آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری

آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
پيوندهاي روزانه
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
نیلی بلاگ

 یک عکاس گل های تازه کار چگونه باید سوژه ها و ترکیب بندی ها را انتخاب کند؟ در این مقاله، من یک پاسخ دقیق به این پرسش خواهم داد. اول، درباره انواع مختلف سوژه های عکاسی از گل ها بحث می کنم. سپس دستورالعمل هایی برای ایجاد ترکیب بندی های خیره کننده ارائه می دهم. در این آموزش، من بر ایجاد تصاویر تمیز و پویا تاکید خواهم کرد.

الف
سوژه ها

انتخاب یک سوژه در عکاسی بارداری در آتلیه بارداری از گل ها ممکن است آسان به نظر برسد – عکاسان از گل ها عکس می گیرند، درست است؟

بله، درست است، اما مهم است که چند عامل را در مورد هر گل خاص در نظر بگیرید. از جمله رنگ گل، شرایط گل (در حال پژمردن و/یا کثیف است؟)، و شکل گل.
[عکاسی از گل ها]
رنگ

در نظر گرفتن رنگ ساده است. هرچه گل رنگی تر باشد، تصویر جالب تر می شود (البته به طور کلی). من دوست دارم از رنگ های روشن، در مقابل پس زمینه ای با رنگ روشن استفاده کنم.
[عکاسی از گل ها]

همچنین خوب است که به رنگ های مکمل فکر کنید. این رنگ ها ترکیب قرمز/سبز، آبی/نارنجی، و زرد/بنفش هستند. هنگامی که آنها با هم در یک کادر قرار می گیرند، نتایج می توانند قوی باشند.
شرایط

عامل مهم دیگری که باید در نظر بگیرید شرایط گل است. قبل از گرفتن عکس، باید سوژه بالقوه خود را به دقت بررسی کنید.
[عکاسی از گل ها]

گل های ایده آل در اوج شکوفایی هستند: گلبرگ ها کاملا باز اند، لبه ها ترد و بی نقص هستند. من سعی می کنم از عکاسی از گل هایی که در حال پژمردن هستند خودداری کنم، چون اغلب اوقات از نتایج ناامید می شوم.

بهترین گل ها همچنین عاری از هر گونه کثیفی هستند. من اغلب اوقات کثیفی را به دقت با انگشتم از روی گل پاک می کنم. اگر حشره ای روی گل باشد، به آرامی آن را از مرکز گل دور می کنم. یک تاکتیک دیگر این است که لکه ها یا کثیفی را با گرفتن تصاویر خارج از فوکوس یا سیلوئت پنهان کنید.
[عکاسی از گل ها]

این گل در شرایط اوج نبود، بنابراین من تصمیم گرفتم یک سیلوئت بگیرم، و بیشتر بر شکل گل تاکید کنم تا جزئیات آن.
شکل

توضیح این جنبه آخر عکاسی از گل ها سخت تر است، اما مهم است. گل هایی که شکل مشخصی دارند برای عکاسی بهتر از گل های دیگر هستند.

به طور خاص، گل هایی که جذاب ترین تصاویر را به شما می دهند، اغلب آنهایی هستند که الگوهای واضح و اَشکال برجسته و پویا دارند.

گل رز را در نظر بگیرید، که یکی از گل های مورد علاقه من برای عکاسی است. چرا؟ گلبرگ های آن پویا، سیال (موج دار) و در حال تغییر هستند. آنها یک الگوی مشخص نیز دارند، و بنابراین یک حس ساختار یافته به تصاویر شما می دهند.
[عکاسی از گل ها]

گل دیگری که من دوست دارم از آن عکس بگیرم، گل لاله است. ساختار آن ساده اما برجسته است، و گلبرگ های بزرگی دارد که کمی خم شده اند. شکل آن نامنظم یا شلوغ نیست. نگاه بیننده می تواند به راحتی و بدون سردرگمی شکل آن را دنبال کند.
[عکاسی از گل ها]

گل رز و گل لاله نقطه مقابل گل هایی مانند گل آهار هستند، که به نسبت نامنظم است و بنابراین تشخیص آن در یک تصویر دشوار است. اینطور نیست که بگوییم گرفتن تصاویر خوب از گل آهار غیر ممکن است؛ فقط خیلی سخت تر است.
ب
ترکیب بندی

هنگام ترکیب بندی عکس گل ها، ایده خوبی است که یک چک لیست در پشت ذهن خود داشته باشید. سعی کنید در هر عکس گل حداقل چند مورد از دستورالعمل های زیر را جای دهید.
ساده سازی کنید

اولین نکته از همه مهمتر است – ساده سازی!

ببینید چه چیزی در مورد گلی که شما دوست دارید مهم است، بر روی آن تمرکز کنید، و هر گونه المان غیر اصلی، از جمله گل های دیگر، ساقه ها یا گلبرگ های اضافی و غیره را حذف کنید. مطمئن شوید که هیچ گونه المان حواس پرت کننده ای وجود نداشته باشد.
[عکاسی از گل ها]
از تقارن استفاده کنید

اگرچه همیشه نباید سعی کنید از تقارن در تصاویر گل خود استفاده کنید، اما این می تواند نقطه شروع خوبی باشد. مرکز گل ها اغلب متقارن یا تقریبا متقارن هستند. این چیزی است که می توانید از آن استفاده کنید، و گل را حول نقطه مرکزی آن، درست در مرکز تصویر خود قرار دهید.
[عکاسی از گل ها]

من از مرکز متقارن این گل برای ایجاد یک ترکیب بندی برجسته استفاده کردم.
یک نقطه فوکوس واضح داشته باشید

بدون وجود یک نقطه فوکوس واضح در تصاویرتان، بیننده سردرگم خواهد شد. نگاه آنها از جایی به جای دیگر سرگردان می شود، بدون این که واقعا به سمت تصویر کشیده شود.

چگونه یک نقطه فوکوس ایجاد کنید؟ باید اطمینان حاصل کنید که حداقل یک بخش از تصویر شما شارپ تر از بقیه آن باشد. همچنین باید با در نظر گرفتن این نقطه فوکوس در ذهن خود ترکیب بندی کنید، و مطمئن شوید که بقیه تصویر صرفا این نقطه فوکوس را کامل می کند (به جای این که بر آن غالب شود یا از آن بکاهد).
[عکاسی از گل ها]

در اینجا، نگاه به طور مستقیم به سمت گلبرگ های فوکوس شده این گل کشیده می شود.
از یک پس زمینه تمیز و جذاب استفاده کنید

در بالا، من در مورد اهمیت سوژه های رنگی بحث کردم. اما سوژه تنها چیزی نیست که باید رنگی باشد. مهم است که یک پس زمینه رنگی، یا حداقل یک پس زمینه جذاب نیز داشته باشید.

این می تواند یک اقدام متعادل کننده باشد، چون شما نمی خواهید پس زمینه قوی تر از سوژه باشد. پس زمینه های سیاه و سفید می توانند گزینه خوبی باشند، همینطور پس زمینه هایی که رنگی هستند اما به طور یکنواخت کمرنگ شده اند.
[عکاسی از گل ها]

هنگام گرفتن عکس این زنبق زرد، هدف من یک پس زمینه یکنواخت و آرام بود.
دوربین را کج کنید

نکته آخر برای ایجاد ترکیب بندی های پویا، کج کردن دوربین است.

به جای این که گل را به طور ایستا در داخل کادر قرار دهید، با کج کردن دوربین، یک حس حرکت به آن بدهید. با این کار به نظر می رسد که گل به طرز دلپذیری از داخل کادر ظاهر می شود.
[عکاسی از گل ها]

توجه کنید که چطور کج کردن دوربین برای عکس گرفتن از این سوسن چشم سیاه به یک تصویر پرانرژی تر منجر شد.
نتیجه گیری

در هنگام عکاسی از گل ها، مهم است که سوژه و ترکیب بندی خود را با دقت مد نظر قرار دهید. با استفاده از سوژه های رنگی و تمیز، و با ترکیب بندی های ساده و روشن، عکاسی شما از گل ها فورا بهبود خواهد یافت.
[عکاسی از گل ها]

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ساعت 16:44
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 10 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 تصور کنید: بعد از یک روز بزرگ عکاسی به خانه می آیید و هیجان دارید که تمام عکس های زیبایی که گرفته اید را ببینید. اما بعد از دیدن آنها متوجه می شوید که هیچ کدام از آنها به درد نمی خورند، چون تار هستند. در این مقاله به شما خواهیم گفت چه عواملی روی شارپ بودن عکس های شما تاثیر می گذارند و نکات عکاسی برای گرفتن عکس های شارپ را به شما آموزش خواهیم داد. عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد

من مطمئنم که شما هم مثل اکثر ما چنین تجربه ای داشته اید. من شخصا مجبور شدم تصاویر زیادی از مشتری ها را دور بریزم، به دلیل این که شارپ نبودند.

در یک دنیای کامل و بی نقص، شما بعد از هر جلسه عکاسی که به خانه می آیید، ۱۰۰% تصاویرتان شارپ هستند، اما متاسفانه به ندرت چنین اتفاقی می افتد. با این حال، المان های خاصی وجود دارند که شما باید از آنها آگاه باشید و در هنگام عکاسی آنها را در نظر بگیرید، که احتمال تار شدن تصاویرتان را کاهش خواهند داد.

موارد ذکر شده در این مقاله برخی از متداول ترین دلایل شارپ نبودن تصاویر شما هستند.
۱
سرعت شاتر بیش از حد آهسته است

اولین و رایج ترین علت، آهسته بودن بیش از حد سرعت شاتر است. این می تواند به این دلیل باشد که شما از یک مُد عکاسی خودکار یا نیمه خودکار استفاده می کنید، یا به صورت دستی سرعت شاتری را انتخاب کرده اید که برای این موقعیت ایده آل نیست.

به طور معمول، این اتفاق در هنگام عکاسی در طول ساعت طلایی یا زمان دیگری از روز که نور کمتری وجود دارد، می افتد. بعید است که در نور شدید روز با این مشکل مواجه شوید.

یک قاعده کلی این است که هیچ وقت از یک سرعت شاتر آهسته تر از فاصله کانونی استفاده نکنید. به عنوان مثال، برای یک لنز ۱۴mm، من از یک سرعت شاتر آهسته تر از ۱/۱۴ ثانیه بدون سه پایه استفاده نمی کنم. برای یک لنز ۲۰۰mm، از استفاده از یک سرعت شاتر بسیار آهسته تر از ۱/۲۰۰ ثانیه خودداری می کنم، در غیر این صورت وقت آن است که سه پایه را نصب کنم.
[عکس های شارپ]

گرفتن این تصویر به صورت دستی تقریبا غیرممکن است، اگر یک نتیجه شارپ بخواهید.

همچنین می توانید ایزو را افزایش دهید یا از یک دیافراگم بازتر برای به دست آوردن یک سرعت شاتر سریع تر استفاده کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که افزایش ایزو و/یا باز کردن دیافراگم بر روی کیفیت تصویر نیز تاثیر خواهد داشت.
۲
دیافراگم اشتباه است

علت شماره دو: دیافراگم مناسبی انتخاب نکرده اید.

در f/2.8 شارپ ترین نقطه ممکن است کاملا شارپ، اما بقیه تصویر خارج از فوکوس باشد، که به یک ظاهر کلی تار منجر می شود.

هنگام استفاده از یک دیافراگم باریک تر مانند f/22، متوجه خواهید شد که وضوح کلی کاهش می یابد. اگرچه تصویر از جلو به عقب در فوکوس قرار دارد، اما کمتر از زمانی که از یک دیافراگم بازتر استفاده می کنید، شارپ است.

درک پیدا کردن دیافراگم ایده آل برای هر سناریو می تواند دشوار باشد، اما با کسب تجربه بیشتر، آسان تر می شود.
[عکس های شارپ]

تکنیک هایی مانند انباشت فوکوس هنگام عکاسی از صحنه هایی که هم المان های نزدیک و هم دور از لنز دارند، مفید هستند.

کلید کار استفاده از شارپ ترین دیافراگم لنز شما یعنی نقطه مطلوب (Sweet spot) است که در مطلب «بهترین دیافراگم برای عکاسی منظره» آموزش خواهید دید.
۳
باعث لرزش دوربین می شوید

وقتی صحبت از چگونگی ثبت تصاویر شارپ باشد، استفاده از سه پایه نکته ای است که اغلب به آن اشاره می شود. با این حال، تنها نصب دوربین بر روی یک سه پایه لزوما به تصاویر شارپی که انتظار دارید منجر نمی شود.

هنگام فشار دادن دکمه شاتر دوربین، مقدار کمی لرزش ایجاد می کنید. اگرچه این میزان ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما برای ایجاد تاری یا نرم شدن تصویر در هنگام استفاده از سرعت شاترهای نیمه آهسته کافی است.

