آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری

آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
پيوندهاي روزانه
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
نیلی بلاگ

یکی از مهمترین سوژه های عکاسی پرتره است. آیا می خواهید بدانید چگونه از قوانین ترکیب بندی کادر برای سوژه های زنده استفاده کنید؟ برای بعضی افراد بهتر می توان از این قوانین استفاده کرد، که بستگی به شخصی دارد که از او عکاسی می کنیم. همچنین میدانیم که در پرتره مهمترین عنصر نگاه سوژه میباشد. کادربندی این نگاه بنحوی که ایجاد فضا و احساس مناسب کند یکی از تکنیک های جالب عکاسی است که میتواند پیشرفت شما در این هنر را بخوبی حاصل کند. در مقاله پیش رو بیشتر دراینباره صحبت خواهیم کرد.

احتمالا با قانون یک سوم آشنایی دارید. قبل از هر چیز باید بگوییم که یکی از نخستین و اصولیترین تکنیک هایی که به عنوان یک عکاس می آموزید، قانون یک سوم می باشد و اینکه چگونه سوژه را در یک سمت تصویر قرار دهید در واقع به جای اینکه صاف آن را در وسط قرار دهید   که معمولا سبب ایجاد ترکیب بندی خوش آیند تری می شود. موضوع این مقاله نیز ایده ای مرتبط می باشد، اینکه چگونه به سوژه ای که در موقعیت درست قرار گرفته «فضایی برای نگاه کردن» بدهیم.
عکاسی بارداری در آتلیه بارداری
۱-نگاه کردن به چپ یا راست

شاید دوست داشته باشید بدانید که هر زمان که سوژه ای داشتید که به چپ یا راست می نگریست، بهترین مکان برای قرار دادن او دور از سمتی از تصویر است که به طرف آن نگاه می کند. به این معنی که اگر سوژه به چپ نگاه می کند، او را در سمت راست تصویر قرار دهید  و برعکس . اینکار باعث میشود که فضای منفی یا خالی کادر وزن بیشتری به سوژه بدهد.

نکته : بد نیست بدانید که به این تکنیک، زیر شاخه ترکیب بندی، فضای نگاه (looking room) گفته می شود. همیشه توصیه میشود که به سوژه خود فضای نگاه بدهید. همچنین در قانون فضای نگاه می گوید که همیشه باید فضای بیشتری در سمتی که سوژه به آن طرف نگاه می کند وجود داشته باشد. همانطور که از نام آن پیدا است، شما دارید فضایی برای نگاه کردن سوژه ایجاد می کنید.

در تصاویر زیر نمونه هایی را مشاهده می کنید که این تکنیک در آن ها به خوبی اجرا شده است:

عکس از Olena Zaskochenko

عکس از Evgeniy Savukov

عکس از Laurens Kaldeway

عکس از Alexey Kachan
۲- هدایت کردن سوژه

عکس از Hero Images

جالب است بدانید که این ایده  برای مواردی که سوژه در حال قدم زدن، دویدن و یا شیرجه زدن به سمت ناحیه مشخصی از تصویر است نیز صدق می کند. به آن ها فضایی برای حرکت کردن به سمتش بدهید، و در این صورت مطمئن خواهید بود اکشن ها (حرکات) در عکس شما واقعی به نظر می رسند. بیننده ی تصویر می تواند سیر تکامل حرکت را تجسم کرده و در ذهنش تصویری بسازد که بعد از این چه اتفاقی خواهد افتاد.

همچنین گفتنیست که در ویدیو و فیلم، این تکنیک به «هدایت کردن سوژه» معروف است. این شامل خالی گذاشتن تقریبا دو سوم فضای صفحه مقابل سوژه می شود، برای ایجاد حسی که سوژه فضایی برای ادامه حرکت در ترکیب بندی دارد.
۳- قالب شکنی

توجه داشته باشید که همانطور یکه رعایت و اجرای قانون یک سوم همیشه بهترین گزینه نیست، در مورد فضای نگاه هم می توان قالب شکنی کرد. اگر شانسش را داشتید، چند عکس با فضا های مختلف بگیرید تا بتوانید بعدا گزینه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. برای نمونه شاید بخواهید به جای مقابل سوژه، فضای بیشتری را در پشت او رها کنید.
منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ساعت 2:04
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

احتمالا با تکنیک داج اند برن یا روشن کردن و تاریک کردن تصاویر در فتوشاپ اشنایی دارید. این تگنیک در بسیاری از مواقع میتواند ظعف داینامیک رنج دوربین  دیجیتال را بپوشاند. ما قصد داریم در این مقاله طیف کاملی از تکنیک های روشن و تیره کردن یا داج و برن (dodging و burning) را بررسی نماییم. شما می توانید با استفاده از انواع تکنیک های پیشرفته dodge و burn فتوشاپ، برای روشن و تاریک کردن انتخابی برخی قسمت ها، عکاسی منظره خود را بهبود بخشید. برای این کار ما مطالعه این مقاله را به شما عزیزان توصیه می نماییم. عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد

برای شروع باید بگوییم زمانیکه بحث کامل کردن عکس های منظره شما مطرح باشد، روشن و تیره کردن (dodging و burning) در نوع خود یک هنر است. این روند به مدت طولانی بخش جدایی ناپذیری از عکاسی بوده است، اما این روزها روشن یا تاریک کردن قسمت های تصویر با دقت، آسان تر از انجام این کار در تاریک خانه های قدیم می باشد.

باید بدانید که مسئله فقط دانستن این که چطور باید روشنایی را به طور انتخابی تنظیم کنیم نیست: تصمیم گیری در مورد این که کدام قسمت های یک تصویر به توجه نیاز دارند، بسیار مهم تر است.

هنگامیکه شخصی یک عکس را می بیند، نگاهش به طور طبیعی اول به سمت قسمت های روشن تر کشیده می شود پس در نتیجه هنگام روشن تر کردن (dodging) و تیره تر کردن (burning) این مسئله را در نظر داشته باشید. تصور کنید که دارید چشم ها را به سفری در اطراف کادر می برید: بر خطوط برجسته تاکید کنید و چشم را به سمت سوژه بکشید.
مرحله ی نخست :زمین و آسمان را جدا کنید

 

برای شروع شما می بایست با ابزار Quick Selection در نرم افزار فتوشاپ بر روی آسمان نقاشی کنید تا آن را انتخاب کنید، سپس کلیدهای Cmd/Ctrl+J (در ویندوز بجای دکمه Cmd دکمه Ctrl وجود دارد) را فشار دهید تا این قسمت را در یک لایه جدید کپی کنید. یک لایه تنظیماتی Levels اضافه کنید. برای تاریک کردن تصویر Blend Mode را بر روی Multiply تنظیم کنید. کلیدهای Cmd/Ctrl+I را فشار دهید تا ماسک لایه به سیاه معکوس شده و افکت آن پنهان شود.
مرحله ی دوم : آسمان را تیره کنید

 

شما می باید دکمه Cmd/Ctrl (در ویندوز بجای دکمه Cmd دکمه Ctrl وجود دارد) را نگه داشته و بر روی تصویر کوچک (thumbnail) کنار لایه آسمان بریده و کپی شده در مرحله قبل کلیک کنید تا به صورت یک ناحیه انتخابی (selection) در آید، لایه وسط در تصویر فوق. سپس بر روی ماسک لایه Levels کلیک کنید. ابزار قلم مو را انتخاب کنید. رنگ پس زمینه را بر روی سفید و opacity قلم را بر روی ۲۰% تنظیم نمایید، و بعد از آن برای تیره کردن ناحیه هایی که می خواهید روی آسمان بکشید. هنگامی که کارتان تمام شد، دکمه های Cmd/Ctrl+D (در ویندوز بجای دکمه Cmd دکمه Ctrl وجود دارد)را برای خارج شدن از حالت انتخاب (deselect) فشار دهید.
مرحله ی سوم : پیش زمینه را روشن کنید

 

در این مرحله لایه تنظیماتی Levels دیگری اضافه کنید. Blend Mode آن را بر روی Screen تنظیم کنید تا تصویر روشن شود. کلید Cmd/Ctrl را نگه دارید و بر روی لایه آسمان کلیک کنید تا انتخاب (select) شود و سپس با Select>Inverse ناحیه انتخابی را معکوس کنید تا پیش زمینه انتخاب گردد. برای سیاه کردن ماسک لایه Levels جدید، کلیدهای Cmd/Ctrl+I را فشار دهید، سپس روی آن با رنگ سفید نقاشی کنید تا قسمت هایی از پیش زمینه را روشن تر نمایید.
مرحله ی چهارم : سنگ ها را شارپ کنید

 

در اینجا کلیدهای Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E را فشار دهید تا یک لایه ادغام شده ایجاد کنید. بر روی آن راست کلیک کرده و ‘Convert to Smart Object’ را انتخاب کنید.سپس به مسیر Filter>Sharpen>Unsharp Mask بروید و Amount (مقدار) را بر روی ۱۲۰، سپس Radius (شعاع) را بر روی ۴۵ و Threshold (آستانه) را بر روی ۴ تنظیم کنید تا به سنگ ها وضوح و شارپنس بیافزایید. ماسک لایه ای که ظاهر می شود را معکوس کنید (Cmd/Ctrl+I)، و روی سنگ ها با قلم موی رنگ سفید نقاشی کنید.
مرحله ی پنجم : چشم ها را به سمت سوژه هدایت کنید

 

شما می بایست در ااینجا کلید Alt را نگه داشته و بر روی آیکون New Layer در پنل لایه ها کلیک کنید. در گزینه های پنجره باز شده Mode را روی Overlay تنظیم کنید، مربع “…Fill with” را تیک بزنید و Ok کنید. Opacity ابزار قلم مو را بر روی ۱۰% تنظیم کنید، سپس برای روشن کردن با رنگ سفید و برای تیره کردن با رنگ سیاه نقاشی کنید؛همچنین از این لایه برای هدایت ماهرانه چشم بیننده به سمت سوژه استفاده نمایید.
مرحله ی ششم : هایلایت ها و سایه ها

 

میخواهیم این آموزش را به پایان برسانیم. در پایان کلیدهای Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E (در ویندوز بجای دکمه Cmd دکمه Ctrl وجود دارد) را فشار دهید تا یک لایه ادغام شده جدید ایجاد کنید. ابزار Dodge را انتخاب کنید و Exposure را بر روی ۱۰% و Range را بر روی Highlights تنظیم کنید. از این ابزار با تنظیمات ذکر شده برای تقویت هایلایت ها (قسمت های روشن) و تاکید روی آن ها استفاده کنید. از ابزار Burn، با تنظیمات Exposure بر روی ۱۰% و Range بر روی Shadows، برای اضافه کردن عمق به سایه ها استفاده نمایید.
منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ساعت 2:03
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

شاید با مفهوم اعوجاج در لنز شنایی نداشته باشید. این مقاله میتواند به آشنایی و رفع این مشکل شما کمک شایانی بکند. در آغار این مقاله باید بگویم هر چند لنز دوربین شما ممکن است خوب باشد، اما شما باید این نکته را بدانید که چگونه اعوجاج لنز را کشف (و اصلاح) کنید. در این مقاله ما هر چیزی را که عکاسان باید در عکاسی کودک در آتلیه کودک بدانند تا بهترین نتایج را از لنزهای خود بگیرند برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. ما با پاسخ دادن به برخی از رایج ترین سوالات در مورد اعوجاج لنز آغاز خواهیم کرد، سپس به چند نمونه اعوجاج لنز نگاهی می اندازیم و در پایان، سعی می کنیم چند اصطلاح فنی را توضیح دهیم و برخی از این مفاهیم را به زبان ساده بیان کنیم.


ممکن است شما بگویید که لنز گران قیمت من بی نقص نیست؟

ما به شما می گوییم تمام لنزها نقص نوری دارند، و تصاویری ایجاد می کنند که نسخه های کامل و بی عیبی از سوژه هایی که به سمتشان نشانه رفته بودند نیستند. اگرچه تولید کنندگان سخت گیر سعی می کنند لنز های بی عیب و نقص ایجاد کنند، در واقع هیچ راهی برای تولید لنزی که تا حدودی مشکل اعوجاج و ابیراهی نداشته باشد، وجود ندارد.
نتیجه اینکه : اگر من پول بیشتری برای لنزم بپردازم، تصاویری با اعوجاج کمتر از آن به دست خواهم آورد؟

باید پاسخ دهیم که قطعا قیمت لزوما شاخص کیفیت نیست. میزان اعوجاج لنز شما تا حد زیادی وابسته به نوع لنز و ساخت آن است. قیمت نقش دارد، اما عواملی مانند فاصله کانونی نیز به همان اندازه مهم می باشند.

