسمان ابری

آسمان ابری معمولا برای هر نوع عکاسی از پرتره و منظره گرفته تا ماکروهای بسیار نزدیک از گل‌ها مناسب است. با استفاده از اصطلاحات علم عکاسی می‌توانیم آسمان ابری را یک «سافت‌باکس» (Softbox) طبیعی فرض کنیم. ابرها به‌مثابه «دیفیوزر» یا پخش‌کننده (diffuser) عمل می‌کنند و موجب نرم شدن نور خورشید قرارگرفته در پشت خودشان می‌شوند. این موضوع تمام مشکلاتی را که نظیر سایه‌های خشن، اشتباهات نوردهی و تنگ شدن چشم سوژه در نور درخشان خورشید رخ می‌دهند از میان خواهد برد.

نور در عکاسی موبایل آسمان ابری

۵. ثبت کردن نور زیبای نرم شده در مه و غبار

مه و غبار یکی از نورها و اتمسفرهای محبوب ما برای عکاسی است. معمولا مه در ساعت ابتدایی صبح و اواخر عصر در مناطقی که به منابع بزرگ آب نظیر دریاچه و مرداب نزدیک هستند رخ می‌دهد. نوری که از میان مه و غبار عبور کرده و نرم می‌شود به شکلی اعجاب‌آور زیبا، مرموز و سورئال (Surreal) است. بااینکه رنگ‌ها اغلب ضعیف و معمولا متمایل به خاکستری هستند ولی همین موضوع می‌تواند به عکس‌ها حالتی نوستالژیک و پر از احساس بدهد.

نور در عکاسی موبایل - مه و غبار

هنگام عکاسی در مه از تنظیم دقیق فوکوس مطمئن شوید. معمولا بهتر است فوکوس را روی سوژه‌ای در پیش‌زمینه‌ی تصویر مانند درختان قرارگرفته در حاشیه‌ی این رودخانه قرار دهید. می‌توانید با ضربه زدن روی صفحه‌ی نمایش گوشی فوکوس را روی محدوده‌ی خاصی تنظیم کنید. مه و غبار می‌تواند تنظیمات نوردهی دوربین را فریب دهد. بنابراین اگر امکان تنظیم میزان نوردهی (Exposure) در اپلیکیشن عکاسی شما وجود دارد می‌توانید با کم‌وزیاد کردن آن به میزان روشنایی صحیح برسید.

نور در عکاسی موبایل - آسمان ابری

در نور کم دوربین مجبور است برای جذب نور کافی و رسیدن به تصویری با نوردهی مناسب از سرعت‌های شاتر پایین‌تر استفاده کند. درنتیجه اگر گوشی هنگام عکاسی حتی به میزان بسیار اندکی تکان بخورد ممکن است با عکسی تار روبرو شوید. تلاش کنید گوشی را تا جای ممکن بی‌حرکت نگه‌دارید یا از یک سه‌پایه برای ثابت کردن آن استفاده کنید.

نور در عکاسی موبایل - مه و غبار

روش دیگر برای ثبت عکس‌های شگفت‌آور در این نوع آب‌وهوا استفاده از نور خورشید در حال تابش از میان مه است. در این شرایط خورشید باریکه‌هایی خیره‌کننده از نور در تصویر ایجاد می‌کند که حسی حقیقتا جادویی به عکس می‌بخشد. در صورت لزوم می‌توانید از شاخ و برگ درختان برای سدکردن مسیر نور اضافی خورشید استفاده کنید.

نور در عکاسی موبایل - مه و غبار

تصاویر منظره، سیلوئت‌ها و دیگر عکس‌های مربوط به طبیعت در حضور مه به شکلی باورنکردنی تقویت می‌شوند. ممکن است عکاسی در مه و غبار نیاز به تمرین بیشتری برای رسیدن به نتایج صحیح داشته باشد؛ ولی به‌محض این‌که آن را بیاموزید نور جادویی این نوع آب‌وهوا به شما امکان ثبت عکس‌هایی فوق‌العاده تماشایی خواهد داد.

منبع: iPhone Photography School


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ساعت 19:05
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 14 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,
آخرين مطالب ارسالي
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت آخر (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۳)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت دوم (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۲)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت اول (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت آخر (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۴)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت دوم (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۳)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت اول (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۲)
» آموزش استفاده از فوکوس انتخابی در عکاسی ماکرو (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۹)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت آخر (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۸)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت اول (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۷)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت آخر (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۱)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت دوم (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۰)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۰۹)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۶)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت اول (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۵)
» RAW در مقابل JPEG قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۴)
» RAW در مقابل JPEG قسمت اول (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۸)
» 5 اشتباه فاحش که ثابت میکند در ویرایش تصاویر زیادروی کرده اید قسمت آخر (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۷)
» 5 اشتباه فاحش که ثابت میکند در ویرایش تصاویر زیادروی کرده اید قسمت دوم (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۶)
» عکاسان معروف جهان درباره‌ی اینستاگرام چه می‌گویند قسمت 9 (سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۶)
» عکاسان معروف جهان درباره‌ی اینستاگرام چه می‌گویند قسمت 8 (سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۵)
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
» بازديد امروز : 38
» بازديد ديرور : 11
» بازديد ماه گذشته : 427
» بازديد سال گذشته : 4203
» كل بازديد : 4203

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 853
» مجموع نظرات : 24
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 34.228.42.25
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
تبلیغات متنی
خريد بک لینک در تمام وبلاگها
خرید گیفت کارت
ترخیص کالا
بازی