زمانی دوربین بر روی سه پایه قرار دارد، مطمئن شوید که از یک کنترل ریموت شاتر یا شاتر تاخیری (تایمر) داخل دوربین استفاده کنید. این کار لرزش ناشی از فشار دادن دکمه شاتر را از بین می برد و در نهایت به یک تصویر شارپ تر منجر می شود.
۴
سه پایه محکم نیست و لرزش دارد

زمانی که من تازه کار عکاسی منظره را شروع کرده بودم، هر چقدر تلاش می کردم نمی توانستم بفهمم که چرا تصاویرم کمی تار می شوند: من از سه پایه استفاده می کردم، سرعت شاتر خوب بود و یک ریموت شاتر داشتم. اینها برای ایجاد تصاویر شارپ کافی نبود؟ ظاهرا نه…

چیزی که من در نظر نمی گرفتم این بود که سه پایه ۲۰ دلاری من به اندازه کافی ثابت و محکم نبود که در مقابل باد مقاوت کند یا حتی در یک رودخانه آرام قرار گیرد. هرگونه حرکت در محیط اطراف باعث لرزش آن میشد، به این معنی که عکس های من زیاد شارپ نمی شدند.
[عکس های شارپ]

بعد از شکستن سومین سه پایه ۲۰ دلاری در عرض یک سال، من تصمیم گرفتم یک سه پایه دست دوم با کیفیت بالاتر بخرم. اگرچه آن سه پایه Manfrotto چند سال استفاده شده بود، اما سه پایه ای خوب و باب میل من بود، و حتی در شرایط ناهموارتر هم هیچ لرزشی ایجاد نمی کرد.
[عکس های شارپ]

سه پایه ۲۰ دلاری من هنگام عکاسی از این منظره دریایی نمی توانست در برابر باد مقاومت کند.

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که شما باید سه پایه ای داشته باشید که آنقدر محکم باشد که بتواند از پس شرایطی که معمولا در آن عکاسی می کنید، برآید.

لازم نیست بروید و گران ترین سه پایه ای که پیدا می کنید را بخرید، اما من شخصا از خریدن ارزان ترین سه پایه هم اجتناب می کنم. هرچه سه پایه محکم تر باشد، در شرایط سخت تری می توانید از آن استفاده کنید. به عنوان مثال، من هیچ وقت از سه پایه پیاده روی سبک وزنم برای عکاسی از مناظر دریایی قطب شمال استفاده نمی کنم.
۵
از یک لنز با کیفیت پایین استفاده می کنید

من نمی خواهم بیش از حد بر روی تجهیزاتی که استفاده می کنید تمرکز کنم، چون به شدت معتقدم که شما می توانید صرف نظر از ابزاری که استفاده می کنید، تصاویر زیبا بگیرید. با این حال، وقتی بحث کیفیت تصویر مطرح باشد، هیچ شکی نیست که تجهیزات دوربین پیشرفته تفاوت ایجاد می کند.

ممکن است قبلا شنیده باشید که می گویند «باید به جای دوربین بر روی لنز سرمایه گذاری کنید». لنز بیشتر احتمال دارد که مدت طولانی تری برای شما بماند و در مورد مسئله وضوح تصاویر، لنز از اهمیت بیشتری برخوردار است.

یک لنز ارزان قیمت با کیفیت پایین به اندازه یک نسخه پیشرفته شارپ نیست، و حتی در میان لنزهای حرفه ای هم می تواند تفاوت های بسیار زیادی در وضوح وجود داشته باشد.

من توصیه می کنم کمی تحقیق کنید تا بر اساس بودجه ای که دارید بهترین لنزها را برای دوربین خود پیدا کنید، و در صورت لزوم به جای خرید چندین لنز، تنها به یک یا دو مورد اکتفا کنید. زمانی که ببینید یک لنز خوب چقدر می تواند تفاوت ایجاد کند، شوکه خواهید شد.
۶
یک خطای دستی وجود دارد

آخرین دلیلی که بررسی می کنیم شاید موردی باشد که شنیدن آن بیش از بقیه موارد دردناک باشد؛ شما درست فوکوس نمی کنید.

فوکوس کردن نباید آنقدرها هم سخت باشد، نه؟ خیلی ساده به نظر می رسد! اما اینطور نیست، به خصوص اگر به صورت دستی فوکوس کنید… اینها دو سناریوی معمول هستند:

۱٫ فوکوس خودکار خوب کار نمی کند: اگرچه فوکوس خودکار یک ابزار عالی در بسیاری از دوربین های دیجیتال است، اما همیشه آنقدر که انتظار می رود خوب عمل نمی کند. به خصوص هنگام کار در نور کم، چون دوربین تلاش می کند تا جزئیات را ببیند و فوکوس صحیح را پیدا کند.

۲٫ شما به صورت دستی درست فوکوس نمی کنید: فوکوس دستی می تواند نیازمند مهارت باشد. این یک راه عالی برای به دست آوردن فوکوس دقیقی است که می خواهید، اما با کمی داخل یا خارج فوکوس شدن بیش از اندازه، وضوح کاهش می یابد. دانستن این که در کجای تصویر فوکوس کنید و چگونه شارپ ترین فوکوس را به دست آورید، به زمان و کسب تجربه نیاز دارد.

هنگام استفاده از فوکوس دستی، حالت نمایش زنده کمک زیادی به شما می کند. بزرگنمایی را ۱۰۰% کرده و فوکوس را تنظیم کنید، تا زمانی که در شارپ ترین حالت قرار داشته باشد.
گام نهایی

در نظر گرفتن تمام نکات بالا احتمال این که با تصاویر شارپ به خانه بیایید را افزایش می دهد. هرچند، این کار به تلاش نیاز دارد، و من به شدت توصیه می کنم که هنگام عکاسی در فضای بیرون، آگاهانه فوکوس کنید.

تمرینی که من در روند کارم گنجانده ام این است که به طور منظم صفحه نمایش تصویر را در پشت دوربین چک کرده و زوم کنم تا ببینیم آیا در فوکوس قرار دارد یا نه. من معمولا هر بار که ترکیب بندی را تغییر می دهم، این کار را انجام می دهم. این کار برای من تنها چند ثانیه طول می کشد، اما با انجام آن مطمئن می شوم که تصویر واقعا شارپ است. اگر اینطور نبود، می فهمم که باید فوکوس، سرعت شاتر یا برخی المان های دیگر را تنظیم کنم.

بهتر است که این کار به یک عادت تبدیل شود تا این که به خانه بیایید و متوجه شوید که تصاویر شما خارج از فوکوس هستند و تلاش های شما به هدر رفته است.

نویسنده: کریستین هویبرگ (Christian Hoiberg)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ساعت 16:42
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 شما هم حتما آن لحظاتی که عکس های خود را روی صفحه نمایش دوربین چک می کنید و تعجب می کنید که چرا آن عکسی که قرار بود شگفت انگیز شود، اینطور نشده را تجربه کرده اید. نوردهی شما درست بود – چک می کنید؛ تراز سفیدی – چک می کنید؛ دیافراگم – چک می کنید؛ شاتر – چک می کنید. لنز… همم. بگذارید ببینم. لنز؟ بله، من با لنز درست عکس گرفتم. اگر شما به درستی عکس می گیرید و باز هم عکس ها آنطور که می خواهید خوب از کار در نمی آیند، من یک توصیه خوب برای شما دارم.
[زاویه عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد

یک ابزار در اختیار شما وجود دارد که مبتدیان به ندرت از مزایای آن به طور کامل استفاده می کنند. من دارم در مورد پاهایتان صحبت می کنم. در نگاه اول، آنها ممکن است مانند ابزار به نظر نرسند، اما اجازه دهید به شما اطمینان دهم – آنها جزئی از ابزار عکاسی شما هستند. و علت آن این است.

«یک عکس خوب حاصل اینست بدانید کجا باید بایستید.» – انسل آدامز

اگر تا به حال یک عکاس حرفه ای را تماشا کرده باشید، متوجه خواهید شد که همه آنها یک ویژگی مشترک دارند. آنها زیاد حرکت می کنند. آنها سعی می کنند با جابجا شدن، موقعیت خود را عالی و بی نقص کنند.

همه ما هنگام عکاسی جابجا می شویم و موقعیت خود را تعیین می کنیم، اما آنچه که یک عکاس حرفه ای می داند و شما ممکن است ندانید، نقطه دقیقی است که باید در آن قرار گیرد تا بهترین عکس را به دست آورد. (بسیار خب، پس شاید همه ما نتوانیم به اندازه عکاسان حرفه ای موفق باشیم، اما می دانید، فقط به تلاش خود ادامه دهید).

در این تصویر بعدی، سوژه ها بالا و پشت سر من بودند. من یک نقطه پایین تر را انتخاب کردم تا سایه های آنها را ثبت کنم:
[زاویه عکاسی]

این که بدانید کجا باید بایستید، بخشی از روند ایجاد یک پس زمینه جذاب، به دست آوردن یک زاویه عالی در یک پرتره، و یک چیز جالب در پیش زمینه یک منظره است.

همه اینها می توانند با تغییر موقعیت شما – به جایی که با سوژه خود در ارتباط باشید – اصلاح شوند.
[زاویه عکاسی]

پایین آمدن تا سطح سوژه، تمرین خوبی برای تعیین موقعیت است.

اشتباهات تعیین موقعیت و راه حل آنها
۱
عکس گرفتن با اضطراب و دستپاچگی

آیا تا به حال کاری مانند این انجام داده اید؟ شما در حال راه رفتن هستید و ناگهان در مقابل خود یک سوژه واقعا جذاب را می بینید که روی یک نیمکت، با پس زمینه ای رنگارنگ نشسته است.

شما باز هم نزدیک می شوید و هنوز از او رد نشده اید، و از هم مهمتر، او هنوز شما را ندیده است! با خود فکر می کنید، عجب فرصتی! یک عکس می گیرید. بعدا صفحه نمایش دوربین را نگاه می کنید و فکر می کنید «اه… بد نیست، اما آن چیزی که من دیدم نیست».

پس چه اتفاقی افتاد؟ مسئله تعیین موقعیت بود. و این بار موقعیت شما به دلیل «ترس» اشتباه بود. شما اجازه دادید ترستان بر شما پیروز شود و با اضطراب و دستپاچگی یک عکس گرفتید.

به عکس هایی فکر کنید که می توانستید بگیرید، اگر با او روبرو می شدید و شروع به صحبت می کردید یا فقط لبخند می زدید و به دوربین خود اشاره می کردید. می توانستید در مقابل او بایستید و زانو بزنید، می توانستید از چهره و حالات او عکس های کلوزآپ بگیرید. احتمالات بی شماری وجود داشت اگر بر ترس خود غلبه می کردید و نزدیک تر می شدید.

«اگر تصاویر شما به اندازه کافی خوب نیستند، به اندازه کافی نزدیک نیستید.» – رابرت کاپا
[زاویه عکاسی]

نزدیک تر شدن به فضای شخصی می تواند تصویر صمیمانه تری ایجاد کند.
۲
زوم کردن

اگر شما همیشه دوربین را جلوی چشم خود قرار می دهید، و سپس زوم می کنید، تقریبا با اطمینان می توان گفت که در جای مناسب قرار ندارید. به نظر من، روش استفاده از یک لنز زوم این نیست.

چیزهای زیادی در مورد کیفیت، وزن، پوشش و موارد تکنیکی دیگر لنزهای پرایم در مقابل لنزهای زوم گفته شده است، اما چیزی که من متوجه شدم این است که بزرگترین عیب لنز زوم این است که شما را تنبل می کند. آنها شما را به حرکت وانمی دارند.

این لنز می تواند سوژه را نزد شما بیاورد. درست است؟ نه اشتباه است. اغلب اوقات این حرف اشتباه است. این یکی از دلایلی است که عکس عالی شما خوب از کار درنمی آید.

با تصور کردن تصویر مورد نظر خود در ذهن، می توانید آن را ثبت کنید. واقعا همینطور است. به من اعتماد کنید. هنگامی که شما زوم می کنید، پرسپکتیو، و زاویه، همراه با عمق و المان های محیطی پشتیبان، و خیلی چیزهای دیگر تغییر می کنند. من نمی گویم که زوم کردن بد است، فقط می تواند شما را تنبل کند. زوم کردن باید با حرکت همراه باشد، درست مثل همان کاری که با یک لنز پرایم انجام می دهید.

من عاشق لنز زوم ۱۷-۴۰ ام هستم. اما احتمالا مثل شما از آن استفاده نمی کنم. من درک بسیار خوبی از فواصل کانونی دارم. این که یک لنز ۳۵mm چه چیزی به من خواهد داد. یک لنز ۱۷mm چه چیزی را قرار است ثبت کند.

بنابراین زمانی که از لنز زوم ام استفاده می کنم، کل محدوده فواصل کانونی (۱۷-۴۰m) را طی نمی کنم. من می دانم که به کدام یک از آنها نیاز خواهم داشت و همانجا رهایش می کنم. پس از آن می دانید چه کار می کنم؟ پاهایم را به سمت موقعیتی که لازم است در آن قرار گیرم، تکان می دهم.
[زاویه عکاسی]

اسم این بازی، انتخاب نقطه مناسب و انتظار است.
۳
وقت صرف نکردن (بر روی یک صحنه)

این مورد برای همه ما پیش می آید، باور کنید. مهم نیست شما در موقعیتی باشید که در آن همه چیز ایستا و ثابت، یا متحرک باشد، وقت بگذارید و سعی کنید همه چیز را از زوایای مختلف ببینید.

اگر سعی دارید یک صحنه را بازسازی کنید، این کار عکس های شما را بسیار بهتر خواهد کرد – المان ها را تجزیه کنید، رابطه بین آنها را با استفاده از پرسپکتیو تغییر دهید یا این که تنها دست نگه دارید و چند لحظه در مورد آن فکر کنید. بخش زیادی از رابطه بین المان ها در یک صحنه را می توان با حرکت و جابجایی خوب تغییر داد.