به عنوان نمونه باید بگوییم ، هرچه لنز واید تر (عریض تر) باشد، بیشتر ممکن است خطوط صاف خمیده به نظر برسند. لنزهای زوم بیشتر از لنزهای پرایم مستعد اعوجاج هستند – تنها به این دلیل که اصلاح ابیراهی ها در هر فاصله کانونی امکان پذیر نیست.

در ضمن هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که یک لنز پرایم کامل و بی عیب باشد – اما این درست است که هرچه محدوده زوم بزرگتر باشد (مانند لنزهای سوپر زوم)، این اعوجاج ها قابل توجه تر می شوند.
پرسش: این نکته که من هیچ وقت متوجه هیچ مشکلی در مورد لنزم نشده ام…

پاسخ: باید بگوییم این ممکن است برای بسیاری از ما صدق کند. مسئله ی اصلی این است که طراحی لنز در سال های اخیر فوق العاده بهبود یافته است، و دقت وحشتناک آخرین سنسورهای دیجیتال به پیشرفت طراحی لنز سرعت بخشیده است. با داشتن یک SLR دیجیتال خوب و یک لنز معتبر این اعوجاج ها خیلی جزئی هستند – اما وجود دارند.
پرسش :بنابراین ما هیچ وقت آن را به طور بی نقص نداشته ایم؟

قطعا در ست است ! اما یک چیز ابتدایی مانند تیرگی در گوشه های تصویر هنوز هم یکی از مشکلات تصاویر مدرن است، همانطور که برای پیشگامان عکاسی بوده است. فقط مسئله اینجاست که این افکت وینیتینگ (vignetting – تیره شدن گوشه های تصویر) این روزها خیلی قابل توجه نیست. در واقع، ما تمایل داریم قبول کنیم که لبه های تصاویر کمی تیره تر خواهد بود – بنابراین حتی به آن توجه نمی کنیم  و بعضی برای اغراق آمیز کردن این افکت، گوشه های تصاویر خود را در فتوشاپ تیره تر می کنند . از یک سطح سفید به طور یکنواخت نورپردازی شده یک عکس بگیرید، بر روی کامپیوتر خود با دقت به آن نگاه کنید، وشما  خیلی زود متوجه خواهید شد که مرکز آن روشن تر است. این اثر تیرگی را می توان با استفاده از تنظیمات سفارشی بر روی دوربین های خاص، یا با استفاده از نرم افزار ویرایش تصویر استاندارد از بین برد.
پرسش : بطور کلی چند نوع مختلف اعوجاج نوری وجود دارد؟

در جواب باید بگوییم ده ها نوع از این نقص ها وجود دارند، از آستیگماتیسم گرفته تا کما، اما دو یا سه نوع وجود دارند که به طور ویژه ارزش توجه دارند.
ابتدا با ساده ترین نمونه قابل درک شروع می کنیم

در اینجا ما با اعوجاج خطوط منحنی (curvilinear distortion) شروع خواهیم کرد. این اعوجاج چندین نوع مختلف دارد، اما نوعی که شما بیشتر از همه خواهید دید، اعوجاج خمره ای (barrel distortion) است. وقتی شما از یک لنز اولترا واید استفاده می کنید، تشخیص آن واقعا آسان است، و باعث می شود که خطوط صاف در لبه کادر به سمت بیرون خم شوند. این اثر بر روی یک لنز چشم ماهی (fisheye) از این هم مشهودتر است، که در آن برای به دست آوردن عریض ترین نمای دید ممکن، این اعوجاج ها توسط طراحان لنز اصلاح نشده رها می شوند.
پرسش چه نوع اعوجاج های خطی دیگری وجود دارند؟

پاسخ : در واقع اعوجاج جاسوزنی (Pincushion distortion) اغلب در لنزهای تله فوتوی بلند دیده می شود – و باعث می شود که خطوط به سمت داخل خم شوند. این اثر معمولا خیلی ظریف است، و به طور معمول مشخص و بارز نیست مگر این که از سوژه های مستطیل شکل به طور مستقیم عکس بگیرید. برخی از لنزهای زوم می توانند علائم اعوجاج سبیلی (moustache distortion) را نشان دهند – که در آن یک تصویر می تواند هر دو اعوجاج جاسوزنی و خمره ای را نشان دهد. این نوع اعوجاج معمولا در لنزهای زوم واید دیده می شود، و سبب می شود خطوط مستقیم موج دار به نظر برسند.
پرسش: به نظر شما در حقیقت من باید مراقب چه چیز دیگری باشم؟

توجه داشته باشید که کج‌نمایی یا ابیراهی رنگی (Chromatic aberration) احتمالا بزرگترین ترس و نگرانی یک عکاس SLR مدرن است. همانطور که ما بر روی تصاویر خود زوم می کنیم، حاشیه رنگی ای که به وجود می آورد، به مراتب قابل توجه تر از روزهای عکاسی با فیلم است (زمانی که این مشکل تنها در عکس های خیلی بزرگ شده دیده می شد).
 پرسش: در کجا احتمال بیشتری برای دیدن ابیراهی رنگی وجود دارد؟

برای توضیح این مطلب باید بگوییم این مشکل تمام لنزها را با هر فاصله کانونی تحت تاثیر قرار می دهد، اما در فواصل کانونی خیلی طولانی تر و در لنزهای ارزان قیمت تر، برجسته تر خواهد بود. همچنین ارزشش را دارد که نگاهی به تست های لنز بیاندازید، چون این پدیده برخی از مدل ها را بیش از مدل های دیگر تحت تاثیر قرار می دهد. شما آن را در لبه های سوژه ها، و به سمت لبه های تصویر خواهید دید. جایی که یک خط سفید دارید که از یک ناحیه تیره تر عبور می کند دیدن آن ساده تر است در واقع قاب های پنجره در تصویر شما جای خوبی برای نگاه کردن می باشند.
پرسش : آیا من می توانم کاری برای آن انجام دهم؟

پاسخ : بله، با ویرایش می توان آن را اصلاح کرد. حتی ممکن است دوربین شما برنامه ای داشته باشد که به شما کمک کند این مشکل را برطرف کنید. فتوشاپ CS ابزارهای خوبی برای به حداقل رساندن اثر آن بر روی تصاویر شما دارد. نرم افزار PTLens نیز خوبی می باشد.
پرسش: بطور کلی انواع اعوجاج لنز چیست؟ :

در زیر سعی کرده ایم نمونه هایی از انواع معمول (متداول) اعوجاج لنز وجود دارد که نشان می دهد چگونه آنها بر ترکیب بندی شما تاثیر می گذارند.
۱- اعوجاج خمره ای یا Barrel Distortion

 

 

توجه کنید که اعوجاج خمره ای تصویری ایجاد می کند که در آن خطوط به بیرون به سمت لبه ها خمیده می شوند – که باعث می شود مستطیل ها به شکل خمره به نظر برسند.
۲- اعوجاج جاسوزنی یا Pincushion Distortion

مد نظر داشته باشید که اعوجاج جاسوزنی باعث می شود به نظر برسد که خطوط به داخل به سمت مرکز خم شده اند  که باعث می شود مستطیل ها مانند خطوط یک جاسوزنی به نظر برسند.

 

در تصویر بالا  تفاوت اعوجاج خمره ای و جاسوزنی را مشاهده می نمایید.
۳- ابیراهی رنگی یا  Chromatic Aberration

 

در حقیقت ابیراهی رنگی (یا achromatism) معمولا از طریق حاشیه رنگی ای که بر روی خطوط و لبه ها در تصویر ایجاد می کند، دیده می شود.
۴- وینیتینگ یا Vignetting

 

بادی بگوییم تمامی لنزها تصویری ایجاد می کنند که لبه های آن تاریک تر از مرکز آن است – این حالت تحت عنوان وینیتینگ شناخته شده است، و می تواند به عنوان ابزار سبک شناسی مورد استفاده قرار گیرد. این افکت گاهی به عمد و در نرم افزار هایی چون فتوشاپ اعمال می شود که لبه های عکس را تیره تر می نمایند.
۵- بدون اعوجاج

ودر اخر اینکه بدون اعوجاج لنز، که در آن خطوط مانند واقعیت مستقیم هستند. هیچ تیرگی در لبه ها وجود ندارد، و همه رنگ ها سر جای خود هستند.
پرسش : چرا ابیراهی رنگی اتفاق می افتد؟

 

پاسخ : همانطور که می دانید هدف یک لنز شکست نور است  یعنی برگرداندن مسیر مستقیم اشعه ها با یک زاویه و به سمت سنسور.

متاسفانه، طول موج های مختلف نور با مقادیر کمی متفاوت برگردانده می شوند (شکست پیدا می کنند)، به این معنی که مسیر نور قرمز با زاویه متفاوتی نسبت به نور آبی برگردانده می شود، که باز هم مقدار آن با نور سبز متفاوت است.

سپس رنگ های متفاوت در نقاط مختلف متمرکز می شوند، در نتیجه حاشیه های رنگی (colour fringing) به وجود می آید.

 
انواع مختلف ابیراهی

۱- ابیراهی رنگی عرضی (lateral chromatic aberration) که حاشیه های رنگی ایجاد می کند، و با این واقعیت ایجاد می شود که بزرگنمایی تصویر با طول موج تغییر می کند.

۲- ابیراهی رنگی طولی یا محوری (Longitudinal chromatic aberration) با طول موج های مختلف متمرکز شده در فواصل مختلف ایجاد می شود. هر دو این کج‌نمایی هایی رنگی در تصویر فوق نشان داده شده است.

این سبب ایجاد نرمی در کل تصویر می شود، و با اجتناب از عریض ترین دیافراگم برای به حداکثر رساندن عمق فوکوس می توان آن را کاهش داد.
تعاریف تخصصی درباره اعوجاج:
۱- اعوجاج خمره ای

نقص لنز، متداول در لنزهای اولترا واید که خطوط صاف را در لبه ها به سمت بیرون خم می کند.
۲- ابیراهی رنگی

نقص لنزی که در آن طول موج های نور با مقادیر (زوایای) مختلف شکسته می شوند، یا در فواصل مختلف متمرکز می شوند.
۳- اعوجاج جاسوزنی

نقص لنز معمول در لنزهای تله فوتوی بلند که باعث می شود به نظر برسد که تصویر در لبه ها به سمت داخل خم شده است.
APO-4

آپوکرومات (Apochromat). نوعی لنز، ساخت شرکت سیگما و شرکت های دیگر، که برای تصحیح ابیراهی رنگی طراحی شده است.
 ۵-ED

پراکندگی بسیار کم (Extra-low dispersion). برخی از لنزهای نیکون طراحی شده برای تصحیح ابیراهی رنگی.
UD6

پراکندگی بسیار کم (Ultra-low Dispersion). المان موجود در برخی از لنزهای سری L کانن که برای تصحیح ابیراهی رنگی طراحی شده است.
منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ساعت 2:02
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

عکاسی با تلفن همراه امروزه شاخه مهمی از عکاسی به شمار میرود. وجود شبکه های اجتماعی و سهولت اشتراک تصاویر باعث شده بسیاری از عکاسان به این سمت سوق پیدا کنند. در مقاله پچیش رو پنج نکته عکاسی که برای افزایش کیفیت موثر است را با شما به اشتراک میگذاریم.

در ابتدا باید بگوییم برای گرفتن عکس‌هایی فوق‌العاده با استفاده از دوربین گوشی موبایل چه چیزی نیاز داریم؟ شاید اپلیکیشن‌های عکاسی متنوع برای ویرایش عکس و افزودن جلوه‌هایی ویژه مفید باشند ولی  تنها با استفاده از اپلیکیشن پیش‌فرض دوربین گوشی خود و رعایت چند نکته‌ی ساده در زمینه‌ی ترکیب‌بندی هم تصاویر بسیار زیبایی خلق نمایید. در این آموزش با ۵ نکته آشنا خواهید شد که کمک می‌کند با دوربین گوشی موبایل چنان عکس‌های جذابی خلق کنید که انتشار آن‌ ها روی اینستاگرام یا نمایش دادنشان به دوستان باعث افتخارتان گردد.ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا با هم مشاهده کنیم چگونه با ایجاد برخی تغییرات کوچک در تکنیک‌های عکاسی می‌توان ابزار لازم برای تبدیل شدن به یک عکاس موبایل فوق‌العاده را در اختیار داشت. عکاسی بارداری در آتلیه بارداری


۱. تمرکز تصویر را از مرکز کادر دور نمایید

گفتنیست ما بیشتر اوقات به صورت غریزی تمایل داریم زمان گرفتن عکس با دوربین گوشی موبایل سوژه را در مرکز کادر قرار دهیم. شاید دلیل این موضوع این فرض اشتباه باشد که دوربین هم باید به همان شکل که ما از چشمانمان استفاده می‌کنیم روی سوژه تمرکز کند. عکسی که به این شیوه گرفته شود ممکن است خوب به نظر برسد ولی کاملا معمولی خواهد بود. با جابجا کردن نقطه‌ی تمرکز عکس از مرکز کادر قادر هستید به‌راحتی سوژه‌های جالب را در محلی غیرمنتظره قرار داده و عکس جذاب‌تری تولید نمایید.

در جواب اینکه چرا در عکس بالا آسیاب بادی را در مرکز عکس قرار ندهیم؟ باید بگوییم به این سبب که با قرار دادن سوژه در محلی متمایل به لبه‌ی سمت چپ کادر می‌توانید تصویر غنی‌تری بسازید که چشم بیننده را به سمت انعکاس‌های جذاب درون آب و منظره‌ی زیبای شهر بندری در پس‌زمینه می‌کشد.

قابل ذکر است که تنها با منتقل کردن نقطه‌ی تمرکز به سمت یکی از دو لبه‌ی کادر، شما به‌ صورت خودکار ابعاد جدیدی را از محیط طبیعی سوژه آشکار خواهید نمود. این روش، روشی مؤثر است که اجازه می‌دهد بیننده دید وسیع‌تری نسبت به زیبایی منبع الهامی داشته باشد که سبب شده شما دکمه‌ی شاتر دوربین گوشی موبایل را بزنید. نقطه‌ی تمرکز در عکس پایین یک مجسمه‌ی گیراست که بر فراز شهر بوداپست قرار دارد. اگر مجسمه را در مرکز تصویر قرار داده بودیم به یک سیلوئت زیبا از آن می‌رسیدیم، ولی تمام عکس در همین خلاصه می‌گردد.

شایان ذکر است ما با منتقل کردن مجسمه به سمت راست کادر، موفق شدیم شکوه سوژه را به‌طور کامل حفظ نماییم و علاوه بر آن نمایی مسحورکننده از غروب خورشید بر فراز شهر را هم در عکس بگنجانیم. تغییری به همین کوچکی اجازه می‌دهد با آشکار کردن بخش‌های بیشتری از محیط اطراف سوژه، تجربه‌ی کامل‌تری را از چنین لحظه‌های جادویی با بینندگان خود به اشتراک بگذارید.

توجه داشته باشید که کادربندی مرکزگریز تقریبا در هر شرایطی برای ایجاد یک زاویه دید نو خوب عمل می‌نماید. دفعه‌ی بعدی که قصد عکاسی با موبایل را داشتید از مرکز کادر دوری نمایید تا مشاهده کنید چه اتفاقات غافلگیرکننده‌ای در عکس‌هایتان رخ می‌دهد.


۲. از کادرهای طبیعی خاص استفاده نمایید

باید ذکر کنیم که کادربندی اطراف تصویر سما قادر هستید به یک عکس زیبا جذابیت بصری بیشتری ببخشد. اپلیکیشن‌های متعددی وجود دارند که از آن‌ها می‌توانید برای افزودن فریم به عکس‌های موبایلی استفاده کنید، اما بسیار جالب‌تر خواهد بود که از عناصر طبیعی یا دست‌ساز بشر در عکس به‌عنوان کادرهایی منحصربه‌فرد بهره بگیرید. کادر یا فریم ساختاری می باشد که نقطه‌ی تمرکز عکس را احاطه می‌کند. کادر می‌تواند از هر چیز طبیعی یا مصنوعی که متناسب با هدف بصری شما است ساخته شده باشد. با ساختن یک مرز کامل یا جزئی در اطراف سوژه قادر می باشید توجه بیننده را به تصویر داخل آن کادر جلب نمایید.

در عکس بالا عکاس با قرار دادن بخشی از حاشیه‌ی رودخانه در داخل یک کادر طبیعی به ما می‌گوید که این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است.

بنابراین چگونه می‌توانیم برای عکاسی با دوربین گوشی موبایل، یک فریم مناسب پیدا کنیم؟ ابتدا دوربین گوشی را مستقیما به‌سوی مرکز تمرکز تصویری بگیرید که قصد ثبت کردن آن را دارید. بعد از ان چند قدم عقب‌تر بروید و در لبه‌های کادر به دنبال هرگونه خط یا بافتی بگردید که می‌تواند نقش حاشیه را برای شما بازی کند. پنجره‌ها، درها و حصارها برخی از آشناترین کادرهایی می باشند که در زندگی روزمره به آن‌ها برخورد می‌کنیم. ولی در طبیعت به کادرهای انتزاعی‌تری نظیر درختان، سایه‌ها، رودها و حتی ابرهای آسمان برخورد خواهیم کرد. این کادرهای انتزاعی می‌توانند چاشنی خلاقیت را به عکس‌های شما بیفزایند و آن‌ ها را خارق‌ العاده نمایند.

توجه داشته باشید در عکس بالا کوه و منظره‌ی سرسبز اطراف آن توسط ابرهای آسمان و سایه‌های روی زمین کادربندی شده است. در عکس زیر این تنه‌ی درخت و ساقه‌های آن می باشند که سوژه‌ی اصلی که فردی است که روی چمن‌ها در حال مطالعه می باشد را در کادری طبیعی قرار داده‌اند.

فراموش نکنید که هیچ قانون سفت‌وسختی در مورد ظاهر کادرها وجود ندارد. هر چیزی که مرکز تمرکز عکس شما را تقویت نماید می‌تواند به‌عنوان یک کادر در نظر گرفته شود.


۳. کادر عکس را تا لبه پر نمایید

جالب است بدانید کادرها یا حاشیه‌های بصری تنها یک روش برای متمرکز کردن نگاه بیننده می باشند. گزینه‌ی دیگر این می باشد که به‌ کلی از حضور کادر در عکس صرف‌نظر کنید. به‌جای استفاده از حاشیه‌ها می‌توانید کادر تصویر را به طور کامل  با سوژه‌ی اصلی پر کنید تا تمرکز بیشتری روی آن ایجاد شود. با این روش چشم بیننده دیگر هیچ تردیدی در مورد سوژه‌ی اصلی عکس نخواهد داشت.

 

این روش به‌ویژه برای نمایش دادن مجموعه‌ای از اشیاء مشابه مناسب می باشد. زمانی که اجازه دهید سوژه از لبه‌های کادر بیرون برود در واقع به ذهن بیننده این فرصت را داده‌اید تا بخش‌هایی را که نمی‌بیند تصور کند. این موضوع می‌تواند سبب پیدایش نوعی حس کثرت، نامتناهی بودن و مرموز بودن گردد.

در ادامه باید بگوییم  برای استفاده از این تکنیک بسیار مهم می باشد که از ایجاد هرگونه فضای خالی در لبه‌های کادر خودداری کنید تا سوژه کل عکس را به‌طور کامل بپوشاند. بدین ترتیب تاثیر تصویر به بیشترین حالت خواهد رسید. تفاوت نمی‌کند یک سوژه چقدر بزرگ یا کوچک باشد، در تعداد زیاد هر سوژه‌ای می‌تواند نتایجی شگفت‌آور تولید نماید و عکس‌های موبایلی جذابی را خلق نمایید.


۴. به دنبال الگوهای تکرارشونده بگردید

در جواب اینکه حلقه‌های تنه‌ی یک درخت، امواج اقیانوس و کلیدهای پیانو در چه چیزی با هم اشتراک دارند؟ باید بگوییم همه‌ی آن‌ها از الگویی تکرارشونده پیروی می‌کنند. جهان ما سرشار از الگو و تکرار است، ولی ازآنجاییکه چشم ما به این الگوها عادت کرده ممکن می باشد به‌سادگی از زیبایی آن‌ها عبور نماییم.

هرزمان که متوجه حضور این فرم‌ها و حرکات تکرارشونده در جهان شوید در واقع روشی کاملا جدید برای گرفتن عکس‌های جذاب با دوربین گوشی موبایل کشف کرده‌اید. خطوط ریل راه‌آهن، تیرهای چراغ‌برق، صندلی‌ها و سایه‌بان‌ها… شاخه‌های درختان، گلبرگ‌های گل و امواج ساقه‌های گندم… همه‌ی این‌ها قادر هستند سوژه‌هایی بالقوه برای دوربین گوشی شما باشند.

بهتر است کمی درنگ نمایید و به اطراف خود بنگرید. سعی کنید الگوهایی را بیابید که به‌طور مرتب با آن‌ها برخورد دارید ولی هیچ‌گاه در موردشان به‌خوبی فکر نکرده‌اید. این الگوها قارد می باشند همان عناصر بصری قدرتمندی باشند که همیشه برای گرفتن عکس‌هایی جذاب با دوربین گوشی موبایل به دنبالش می‌گشتید.

باید بگوییم هرچقدر که بیشتر به دنیای اطراف خود دقت نمایید، بیشتر الگوهای جذاب و شگفت‌انگیز برای عکاسی موبایل خواهید یافت. در عکس بالا استفاده از یک مجموعه‌ی عادی از مدادرنگی‌ها موجب ایجاد عکسی بسیار جذاب شده می باشد.


۵. از خطوط راهنما برای روایت یک ماجرا استفاده نمایید

باید بوییم هر عکاس باتجربه‌ای تایید خواهد نمود که خطوط راهنما یکی از قوی‌ترین ابزارها در عکاسی می باشند. خطوط راهنما چشم بیننده را تشویق می‌کند که در طول تصویر برای رسیدن به یک نقطه‌ی تمرکز حرکت کند. گاه ممکن می باشد این سفر بصری در تصویر با عبور از بافت‌ها و الگوهایی جذاب همراه باشد.

دقت کنید که شما می توانید خطوط راهنما را به‌عنوان مسیرهایی در نظر بگیرید که توجه بیننده را به مرکز تمرکز تصویر متصل می‌کنند. برخی از خطوط راهنما شبیه بزرگراه‌هایی عریض هستند که چشم را بدون هیچ وقفه‌ای به‌سرعت به مقصد نهایی می‌رسانند. اما در موارد دیگر ممکن است این خطوط چشم را از میان پیچ‌وخم‌هایی حرکت دهند که بیننده را دعوت می‌کنند اندکی درنگ کرده و از منظره لذت ببرد. تصویر زیر نمونه‌ ای است که از یک خط راهنمای کاملا آشکار یعنی پلکان بهره می‌برد. پلکان چشم را دعوت می‌کند تا برای رسیدن به بالای عکس مسیر آن را دنبال نماید.

عکس زیر در ابتدا تمرکز بیننده را به سمت مه صبحگاهی جنگل هدایت می‌نماید. بعد از آن نگاه به پایین حرکت می‌کند تا متوجه شیب تند پله‌ها، نرده‌های لغزنده‌ی ساخته‌شده از بامبو شود و در نهایت به جلوی تصویر برسد.

می توانیم هر چیزی را که کمک نماید چشم بیننده به‌سوی سوژه‌ی اصلی هدایت شود را جزو خطوط راهنما محسوب کنیم. خطوط راهنمای ساده‌ای نظیر ریل راه‌آهن، جاده‌ای در میان جنگل یا مسیر پله‌ها، همگی قادر هستند در خدمت این هدف قرار بگیرند. ولی اشاره‌ی یک انگشت یا حتی نگاه یک فرد هم می‌تواند همین کار را انجام دهد. نکته‌ی مهم این است که خطوط راهنما روایتی را طرح می‌کنند و نگاه بیننده را به جایی جذاب فرا می‌خوانند.

ممکن است پیدا کردن خطوط راهنما می‌تواند کار دشواری باشد،در نتیجه استفاده از این تمرین چندمرحله‌ای شاید به شما کمک نماید. ابتدا از سوژه‌ی اصلی خود عکسی بگیرید و آن را بررسی کنید. سعی کنید به این سؤال پاسخ دهید: آیا خط یا الگویی وجود دارد که به نقطه‌ی تمرکز مورد نظر اشاره کند؟ هرگاه یک خط راهنمای بالقوه یافتید آن را در یک ترکیب‌بندی جدید به کار ببرید و عکس دیگری را ثبت کنید. این پروسه را آن‌ قدر تکرار نمایید تا به تصویری راضی‌کننده دست پیدا کنید.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:35
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

عکاسی از انعکاس دنیای خود را دارد. علاقه مندان زیادی در پیرامون خود بدنبال سوژه های مناسب در این زمینه میگردند. مقاله زیر از دیجیکالا نکات خوبی در این زمینه دارد که میتواند مورد استفاده شما قرار گیرد.