سعی کنید بفهمید که باید در کجا قرار گیرید، چقدر باید بالا بایستید و چگونه آشفتگی و درهم ریختگی پس زمینه را از بین ببرید. با ملاحظه و تفکر انتخاب کنید و عکس بگیرید. سپس فکر کرده و دوباره جابجا شوید.
[زاویه عکاسی]
چند نمونه واقعی

برای من یک چیز زمانی خاص است که به آن نقطه برسد که شما با خودتان فکر کنید – اوه واو – و این چیزی باشد که ترکیبی از قلب و روح و چشمانتان به شما می گوید. این چیزی است که دیگر عادی و معمولی نیست.

«این یک توهم است که عکس ها با دوربین ایجاد می شوند… آنها با چشم، قلب، و ذهن ساخته می شوند.» – هنری کارتیه برسون

هنگامی که شما یک چیز زیبا یا شگفت انگیز می بینید، هیچ نکته محاسباتی یا تکنیکی در مورد آن احساس عمیق و تکان دهنده در درون شما که می گوید – عالیه! – وجود ندارد. بنابراین اگرچه شما می توانید بر برخی مفاهیم زیبای محاسباتی یا تکنیکی تکیه کنید تا به شما کمک کند به آنجا برسید – قانون یک سوم، اعداد فیبوناچی، خطوط هدایتگر و غیره – اما در نهایت به خود شما بستگی دارد که برای پیدا کردن عکسی تلاش کنید که وقتی آن را در دوربین ثبت می کنید، باعث می شود قلبتان کمی تندتر بتپد.

اکنون بیایید به شرق لندن برویم. یک روز صبح در شرق لندن، من با این ساختمان و آن نور عالی برخورد کردم. من یک عکس گرفتم، بیشتر به خاطر نور تا این که واقعا به سوژه ام فکر کنم، و نتیجه چیز جذابی برای دیدن نداشت.
[زاویه عکاسی]

اما من دوست ندارم نور خوب را از دست بدهم، بنابراین نزدیک تر رفتم تا عکسی با جزئیات بیشتر بگیرم، که باز هم بیشتر به خاطر نور بود.
[زاویه عکاسی]

این عکس را خیلی بیشتر دوست داشتم. من یک دیوار با بافت های جالب را دوست دارم. شما می توانید رنگ، گرافیتی، سایه های مختلف آجر، شیشه، و لوله ها را در کنار هم داشته باشید – تمام این چیزهای جالب ظاهر بسیار زیبایی با این نور لکه دار ایجاد می کنند. خب من می توانستم همانجا دست از کار بکشم…

اما یک نکته خیلی مهم که باید در مورد نور بدانید این است که اگر کار جالبی با آنچه که دارید به آن نگاه می کنید انجام می دهد – احتمال زیادی وجود دارد که با بسیاری از چیزهای دیگر اطراف شما نیز کارهای جالبی بکند.

با اولین نور عالی که می بینید قانع نشوید، فراتر بروید و اکتشاف کنید.

من مقابل ساختمان رفتم و بلافاصله یک عکس خیلی خیلی بهتر گرفتم.
[زاویه عکاسی]

نور جلو (روبرو) که پشت ساختمان را آنقدر جذاب کرده بود، اکنون به عنوان نور پس زمینه احساس کاملا متفاوتی در جلوی ساختمان ایجاد می کند. من سایه های بلند این عکس، المان قوی خورشید و خطوط هدایتگر بهتر در کنار سوژه منتخبم را دوست دارم.

همچنین، تضاد رنگ سرد و سایه ها و گرمای نور مستقیم خورشید، نمایش خوبی است. وقت گذاشتن برای کار بر روی یک صحنه تقریبا همیشه تصاویر بهتری به شما خواهد داد.

یکی از چیزهایی که من در مورد لندن دوست دارم، تضاد دیوانه وار بافت بسیار قدیمی در کنار بافت بسیار جدید است. و این اغلب چیزی است که من به دنبالش هستم، به خصوص در شرق و مرکز شهر لندن. آنجا واقعا فوق العاده است.

من در حال پیاده روی بودم که تضاد خاص بین این کلیسای قدیمی و یکی از آن «مراکز تجاری» جدید را دیدم. و فکر کردم که این سوژه من است – این تضاد قدیمی/جدید. اما معلوم شد که خیلی کسل کننده است. به نظر نمی رسد که هیچ یک از المان های این تصویر با هم در ارتباط باشند، بنابراین فاقد انسجام است.
[زاویه عکاسی]

و سپس این یکی را امتحان کردم:
[زاویه عکاسی]

من تصمیم گرفتم کمی عقب تر بروم و دوباره امتحان کنم. و باز هم چیزی وجود ندارد که المان ها را به هم پیوند بزند، و بین آنها ارتباط ایجاد کند. بنابراین در عکس بعدی ام از قانون خطوط هدایتگر استفاده کردم. در این نقطه، بعد از گرفتن دو عکس ناموفق، استفاده از برخی قوانین ترکیب بندی ساده لازم بود.

چرخش ۹۰ درجه در جهت پرتره نیز به حذف ساخت و ساز در لبه کادر کمک کرد. با حذف چند المان و اضافه کردن برخی خطوط قوی، تصویر بالاخره گرد هم آمد و منسجم شد.
[زاویه عکاسی]

یک صبح زمستانی، من در شهر ونیز در لبه شمالی جزیره بودم. صبح زیبایی بود، همانطور که می توانید از آسمان ببینید. من به این دیرک های (ستون) داخل آب با چراغ های روی آنها و بارانداز نگاه می کردم. اما هیچ چیزی جز پتانسیل زیاد آن اطراف، چندان قابل توجه نبود.
[زاویه عکاسی]

من دوربینم را به سمت غروب آفتاب برگرداندم و پتانسیل بیشتری دیدم. اَشکال زیبایی در آب وجود داشت. به نوعی می توانستم تشخیص دهم که یک شیشه رنگی جالب در بالای آن ساختمان وجود دارد. اما همه چیز در سایه قرار داشت، و بسیار کسل کننده بود. بنابراین، منتظر ماندم. و در حین انتظار چند قدم به سمت راست رفتم تا از شر آن دیرک سمت چپ خلاص شوم و مقدار بیشتری از شیشه ساختمان در کادر قرار گیرد.
[زاویه عکاسی]

اکنون با خودم فکر می کنم که با نور بیشتر نه تنها اتفاق جالبی بر روی آب می افتد، که همه چیزهایی که در حال حاضر در سایه هستند را روشن می کند، بلکه آن شیشه رنگی نیز جذاب تر می شود. کاری که من در اینجا با این صحنه انجام دادم این بود که پیش بینی کردم که نور وقتی از پشت ابرها بیرون آید، چه کاری خواهد کرد.

حدود ده دقیقه بعد – واو، نور خورشید همه چیز را تغییر داد!
[زاویه عکاسی]

بنابراین می توانید ببینید که روند اصلاح و حذف المان ها در اینجا واقعا مهم است.

اگر یک یا دو المان پیدا کردید که آنها را دوست داشتید – به آنها بچسبید. چیزهایی که به ارزش تصویر شما نمی افزایند را از ترکیب بندی خود حذف کنید، و در اطراف سوژه خود حرکت کنید تا وقتی که به چیزی برسید که با تاثیری که سوژه در ابتدا بر روی شما داشت، متناسب باشد.

امیدوارم که به اهمیت جابجایی، و جستجوی مداوم برای پیدا کردن یک زاویه تاثیرگذار پی برده باشید. همیشه لازم نیست زیاد جابجا شوید. گاهی اوقات تنها چند سانتیمتر می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی یک عکس داشته باشد.

این باید فکر هیجان انگیزی برای شما باشد، چون نشان می دهد که حتی زمانی که یک سوژه عالی دارید و عکس خوبی به دست نیاورده اید، هنوز هم پتانسیل زیادی برای کار بر روی صحنه و پیدا کردن چیزی خاص وجود دارد.

نویسنده: آنتونی ایپس (Anthony Epes)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ساعت 16:41
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 13 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 ثبت تصاویری که توجه بیننده را جلب می کنند، هدف هر عکاسی است. همین مهارت است که یک عکاس خوب را از یک عکاس متوسط متمایز می کند. این مقاله طی ۷ گام به شما آموزش می دهد که چگونه عکس هایی جذاب بگیرید – عکس هایی که توجه بیننده را جلب می کنند، احساسی را در بیننده زنده می کنند و در خاطرش می مانند.

یک تصویر می تواند به شیوه های مختلف توجه بیننده را جلب کند. یک نمونه معمول آن (به خصوص در سال های اخیر) از طریق استفاده از رنگ های قوی و زنده است. با این حال، چنین تصاویری (البته با استثناهای زیاد) معمولا فقط باعث می شوند بیننده یک «واو» لحظه ای بگوید و به سرعت آن را فراموش کند. شما چیزی بیش از این می خواهید، شما می خواهید بیننده تصویر شما را به خاطر بسپارد. شما می خواهید برگردد و بارها و بارها به آن نگاه کند. شما می خواهید یک احساس خاص در بیننده ایجاد کنید.

انجام این کار در عمل سخت تر است و مهارتی است که سال ها طول می کشد تا پرورش یابد. حتی بعد از چندین سال، باز هم چیزی است که عکاسان برای دستیابی به آن تلاش می کنند.

این نکات در مسیر ثبت تصاویر چشمگیر به شما کمک می کنند؛ آنها را دنبال کرده و اجرا کنید تا یک گام به هدف نزدیک تر شوید.
۱
یک نقطه جذاب داشته باشید

تصویر شما باید یک نقطه جذاب (point of interest) داشته باشد تا جلب توجه کند. بدون یک نقطه جذاب قوی، افراد احتمالا از تصویر شما رد می شوند، بدون این که حتی به آن توجه کنند.

یک نقطه جذاب قوی لازم نیست یک سوژه جالب و دیدنی باشد. کوه ها عالی هستند، اما هر چیزی می تواند یک نقطه جذاب باشد، اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد.

خودتان را به جای بیننده بگذارید: آیا یک نقطه جذاب مشخص در این تصویر وجود دارد؟ اگر یک جای طبیعی برای قرار گرفتن نگاه شما وجود ندارد، پاسخ منفی است و شما باید تصویر را مجددا ارزیابی کنید.
[عکس های جذاب]

شاید یک سوژه جالب داشته باشید، اما هیچ المانی که نگاه شما را به سمت آن هدایت کند وجود ندارد. در این صورت، سعی کنید برای تاکید بر روی این سوژه، با المان های اطراف خود کار کنید.
۲
از خطوط برای هدایت نگاه بیننده استفاده کنید

داشتن یک نقطه جذاب، تنها گام اول است. همانطور که در بالا اشاره کردم، حتی زمانی که یک نقطه جذاب داشته باشید، باز هم ممکن است کاملا مشخص نباشد، چون هیچ المانی که نگاه بیننده را به سمت آن هدایت کند، ندارید.

اینجاست که خطوط هدایتگر (leading lines) وارد کار می شوند. خطوط هدایتگر المان های ترکیب بندی هستند که تقریبا در همه جا یافت می شوند، و تصاویر شما را به طور چشمگیری بهبود خواهند بخشید. آنها به هدایت نگاه بیننده در میان کادر کمک می کنند و به طرق مختلف به آن می گویند که به کجا برود.

یک نمونه از خطوط هدایتگر بسیار واضح، یک درخت یا جاده ای است که به طور مستقیم به سوژه اصلی منتهی می شود. چشم های شما به طور طبیعی این خطوط را تا آن نقطه دنبال خواهند کرد.
[عکس های جذاب]

هرچند، خطوط هدایتگر فراتر از جاده ها و مسیرها هستند. سنگ ها، شاخه ها، شکاف ها، گِل و لای، بوته ها، گل ها، سایه ها و غیره نیز می توانند خطوط هدایتگر باشند. هر چیزی که به هدایت نگاه شما به سمت سوژه کمک کند، یک خط هدایتگر محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نمونه از خطوط هدایتگر خلاقانه و غیرمعمول در عکاسی
۳
از نور برای هدایت نگاه بیننده استفاده کنید

غیر از خطوط هدایتگر راه های دیگری نیز برای هدایت نگاه بیننده وجود دارد؛ نور جهت دار (directional light) یکی دیگر از روش های مهم است.

نور در یک عکس خوب بسیار حائز اهمیت است. دلیلی وجود دارد که عکاسان حتی بعد از ماه ها یا سال ها، اغلب به طور منظم از یک مکان بازدید می کنند؛ آنها منتظرند تا نور، احساساتی که می خواهند در تصویر به نمایش بگذارند را نشان دهد.

نور خوب چیزی است که بین یک عکس خوب و یک عکس قابل قبول تمایز ایجاد می کند. بدون آن، تصویر فاقد حس زندگی، و تخت و کسل کننده است. به نمونه زیر نگاه کنید. بدون نور، این تصویر هیچ چیز خاصی نداشت.
[عکس های جذاب]

صبر کنید تا نور جذاب شود. اگر وقت ندارید، سعی کنید بفهمید که نور چگونه بر کادر فعلی شما تاثیر می گذارد. آیا نور شدید است؟ آیا نرم است؟ آیا بر روی یک سوژه منعکس می شود؟ آیا پرتوهای نور وجود دارند؟ از المان های موجود برای کار کردن بر روی صحنه استفاده کنید و از شرایط موجود به بهترین شکل بهره ببرید.
۴
یک ترکیب بندی قوی داشته باشید

این شاید بزرگترین شاخص سطح مهارت یک عکاس باشد. یک ترکیب بندی قوی تصویر را برای بیننده لذت بخش تر می کند و بخش مهمی از داستانی است که از طریق عکس شما گفته می شود.