در ابتدا باید بگوییم استفاده از انعکاس در عکاسی موبایل یکی از تکنیک‌هایی می باشد که می‌تواند جذابیت زیادی در عکس ایجاد نماید. در نتیجه شما قادر هستید به‌جای گرفتن عکس‌هایی بی‌هدف چشمان خود را برای کشف انعکاس‌ها تیز کنید. اگر چشمان خود را برای یافتن انعکاس‌ها ورزیده کنید متوجه خواهید شد که انعکاس‌ها تقریبا همه‌جا پیدا می‌شوند. پنجره‌ها، آیینه‌ها، چاله‌ های آب و دریاچه‌ها همگی سطوحی عالی برای انعکاس می‌سازند. حتی سطوح براقی نظیر شیشه‌ی عینک آفتابی یا یک کتری فلزی هم می‌توانند به‌ خوبی برای ثبت انعکاس مورد استفاده قرار  گیرند.

عکس بالا از روزبه روزبهانی می باشد.

در ادامه به ۱۰ نکته توجه فرمایید که می‌تواند هنگام عکاسی موبایل به شما برای گرفتن عکس‌هایی زیباتر با استفاده از انعکاس کمک نماید.


۱. به ترکیب‌بندی توجه نمایید

گفتنیست تمامی عکس‌ها باید ترکیب‌بندی خوبی داشته باشند. این موضوع در مورد عکاسی موبایل از انعکاس هم صدق می‌کند. ترکیب‌بندی خوب شما را قادر خواهد کرد انعکاس‌هایی را که با حضور خود ابعاد جدیدی به عکس می‌بخشند به‌ خوبی کادربندی و تقویت نمایید.

قابل ذکر است که در زمان تصمیم‌گیری در مورد ترکیب‌بندی می‌توانید از قانون یک‌سوم بهره بگیرید. برای مثال سعی کنید خط افق را به اندازه‌ی یک‌سوم از بالا یا پایین کادر فاصله بدهید.به علاوه هنگام بستن ترکیب‌بندی باید تصمیم بگیرید که کدام بخش انعکاس قرار است تأثیرگذارترین بخش باشد و نقطه‌ی تمرکز اصلی عکس را تشکیل دهد.

شایان ذکر است که در بسیاری از موارد ممکن است انعکاس سوژه‌ی اصلی شما نباشد. سوژه‌ی اصلی می‌تواند یک فرد، یک درخت یا هر شیء دیگری باشد که در صحنه قرار گرفته است. درهر صورت نزدیک کردن سوژه به لبه‌های کادر با فاصله‌ی ایده‌آل یک‌سوم می‌تواند به ساختن عکسی با ترکیب‌بندی خوب کمک نماید.

عکس بالا از آرپیاست.


۲. از تقارن استفاده نمایید

توجه داشته باشید که تکنیک دیگری که در زمان عکاسی از انعکاس استفاده می‌شود بهره گرفتن از آن برای ایجاد تقارن در عکس است. این شیوه تعادلی کامل در عکس ایجاد خواهد کرد. برای نمونه اگر شیئی در بخش بالایی تصویر داشته باشید انعکاس آن در پایین تصویر قرار خواهد گرفت. به همین ترتیب می‌توانید از سطوح انعکاسی برای تقسیم تصویر و ایجاد تاثیرات غیرمعمول استفاده کنید. برای مثال تغییر دادن نحوه‌ی نزدیک شدن خطوط به هم با استفاده از انعکاس می‌تواند درک روزمره از پرسپکتیو را به هم ریخته و بیننده را تحت تاثیر قرار بدهد.

عکس بالا از مارکو لامبرتو می باشد.


۳. کادر را ساده نگه دارید

باید بگوییم  برای تاثیرگذار بودن یک عکس لزوما نباید پیچیده باشد. در بیشتر موارد ایده‌ی «هرچه کمتر بهتر» (Less is more) در مورد عکاسی موبایل کارایی بیشتری دارد. این موضوع می‌تواند به‌خصوص در مورد استفاده از انعکاس در عکس صادق باشد. یک سوژه و انعکاس گیرا می‌تواند بر عکس مسلط شده و تمام جذابیتی را که نیاز دارید مهیا کند. قرار دادن عناصر دیگر در عکس با ایجاد نقاط تمرکز غیرضروری تنها سبب حواس‌ پرتی خواهد گردید.

عکس فوق  از اندی باتلر است.


۴. به سطح انعکاس‌دهنده نزدیک گردید

باید ذکر کنیم که اگر با استفاده از آب عکاسی می‌کنید تلاش نمایید به سطح آن نزدیک شوید. با این کار پیش‌زمینه‌ی تصویر با انعکاس آسمان و سوژه‌ی عکاسی پر خواهد شد. بعلاوه این کار به بهبود ترکیب‌بندی و جذابیت عکس و حذف کردن نقاط تمرکز غیرضروری کمک خواهد نمود. نزدیک شدن به آب همچنین سبب تقویت جنبه‌های خاصی نظیر امواج و درخشش نور خورشید روی سطح آن می‌گردد.

عکس بالا از مارزیا بلینی می باشد.


۵. در ساعت‌های طلایی  به عکاسی بپردازید

جالب است بدانید ساعت طلایی به زمان کوتاه قرار گرفتن خورشید در نزدیکی خط افق پس از طلوع و پیش از غروب آفتاب گفته می‌شود. در نتیجه منظور از ساعت طلایی دقیقا مدتی برابر با یک ساعت نمی باشد. دلایل زیادی برای علاقه‌ی عکاسان به این زمان از روز وجود دارد. یک دلیل این است که آسمان در ساعت طلایی می‌تواند با رنگ‌های درخشان قرمز، نارنجی و زرد خود پس‌زمینه‌ای دراماتیک برای ثبت صحنه‌ای که در برابر شماست فراهم نماید. در عکاسی موبایل از انعکاس استفاده از بازتاب خورشید هنگام طلوع یا غروب از روی سطح دریا یا دریاچه می‌تواند به خلق عکسی فوق‌العاده زیبا و سرشار از جذابیت منجر گردد.

علاوه بر این ها نور در ساعت طلایی بسیار نرم‌تر است و عکاسی کردن به سمت آفتاب را آسان‌تر می‌ نماید. هنگام عکاسی به سمت نور سوژه‌ی شما به شکل سیلوئت در برابر آسمان ظاهر خواهد شد و بازتاب آن بر سطح نازک آب قرارگرفته روی شن‌های ساحل یا در یک گودال آب نیز همین وضعیت را خواهد داشت.

عکس  بالا از جسیکا اندروز است.


۶. از آیینه‌ها برای کادربندی سوژه استفاده نمایید

در ادامه باید بگوییم استفاده از آیینه‌ها تکنیکی هوشمندانه در عکاسی موبایل می باشد که اجازه می‌دهد سوژه را به شکلی متفاوت کادربندی نمایید. این تکنیک نمونه‌ای عالی است که نشان می‌دهد انعکاس چگونه می‌تواند توازن نیروهای یک تصویر را تغییر دهد. می‌توانید از تصویر منعکس‌شده در یک آیینه برای ساختن کادری طبیعی در اطراف سوژه استفاده نمایید. پس‌زمینه همچنان سر جای خود قرار دارد ولی تصویر قرارگرفته در آیینه کاملا برجسته شده و نوعی ترکیب‌بندی «تصویر در تصویر» خواهد ساخت.

در زمان استفاده از این تکنیک شما باید مطمئن شوید که فوکوس دوربین به‌جای محیطی که آیینه را احاطه می‌کند روی سوژه‌ای که در درون آیینه قرار دارد تنظیم شده باشد. با استفاده‌ی خلاقانه از افکت‌های محوشدگی (Blur) یا کاهش عمق میدان می‌تواند پس‌زمینه را محوتر کرده و تمرکز را بازهم بیشتر متوجه انعکاس سوژه در آیینه نمایید.

۷. دنیایی وارونه خلق کنید

شما قادر می باشید با برش دادن تصویر و نزدیک‌تر کردن انعکاس‌ها و توجه به نحوه‌ی برش دادن و کادربندی سوژه و سپس چرخاندن تصویر به اندازه‌ی ۱۸۰ درجه عکس‌هایی جالب بسازید. این عمل سبب خواهد شد انعکاس‌ها شبیه پنجره‌ای به‌سوی واقعیتی دیگر به نظر برسند. عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد

عکس بالا از تیری هادسین است.


۸. از شرایط آب‌ و هوایی استفاده نمایید

باید بدانید در زمان عکاسی از انعکاس‌ها شرایط آب‌وهوا می‌تواند کمک ارزشمندی به شما بکند؛ چرا که شرایط آب‌وهوایی مناسب به بالا رفتن بار عاطفی صحنه و احساس در عکس کمک خواهد نمود.

همچنین در روزهایی که نور خورشید کنتراستی سایه‌دار روی ابرهای آسمان ایجاد کرده است به نحوه‌ی بازتاب آن‌ها بر سطح یک دریاچه دقت نمایید. شرایط آب‌وهوایی دیگر مانند مه صبحگاهی هم می‌تواند جوی مرموز و اسرارآمیز در عکس ایجاد نماید. در سوی دیگر توفانی که در حال نزدیک شدن باشد با انعکاس یافتن در آب یا هر سطح دیگری شدت بیشتری پیدا خواهد کرد. ابرها با وارونه شدن در یک انعکاس می‌توانند اشکال و فرم‌های جدیدی به خود بگیرند.

عکس فوق  از اندی باتلر می باشد.
۹. از پنجره‌ها عکاسی نمایید

باید بگوییم یک تکنیک رایج دیگر برای عکاسی از انعکاس قرار دادن اشیا و انعکاس‌ها روی یکدیگر می باشد. این تاثیر را می‌توانید با عکاسی کردن از سطوحی نظیر شیشه‌ی پنجره یا ویترین که نیمه‌ آیینه‌ای می باشند به‌سادگی ایجاد نمایید. ترکیبی از اشیای پشت شیشه و اشیایی که در پنجره منعکس شده‌اند می‌تواند جلوه‌هایی غیرمعمول و انتزاعی ایجاد کند. اندکی شبیه ترکیب کردن دو عکس در یک قاب است.

شما اگر در زمان عکاسی موبایل به این شیوه قصد دارید انعکاس نقطه‌ی تمرکز اصلی عکس را تشکیل دهید توجه به تنظیم صحیح فوکوس روی انعکاس شیشه به جای اشیای پشت آن اهمیت زیادی خواهد داشت.

عکس بالا از برندان اوسه است.


۱۰. از اپلیکیشن‌ها برای ایجاد انعکاس استفاده نمایید

علاوه بر اینها شما قادر هستید  از اپلیکیشن‌های خاصی نظیر Reflect Mirror Camera برای افزودن انعکاس به عکس خود استفاده نمایید. برای افزودن انعکاس به عکس‌هایی که قبلا گرفته بوده‌اید کافی است آن را در اپلیکیشن باز کرده، روی ناحیه‌ای از عکس که انعکاس باید از آنجا شروع شود ضربه بزنید و محل دقیق قرارگیری انعکاس را با بالا و پایین کشیدن انگشت تعیین نمایید. این اپلیکیشن حتی اجازه می‌دهد انعکاس مورد نظر خود را از میان انواع گوناگون مختلف و سطوح متفاوت انتخاب نمایید.

همچنین یک راه دیگر هم استفاده کردن از اپلیکیشنی نظیر Superimpose است که اجازه می‌دهد با قرار دادن یک عکس روی عکسی دیگر تاثیری شبیه انعکاس حاصل از شیشه‌ی پنجره را بازسازی نمایید.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:34
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

آیا با عکاسی ضد نور آشنایی دارید؟ عکاسی ضد نور یا همان سایه نما یا سیلوئت (ترجمه به فرانسوی: Silhouette) ترفندی در در عکاسی است که در آن، منبع نور برخلاف همیشه در پشت سوژه قرار دارد و در قوی‌ترین حالت به دلیل تندی نور، سایه‌ای از سوژه بر روی عکس ایجاد می‌شود و جزئیات در سوژه دیده نمیشود. این سبک علاقه مندان زیادی دارد و در مقاله پیش رو به آموزش ترفندهایی در استفاده از موبایل در عکاسی سیلوئت  پرداخته ایم.

در ابتدا باید بگوییم شما اگر در جستجوی راهی ساده برای افزودن بعدی جدید به عکس‌های موبایلی خود می باشید ما اساسا پیشنهاد می‌کنیم عکاسی «سیلوئت» (Silhouette) را حتی المقدور امتحان نمایید. در فارسی از تکنیک سیلوئت با نام عکاسی ضد نور هم یاد می‌گردد. عکاسی سیلوئت فرصت‌هایی فراتر از آنچه تصورش را می‌کنید در اختیارتان قرار خواهد داد. سیلوئت تکنیکی می باشد که اجازه می‌دهد اشکالی جذاب، حسی ویژه و حال‌وهوایی رمزآلود و مرموز در عکس ایجاد کنید. از این تکنیک می‌توانید هم در فضاهای خارجی و هم در فضاهای داخلی به‌شکلی موثر استفاده کنید. عکس‌های سیلوئت تخیل بیننده را تحریک کرده و تمایل او را برای جستجو کردن در تصویری که که تمام رمز و رازهایش را در نگاه اول فاش نمی‌کند افزایش می‌دهند. در این مقاله به معرفی ۱۰ نکته در مورد عکاسی سیلوئت خواهیم پرداخت که کمک می‌کنند با گوشی موبایل خود عکس‌های بهتری را ثبت نمایید. لطفا با ما همراه باشید.

عکس بالا از نسام کشاورز می باشد.

۱.ترفند اول سوژه‌ای قدرتمند انتخاب کنید

گفتنیست در هنگام عکاسی با تکنیک سیلوئت انتخاب سوژه‌ای با شکل قدرتمند و قابل تشخیص از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. در یک عکس سیلوئت معمولا جزییات بسیار کمی از سوژه مشاهده می‌گردد و بنابراین این شکل کلی سوژه است که موفقیت یا شکست عکس را رقم خواهد زد. انسان‌ها، درختان، ساختمان‌های جالب یا حتی پرندگان در حال پرواز می‌توانند سوژه‌های خوبی برای عکاسی سیلوئت باشند. به احتمال زیاد سوژه‌های انسانی جذابیت بیشتری را به عکس خواهند بخشید زیرا که با تحریک ذهن مخاطب نسبت به تصور این که سوژه کیست یا چه قیافه‌ای دارد حس رمزآلود بیشتری را در عکس ایجاد خواهند نمود.

عکس بالا از اندی باتلر است.

۲. ترفند دوم: به‌جای پس‌زمینه روی سوژه فوکوس کنید

قابل ذکر است که مطمئن گردید که زمان گرفتن عکس فوکوس دوربین روی سوژه باشد و نه روی پس‌زمینه. بخش قابل‌توجهی از جذابیت عکس‌های سیلوئت به تباین میان سوژه‌ی تیره و پس‌زمینه‌ای برمی‌گردد که ممکن می باشد بسیار جذاب و سرشار از جزییات هم باشد. برای ایجاد این تاثیر سوژه باید در فوکوس کامل قرار بگیرد تا لبه‌هایی شفاف و تیز بسازد. بنابراین هر چه قدر هم که از فضای پس‌زمینه خوشتان آمده فراموش نکنید باید فوکوس دوربین گوشی را به‌شکلی فریب دهید که فکر کند شما سوژه را مدنظر دارید. اگر گوشی شما امکان قفل کردن فوکوس را دارد بهتر می باشد قبل از گرفتن عکس فوکوس را روی سوژه قفل نمایید. عکاسی کودک در آتلیه کودک

عکس بالا از کانجورر می باشد.

۳. ترفند سوم :رو به منبع نور عکس بگیرید

شایان ذکر است این واقعیت که سنسور دوربین‌های دیجیتال نمی‌تواند همانند چشم انسان جزییات موجود در سایه‌ها را کشف نماید سبب می‌گردد بتوانید با عکاسی کردن به سمت نور تاثیر سیلوئت را تقویت کنید. برای گرفتن سیلوئت‌های عالی لازم است نوردهی دوربین گوشی را برای بخش‌های پرنور صحنه تنظیم کنید؛ به‌گونه‌ای که جزییات این بخش‌ها حفظ شود. با این کار سوژه در بخش سایه‌های بسیار تاریک قرار خواهد گرفت و این همان تاثیری می باشد که ما خواهان آن هستیم.

توجه داشته باشید که شما  اگر در فضای خارجی عکاسی می‌کنید بهتر است خورشید در ارتفاع پایینی قرار داشته باشد. به زبان دیگر در حوالی طلوع یا غروب خورشید یا در روزهای زمستانی که خورشید در ارتفاع پایین‌تری قرار دارد شرایط برای عکاسی سیلوئت با استفاده از نور مستقیم خورشید بهتر می باشد. گاهی ممکن می باشد ایجاد تاثیر لنز فلیر هنگام عکاسی به سمت خورشید مشکل‌ساز گردد ولی می‌توانید این مشکل را با قرار دادن سوژه درست در برابر خورشید حل نمایید. فراموش نکنید فوکوس را روی سوژه قرار دهید ولی نوردهی را برای بخش‌های پرنور پس‌زمینه تنظیم نمایید.

عکس بالا از اندی باتلر است.

۴. ترفند چهارم : در فضاهای داخلی از نور درها و پنجره‌ها استفاده کنید

باید بگوییم برای ثبت کردن عکس‌های سیلوئت حتما لازم نمی باشد در فضای باز قرار داشته باشید. در واقع عکاسی در فضاهای داخلی هم می‌تواند راهی عالی برای ساختن حس رمزآلود باشد. اگر قصد دارید عکاسی سیلوئت در فضای داخلی را امتحان کنید به‌ یاد داشته باشید که معمولا در این حالت فضای اطراف سوژه هم در سایه قرار خواهد گرفت و تنها بخش کوچکی از تصویر از طریق منبع نور خارجی روشن خواهد شد. فراموش نکنید در این وضعیت با توجه به کم بودن نور کلی صحنه باید برای جلوگیری از تار شدن تصویر دوربین را محکم و ثابت نگه‌دارید یا از یک سه‌پایه استفاده نمایید.

عکس زیر از سدریک بلانچان می باشد.

۵. سوژه را کادربندی کنید

فراموش نکنید که قرار دادن سوژه در کادری از اشیای اطراف آن مانند درختان، ساختمان‌ها یا پنجره همیشه یک تکنیک ترکیب‌بندی خوب می باشد. در عکاسی سیلوئت این اشیای احاطه‌کننده هم بسیار تیره می‌گردند و می‌توانند اشکالی جالب را در تصویر ایجاد کنند. از این رو می‌توانید با قرار دادن سوژه در میان این اشیا توجه بیشتری را به سوی آن متمرکز نمایید.

عکس بالا از اندی باتلر است.

۶. تصویر را ساده نگه‌دارید

باید ذکر کنیم که  برای دست یافتن به بهترین نتیجه از سوژه‌هایی عکاسی کنید که اشکال و خطوط متمایز و قابل‌تشخیص دارند. برای مثال یک پیکره‌ی انسانی منفرد بسیار بهتر از چند پیکره است که بخش‌هایی از آن‌ها در تصویر روی هم قرار گرفته و شکلی ناواضح و گیج‌کننده پدید آورده می باشد. توجه خود را بیش از هرچیز روی خطوط کلی دور سوژه متمرکز نمایید چراکه در تصاویر سیلوئت حالت چهره و جزییاتی از این دست قابل تشخیص نخواهند بود. علاوه بر اینها بهتر است فضای اطراف سوژه را هم تا جای ممکن ساده و منظم نگه‌دارید تا سوژه بیش از پیش در عکس برجسته گردد.

عکس فوق از پتیر کمپوس می باشد.

۷. از زاویه دید پایین عکاسی کنید.

جالب است بدانید کم کردن ارتفاع و عکاسی از زاویه دید پایین سبب می‌گردد پس‌زمینه مزاحمت کمتری در عکس شما ایجاد نماید. زاویه دید پایین بر جذابیت عکس می‌افزاید و استفاده از آن هنگام عکاسی با موبایل راحت‌تر است. پس از این‌که برای عکاسی زانو بزنید یا حتی از آن بهتر روی زمین دراز بکشید هراسی نداشته باشید.

عکس فوق از آرپی می باشد.

۸. از حالت‌های دراماتیک آسمان بهره بگیرید

در ادامه باید بگوییم آسمان می‌تواند با افزودن الگوهایی جالب به عکس جذابیت آن را بالا ببرند؛بنابراین همیشه توجه ویژه‌ای نسبت به آسمان داشته باشید. برای نمونه اگر هنگام طلوع یا غروب خورشید از آسمان عکاسی نمایید عکس شما مملو از رنگ‌های نارنجی و قرمز درخشان خواهد بود. البته اگر از آسمانی آبی با ابر عکاسی کنید ممکن می باشد ترجیح دهید برای رسیدن به یک آسمان دراماتیک تیره با لکه‌های ابر روشن تصویر خود را به سیاه‌ و سفید برگردانید.

عکس بالا از اندی باتلر است.

۹. به ثبت حرکت بپردازید

باید بگوییم ثبت حرکت روش خوب دیگری می باشد برای افزایش جذابیت عکس. البته برای ثبت کردن موثر حرکت باید از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید و برای این کار به نور مناسب نیاز خواهید داشت. اگر گوشی شما از توانایی عکاسی پی‌درپی سریع (Burst) پشتیبانی می‌نماید از آن برای ثبت یک توالی از عکس‌ها استفاده نمایید. سپس قادر خواهید بود از میان آن‌ها عکسی را که در آن سوژه بهترین حالت را دارد انتخاب نمایید.

غکس بالا از آرپی می باشد.

۱۰. کنتراست عکس را هنگام ویرایش افزایش دهید

در پایان باید بگوییم  گاهی اوقات عکس‌ها برای متعادل شدن نور و برش نیاز به اندکی ویرایش خواهند داشت. برای قدرتمندتر شدن تصاویر سیلوئت قادر هستید هنگام ویرایش آن‌ها اندکی کنتراست عکس را بالا ببرید. ممکن می باشد افزودن تیرگی حاشیه (Vignette) به لبه‌های عکس هم با بالا بردن تمرکز روی مرکز تصویر به بهتر شدن آن کمک کند. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن Snapseed استفاده نمایید که یکی از بهترین اپلیکیشن‌های ویرایش عکس موجود می باشد.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:33
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 عکس خلاقه و عکس تجربی, مجاز کردن آگاهانه و هدفمند غیرمجازهای کهنه عکاسی است تغییر و تطوری که در نهایت موجب توسعه بیان عکاسی بارداری در آتلیه بارداری و ارتقاء کیفیات و تنوع بصری عکس می شود

عکاسی خلاقه چیست؟

"هنر عکاسی" مثل هر هنر دیگری، نمی تواند فارغ از کیفیات خلاقه باشد. بنابراین آنچه به سهو و یا به پیروی برخی جشنواره های خارجی و از طریق ترجمه با عنوان "عکس و عکاسی خلاقه" وارد دسته بندی ها و ژانرهای عکاسی مسابقات و جشنواره ها و نمایشگاه ها شده، خالی از اشکال نیست. اما به هر حال با رواج و تثبیت این اصطلاح، به منظور ایجاد زبان مشترک و قابل فهم اهالی این حوزه و جلوگیری از سردرگمی عکاسان جوان و برگزارکنندگان، چاره ای غیر از اهتمام بر تعریف جامع و معرفی آن باقی نمی ماند. به طور مثال در تعریف انجمن عکاسی آمریکا (PSA) از "عکس خلاقه" به تغییر واقعیت و تغییر مشهود در فرم، شکل، رنگ طبیعی و یا ترکیبی از این سه عامل اشاره شده است. اما به نظر نمی رسد این نوع تعریف از جامعیت و فراگیری کافی برخوردار بوده و برای مدت ماندگاری قابل رجوع باشد.

آنچه از ترکیب "عکاسی خلاقه" (Creative Photography) اراده می شود (یا شاید بهتر باشد که اراده و پیشنهاد شود) در اولین مواجهه؛ معمولاً مربوط به عکس هایی است که در آن ذهنیت بر عینیت غلبه دارد. بنابراین وجه استنادی عکس، تا جایی که متهم به جعل نباشد، برخلاف ژانرهایی مثل عکس های طبیعت، ورزشی، خبری، اجتماعی، پرتره، معماری و...، شرط لازم و واجب محسوب نمی شود. اگر چه می تواند در همه این فضاهای مرسوم عکاسی واقع شود. اگر به طور معمول "عکاسی" تلاشی است برای نمایش حقیقتی واقعی و یا یافتن و پرداختن نمونه های عینی و بیرونی از دریافت اندیشه و ذهنیت عکاسی، "عکاسی خلاقه" نوعی القای فضای ذهنی است با ساخت تصاویری که مبتنی بر عکس و عکاسی، اما با استفاده نامحدود و تازه از هر ابزار و ترفند و شیوه تکمیلی است.