ترکیب بندی چیزی است که عکاسان به طور مداوم بر روی بهبود آن کار می کنند. بسیاری معتقدند که شما هیچ وقت ترکیب بندی را به طور کامل یاد نمی گیرید و این چیزی است که در طول حرفه هنری شما تکامل می یابد.

دستورالعمل هایی مانند «قانون یک سوم» و «نسبت طلایی» ابزارهایی عالی برای بهبود ترکیب بندی شما هستند، اما من توصیه می کنم به اینها اکتفا نکنید و المان های دیگر مانند هماهنگی رنگ، نور جهت دار، و وزن بصری را نیز در نظر بگیرید.

از همه مهمتر، این «قوانین» را خیلی سرسختانه دنبال نکنید. یک ترکیب بندی قوی لازم نیست نمونه کاملی از یک قانون ترکیب بندی باشد – تا زمانی که جریان بصری آن رضایت بخش باشد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقاله برتر ترکیب بندی عکاسی
۵
مراقب آب و هوا باشید

متاسفانه، هر آب و هوایی برای هر نوع عکاسی خوب نیست. بعضی صحنه های خاص به نوع خاصی از آب و هوا نیاز دارند و این چیزی است که شما باید در نظر بگیرید. همیشه سوژه هایی برای عکاسی وجود دارند، اما مهم این است که بتوانید آنهایی را پیدا کنید که در یک شرایط خاص بهتر هستند.

به عنوان مثال، تصاویر زیر را در نظر بگیرید. من در طول یک دوره ۶ ماهه بارها به این مکان برگشتم و به دنبال شرایطی بودم که بیشتر برای این صحنه مناسب باشد. تصویر اول شرایطی را نشان می دهد که اغلب وجود داشت و خود تصویر چیز خاصی ندارد. با این حال، یک روز صبح که ابرهای رنگارنگ و به سرعت در حال حرکت، و همچنین اقیانوس نیمه طوفانی پدیدار شدند، تصویر خیلی جالب تر شد.
[عکس های جذاب]

به همین ترتیب، اگر در حال عکاسی از جنگل هستید، شرایط خاص تصویر را جذاب تر خواهد کرد؛ مثلا زمانی که نور خورشید در میان درختان پرتوهای نور ایجاد می کند یا لایه ضخیمی از مه وجود دارد.

اگر قصد دارید از یک نقطه عکاسی محلی بازدید کنید، مطمئن شوید که پیش بینی آب و هوا را بررسی کرده و در روزی از آنجا بازدید کنید که به نظر می رسد بالاترین احتمال وجود یک آب و هوای جالب را دارد.
۶
به طور انتخابی تر عکس بگیرید

«تا جایی که می توانی عکس بگیر» توصیه رایجی است که به عکاسان مبتدی گفته می شود. اگرچه این راه خوبی برای یادگیری نحوه کار دوربین و بهبود مهارت های شماست، اما یاد بگیرید که در مورد عکس هایی که می گیرید، انتخابی تر عمل کنید؛ یا حداقل در مورد عکس هایی که به صورت آنلاین به اشتراک می گذارید، گزینشی تر باشید.

حقیقت این است که ثبت تصاویر چشمگیر به صورت روزانه اتفاق نمی افتد. در واقع، ۹۹% تصاویری که یک عکاس حرفه ای می گیرد، هرگز توسط عموم دیده نمی شوند (به اشتراک گذاشته نمی شوند). آنها ممکن است تصاویر قابل قبولی باشند، اما هدف عکاس گرفتن تصاویر قابل قبول نیست.
عکاسی کودک در آتلیه کودک
قبل از فشار دادن دکمه شاتر این سوال ساده را از خودتان بپرسید: آیا این تصویر پتانسیل خوب بودن را دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، آن را ثبت کنید. اگر پاسخ منفی است، فکر کنید که چرا این پتانسیل را ندارد؛ ترکیب بندی به اندازه کافی خوب نیست؟ نور کسل کننده است؟ سوژه کسل کننده است؟

پاسخ به این سوالات به شما نشان می دهد که آیا باید دوربین را تنظیم کرده و عکس بگیرید، یا از آن بگذرید و بروید.
۷
چیزی بیش از یک عکس فوری بگیرید

به هفتمین و آخرین توصیه برای ثبت تصاویر چشمگیر می رسیم: چیزی بیش از یک عکس فوری بگیرید.

اگر شما فقط برای این عکس می گیرید که سفرهای خود را ثبت کنید و هدفتان فقط این است که آنها را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید، از هر چیزی که می خواهید عکس بگیرید. اما اگر هدف شما این است که عکاس بهتری شوید و تصاویری ثبت کنید که احساسی را در بیننده بیدار می کنند، گرفتن تصاویر «فوری» را متوقف کنید.

سوالات نکته قبلی را از خودتان بپرسید. از این پرسش ها استفاده کنید تا ببینید که باید عکس را بگیرید یا نه. نگران نباشید که یک مکان زیبا را بدون گرفتن حتی یک عکس ترک کنید. همه مکان های زیبا خوش عکس نیستند. یاد بگیرید که در عوض از محیط اطراف خود لذت ببرید و نگران گرفتن عکس های «فوری» از هر چیزی نباشید.

هیچ دستورالعمل قطعی برای گرفتن یک تصویر عالی وجود ندارد، اما المان هایی مانند نور، ترکیب بندی، یک نقطه جذاب، و آب و هوا نقش مهمی در آن ایفا می کنند. اگر تصویر فاقد این المان ها باشد، آیا واقعا توجه بیننده را جلب خواهد کرد؟

نویسنده: کریستین هویبرگ (CHRISTIAN HOIBERG)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ساعت 16:40
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 یک عکاس گل های تازه کار چگونه باید سوژه ها و ترکیب بندی ها را انتخاب کند؟ در این مقاله، من یک پاسخ دقیق به این پرسش خواهم داد. اول، درباره انواع مختلف سوژه های عکاسی از گل ها بحث می کنم. سپس دستورالعمل هایی برای ایجاد ترکیب بندی های خیره کننده ارائه می دهم. در این آموزش، من بر ایجاد تصاویر تمیز و پویا تاکید خواهم کرد.

الف
سوژه ها

انتخاب یک سوژه در عکاسی بارداری در آتلیه بارداری از گل ها ممکن است آسان به نظر برسد – عکاسان از گل ها عکس می گیرند، درست است؟

بله، درست است، اما مهم است که چند عامل را در مورد هر گل خاص در نظر بگیرید. از جمله رنگ گل، شرایط گل (در حال پژمردن و/یا کثیف است؟)، و شکل گل.
[عکاسی از گل ها]
رنگ

در نظر گرفتن رنگ ساده است. هرچه گل رنگی تر باشد، تصویر جالب تر می شود (البته به طور کلی). من دوست دارم از رنگ های روشن، در مقابل پس زمینه ای با رنگ روشن استفاده کنم.
[عکاسی از گل ها]

همچنین خوب است که به رنگ های مکمل فکر کنید. این رنگ ها ترکیب قرمز/سبز، آبی/نارنجی، و زرد/بنفش هستند. هنگامی که آنها با هم در یک کادر قرار می گیرند، نتایج می توانند قوی باشند.
شرایط

عامل مهم دیگری که باید در نظر بگیرید شرایط گل است. قبل از گرفتن عکس، باید سوژه بالقوه خود را به دقت بررسی کنید.
[عکاسی از گل ها]

گل های ایده آل در اوج شکوفایی هستند: گلبرگ ها کاملا باز اند، لبه ها ترد و بی نقص هستند. من سعی می کنم از عکاسی از گل هایی که در حال پژمردن هستند خودداری کنم، چون اغلب اوقات از نتایج ناامید می شوم.

بهترین گل ها همچنین عاری از هر گونه کثیفی هستند. من اغلب اوقات کثیفی را به دقت با انگشتم از روی گل پاک می کنم. اگر حشره ای روی گل باشد، به آرامی آن را از مرکز گل دور می کنم. یک تاکتیک دیگر این است که لکه ها یا کثیفی را با گرفتن تصاویر خارج از فوکوس یا سیلوئت پنهان کنید.
[عکاسی از گل ها]

این گل در شرایط اوج نبود، بنابراین من تصمیم گرفتم یک سیلوئت بگیرم، و بیشتر بر شکل گل تاکید کنم تا جزئیات آن.
شکل

توضیح این جنبه آخر عکاسی از گل ها سخت تر است، اما مهم است. گل هایی که شکل مشخصی دارند برای عکاسی بهتر از گل های دیگر هستند.

به طور خاص، گل هایی که جذاب ترین تصاویر را به شما می دهند، اغلب آنهایی هستند که الگوهای واضح و اَشکال برجسته و پویا دارند.

گل رز را در نظر بگیرید، که یکی از گل های مورد علاقه من برای عکاسی است. چرا؟ گلبرگ های آن پویا، سیال (موج دار) و در حال تغییر هستند. آنها یک الگوی مشخص نیز دارند، و بنابراین یک حس ساختار یافته به تصاویر شما می دهند.
[عکاسی از گل ها]

گل دیگری که من دوست دارم از آن عکس بگیرم، گل لاله است. ساختار آن ساده اما برجسته است، و گلبرگ های بزرگی دارد که کمی خم شده اند. شکل آن نامنظم یا شلوغ نیست. نگاه بیننده می تواند به راحتی و بدون سردرگمی شکل آن را دنبال کند.
[عکاسی از گل ها]

گل رز و گل لاله نقطه مقابل گل هایی مانند گل آهار هستند، که به نسبت نامنظم است و بنابراین تشخیص آن در یک تصویر دشوار است. اینطور نیست که بگوییم گرفتن تصاویر خوب از گل آهار غیر ممکن است؛ فقط خیلی سخت تر است.
ب
ترکیب بندی

هنگام ترکیب بندی عکس گل ها، ایده خوبی است که یک چک لیست در پشت ذهن خود داشته باشید. سعی کنید در هر عکس گل حداقل چند مورد از دستورالعمل های زیر را جای دهید.
ساده سازی کنید

اولین نکته از همه مهمتر است – ساده سازی!

ببینید چه چیزی در مورد گلی که شما دوست دارید مهم است، بر روی آن تمرکز کنید، و هر گونه المان غیر اصلی، از جمله گل های دیگر، ساقه ها یا گلبرگ های اضافی و غیره را حذف کنید. مطمئن شوید که هیچ گونه المان حواس پرت کننده ای وجود نداشته باشد.
[عکاسی از گل ها]
از تقارن استفاده کنید

اگرچه همیشه نباید سعی کنید از تقارن در تصاویر گل خود استفاده کنید، اما این می تواند نقطه شروع خوبی باشد. مرکز گل ها اغلب متقارن یا تقریبا متقارن هستند. این چیزی است که می توانید از آن استفاده کنید، و گل را حول نقطه مرکزی آن، درست در مرکز تصویر خود قرار دهید.
[عکاسی از گل ها]

من از مرکز متقارن این گل برای ایجاد یک ترکیب بندی برجسته استفاده کردم.
یک نقطه فوکوس واضح داشته باشید

بدون وجود یک نقطه فوکوس واضح در تصاویرتان، بیننده سردرگم خواهد شد. نگاه آنها از جایی به جای دیگر سرگردان می شود، بدون این که واقعا به سمت تصویر کشیده شود.

چگونه یک نقطه فوکوس ایجاد کنید؟ باید اطمینان حاصل کنید که حداقل یک بخش از تصویر شما شارپ تر از بقیه آن باشد. همچنین باید با در نظر گرفتن این نقطه فوکوس در ذهن خود ترکیب بندی کنید، و مطمئن شوید که بقیه تصویر صرفا این نقطه فوکوس را کامل می کند (به جای این که بر آن غالب شود یا از آن بکاهد).
[عکاسی از گل ها]

در اینجا، نگاه به طور مستقیم به سمت گلبرگ های فوکوس شده این گل کشیده می شود.
از یک پس زمینه تمیز و جذاب استفاده کنید

در بالا، من در مورد اهمیت سوژه های رنگی بحث کردم. اما سوژه تنها چیزی نیست که باید رنگی باشد. مهم است که یک پس زمینه رنگی، یا حداقل یک پس زمینه جذاب نیز داشته باشید.

این می تواند یک اقدام متعادل کننده باشد، چون شما نمی خواهید پس زمینه قوی تر از سوژه باشد. پس زمینه های سیاه و سفید می توانند گزینه خوبی باشند، همینطور پس زمینه هایی که رنگی هستند اما به طور یکنواخت کمرنگ شده اند.
[عکاسی از گل ها]

هنگام گرفتن عکس این زنبق زرد، هدف من یک پس زمینه یکنواخت و آرام بود.
دوربین را کج کنید

نکته آخر برای ایجاد ترکیب بندی های پویا، کج کردن دوربین است.

به جای این که گل را به طور ایستا در داخل کادر قرار دهید، با کج کردن دوربین، یک حس حرکت به آن بدهید. با این کار به نظر می رسد که گل به طرز دلپذیری از داخل کادر ظاهر می شود.
[عکاسی از گل ها]

توجه کنید که چطور کج کردن دوربین برای عکس گرفتن از این سوسن چشم سیاه به یک تصویر پرانرژی تر منجر شد.
نتیجه گیری

در هنگام عکاسی از گل ها، مهم است که سوژه و ترکیب بندی خود را با دقت مد نظر قرار دهید. با استفاده از سوژه های رنگی و تمیز، و با ترکیب بندی های ساده و روشن، عکاسی شما از گل ها فورا بهبود خواهد یافت.
[عکاسی از گل ها]

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ساعت 16:39
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 عکاسی ماکرو نیازمند مجموعه منحصر به فردی از مهارت هاست، اما همراه با این مهارت ها مجموعه جدیدی از اشتباهات به وجود می آید که باید بر آنها غلبه کرد. خوشبختانه، بسیاری از این اشتباهات عکاسی ماکرو به راحتی قابل اصلاح می باشند. در این مقاله، من در مورد پنح اشتباه رایج در عکاسی ماکرو صحبت می کنم. سپس ابزارهایی برای اصلاح آنها در هنگام عکاسی ارائه می دهم، که به بهبود فوری عکس های ماکروی شما منجر خواهد شد.


عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد در نور مستقیم خورشید هنگام ظهر

اولین اشتباهی که اغلب در عکاسی ماکرو صورت می گیرد، بیرون رفتن برای عکاسی در زمانی است که خورشید در وسط آسمان قرار دارد (ظهر). اگرچه نور در این زمان روشن است، اما بسیار شدید و پرکنتراست نیز هست. تصاویری که در این زمان گرفته می شوند را نمی توان به خوبی نوردهی کرد، و اشباع رنگ ها بسیار کمتر است.

زاویه خورشید مشکلات بیشتری به وجود می آورد. نور به طور مستقیم بر روی سوژه شما می تابد، و باعث می شود بر سطوح زیرین سایه بیفتد.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

من سعی می کنم از بیرون رفتن برای عکاسی در بعد از ظهرهای آفتابی خودداری کنم. این تصویر گل لاله در یک روز بهاری ابری گرفته شده است.

چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

شما چند گزینه دارید. اول، سعی کنید تا عصر، که نور گرم و نرم می شود، صبر کنید. این نور کنتراست را کاهش داده و سوژه شما را به طور یکنواخت تر روشن می کند. همچنین می توانید خودتان بر روی سوژه سایه بیاندازید، یا یک سوژه در سایه پیدا کنید. این کار میزان برخورد سوژه با نور شدید و پرکنتراست را کاهش خواهد داد.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

از این گل های لاله در هنگام عصر، که نور خیلی کمتر شدید بود، عکس گرفتم.

روزهای ابری گزینه سوم هستند. در این روزها، آسمان مانند یک سافت باکس غول پیکر عمل می کند، و نور بر روی سوژه پخش می شود.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

عکس دیگری در یک روز ابری: به حس نرم و ظریف و رنگ های اشباع شده تر توجه کنید.

اگر تصمیم دارید هنگام ظهر بیرون بروید، می توانید یک فلاش یا یک رفلکتور برای نرم کردن تصاویر و کاهش سایه های نیمروز با خود به همراه ببرید. اگرچه این کار مشکلات شرح داده شده در بالا را برطرف نمی کند، اما آنها را کاهش خواهد داد.
۲
عکاسی از سوژه های در حال مرگ یا کثیف

یک اشتباه رایج دیگر در عکاسی ماکرو عکاسی از سوژه هایی است که در حال مرگ یا کثیف هستند.

این مسئله در عکاسی از حشرات واقعا مشکل ساز نیست، اما هنگام عکاسی از گل ها، شرایط سوژه شما چیزی است که باید مراقب آن باشید. اگر لبه های یک گل به رنگ قهوه ای درآمده باشند، من معمولا از آن عکس نمی گیرم. اگر پرچم های وسط گل هم پژمرده شده باشند همینطور.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

من داشتم در میان چند گل کوکب می گشتم تا این که گلی با بهترین شرایط پیدا کردم.

گل ها هم می توانند کثیف شوند، به خصوص اگر روی زمین باشند. چند لکه کوچک کثیفی مهم نیست – این مشکلی نیست که کلون کردن (ابزار Clone در فتوشاپ( نتواند آن را برطرف کند – اما با وجود کثیفی زیاد به سختی می توان یک تصویر قوی به دست آورد.

چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

اولین روش این است که قبل از عکاسی، سوژه خود را به دقت وارسی کنید. اگر گل پژمرده یا کثیف است، یک گل دیگر پیدا کنید. همچنین می توانید لکه های کوچک کثیفی را با انگشت یا آستین لباس خود پاک کنید.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

چک کردن مرکز گل ها مهم است؛ به راحتی ممکن است از پرچم هایی که در حال پوسیدن هستند غافل شوید. خوشبختانه، این گل رز چند تصویر خوب به من داد.

روش دوم سخت تر است و شامل پنهان کردن بخش های پژمرده گل از طریق ترکیب بندی های خلاقانه می باشد. به عنوان مثال، می توانید اطمینان حاصل کنید که قسمت های چروکیده گلبرگ ها خارج از فوکوس باشند، یا توسط قسمت دیگری از گل پوشانده شوند.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

قسمت بیرونی این گل کمی پژمرده بود، بنابراین من تصمیم گرفتم به جای آن بر پرچم ها تاکید کنم.
۳
قرار دادن سوژه در مرکز

این یک اشتباه رایج در انواع عکاسی است – قرار دادن سوژه درست در مرکز کادر.

اگرچه این کار ممکن است از لحاظ بصری معقول باشد، اما به طور کلی به یک تصویر غیر جذاب و کمتر از حد مطلوب منجر می شود، و ترکیب بندی آن نامتعادل یا کسل کننده به نظر می رسد.

چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

قرار دادن این گل در خارج از مرکز، ترکیب بندی را کمی قوی تر کرد.

به جای قرار دادن سوژه در مرکز تصویر، آن را در یک سمت قرار دهید. سعی کنید از قانون یک سوم استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید با کج کردن دوربین و قرار دادن گل در امتداد یک خط مورب، به ترکیب بندی کمی پویایی ببخشید. این کار یک تصویر بسیار پویاتر را تضمین خواهد کرد که نگاه بیننده را بر روی خود نگه می دارد.

لنزک: البته گاهی برعکس این نکته نیز صادق است. هنگاهی که شما یک سوژه متقارن داشته باشید، می توانید به جای قانون یک سوم با قرار دادن آن در میان کادر بر تقارن تاکید کرده و ترکیب بندی قوی تری ایجاد نمایید. این مطلب را مطالعه نمایید.
۴
استفاده از پس زمینه ها و پیش زمینه های شلوغ

اشتباه چهارم که اغلب در عکاسی ماکرو صورت می گیرد، استفاده از پیش زمینه ها و (به خصوص) پس زمینه هایی است که شلوغ هستند.

به عنوان مثال، پس زمینه های شلوغ ممکن است لکه های رنگ داشته باشند، ممکن است پر از المان های کمی خارج از فوکوس باشند، یا تغییرات ناگهانی از نور به تاریکی یا تاریکی به نور داشته باشند. از طرف دیگر، پیش زمینه های شلوغ شامل شاخ و برگ، یا گل های دیگر هستند که حواس بیننده را پرت کرده و در مسیر سوژه اصلی قرار می گیرند.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

اگرچه عکس این گل قلب خونین ممکن است کمی بی نظم به نظر برسد، اما به طور خاص شلوغ نیست – یک نقطه فوکوس مشخص (گل) وجود دارد که پس زمینه بر آن غالب نشده است.

چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

من در این مورد زیاد نوشتم، اما علت آن این است که این یک مشکل رایج (و به راحتی قابل اصلاح) است. تنها کافی است قبل از عکس گرفتن کمی حساب شده تر عمل کنید. مطمئن شوید که هیچ المان حواس پرت کننده ای در پیش زمینه یا پس زمینه وجود نداشته باشد. همانطور که در بالا بحث شد، این المان ها شامل شاخ و برگ یا تکه های چوب می باشند. همچنین ممکن است رنگ های متضاد یا نقاط تاریک باشد.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

به پس زمینه نرم و یکنواخت تصویر این گل توجه کنید.
۵
ثبت یک سوژه به عنوان سوژه

اشتباه آخر عکاسی ماکرو کمی سخت تر است: ثبت یک سوژه به عنوان همان سوژه.

منظور من چیست؟ در واقع، این عبارت آنقدرها هم پیچیده نیست. اساسا، عکاسان ماکرو اغلب یک سوژه جالب را می بینند و تلاش می کنند تا به طور موثر از آن سوژه عکس بگیرند. مشکل اینجاست که آن سوژه فاقد جذابیت است. به نظر می رسد بخشی از یک عکس فوری است، در حالیکه شما می خواستید مانند یک عکس هدفمند به نظر برسد.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

اگر از یک گل عکس می گیرید، سعی نکنید فقط آن را به عنوان یک گل ثبت کنید. به دنبال جنبه های جالب سوژه بگردید. در وهله اول چه چیزی باعث شد که شما بخواهید از آن عکس بگیرید؟

سعی کنید از آن اصل اساسی «این یک گل است» فراتر بروید، و با چیزی در مورد گل ارتباط برقرار کنید. آیا این گل مرکز خوش عکسی دارد؟ گلبرگ های رنگارنگ؟ یک شکل زیبا؟ از طریق عکس خود بر آن ویژگی خاص تاکید کنید.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

من تصمیم گرفتم به این گل کوکب بسیار نزدیک شوم تا بر الگوی گلبرگ های آن تاکید کنم.
ن
نتیجه گیری

من در مورد پنج اشتباه رایج عکاسی ماکرو، و همچنین چند راه حل ساده برای رفع آنها بحث کردم. با دنبال کردن دستورالعمل های این آموزش، باید بتوانید سطح عکاسی ماکروی خود را ارتقاء داده و از ایجاد تصاویر بهتر اطمینان حاصل کنید.

شما اشتباه دیگری در نظر دارید که من فراموش کردم؟ لطفا آن را در قسمت نظرات مطرح کنید!
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:47
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 آیا می خواهید در پس زمینه عکس تان بوکه زیبا ایجاد کنید؟ این مطلب برای شماست. بوکه، حالت تاری در پس زمینه یک عکس است، و برای عکاسان، بوکه های خیره کننده مانند طلاست. ما آن را می خواهیم، برای آن تلاش می کنیم، به آن نیاز داریم. اما چطور باید بوکه های خیره کننده ایجاد کنیم؟ خوشبختانه، چند راه ساده برای ایجاد بوکه پس زمینه با کیفیت بالا وجود دارد، که در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد.
عکاسی کودک در آتلیه کودک

در این مقاله، چهار روش ارائه می شود که توانایی شما برای ایجاد بوکه های دلپذیر را افرایش می دهد، و در نتیجه تطبیق پذیری و مهارت عکاسی شما را افزایش می دهد.

من اول در مورد تکنیک هایی مانند افزایش فاصله بین سوژه و پس زمینه و عکاسی با دیافراگم کاملا باز بحث خواهم کرد. سپس موقعیت های مناسب برای ایجاد بوکه مانند نورپردازی از پشت را توضیح می دهم. در نهایت شما دانش ایجاد خلاقانه بوکه های خیره کننده در عکس های خود را به دست خواهید آورد.
[عکاسی بوکه]
بوکه دلپذیر چیست؟

یک توضیح سریع در مورد بوکه عالی: به طور کلی، بوکه تاری پس زمینه ایجاد شده توسط لنز است. با این حال، دو نوع بوکه وجود دارد که من در اینجا می خواهم بر روی آنها تمرکز کنم.

اولی چیزی است که من آن را بوکه هندسی می نامم. بوکه هندسی هایلایت ها (قسمت های روشن) خارج از فوکوسی است که در واقع یک شکل هندسی به خود می گیرند. این شکل خاص بستگی به ماهیت لنز دارد، اما دایره، شش ضلعی، هفت ضلعی، و هشت ضلعی ها نسبتا شایع هستند.

این نوع بوکه اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند زیبایی قابل توجهی به تصاویر شما ببخشد.
[عکاسی بوکه]

نورها در پس زمینه این تصویر بوکه هندسی ایجاد می کنند.

من دومین نوع بوکه را بوکه خامه ای می نامم. این نوع بوکه ظاهر نرم، و خارج از فوکوسی است که عکاسان اغلب برای دستیابی به آن تلاش می کنند.
[عکاسی بوکه]

تصویر این گل مروارید یک بوکه بسیار خامه ای دارد.

هر دو نوع بوکه را می توان ایجاد کرد، اما روش های ایجاد آنها کمی متفاوت است. بیایید نگاهی به هر یک از آنها بیاندازیم.
۱
با دیافراگم کاملا باز عکس بگیرید

این کار روش واقعی ایجاد بوکه های خیره کننده است. صرف نظر از این که شما می خواهید بوکه هندسی ایجاد کنید یا بوکه خامه ای، عکاسی با دیافراگم کاملا باز (یعنی، با یک دیافراگم در محدوده f/1.2-2.8) تا حد زیادی شانس رسیدن به آن را افزایش می دهد.

من در اینجا بر بوکه خامه ای تمرکز خواهم کرد.
[عکاسی بوکه]

یک دیافراگم باز در ایجاد یک پس زمینه بوکه واقعا خامه ای به من کمک کرد.

اگر شما دیافراگم لنز را بسته تر کنید (ضریب اف یا f-stop را افزایش دهید)، به طوری که عمق میدان بیشتر (عمیق تر) شود، متوجه خواهید شد که امکان به دست آوردن پس زمینه های خوب و خامه ای را از دست می دهید.

علت آن این است که یک عمق میدان بزرگتر به این معنی است که پس زمینه کمتر تار می شود. برای ایجاد خامه ای ترین حالت بوکه، باید تا آنجا که می توانید پس زمینه را تار کنید. به همین سادگی.