همچنین از منظری دیگر؛ "عکس خلاقه" تجربه و تلاشی است که دایره تعریف عکس و عکاسی را نسبت به دوره پیش از خود، توسعه می دهد و نگاه تازه ای از هنر عکاسی را برای مخاطب قابل باور می کند. به عبارت دیگر "عکس خلاقه" عکسی است که پیشتر و به طور معمول از طرف اکثریت مخاطب و جامعه تئورسین عکاسی، قاطعانه جزء هنر عکاسی محسوب و مقبول نشده بود. به عنوان مثال در دوره ای که عکاسی تنها به عکس از طبیعت و یا پرتره های خشک اشراف و دربار و... محدود می شد، عکاسی کردن از مردم عادی کوچه و بازار و مشاغل و... که نگاه متفاوت و تازه ای به گستره مشغولیات و تعهدات هنر عکاسی و شکلی از خرق عادت بود، در قیاس با تعریف مرسوم عکاسی زمانه خود، عکاسی خلاقه شمرده می شد. یا اولین نمونه های فتومونتاژ را (چه در آتلیه های دستی و سخت افزاری ساخته می شد و چه با استفاده از پردازش در انواع نرم افزارهای رایانه ای) در دوره خود باید در گروه عکس های خلاقه جای داد. اولین عکس های رنگی را ـ در حالی که اغلب عکاسان متعصب، رنگ را عامل زائدی در عکس می دانستند ـ باید عکس های خلاقه آن دوره محسوب کرد. حتی زمان، مکان و نحوه ارائه و نمایش عکس هم می تواند از این دست عوامل باشد. ورود به موضوعات و فرض وظائف جدیدی که پیشتر مربوط به حوزه عکاسی هنری نبوده، زوایای دید بدیع، شگردهای نوآورانه چاپ، استفاده از تکنیک های جدید یا متفاوت عکاسی که قبل از آن موجب تردید در اصالت عکس یا ناآشنا قلمداد می شده؛ مثل اولین عکس های هنری که با عکاسی IR (مادن قرمز) و Xray انجام شد، شکستن توجیه پذیر قواعد فنی و زیبائی شناختی عکاسی که پیشتر، قطعی و بدون استثناء لازم الاجرا بوده؛ مثل عدول از سنت ها و استانداردهای نورسنجی و سرعت شاتر و فوکوس و هندسه و ترکیب بندی های کلاسیک و استفاده ابداعی از فیلتر و... که در خدمت بیانی تازه و تعمیق مفهوم عکاسی انجام می شود، شاید از بدیهی ترین مصادیق "عکس خلاقه" باشد. این رویکرد شاید زیر عنوان عکاسی تجربی (Experimental Photography) به معنی عکاسی مبتنی بر تجربه های جسورانه، سنت گریز و ساختارشکن، برای دستیابی به راه های تازه عکاسی، مناسب تر باشد.

به طور خلاصه؛ "عکس خلاقه" و "عکس تجربی"، مجاز کردن آگاهانه و هدفمند غیرمجازهای کهنه عکاسی است. تغییر و تطوری که در نهایت موجب توسعه بیان عکاسی و ارتقاء کیفیات و تنوع بصری عکس می شود.

منبع:

aftabir


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:10
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 6 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 ما در این مطلب به راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که می تواند شما را در عکس زیباتر, جذاب تر و با اندامی متناسب تر نشان دهد

تب داغ عکس گرفتن و سلفی، باعث شده که امروزه بسیاری از افراد برای نشان دادن بهترین حالت های خود در عکس هایی که می گیرند، تلاش زیادی کنند. اگرچه همگی ما با عبارت فتوژنیک بودن یا همان استعداد ذاتی خوب ظاهر شدن در عکس آشنا هستیم با این حال بر این باور نیز هستیم که می توان با به کارگیری روش های هوشمندانه و گاهی علمی، تصویری بهتر از خود را ارائه داد

به موهایتان حالت دهید

برای آنکه حجم و شکل مناسبی به موهایتان در عکس بدهید، کمی از قسمت فرق سر، آن را با انگشتان تان حرکت دهید. زمانی که موها کاملا به سمت عقب بروند، چهره شما جذاب به نظر نمی رسد چرا که هیچ زاویه ای توسط موهایتان در عکس به وجود نیامده. حتی اگر می خواهید زوایای بیشتری در عکس به وجود آورید، در زمان گرفتن عکس قسمتی از موهایتان را ببافید.

از نقوش طرح دار و چهارخانه در زمان گرفتن عکس پرهیز کنید

برای آنکه بهترین تصویر از خودشان را در عکس نشان دهید،. تلاش کنید که با یک کمربند باریک یا لباس هایی با راه راه های عمودی و یا دامن هایی به شکل A انگلیسی که از بالا به سمت پایین حجیم می شوند استفاده کنید.

اگر می خواهید در عکس کیفی به دست بگیرید، سعی کنید که آنرا در اندازه واقعی آن و نه بزرگتر جلوه دهید. در غیر این صورت در لحظه گرفتن عکس، آن را به بیرون از کادر منتقل کنید. در صورتی که می خواهید در عکس کفش پاشنه بلند بپوشید هر اندازه پاشنه نازک تر باشد، قد شما را در عکس بلندتر نشان می دهد و هرچه پهن تر باشد، می تواند باعث بیشتر به نظر رسیدن وزن تان در عکس شود.

البته در مورد پوشیدن کفش های پاشنه بلند در عکس بی نهایت ایده وجود دارد که مثلا با کفش هایی با پاشنه نازک هرچقدر کت های چسبان تر پوشیده شود، کشیدگی بدن بیشتر می شود.

در کنار هم و در یک ردیف قرار بگیرید

بهترین عکس هایی گروهی آنهایی هستند که افرادی در سایزها و قدهای مختلف در کنار هم و در یک ردیف قرار بگیرند. سعی کنید در عکس های گروهی نزدیک ترین فرد به دوربین نباشید. در این حالت بسیار جذاب تر به نظر می رسید. عکاسی کودک در آتلیه کودک

در زاویه درست قرار بگیرید

اگر در حالت نشسته قرار است که عکس بگیرید از عکاس بخواهید که دوربین را بالا نگه دارد. در این زاویه وقتی صورت تان را برای قرار گرفتن مقابل دوربین تنظیم می کنید، تعریف بهتری از چانه تان به دوربین دارید. زمانی هم که می خواهید در حالت ایستاده عکس بگیرید از عکاس خود بخواهید که از زاویه پایین تری از شما عکس بگیرد. این زوایا باعث می شوند که شما خوش چهره تر و لاغرتر به نظر برسید و با مد هم همراه شده باشید.

از ژست های سلبریتی ها استفاده کنید

برای اینکه یک ژست کلاسیک را برای عکس گرفتن انتخاب کرده باشید، سه چهارم بدن تان را در معرض دوربین قرار دهید، یعنی یکی از پاها را جلوتر قرار داده و یکی از شانه هایتان را به عکاس نزدیک تر کنید.

با این ژست، زمانی که به دوربین نگاه می کنید، بدن تان کشیده و شکیل تر دیده می شود و سبب می شود، دوربین تصویر شما را در بهترین زاویه شکار کند. سعی کنید در زمانی که عکس گرفته می شود، شکم را به سمت داخل فرو برده، شانه ها را عقب نگه داشته و ستون فقرات را صاف و بدون خمیدگی حفظ کنید.

سمت چپ صورتان را به سمت دوربین بگیرید

در یک پژوهش علمی به عمل آمده در دانشگاه ویک فارست، نشان داده شده که سمت چپ صورت انسان بهتر خود را نمایان می سازد. از شرکت کنندگان این مطالعه خواسته شد که نمراتی به عکس های، ده مرد و ده زن، بدهند. عکس هایی که هم طبیعی و هم داخل آینه از افراد گرفته شده بود.

گزارش این پژوهش در هافینگتُن پست منتشر شد. در میان تمام عکس ها، آنهایی که سمت چپ صورت را به نمایش گذاشته بودند، مورد اقبال بیشتری قرار گرفتند. پژوهشگران این مطالعه به این نتیجه دست یافتند که سمت چپ صورت می تواند انتقال بهتری از احساسات افراد داشته باشد

منبع:

aftabir


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:09
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 6 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 عکاسی در سفر همیشه برای عکاس های حرفه ای و آماتور جذاب است طبیعت یکی از مهمترین سوژه های عکاسی در سفر است نکات این یادداشت به علاقه مندان عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد برای ثبت عکس های بهتر کمک می کند

عکاسی در سفر همیشه برای عکاس های حرفه ای و آماتور جذاب است. طبیعت یکی از مهمترین سوژه های عکاسی در سفر است. نکات زیر به علاقه مندان عکاسی برای ثبت عکس های بهتر کمک می کند.ـ قبل از سفر گزارشات هواشناسی را مطالعه کنید.

ـ نقشه راه های محلی را تهیه کنید. (همراه داشتن GPS و یا نرم افزارهای رهیابی روی گوشی های موبایل حتماً مفید خواهد بود.)

ـ تنها به مناطق ناشناس و خطرناک نروید.

ـ از سلامت لوازم سفر، اتومبیل و تجهیزات آن مطمئن شوید.

ـ در گرمترین فصول سال هم از همراه داشتن کیسه خواب، مایحتاج اولیه و مقداری آذوقه ضرر نمی کنید.

ـ عجله نکنید.

ـ اگر در فصل بارندگی اقدام به عکاسی می کنید، پوشش بارانی دوربین و چتر را فراموش نکنید.

ـ لنزهای واید برای صحنه های وسیع طبیعت انتخاب مناسبی است.

ـ نصب آفتاب گیر لنز از تابش مستقیم اشعه ی آفتاب به داخل لنز و خرابی عکس جلوگیری می کند. اگر آفتاب گیر در دسترس نبود؛ نسبت به آفتاب زاویه بگیرید، در سایه بایستید و یا از سایه دست بر روی لنز استفاده کنید و مراقب باشید تصویر دستتان داخل کادر نباشد.

ـ کمی در اطراف موضوع قدم بزنید و از زوایای مختلف به منظره نگاه کنید. مخصوصاً بلندی تخته سنگ ها و تپه های کوچک را برای پیدا کردن بهترین زاویه دید امتحان کنید.

ـ همیشه بهترین تصویرها در مقابل شما نیستند. گاهی به پشت سر خود هم نگاه کنید.

ـ به یاد داشته باشید هیچ کدام از عوامل جذابیت یک صحنه طبیعی مثل؛ نسیم، عطر گل ها، صدای پرندگان و شر شر آب و... و یا وقایع دیداری حاصل از حرکت و تغییر نقاط دید شما (مثل آنچه در هنگام فیلمبرداری وجود دارد) قابل انتقال مستقیم به عکس نیستند. قبل از عکاسی زیبائی های بصری منظره را جدای از این عوامل و در حد قابلیت های عکس ارزیابی کنید.

ـ بر خلاف چشم که تصویری سه بعدی تولید می کند، عکس های معمولی دو بعدی هستند. پس گاهی با بستن یک چشم، تصویر دو بعدی نهایی را تجسم کنید.

ـ معمولاً حذف زباله هایی مثل یک قوطی کنسرو و... از گوشه تصویر به مراتب ساده تر از ویرایش های دشوار و موجب نجات یک عکس خواهد بود.

ـ مناظر را در شرایط نوری مختلف و در طول شبانه روز بررسی کنید تا به لحاظ نور، رنگ، شکل سایه ها و... به بهترین موقعیت دست پیدا کنید.

ـ نورهای جانبی، کلیات و بافت تصویر را بیشتر نشان می دهند. نورهای روبرو به نمایان شدن جزئیات کمک می کنند و نورهای پشت منظره باعث تاکید بر عمق تصویر خواهند شد.

ـ هوای ابری شرایط نوری یکنواخت، بدون سایه های تند و مناسبی را برای نمایش تنوع رنگ در مناظر طبیعی مهیا می کند.

ـ معمولاً بهترین جای قرارگیری خط افق در یک سوم پائینی و یا یک سوم بالائی عکس است.

ـ در شرایط معمولی کادرهای افقی آرامش و تناسب بیشتری با مناظر طبیعی دارند.

ـ از امکان تهیه عکس های پاناروما (عکس هایی که نسبت طول به عرض آن¬ها بیشتر از عکس های معمولی است و از کنار هم چیدن چند عکس به دست می آید) با دوربین عکاسی و نرم افزارهای رایانه ای استفاده کنید.

ـ حتی المقدور از سه پایه استفاده کنید. درخت ها، تخته سنگ ها و... هم گاهی تکیه گاه خوبی برای دوربین عکاسی هستند. (اگر دوربین عکاسی سبکی داشته باشید، سه پایه های کوچک جیبی هم مفید خواهند بود.)