برای ایجاد بوکه های خامه ای بهتر، دیافراگم خود را باز کنید تا عمق میدان کاهش یابد. تنها در این صورت می توانید آن ظاهر خامه ای زیبا و بوکه های خیره کننده را به دست آورید.
۲
یک فاصله خوب را بین سوژه و پس زمینه حفظ کنید

یکی دیگر از جنبه های مهم ایجاد بوکه های دلپذیر، نگه داشتن یک فاصله خوب بین سوژه و پس زمینه است. مانند نکته اول، این مورد نیز هم برای بوکه خامه ای و هم بوکه هندسی به کار می رود، اما در اینجا من بر بوکه خامه ای تمرکز می کنم.

هنگامی که من در مورد فاصله سوژه تا پس زمینه صحبت می کنم، منظورم فاصله بین آن دسته از المان های عکس که در فوکوس قرار دارند – سوژه شما – و آن دسته از المان های عکس که خارج از فوکوس هستند، یعنی پس زمینه، می باشد.
[عکاسی بوکه]

چرا داشتن یک فاصله خوب بین سوژه و پس زمینه کیفیت بوکه خامه ای را افزایش می دهد؟

باید ربطی به عمق میدان داشته باشد. یک فاصله بیشتر بین سوژه و پس زمینه به این معنی است که عمق میدان (ناحیه ای از تصویر که شارپ است) خیلی قبل از پس زمینه به پایان می رسد. در نتیجه پس زمینه به شکل یک تاری دوست داشتنی ظاهر می شود، و نه به صورت یک شلوغی که بیشتر در فوکوس قرار دارد.

بنابراین به منظور افزایش حالت خامه ای بوکه، فاصله بین سوژه و پس زمینه خود را افزایش دهید.
۳
هایلایت های زیبا در پشت سوژه پیدا کنید

تا اینجا کمی در مورد ایجاد بوکه های خامه ای صحبت کردم، اکنون وقت آن است که به طور مختصر به بوکه های هندسی بپردازیم.

بوکه های هندسی تاثیرگذار توسط هایلایت ها (قسمت های روشن و نورانی) ایجاد می شوند. یک راه برای به دست آوردن بوکه های هندسی قوی این است که به دنبال نورهای روشن در پس زمینه بگردید.
[عکاسی بوکه]

آب در پشت این گل، نور خورشید در حال غروب را منعکس می کرد.

شما با چند روش می توانید این نوع بوکه را به دست آورید. به عنوان مثال، می توانید به دنبال اشیایی مانند برگ ها بگردید که نور خورشید را فیلتر می کنند. آنها اشعه های خورشید را شکسته و آنها را به نقاط کوچک نور تبدیل می کنند که پس از آن بوکه های هندسی تاثیرگذاری می شوند.

همچنین می توانید به دنبال المان هایی بگردید که نور را منعکس می کنند. آب یک گزینه عالی است. یک گزینه دیگر قطرات آب است. سطوحی که با شبنم صبحگاهی خیس شده اند، زمانی که پشت سوژه قرار داده می شوند می توانند بوکه های زیبا ایجاد کنند.
[عکاسی بوکه]

گزینه سوم این است که می توانید به دنبال منابع نور کوچک در پس زمینه بگردید. نور ماشین ها، چراغ های خیابانی، یا نورهای کریسمس (لامپ های رشته ای) همه عالی هستند، به خصوص اگر بعد از غروب آفتاب از آنها عکس بگیرید.

گزینه چهارم، اگر واقعا می خواهید بوکه ایجاد کنید اما پیدا کردن شرایط مناسب برای شما سخت است، می توانید خودتان آن شرایط را ایجاد کنید. هنگام عکاسی یک رشته چراغ های تزئینی با خودتان بیاورید، و آنها را در پشت سوژه قرار دهید. یا یک فویل آلومینیومی از قبل مچاله شده را در پس زمینه نورپردازی کنید. برای مطالعه آموزش اینجا کلیک نمایید.
[عکاسی بوکه]

من از چراغ های تزئینی برای ایجاد بوکه هندسی در این تصویر استفاده کردم.
۴
سوژه را در سایه، با یک پس زمینه روشن قرار دهید

این روش ایجاد بوکه های خیره کننده، منحصر به فرد است، که زمانی که به یک شیوه مورد استفاده قرار گیرد می تواند بوکه های خامه ای شگفت انگیز ایجاد کند، و زمانی که به شیوه معکوس استفاده شود بوکه های هندسی زیبا ایجاد می کند.

در هر دو روش باید مطمئن شوید که سوژه شما در سایه قرار داشته باشد. همچنین در هر دو روش باید یک پس زمینه روشن داشته باشید. در حالت ایده آل، شما باید در صبح زود یا اواخر بعد از ظهر که خورشید که در پایین آسمان قرار دارد، عکاسی کنید.
[عکاسی بوکه]

در زمان استقرار (بالا آمدن) خورشید، این دو تکنیک با هم اختلاف پیدا می کنند.

اگر شما با نورپردازی قوی از جلو عکاسی می کنید – یعنی، اگر خورشید از پشت سر شما می آید، نه از روی شانه شما – سوژه خود را طوری قرار دهید که نور طلایی زیبا بر روی پس زمینه پشت سوژه شما بتابد (در حالیکه سوژه در سایه باقی می ماند).

در این صورت آن نور طلایی اغلب پس زمینه را نیز به رنگ طلایی مشابه در می آورد، و خواهید دید که بوکه شما شگفت انگیز و خامه ای می شود.
[عکاسی بوکه]

اگر با نورپردازی قوی از پشت عکس می گیرید – یعنی، اگر خورشید از پشت سوژه شما می آید – سوژه را طوری قرار دهید که خورشید میان درخت ها، برگ ها، شاخه ها، یا علف ها قرار گیرد. همانطور که در بالا ذکر شد، این کار هایلایت های روشنی در پشت سوژه ایجاد می کند.

سپس این هایلایت ها به بوکه های هندسی زیبا تبدیل می شوند.
[عکاسی بوکه]

این روش ها را امتحان کنید. سعی کنید مقدار سایه روی سوژه را تغییر دهید، و از سایه کامل به سمت نور پس زمینه مستقیم بروید.
[عکاسی بوکه]

این گل بیشتر به طور مستقیم از پشت روشن می شد.

چه تصمیم بگیرید با نورپردازی از جلو عکس بگیرید و چه نورپردازی از پشت، با قرار دادن سوژه خود در سایه و کار کردن در طول «ساعات طلایی» طلوع یا غروب آفتاب، بوکه های زیبا ایجاد خواهید کرد.

نتیجه گیری

اگرچه عکاسان اغلب برای ایجاد بوکه های زیبا تلاش می کنند، اما این کار نباید آنقدرها سخت باشد. با عکاسی با یک دیافراگم کاملا باز، استفاده از یک فاصله زیاد بین سوژه و پس زمینه، قرار دادن سوژه به طوری که هایلایت های روشنی در پشت آن وجود داشته باشد، و با استفاده از انواع خاص نورپردازی، می توانید تصاویری با بوکه های خیره کننده بگیرید.
[عکاسی بوکه]

روش های دیگری برای ایجاد بوکه های زیبا می شناسید؟ لطفا آن روش ها و تصاویر بوکه خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:45
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 در هر ژانر عکاسی، شما با به اصطلاح قوانین، دستورالعمل ها، یا دستوراتی مواجه می شوید. عکاسی ماکرو نیز از این قضیه مستثنی نیست. در این مقاله آموزش می بینید چگونه قوانین را در عکاسی ماکرو بشکنید که باعث ارتقاء سطح عکاسی شما خواهد شد. نکات این آموزش برای سایر ژانر های عکاسی نیز مفید هستند، از این رو مطالعه آن را به همه توصیه می کنیم.

توصیه هایی مانند «با یک دیافرگم باریک عکس بگیرید»، یا «از یک پس زمینه یکنواخت استفاده کنید» را در نظر بگیرید. شما احتمالا این توصیه ها را بارها و بارها شنیده اید. در واقع، من خودم همه اینها را تدریس کرده ام!


اگرچه این قوانین اغلب برای مبتدیان مفید هستند، اما همانطور که به مرور عکاس حرفه ای تری می شوید، متوجه خواهید شد مواقعی وجود دارد که باید تمام قوانین عکاسی بارداری در آتلیه بارداری  را بشکنید. اما از کجا باید بدانید که چه موقع قوانین را دنبال کرده و چه موقع آنها را بشکنید؟

در این مقاله آموزشی، من در مورد پنج قانون در عکاسی ماکرو، و زمانی که می توان آنها را نادیده گرفت، بحث می کنم. من از کارهای خودم به عنوان نمونه استفاده می کنم تا شما بتوانید ببینید که دنبال کردن و شکستن قوانین چگونه است.

در نهایت، یاد می گیرید که چگونه قوانین را در عکاسی ماکرو بشکنید، که به شما اجازه خواهد داد تا واقعا سطح کار خود را ارتقاء دهید.
[عکاسی ماکرو از گل ها]
۱
قانون اول: از قانون یک سوم استفاده کنید

این احتمالا اولین قانون عکاسی است که بیشتر از همه در مورد آن صحبت شده است، از جمله در عکاسی ماکرو. از اینها گذشته، این مورد کلمه «قانون» را در اسم خود دارد!

قانون یک سوم ساده است: منظره یاب، صفحه نمایش، یا LCD خود را هم در جهت افقی و هم عمودی به سه قسمت تقسیم کنید. این کار یک شبکه ایجاد می کند. المان های اصلی ترکیب بندی شما – خط افق، خطوط هدایتگر، چهره ها، چشم ها – باید جایی در امتداد این خطوط قرار داشته باشند.

حتی بهتر است که در یکی از «نقاط قوت» شبکه قرار گیرند، جایی که خطوط به هم برخورد می کنند (تقاطع دارند).
[عکاسی ماکرو از گل ها]

جایی که ساقه و گلبرگ های این گل لاله به هم می رسند، بر روی یک نقطه قوت قرار دارد.

این قانون در عکاسی ماکرو چگونه به کار می رود؟

اغلب، به شما توصیه می شود که ساقه های گل را در امتداد شبکه قانون یک سوم قرار دهید. به شما گفته می شود که مرکز گل را در امتداد نقاط قوت تصویر قرار دهید. همین امر در مورد حشرات و برگ ها نیز صدق می کند.

به شما گفته می شود که نقاط فوکوس باید بر روی نقاط قوت ترکیب بندی قرار گیرند.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

مرکز این گل کوکب بر روی یکی از نقاط قوت در شبکه قانون یک سوم قرار گرفته است.

این اغلب یک توصیه عالی است. قانون یک سوم قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است و به طور کلی به ترکیب بندی های بسیار جذاب منجر می شود. اما گاهی اوقات بهتر است که از این قالب بیرون بیاییم و یک چیز کمی منحصر به فردتر را امتحان کنیم.
چه موقع باید این قانون را بشکنید؟

اجازه دهید در مورد دو سناریو که در آن دوست دارم قانون یک سوم را بشکنم، صحبت کنم.

اولین نمونه که در آن باید قانون شکنی کنید، زمانی است که یک سوژه متقارن دارید. تقارن می تواند بسیار قدرتمند باشد، و معمولا با قرار دادن نقطه تقارن (جایی که تصویر حول آن متقارن است) درست در مرکز تصویر، به بهترین شکل بر آن تاکید می شود.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

زمان دیگری که ممکن است تصمیم بگیرید قانون یک سوم را بشکنید، موقعی است که می خواهید یک تصویر جادار و وسیع تر و غیر متعادل داشته باشید.

من دوست دارم سوژه اصلی را در بالا یا پایین تصویر قرار دهم و مقدار زیادی فضای منفی در مرکز و بالای تصویر باقی بگذارم. این می تواند یک احساس مینیمالیستی ایجاد کند، که من واقعا دوست دارم.

بیشتر بخوانید: نکات عکاسی مینیمالیستی
[عکاسی ماکرو از گل ها]
۲
قانون دوم: سادگی تصویر را حفظ کنید

یک قانون متداول دیگر در عکاسی ماکرو این است که ترکیب بندی خود را ساده نگه دارید.

شما باید یک نقطه فوکوس (تمرکز) یا نقطه کانونی داشته باشید، هیچ المان حواس پرت کننده ای نداشته باشید، و تصویر تمیز و ساده باشد. در واقع، این کار اغلب عاقلانه است. بی نظمی تصادفی از سوژه اصلی دور شده و باعث می شود بیننده گیج نشود.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

با این حال، یک بی نظمی کنترل شده تر ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که شما برای ایجاد یک تصویر منحصر به فرد نیاز دارید.

من دوست دارم زمانی که با یک صحنه پیچیده مواجه می شوم، از بی نظمی کنترل شده استفاده کنم. به عنوان مثال، تعداد زیادی گل که با هم همپوشانی دارند (روی یکدیگر قرار گرفته اند)، سوژه هایی عالی برای یک تصویر ماکروی بی نظم هستند.

کلید کار این است که مطمئن شوید یک سوژه اصلی وجود دارد که برجسته است و به عنوان یک نقطه فوکوس یا تمرکز باقی می ماند. در عین حال، خوب است که اجازه دهید پس زمینه یا پیش زمینه کمی شلوغ باشند، تا وقتی که این کار سوژه اصلی را کامل کند.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

گل سمت چپ نظم ایجاد می کند، در غیر این صورت ترکیب بندی شلوغ می شد

به عنوان مثال، شما ممکن است یک پس زمینه با رنگ هایی مطابق با سوژه اصلی داشته باشید. همچنین، پس زمینه شما ممکن است شامل نورهای درخشان یا بوکه های رنگی روشن باشد.

فقط مطمئن شوید که نگاه بیننده را متمرکز نگه می دارید. این یک مرز ظریف بین داشتن یک تصویر پیچیده اما کنترل شده و ایجاد یک آشفتگی بزرگ است.
۳
قانون سوم: یک نقطه فوکوس (تمرکز) داشته باشید

اغلب به عکاسان ماکرو گفته می شود که با در نظر گرفتن یک نقطه فوکوس در ذهن ترکیب بندی کنند. نقطه فوکوس یا تمرکز به معنای چیزی است که نگاه می تواند بر روی آن تمرکز کند. این قانون به خصوص مهم است چون من در نکته بالا به شما پیشنهاد کردم از آن استفاده کنید!
[عکاسی ماکرو از گل ها]

توجه کنید که چگونه نگاه به طور مستقیم به مرکز این گل صد تومانی کشیده می شود.

با این حال، اگرچه زمان و مکان خاصی برای این قانون وجود دارد، وقت هایی هم هست که باید شکسته شود.

به عنوان مثال، هنگامی که با یک الگوی قابل توجه در میان برگ ها یا گل ها یا سرخس ها مواجه می شوید، گاهی اوقات بهتر است کمتر به داشتن یک نقطه فوکوس فکر کرده، و بیشتر به تصویر به صورت کلی فکر کنید. سعی کنید بر روی الگو تاکید داشته باشید، و اجازه دهید نگاه آن را در میان تصویر دنبال کند.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

ممکن است یک نقطه فوکوس وجود نداشته باشد، اما تصویر همچنان دلنشین بماند.
۴
قانون چهارم: یک پس زمینه یکنواخت داشته باشید

در عکاسی ماکرو به خصوص بر روی پس زمینه های یکنواخت تاکید می شود. به همین دلیل عکاسان ماکرو اغلب بر روی یک پس زمینه کاملا سیاه یا سفید خالص عکاسی می کنند.

این قانون منطقی است – هرچه پس زمینه یکنواخت تر باشد، کمتر باعث حواس پرتی می شود. خود من نیز اغلب از این قانون استفاده می کنم.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

با این حال، این هم قانونی است که من اغلب آن را می شکنم. چرا؟

واقعیت این است که پس زمینه های یکنواخت کسل کننده هستند. پس زمینه های یکنواخت رنگی تر بهتر هستند. من متوجه شده ام که یک پس زمینه یکنواخت طلایی یا نارنجی از همه دوست داشتنی تر است، اما گاهی اوقات حتی این هم کافی نیست.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

برای ارتقاء سطح عکاسی ماکروی خود، سعی کنید به دنبال پس زمینه های مکمل بگردید. به عبارت دیگر، پس زمینه هایی که کمی مفهوم و معنا ارائه می دهند، در حالیکه به برجستگی سوژه اصلی نیز می افزایند.

یک ترفند این است که یک سوژه دوم را درست در پشت سوژه اول قرار دهید. دیافراگمی انتخاب کنید که سوژه دوم را کمی خارج از فوکوس نگه دارد، اما هنوز هم قابل تشخیص باشد.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

یک ترفند دیگر این است که رو به سمت خورشید عکس بگیرید، به طوری که اشعه های خورشید خلاقانه و هایلایت های زیبا به دست آورید.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

اما مراقب باشید: نباید از یک پس زمینه یکنواخت به یک پس زمینه شلوغ برسید. کلمه کلیدی «مکمل» است.
۵
قانون پنجم: مطمئن شوید که کل تصویر شارپ باشد

من جالب ترین قانون را برای مورد آخر نگه داشتم. این قانون نسبتا ساده است. فقط مطمئن شوید که سوژه شما کاملا شارپ است.

اگر در حال عکاسی از یک پروانه هستید، مطمئن شوید که از این لبه (بال) تا آن لبه شارپ باشد. زمانی که از یک گل عکس می گیرید، مطمئن شوید که از نوک گلبرگ جلویی تا لبه گلبرگ عقبی شارپ باشد.

اگر نمی توانید کل سوژه را شارپ ثبت کنید، این قانون توصیه می کند که بیشترین مقدار ممکن را در فوکوس به دست آورید. این کار با باریک کردن دیافراگم انجام می شود. برای عکاسان ماکرو عکاسی در f/8 و محدوده فراتر از آن یک چیز معمول است.

من؟ من به ندرت از f/7.1 پایین تر می روم. در این صحنه، کمی ازحدم تجاوز کردم.

البته، من متوجه شدم که زمان و مکان خاصی برای تصاویری که در آن کل کادر شارپ است وجود دارد. اما این یک زیبایی شناسی خاص است، و زیبایی های دیگری وجود دارند که می توانید با بازتر کردن دیافراگم و عکاسی در محدوده f/2.8 تا f/7.1 به آنها دست یابید.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

عکاسان ماکرو آن احساس «رویایی» در تصاویرشان را به این صورت ایجاد می کنند.

از یک دیافراگم باز استفاده کنید. در بزرگنمایی های بیشتر کار کرده و به صورت دستی بر روی یک بخش قابل تشخیص از سوژه خود فوکوس کنید؛ یک برگ یا لبه یک گلبرگ.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

به این صورت تصویری به دست می آورید که تقریبا اصلا شارپ نیست، اما برای برخی از افراد بسیار دلنشین است.
ن
نتیجه گیری

قوانین عکاسی ماکرو (یا قوانین عکاسی به طور کلی) می توانند بسیار مفید باشند، به خصوص برای مبتدیان. با این حال، همانطور که می گویند، قوانین برای شکستن وضع می شوند.

با شکستن قوانین مورد بحث در بالا – یعنی، با شکستن قانون یک سوم، ایجاد ترکیب بندی های پیچیده و بی نظم تر، و فوکوس کردن تنها بر روی بخش کوچکی از سوژه – تصاویر منحصر به فردتری به دست خواهید آورد.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

قوانین دیگری برای عکاسی ماکرو می شناسید که دوست داشته باشید آنها را بشکنید؟ لطفا آنها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:44
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

عکاسی از گل ها یکی از لذت بخش ترین و پرطرفدارترین انواع عکاسی است. با این حال، حتی برای عکاسان باتجربه تر هم می تواند به طرز شگفت انگیزی سخت باشد. گرفتن تصاویر قوی از گل ها اغلب نیازمند تنظیمات جدید، نورپردازی جدید، تجهیزات جدید، و البته یک رویکرد جدید نسبت به سوژه های شما می باشد. در این مقاله، جزئیات عکاسی از گل ها را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.
[عکاسی از گل ها]

بیایید با مبحث تجهیزات و تنظیمات دوربین شروع کنیم. سپس به سراغ نورپردازی عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد از گل ها می رویم، و در درجه اول بر بهترین نوع نور طبیعی تمرکز می کنیم. در نهایت، چند دستورالعمل برای ترکیب بندی های قوی در عکاسی از گل ها به شما ارائه خواهم داد.
تجهیزات

چند نوع تجهیزات عکاسی از گل ها وجود دارد: دوربین، لنز، و لوازم جانبی (مانند فلاش و سه پایه).
[عکاسی از گل ها]
۱
دوربین

توصیه من در مورد دوربین ساده است: بهترین دوربین ها برای عکاسی از گل ها DSLR ها هستند. آنها از نظر تنظیمات انعطاف پذیری بالایی دارند و مجموعه ای از لنزهای عالی برای آنها موجود است.

از کدام دوربین DSLR باید استفاده کنید؟ به خصوص اگر یک مبتدی هستید، این مسئله زیاد اهمیت ندارد. اکثر DSLR ها، چه برای حرفه ای ها در نظر گرفته شده باشند و چه مصرف کنندگان عادی، تصاویر با کیفیت و برجسته ای ارائه می دهند.

دوربین های بدون آینه یک گزینه دیگر هستند. با این حال، پیشرفت تولید لنز ماکرو برای آنها هنوز هم نسبتا محدود است. بنابراین حداقل تا زمان پیشرفت آنها، من همچنان از DSLR استفاده می کنم.
[عکاسی از گل ها]

من عکس این گل پیچ کلماتیس را با استفاده از یک DSLR و یک لنز ماکروی اختصاصی گرفتم.
۲
لنز

اول، توجه داشته باشید: گرفتن تصاویر خوب از گل ها با استفاده از هر لنزی امکان پذیر است، ماکرو یا غیر ماکرو، واید یا تله. من برخی از بهترین عکس هایم از گل ها را با استفاده از یک لنز کانن ۵۰mm f/1.8 گرفته ام.
[عکاسی از گل ها]

من عکس این گل خشخاش را با لنز کانن ۵۰mm f/1.8 گرفتم.

از طرف دیگر، هرچه قابلیت بزرگنمایی لنز شما بیشتر باشد، فرصت های بیشتری خواهید داشت. شما می توانید تصاویر کلوزآپ و با جزئیات از گل ها بگیرید. همچنین می توانید تکنیک های عکاسی انتزاعی تر را آزمایش کنید.

به همین دلیل من به طور کلی یک لنز ماکروی اختصاصی را برای عکاسی از گل ها توصیه می کنم. چنین لنزی معمولا دارای بزرگنمایی طبیعی، تصاویر شارپ، و بوکه عالی است. برخی از این لنزها با قیمت مناسب موجود هستند.
[عکاسی از گل ها]

این تصویر با استفاده از یک لنز ماکروی اختصاصی گرفته شده است.

گزینه دیگر استفاده از یک لنز معمولی (اغلب لنز تله) به اضافه اکستنشن تیوب است. اکستنشن تیوب ها یک روش ارزان برای کاهش حداقل فاصله فوکوس لنز شما هستند، بنابراین به شما اجازه می دهند تا در بزرگنمایی های بیشتر عکس بگیرید. عیب اصلی اکستنشن تیوب ها عدم انعطاف پذیری آنهاست.

لنزک: حداقل فاصله فوکوس (minimal focus distance) به کوتاه ترین فاصله ای گفته می شود که لنز در آن قادر به انجام فوکوس می باشد. این فاصله در دوربین های DSLR از علامت صفحه کانونی روی بدنه دوربین تا سوژه محاسبه می شود، نه از المان جلویی لنز. برای آشنایی بیشتر با این اصطلاح به مطلب «درک بزرگنمایی در عکاسی ماکرو» لنزک مراجعه نمایید.

اکستنشن تیوب ها زمانی که بین دوربین و لنز شما نصب می شوند، تا حد زیادی حداکثر فاصله فوکوس را کاهش می دهند، و مانع از تغییر سریع نقطه فوکوس توسط شما می شوند. به عبارت دیگر، با نصب اکستنشن تیوب ها شما نمی توانید از اشیاء خیلی دور عکس بگیرید؛ شما تنها به سوژه هایی در فاصله چند متری محدود می شوید.

راه سوم برای عکاسی ارزان قیمت از گل ها، لنز آزاد است. با جدا کردن لنز و قرار دادن آن در جلوی بدنه دوربین، می توانید بزرگنمایی را افزایش دهید (و در عین حال جلوه های جالبی نیز ایجاد کنید). من اغلب این کار را با لنز کانن ۵۰mm و دوربین پشتیبانم انجام می دهم، چون ریسک ورود گرد و غبار به داخل سنسور وجود دارد.
[عکاسی از گل ها]

من از روش لنز آزاد برای عکاسی از این سرخارگل استفاده کردم.
۳
نورپردازی مصنوعی

عکاسان گل ها اغلب دوست دارند از نورپردازی مصنوعی استفاده کنند (به عنوان مثال از فلاش یا رینگ لایت). این نوع چراغ ها می توانند هم بزرگ و هم پرهزینه باشند. من نور طبیعی را ترجیح می دهم، اما فلاش می تواند به خصوص در شرایطی که نور طبیعی ایده آل نیست مفید باشد؛ به عنوان مثال، در نور روشن آفتاب در هنگام ظهر.
۴
سه پایه

عکاسان گل ها به ندرت خانه را بدون سه پایه ترک می کنند. اینجاست که من قصد دارم با عقیده غالب مخالفت کرده و بگویم – شما به سه پایه نیازی ندارید.

اجازه دهید حرفم را توضیح دهم. شما برای عکاسی از گل ها لزوما به سه پایه نیاز ندارید. شما می توانید در حالیکه دوربین را در دست نگه داشته اید، انواع تصاویر دلخواه خود را بگیرید. اما تکنیک های خاصی وجود دارند که به سه پایه نیاز دارند. در ادامه در مورد آنها بحث خواهم کرد.
[عکاسی از گل ها]

من از این گل های مینا (ستاره) بدون سه پایه عکس گرفتم.
تنظیمات دوربین

هدف عکاسان گل ها به طور کلی یکی از این دو نوع تصویر است: کل کادر شارپ باشد یا فوکوس کم داشته باشد.

تصاویری که در آن کل کادر شارپ است، به خصوص در بزرگنمایی های بیشتر، نیازمند یک دیافراگم بسیار باریک، اغلب f/16 یا بیشتر از آن می باشند. در اینجا سه پایه ضروری است، چون انجام این کار بدون سه پایه سخت است. همچنین ممکن است به منظور جلوگیری از انکسار (diffraction) ناشی از دیافراگم های بالاتر، نیازمند تکنیک های خاص (مثلا انباشت فوکوس) باشد.
[عکاسی از گل ها]

یک نمونه از تصاویری که «کل کادر شارپ است».

با این حال، ترجیح شخصی من عکاسی ماکرو با فوکوس کم است. این نوع تصاویر به هیچ گونه تجهیزات اضافی، فلاش، و سه پایه ای نیاز ندارند. در عوض، شما از یک دیافراگم باز (در محدوده f/2.8-f/7.1) برای قرار دادن بخشی از گل در فوکوس، استفاده می کنید.