ـ انتظار برای عبور حیوانات وحشی و پرندگان از داخل قاب عکس، معمولاً نتایج مطلوبی در عکاسی دارد. دقت کنید صدای شاتر و یا حرکات ناگهانی شما باعث رمیدن وحوش نشود.

ـ برای وضوح تمام عناصر در فواصل مختلف تصویر، می توان از دیافراگم های بسته تر، متناسب با شرایط نوری موجود و درنتیجه افزایش عمق میدان استفاده کرد.

ـ عکاسی بر روی سه پایه و با سرعت پائین شاتر، از اشیاء ثابت تصاویری واضح و از اجسام متحرک تصویری محو ایجاد می کند که تضاد حاصل در اغلب اوقات جلوه ای مطلوب دارد. مثلاً آدم هایی که از جلوی یک بنا عبور می کنند و یا حیواناتی که در حاشیه یک منظره مشغول چرا هستند و...

ـ سرعت های خیلی بالای شاتر در عکسبرداری از رودخانه های خروشان، آب های جاری، فواره ها، آب فشان ها، آبشارها و... باعث ایجاد حالت انجماد آب می شود. بهتر است برای نمایش حرکت و لطافت حجم آب از سرعت های پائین تر (حدود 15/1 ـ 30/1 ثانیه) استفاده شود. با استفاده از فیلترهای ND می توان حتی این اندازه سرعت را هم کمتر کرد.

ـ در عکاسی از آبشارها، کمی از آسمان و حوضچه زیر آبشار را هم در تصویر جای دهید.

ـ به انعکاس تصاویر در سطح آب دریاچه ها، حوض ها و... توجه کنید. در صورت لزوم منتظر سکون آب شوید و یا آن را با ضربه دست و پا مواج کنید.

ـ انعکاس نور از روی سطوح برفی و یخی معمولاً بیش از انتظار است و چه بسا که موجب خطای سیستم نورسنجی دوربین می شود. در این شرایط به نورسنجی توجه بیشتری داشته باشید.

ـ در نماهای بسته¬تر، انعکاس آفتاب بر روی شاخص ترین قسمت عکس را به کمک رفلکتور و یا یک قطعه آینه آزمایش کنید. مثلاً در مورد لانه پرندگان یا دسته های گل و... که در سایه قرار گرفته اند و با این نور ممکن است بهتر و درخشان تر دیده شوند. البته مراقب باشید شدت نور باعث حذف جزئیات و سفیدی بیش از حد موضوع نشود. قطرات آب را هم فراموش نکنید.

ـ برای داشتن رنگ های پخته تر، خیس کردن تنه ی درختان و آب پاشی خاک های خشک، سنگ ها و... را امتحان کنید. این کار میزان انعکاس نور آفتاب را تغییر می دهد و ممکن است رنگ های مطلوب تری در عناصر عکس ایجاد کند.

ـ بعد از بارندگی، به خاطر طراوت هوا، تمیزی شاخ و برگ ها، انعکاس نور در سطح زمین و... جلوه های مناسبی برای عکس ایجاد می شود.

ـ اشعه ماوراءبنفش اگرچه به چشم دیده نمی شود، اما بر روی عکس¬ ها تأثیر منفی می گذارد. برای عکاسی از مناظر طبیعی، آسمان، دریا، برف و... از فیلتر UV استفاده کنید. این فیلترها علاوه بر محافظت از لنز، اثرات مضر ماوراءبنفش را تا حد قابل قبولی خنثی می کنند.

ـ موقعیت های خاص جوی مثل مه، تندباد، نزدیک شدن طوفان، بارندگی و... را از دست ندهید.

ـ وقایع زودگذر را با تغییر مکان¬ ای مکرر از دست ندهید.

ـ عکاسی از طلوع و غروب در مناظر مختلف همیشه وسوسه انگیز است. کمی تیرگی و رنگ های گرم به جلوه بیشتر این عکس ها کمک می کند. شکار لحظات کوتاه طلوع و غروب احتیاج به کمی سرعت عمل دارد.

ـ عکاسی در شب های مهتابی و در نور مهتاب را تجربه کنید و منتظر باشید تا قرص کامل ماه در بهترین موقعیت قرار بگیرد.

ـ عکاسی از جانوران و حیات وحش یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی حرفه ای است.

ـ قبل از عکاسی از حیوانات لازم است کمی در مورد عادات و خصوصیات رفتاری آن ها مطالعه کنید.

ـ حیوانات اهلی و وحشی در حال فعالیت هایی مثل غذا خوردن، شکار، لیسیدن پنجه ها و... دیدنی تر هستند.

ـ بعضی از حیوانات آنقدر رموک و حساس هسند که بدون کمین و استتار کامل و بدون مهارت و تجربه کافی نمی توان به آن ها نزدیک شد. انتظار، استتار کافی، حفظ فاصله، آرامش و استفاده از لنزهای تله بهترین ترفند برای عکاسی از حیوانات وحشی است. (به توصیه های محیط بانان توجه کنید.)

ـ پشت به باد عکاسی کنید. وزش باد حیوانات رموک را زودتر متوجه حضور شما می کند.

ـ قبل از نزدیک شدن به حیوانات، آن ها را در نماهای بازتر و همراه با محیط اطرافشان عکاسی کنید. بهتر است در حال نزدیک شدن به حیوانات، عکاسی را شروع کنید تا در صورت فرار موضوع، فرصت ها را کاملاً از دست نداده باشید.

ـ اگر از حیوانات درنده و حشرات خطرناک عکس می گیرید، نترسید اما سعی کنید زنده بمانید.

ـ همزمان با عکاسی و یا پیش از آن، غذا دادن به حیوانات را امتحان کنید. در مورد حیوانات اهلی از آشنایی صاحب حیوان کمک بگیرید.

ـ برای عکاسی از حیوانات، فلاش دوربین را غیرفعال کنید.

ـ کمتر عکاسی می تواند در مقابل وسوسه عکاسی از گل ها مقاومت کند.

ـ برای عکاسی از گل ها، علاوه بر زوایای بالا، نقطه دید پائین را هم امتحان کنید.

ـ وزش باد موجب لرزش گلبرگ ها و محوی عکس ها می شود. تا توقف باد و لرزش شاخه ها تأمل کنید و یا به وسیله ای مانع وزش باد شوید.

ـ درصورت لزوم شاخه ی گل ها را با قطعه ای چوب و یا مفتول فلزی نگهدارید و یا به حالت دلخواه درآورید.

ـ شاداب ترین و سالم ترین گل را انتخاب کنید.

ـ تاریک و روشنی حاصل از نور مستقیم آفتاب جزئیات بین گلبرگ ها را محو می کند. بنابراین نور یکنواخت سایه و یا هوای ابری معمولاً وضعیت مطلوب تری است. (یا از رفلکتور و انعکاس نور از روی سطح صاف و روشن استفاده کنید.)

ـ اگر پس زمینه گل موردنظر مناسب نیست، آن¬را با محو کردن و یا با استفاده از یک سطح ساده مثل برگ کاغذ، تکه ای پارچه ساده و یا لباس یکی از همراهان پنهان کنید.

ـ برای به دست آوردن رنگ های شاداب تر و درخشان تر؛ درصورت نیاز گرد و غبار روی گلبرگ ها را برطرف کنید.

ـ چند قطره آب می تواند شبنم صبحگاهی را بر روی برگ ها و گلبرگ ها بازسازی کند.

ـ از همزیستی گل ها و حشرات عکس بگیرید.

ـ اگر ظرفیت کارت حافظه دوربین در حین عکاسی پر شد و به یک کارت حافظه جدید دسترسی نداشتید، به ترتیب؛ عکس هایی که اشکالات بارز فنی مثلاً در میزان نوردهی، فوکوس، لرزش و... داشتند را حذف کنید. عکس های تکراری و یا بی اهمیت را پاک کنید. عکس هایی که از اهمیت کمتری برخوردارند و یا قابل تکرار می باشند را از طریق گزینه Resize کوچکتر کرده و اصل عکس را حذف کنید. از فرمت هایی مثل JPEG که حجم کمتری اشغال می کنند، استفاده کنید.

ـ در صورت نگرانی برای صرفه جویی در باقی مانده شارژ باطری دوربین؛ قابلیت نمایش عکس های ثبت شده را غیرفعال کنید. به جای صفحه نمایشگر، از ویزور (چشمی) استفاده کنید. از امکاناتی مثل فوکوس خودکار، لرزش¬گیر و فلاش استفاده نکنید. دوربین تان را به طور مکرر خاموش و روشن نکنید و مهمتر اینکه ضمن پرهیز از گرفتن عکس های زائد و اضافی، لذت عکاسی و لذت سفر خود را ضایع نکنید و خونسرد باشید.

منبع:

aftabir


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:08
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

بیشتر دوستان تصور میکنند که برای گرفتن بهترین عکس شما باید بهترین دوربین را داشته باشید. بارها ممکن است این جمله به گوش شما خورده باشد،‌ شیاد این جمله به گوش افرادی که بتازگی قصد ورود به هنر عکاسی را دارند بیشتر شنیده میشود. . این‌یک باور عمومی است که تصویر عالی با بهترین دوربین گرفته می‌شود. این باوری است که کام عکاسان را تلخ کرده، چراکه مهارت‌های آنان را درگرفتن عکس‌های خوب نادیده می‌گیرد. نکته جالب این است که باوجود فرمول رایج «بهترین دوربین برابر است با بهترین عکس» شاهد نسل جدید از دوربین‌های جدید هستیم که در جیب شما جا می‌شوند. در اینجا زومیت تجربیات یک عکاس برزیلی به نام تیتو فرنادز (Tito Ferradans) که فیلم بردار و متخصص تکنیک های جلوه های بصری و از علاقمندان هنر آنامورفیک است را برای شما بازگو می کند. اگرچه این مطالب بخشی از نظرات شخصی عکاس است؛ ولی به عنوان یک هنرمند با تجربه که اکنون در کشور کانادا زندگی می کند، می‌تواند راهنمای برای شما در آغاز کار عکاسی باشد.
عکاسی بارداری در آتلیه بارداری
تجربیات تیتو فرنادز در جستجوی بهترین عکس ها

قبل از اینکه من (تیتو فرنادز) وارد دنیای عکاسی و فیلم‌برداری شوم (بیش از ده سال پیش) کارم را با یک دوربین کامپکت سونی شروع کردم. با دوربین ساده و اتوماتیک کوچکی که فقط به من اجازه می‌داد دکمه شاتر را فشار بدهم. آن زمان من نیز اعتقاد داشتم بهترین عکس‌ها با بهترین دوربین های عکاسی گرفته می‌شود. مطالب زیادی بود که باید یاد می‌گرفتم و هیچ آشنایی با عمق میدان و کم کردن عمق میدان و دنیای گسترده رنگ‌ها و راز و رمزهای آن‌ها نداشتم. وقتی اولین دوربین DSLR خودم را در سال ۲۰۰۸ خریدم، فصل جدیدی در دنیای عکاسی برای من آغاز شد. سفر از دنیای عکاسی آنالوگ به دنیای عکاسی دیجیتال برای من با دوربین کانن Rebel XTi بود. هنوز خاطره گرفتن اولین عکس‌ها دیجیتالی جز خاطرات زیبای من است. همین خاطرات به من درس‌های بزرگی را یاد داد. یکی از این درس‌ها درک این مطلب بود که یک دوربین عکاسی خوب در حقیقت شرایط را بهتر می‌کند؛ اما آمار عکس‌های خنده‌دار را کمتر نمی‌کند.

امروز من از هر سه عکس گرفته‌شده یک عکس غیرقابل‌دفاع دارم. آن زمان از هر ۲۵ عکس گرفته‌شده یک عکس قابل دفاع داشتم. جالب است که اگر در هر عکسی که می‌گیرد یک یا دو تکنیک عکاسی را پیاده کنید، به‌مرور سرعت شکار عکاسهای عالی برای شما بیشتر می‌شود و یک گنجینه ارزشمند در لایت روم خواهید داشت.

در طول یک دهه کار و تلاش که مهارت عکاسی من بهبود پیدا کرد، تجربه کار با دوربین‌های خوبی از شرکت کانن را داشتم. ابتدا با دوربین XTi I بعد با دوربین ۷D و بعدازآن نیز دورانی با ۵D MkIII گذراندم. در این اواخر نیز با یک دوربین سونی به نام A7s II عکاسی می‌کردم. باتجربه هر دوربین جدید من به چشم می‌دیدم که قابلیت‌های جدید آن‌ها باعث تغییر رویه در شیوه عکاسی من می‌شود. امکاناتی مانند بازتولید رنگ (color reproduction) که اغلب آماتورها در عکاسی از نتایج تأثیرات آن شگفت‌زده می‎شوند، سنسور فول فریم (full frame sensor) که زاویه‌های بازتری را برای دوربین‌ها به ارمغان آورد، حساسیت به نورپایین (low light sensitivity) که مرزهای عکاسی در محیط‌های کم‌نور را به عقب راند و… از مواردی بود که تأثیر مهم و شگفتی بردنیای عکاسی گذاشت.