بقیه تصویر خارج از فوکوس می شود که می تواند جلوه های منحصر به فرد و خیره کننده ای ایجاد کند.
[عکاسی از گل ها]

تصویر این گل مروارید یک نمونه از نوع ارجح من برای عکاسی از گل هاست که در آن بخش کوچکی از سوژه در فوکوس قرار دارد.

در هر دو مورد، دیافراگم است که اهمیت دارد. سرعت شاتر و ایزو باید با توجه به دیافراگم تنظیم شوند (اگرچه من توصیه نمی کنم سرعت شاتر را به کمتر از ۱/۱۶۰ ثانیه کاهش دهید، مگر این که دست های بسیار بی حرکت یا نوعی تثبیت کننده تصویر داشته باشید).
نورپردازی

من قصد دارم اول در مورد نور طبیعی برای عکاسی از گل ها بحث کنم. علت آن این نیست که نور مصنوعی در عکاسی از گل ها بی فایده است، بلکه به این دلیل که من فکر می کنم آزمایش کردن با نور موجود بسیار لذت بخش تر است.

اولین توصیه من در مورد نورپردازی این است که در روزهای ابری عکس بگیرید. هنگامی که آسمان ابری است، نور پخش می شود. گل به طور یکنواخت روشن می شود، و نور نرم گلبرگ های رنگارنگ را برجسته می کند.
[عکاسی از گل ها]

این تصویر انتزاعی از گل لاله در یک روز ابری گرفته شد، که رنگ های عمیقا اشباع شده ای ایجاد کرد.

توصیه دوم من در مورد نورپردازی این است که در صبح یا عصر زمانی که نور خورشید طلایی است، عکس بگیرید. این کار از تابش نور شدید خورشید بر گل جلوگیری می کند و می تواند تصاویر فوق العاده ای ایجاد کند.
[عکاسی از گل ها]

این تصویر در هنگام عصر که نور نرم و طلایی بود گرفته شد.

من همچنین دوست دارم در سایه عکس بگیرم و خورشید در پشت من قرار داشته باشد، به طوری که نور روشن آفتاب به پشت گل (اما نه مستقیما بر روی آن) بتابد. یک راه برای اطمینان از این نورپردازی این است که گلی پیدا کنید که در سایه یک درخت قرار داشته باشد. یک راه دیگر این است که خودتان با استفاده از دست، بازو، یا حتی کیف دوربین خود سایه ایجاد کنید.
[عکاسی از گل ها]

من بر روی این گل کلاغک سایه انداختم، تا از تابش نور مستقیم خورشید بر آن جلوگیری کنم.
ترکیب بندی

آخرین نکته عکاسی از گل ها که باید در نظر داشته باشید، ترکیب بندی است. این ممکن است برای مبتدیان ترسناک باشد، اما چند دستورالعل ترکیب بندی ساده وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد عکس های بهتری از گل ها بگیرید.
[عکاسی از گل ها]
کادر را با سوژه خود پر کنید

در عکاسی از گل ها، شما به ندرت می خواهید که فضای خالی زیادی در کادر وجود داشته باشد. فضای خالی بیشتر به معنی امکان بیشتر برای حواس پرتی، سردرگمی، و از دست دادن تاثیر است. بنابراین به جای این که در اطراف گل فضای خالی باقی بگذارید، نزدیک تر شوید و تا آنجا که می توانید کادر را پر کنید.
[عکاسی از گل ها]
هرچه رنگارنگ تر باشد، بهتر است

هنگام عکاسی از گل ها، شما اغلب یک پالت کامل رنگ درست در مقابل خود دارید. از آن به نفع خود استفاده کنید!

با قرار دادن یک گل دیگر در پشت سوژه اصلی خود، پس زمینه را رنگی کنید. با عکاسی از میان چندین گل دیگر، به پیش زمینه رنگ اضافه کنید.
[عکاسی از گل ها]
همه چیز را تمیز نگه دارید

در عکاسی از گل ها (یا در واقع هر نوع عکاسی)، مهم است که یک نقطه تاکید (یا نقطه کانونی) داشته باشید. این نقطه می تواند لبه یک گلبرگ، خود گل، یا گل و محیط اطراف آن باشد، اما صرف نظر از آن، باید اطمینان حاصل کنید که نگاه بیننده به سمت این نقطه کشیده می شود.

بیشتر بخوانید: تعریف ساده نقطه کانونی در عکاسی

یکی از ساده ترین راه ها برای تضمین یک نقطه فوکوس قوی این است که غیر از آن نقطه فوکوس چیز زیاد دیگری در تصویر نداشته باشید. امیدوارم ساده به نظر برسد، چون واقعا همینطور است. به همین جهت، قبل از گرفتن یک عکس، ترکیب بندی بالقوه خود را از هر گونه المان حواس پرت کننده پاک کنید. این المان ها شامل ساقه های خارج از فوکوس، و همچنین رنگ های روشن یا نقاط تاریک در پس زمینه است که با کل تصویر تناسب ندارند.

به ساده سازی فکر کنید.
[عکاسی از گل ها]

چشم بلافاصله بر روی پرچم این گل رز فوکوس می کند.
نتیجه گیری

با دنبال کردن این دستورالعمل ها، شما در مسیر تبدیل شدن به یک عکاس گل عالی قرار می گیرید. اگرچه چند عامل وجود دارد که باید در نظر بگیرید – لوازم، تنظیمات، نورپردازی، و ترکیب بندی – اما مطمئنم که در عرض مدت کوتاهی عکس های قوی از گل ها خواهید گرفت.
[عکاسی از گل ها]

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:43
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 10 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 کاغذ هزاران استفاده دارد که یکی از آن ها عکاسی انتزاعی یا آبستره هست. کافی است چند کاغذ رنگی را روی هم قرار داده و با گیره های کاغذ حالت دهید و از آن ها عکس بگیرید. در این آموزش کوتاه به شما خواهیم گفت چگونه.

همانطور که می دانیم کاغذ ۲۰۰۰ سال پیش توسط چینی ها ساخته شد. در اصل کاغذ با فشردن الیاف خیس سلولز به دست آمده از گیاه و خشک کردن به صورت ورقه ای ساخته می شود، و قابلیت تولید انبوه آن منجر به پیشرفت کلمات نوشتاری به عنوان ابزاری برای انتقال اطلاعات در گذر زمان شده است. این تبادل سریع اطلاعات، انقلابی در پیشرفت های فرهنگی و تکنولوژیکی ایجاد کرد که شیوه زندگی امروزی ما را شکل داده است.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]

هنرمندان بر روی کاغذ نقاشی کرده و عکاسان تصاویر خود را بر روی کاغذ مخصوص چاپ می کنند. کتاب ها، مجلات، و روزنامه ها اطلاعات را در سراسر جهان پخش می کنند. اسناد مهم بر روی کاغذ بایگانی شده، و در صورت لزوم بیرون کشیده می شوند. حتی با وفور صفحه نمایش کامپیوترها، باز هم کاغذ یک ماده ضروری باقی مانده است.

ایجاد عکس های انتزاعی یکی دیگر از موارد استفاده فوق العاده از کاغذ است. با چند گیره کاغذ، تعدادی کاغذ رنگی، و کمی خلاقیت، می توانید تصاویر انتزاعی (آبستره – abstract) زیبایی خلق کرده و از آنها به عنوان کاغذ دیواری یا پس زمینه دسکتاپ استفاده کنید.
آنچه نیاز دارید

    دوربین
    یک لنز ماکرو یا مجموعه ای از اکستنشن تیوب ها
    مجموعه ای از کاغذهای رنگی مختلف (من از یک بسته کاغذ اوریگامی با اندازه ها و رنگ های مختلف استفاه کردم که آن را در یک فروشگاه اجناس یک دلاری پیدا کردم).
    چند گیره کاغذ متوسط یا بزرگ

[عکاسی کودک در آتلیه کودک  انتزاعی از کاغذ های رنگی]
انتخاب یک فضا

اول شما باید یک فضا انتخاب کنید که تجهیزات خود را در آنجا برپا کنید. این مسئله مهم است چون کاغذ شما باید در معرض مقدار زیادی نور طبیعی قرار داشته باشد. در غیر این صورت، سایه ها بیش از حد تاریک می شوند، و عکس های شما تخت یا ناشیانه به نظر خواهند رسید.

در فضای بیرون، یا نزدیک یک پنجره بزرگ که مقدار زیادی نور را به فضای شما می تاباند، مستقر شوید. من روی یک میز در بیرون از خانه کار می کنم، و فضای زیادی برای جابجا شدن و عکس گرفتن از زوایای مختلف دارم.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]
برپا کردن تجهیزات

زمانی که یک فضای مناسب برای کار پیدا کردید، باید کاغذ رنگی ها را بچینید. اول، یک تکه کاغذ رنگی به عنوان پس زمینه برای تصاویر انتخاب کنید. این پس زمینه باید کل کادر را بپوشاند، بنابراین اندازه ای را انتخاب کنید که پوشش کافی داشته باشد. رنگ پس زمینه به شما بستگی دارد، بنابراین هر رنگی که چشمتان را می گیرد انتخاب کنید.

سپس، یک لایه کاغذ دیگر بر روی پس زمینه قرار دهید. این سوژه پیش زمینه شما خواهد بود. باز هم، رنگ آن بستگی به خودتان دارد. برای ایجاد یک تصویر جالب، باید لایه پیش زمینه را از پس زمینه جدا کنید. این کار را می توانید با تنظیم فیزیکی جهت گیری کاغذ پیش زمینه انجام دهید.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]

در حالت کلی، ورقه های کاغذ تخت و صاف هستند، بنابراین شکل دادن به کاغذ پیش زمینه به کمی هماهنگی نیاز دارد. یک راه آسان برای کنترل جهت گیری کاغذ، اضافه کردن وزن به لبه های آن است. به هر طرف تکه کاغذ رنگی یک گیره کاغذ وصل کنید و آن را پایین بگذارید تا فاصله ای بین پیش زمینه و پس زمینه ایجاد شود.
عکاسی از چیدمان

هنگامی که گیره ها را وصل کردید و چینش کاغذها را مرتب کردید، وقت آن است که مشغول عکاسی شوید. در اینجا هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد، تنها آنطور که فکر می کنید بهتر به نظر می رسد عکس بگیرید.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]

برای ایجاد جلوه های عمق مختلف، سعی کنید کاغد پیش زمینه خود را به صورت افقی یا عمودی نسبت به کاغذ پس زمینه قرار دهید. همچنین می توانید لنز خود را بر روی قسمت های مختلف کاغذ فوکوس کنید، یا برای به دست آوردن یک گرادیان ساده و صاف، لنز را اصلا فوکوس نکنید. بر روی بخش کوچکی از کاغذ خود تمرکز کنید یا کوچک نمایی (zoom out) کرده و کل آن را در کادر بگنجانید.

شما می توانید با تغییر جای گیره ها بر روی کاغذ، شکل کاغذ پیش زمینه خود را تغییر دهید. نزدیک تر کردن آنها به یکدیگر یک انحنای خوب S یا U شکل در وسط کاغذ با خطوط نرم ایجاد می کند. برای ایجاد خطوط سخت تر، گیره ها را بیشتر از هم دور کنید تا کاغذ سفت تر شود.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]

کاغذ هزاران استفاده دارد، نکته مهم در مورد این پروژه این است که هیچ راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. تنها کافی است کمی وقت بگذارید و آزمایش کنید. اگر بچه یا نوه دارید، از آنها بخواهید به شما کمک کنند – آنها از چیدن کاغذ رنگی ها لذت خواهند برد.

نویسنده: مگان کندی (Megan Kennedy)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:42
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,
آخرين مطالب ارسالي
» 5 کار شگفت‎انگیزی که می‎توانید با تکنیک پنینگ در عکاسی انجام دهید قسمت سوم (چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۰۹)
» 5 کار شگفت‎انگیزی که می‎توانید با تکنیک پنینگ در عکاسی انجام دهید قسمت دوم (چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۰۸)
» 5 کار شگفت‎انگیزی که می‎توانید با تکنیک پنینگ در عکاسی انجام دهید قسمت اول (چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۰۷)
» عکاسی HDR چیست و چطور می‎توانم با دوربینم آن را انجام دهم؟ قسمت سوم (سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۱۵)
» عکاسی HDR چیست و چطور می‎توانم با دوربینم آن را انجام دهم؟ قسمت دوم (سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۱۴)
» عکاسی HDR چیست و چطور می‎توانم با دوربینم آن را انجام دهم؟ قسمت اول (سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۱۳)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت آخر (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۳)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت دوم (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۲)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت اول (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت آخر (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۴)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت دوم (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۳)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت اول (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۲)
» آموزش استفاده از فوکوس انتخابی در عکاسی ماکرو (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۹)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت آخر (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۸)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت اول (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۷)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت آخر (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۱)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت دوم (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۰)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۰۹)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۶)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت اول (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۵)
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : پنجشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
» بازديد امروز : 29
» بازديد ديرور : 9
» بازديد ماه گذشته : 38
» بازديد سال گذشته : 1943
» كل بازديد : 6234

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 859
» مجموع نظرات : 26
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 54.226.4.91
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
تبلیغات متنی
خريد بک لینک در تمام وبلاگها
کپسول آتش نشانی
کولرگازی ارزان
تبلیغات در شبکه های اجتماعی
خرید گیفت کارت
آموزش آشپزی ایرانی
کولرگازی
خرید پیج اینستاگرام
ساخت استخر