در طی همین مسیردر تحول در دنیای عکاسی بیش از چند عکس بود که به گرفتن آن‌ها افتخار می‌کردم و بیش از چندین بار با دیدن عکس‌های خوب غافلگیر شدم و صداهای تحسین برانگیزی شنیدم که می‌گفت:

    معرکه است! این عکس عالی است! دوربین بسیار خوبی دارید!

اکنون متوجه می‌شدم چرا کام بعضی از عکاسان با شنیدن این تعریف‌ها و تمجیدها تلخ می‌شود. این بحث تعریف از بهترین دوربین‌ها حتی به قبل از گرفتن عکس‌های جدید نیز کشیده شده بود. صاحب‌نظران تنها با دیدن دوربین عکاسی جملاتی نظیر، با دوربینی مانند این هیچ جای شکی نیست که عکس‌های عالی خواهید گرفت را زیاد تکرار می‌کردند. از این میان تنها با دوستانی که صمیمیت بیشتری داشتیم، فرصتی هم برای گفتن این توضیح پیش می‌آمد که دوربین یک ابزار است و نباید انتظار داشت عکس باکیفیت خوب به‌وسیله آن گرفته شود، مگر اینکه کسی که دکمه شاتر را فشار می‌دهد، به عکاسی آشنا باشد.

در طی دورانی که من با عکاسی زندگی می‌کردم،‌ استفاده از گوشی هوشمند نیز به‌طور گسترده‌ای رواج پیدا کرد. در طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ که من نویسنده یک مجله عکاسی در برزیل بودم، دیدم چند عکاس حرفه‌ای در مورد اعتبار هنری یک عکس از عکاسان حرفه‌ای که با گوشی هوشمند گرفته‌شده بود چه بحث آتشینی را تجربه می‌کردند. آن زمان این مکالمات یک بحث داغ و رایج در میان جماعت روزنامه‌نگار بود.

مردم نیز خواه‌ناخواه تحت تأثیر حضور تکنولوژی عکاسی گوشی همراه در زندگی خود هستند. آن‌ها نیز با گوشی‌های همراه خود هنگام وقوع حوادث درصحنه حاضر هستند و عمق صحنه را نشانه‌گیری و دکمه شاتر را فشار می‌دهند. تصاویر و صحنه‌ای باارزشی را در لحظه‌های مهم ضبط و ثبت می‌کنند، این در حالی است که هنوز عکاسان به صحنه نرسیده‌اند؛ اما کیفیت تصاویر توسط مردم عادی خوب نبودند و این فراتر از قابلیت‌های دوربین گوشی همراه بود، مهم‌تر از کیفیت و رزولوشن و قدرت نمایش رنگ‌ها، ظرافت و زاویه دید عکاسان حرفه‌ای بود که بازهم مرزبندی‌ها را حفظ می‌کرد.

همانطور که تیتو فرنادز بیان کرد این تفاوت‌ها حتی هم‌اکنون هم مابین عکاسان آماتور و حرفه‌ای به‌راحتی دیده می‌شود در ادامه به چند نمونه از عکاسی سوژه‌ها در یک مکان توسط عکاس آماتور و حرفه‌ای نگاه کنید و خودتان قضاوت کنید. اینکه چگونه به چنین نگاهی نزدیک شوید منوط به تمرین تکنیک‌های عکاسی است.

تجربیات تیتو فرنادز و دوربین‌های گوشی همراه

تیتو فرنادز درادامه تجربیات خودش به حضور و ظهور دوربین ها در گوشی هوشمند نیز اشاره می‌کند. اعتقاد فرنادز چنین است که گوشی‌های هوشمند باقابلیت دوربین عکاسی و قیمت نزولی دوربین‌های دیجیتال دو عامل مهم در شکستن سد انحصار در عکاسی بود و سیل عکاسان نوظهور وارد دنیای عکاسی شد. حالا هر شخصی خواه یا نا خواه یک دوربین عکاس در قالب یک گوشی هوشمند به همراه خود داشت و نمی‌توانست آن را از زندگی خودش بیرون کند. حتی عکاسی‌هایی افتتاح شدند که عکاسان آن هنوز عکاسی را به‌طور حرفه‌ای شروع نکرده بودند. نقش اصلی این تغییرات را باید بر عهده دوربین‌های گوشی هوشمند گذاشت. تا این اواخر تشخیص اینکه عکس گرفته‌شده با گوشی هوشمند است یا دوربین واقعی چندان سخت نبود.

با حضور گوشی‌های دو لنزی (dual lenses) یا همان دوگانه، یادگیری ماشین (machine learning) و فرایندهای خودکار، گوشی‌های هوشمند تصاویری را ثبت و ضبط می‌کنند که نگاه هر عکاس صاحب‌نظری را به خود جلب می‌کند. امروز عکاسان می‌دانند که حفظ ارزش‌های عکاسی اپتیکال (optical photography) در سایه و جایگاه قدرتمند عکاسی محاسباتی (computational photography) کاری آسانی نیست. اکنون عکاسی محاسباتی تعریف و جایگاه مشخصی برای خود دست‌وپا کرده است. عکاسی محاسباتی، اشاره به ضبط تصاویر دیجیتال و متدهای پردازشی حاصل از محاسبات دیجیتال به‌جای فرایندهای نوری دارد. عکاسی محاسباتی به بهبود قابلیت‌های دوربین کمک شایانی می‌کند، ویژگی‌های در اختیار عکاس قرار می‌دهد که با عکاسی مبتنی بر فیلم و نور به‌راحتی ممکن نیست. همچنین عکاسی محاسباتی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و اجزای دوربین‌ها را کوچک‌تر می‌کند که به‌طور فزاینده‌ای باعث رشد محبوبیت آن می‌شود.

پشت پرده این قابلیت‌های فوق‌العاده در گوشی‌های هوشمند در وجود پردازنده‌های قوی و الگوریتم‌های قدرتمندی است که هرروز در حال ارتقا هستند و البته دوربین‌های اپتیکی از این مزیت ویژه بی‌بهره هستند. در آخرین‌مدل‌های گوشی همراه آیفون  ۷Plus 8Plus ،X،   از دو لنز استفاده شد. یک لنز تله فوتو (telephoto) و یک لنز واید (wide angle) که باعث می‌شود عمق میدان درصحنه بازسازی شود. این شبیه‌سازی، قابلیت عمق میدان را، همانند دوربین‌های حرفه‌ای بدون افزایش وزن قابل‌توجه به‌واسطه عکاسی محاسباتی وارد گوشی هوشمند کرد. هرچند مدیریت این عمق میدان، هنوز در اختیار گوشی است؛ بااین‌حال شما تا حدی این امکان را دارید که نورپردازی صحنه را تغییر دهید و عمق میدانی مناسب و تا جای ممکن، دقیقی ایجاد کنید. حتی می‌توانید نقطه فوکوس خود را بعد از فشار دادن دکمه شاتر تغییر دهید.

البته با توجه به اینکه این ویژگی‌ها در دوربین‌های لایترو Lytro وجود دارد، نمی‌توان آن را چندان جدید و نو خواند؛ ولی امروزه قدرت تکنولوژی عکاسی محاسباتی در دسترس همه قرارگرفته و تا حدی وسیله آزمون و بازی تبدیل‌ شده است. اکنون برنامه‌ها و نرم‌افزارهای گوشی‌های هوشمند با هزینه‌ای اندک یا حتی رایگان همچون Focos و Anamorphic امکاناتی به شما می‌دهند تا تصاویر شما با دوربین‌های دو گانه تفاوتی نداشته باشد. رویکرد اپل در مقایسه با گوگل در عکاسی محاسباتی محافظه‌کارانه به نظر می‌رسد. گوگل با برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی یک لنز و پشتیبانی قدرتمند هوش مصنوعی از آن در گوشی هوشمند Pixel 2 گام بلندتری را در دنیای دوربین عکاسی محاسباتی برداشته است. پیکسل ۲ با گرفتن ۹ عکس پشت سرهم این امکان را به وجود می‌آورد که تا حد بالاتری از دامنه پویایی و تجزیه‌وتحلیل عکس فراهم شود، همچنین پیاده‌سازی عمق میدان درحرکت دوربین و اختلاف‌منظر صحنه به نحو کامل‌تری ایجاد شود.

به عقیده تیتو بعلاوه اینکه AI در عکاسی محاسباتی با هوشمندی به دنبال ارزیابی حضور عناصر خاص درصحنه و تنظیم فوکوس روی آن‌ها در زاویه دید لنز گوشی هوشمند است. نتیجه این فعالیت‌ها عکس‌های شگفت‌انگیز از یک دستگاه نسبتاً ارزان و سبک در مقایسه با دوربین‌های حرفه‌ای است که البته در کارهایی همچون ارتباطات و مخابرات نیز به‌طور قدرتمند عمل می‌کند. با این فناوری‌ها در گوشی هوشمند عکس گرفته‌شده توسط خواهر ۷ ساله تیتو با عکس‌های گرفته‌شده توسط تیتو رقابت می‌کند؛ عکس‌هایی که تنها با فشردن یک دکمه شاتر گرفته‌شده است.

تیتو معتقداست درعین‌حال که عکاسی محاسباتی روزبه‌روز باعث گسترش عکاسی با گوشی هوشمند می‌شود، اهمیت مهارت در عکاسی نیز برجسته‌تر می‌شود. به‌عنوان‌مثال،‌ قاب‌بندی و روشنایی هنوز  در عکاسی محاسباتی ماشینی هستند و البته کیفیت چندانی نیز ندارند. اهمیت این ظرافت‌ها در هنر عکاسی است که باعث می‌شود عکس‌های عکاسان حرفه‌ای با همین ابزار بسیار غنی‌تر و درخشنده جلوه کند.

ماحصل تجربیات تیتو به ما می‌گوید این همان عاملی است که عکاسان بزرگ را از عکاسان آماتور جدا می‌کنند. آن‌ها ابزار عکاسی را از جایگاه خود بالاتر نمی‌برند بلکه با تسلط بر تکنیک‌های عکاسی تصاویری ماندگار و اثرگذار خلق می‌کنند که سال‌ها در ذهن و خاطره به یادگار می‌ماند. شما نیز با دیدن عکس‌های بیشتر از هنرمندان عکاس متوجه منظور من خواهید شد. در بخش شاتر تجربه‌ای خلاقانه و شگفت‌انگیز عکاسان بزرگ شما را هم به وجد می‌آورد و ایده‌ای جدیدی برای عکاسی، به شما می‌دهد. اگر هنوز فکر می‌کنید که یک عکس خوب تنها با یک دوربین خوب گرفته می‎شود بهتر است دراین‌باره تجدیدنظر کنید، عکس عالی با عکاس عالی میسر است.

 

منبع: سایت زومیت


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:07
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 5 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,
آخرين مطالب ارسالي
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت آخر (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۳)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت دوم (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۲)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت اول (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت آخر (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۴)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت دوم (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۳)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت اول (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۲)
» آموزش استفاده از فوکوس انتخابی در عکاسی ماکرو (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۹)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت آخر (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۸)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت اول (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۷)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت آخر (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۱)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت دوم (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۰)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۰۹)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۶)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت اول (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۵)
» RAW در مقابل JPEG قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۴)
» RAW در مقابل JPEG قسمت اول (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۸)
» 5 اشتباه فاحش که ثابت میکند در ویرایش تصاویر زیادروی کرده اید قسمت آخر (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۷)
» 5 اشتباه فاحش که ثابت میکند در ویرایش تصاویر زیادروی کرده اید قسمت دوم (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۶)
» عکاسان معروف جهان درباره‌ی اینستاگرام چه می‌گویند قسمت 9 (سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۶)
» عکاسان معروف جهان درباره‌ی اینستاگرام چه می‌گویند قسمت 8 (سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۵)
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
» بازديد امروز : 105
» بازديد ديرور : 11
» بازديد ماه گذشته : 494
» بازديد سال گذشته : 4270
» كل بازديد : 4270

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 853
» مجموع نظرات : 24
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 34.228.42.25
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
تبلیغات متنی
خريد بک لینک در تمام وبلاگها
خرید گیفت کارت
ترخیص کالا
بازی