آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری

آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
پيوندهاي روزانه
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
نیلی بلاگ

 آیا می خواهید در پس زمینه عکس تان بوکه زیبا ایجاد کنید؟ این مطلب برای شماست. بوکه، حالت تاری در پس زمینه یک عکس است، و برای عکاسان، بوکه های خیره کننده مانند طلاست. ما آن را می خواهیم، برای آن تلاش می کنیم، به آن نیاز داریم. اما چطور باید بوکه های خیره کننده ایجاد کنیم؟ خوشبختانه، چند راه ساده برای ایجاد بوکه پس زمینه با کیفیت بالا وجود دارد، که در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد.
عکاسی کودک در آتلیه کودک

در این مقاله، چهار روش ارائه می شود که توانایی شما برای ایجاد بوکه های دلپذیر را افرایش می دهد، و در نتیجه تطبیق پذیری و مهارت عکاسی شما را افزایش می دهد.

من اول در مورد تکنیک هایی مانند افزایش فاصله بین سوژه و پس زمینه و عکاسی با دیافراگم کاملا باز بحث خواهم کرد. سپس موقعیت های مناسب برای ایجاد بوکه مانند نورپردازی از پشت را توضیح می دهم. در نهایت شما دانش ایجاد خلاقانه بوکه های خیره کننده در عکس های خود را به دست خواهید آورد.
[عکاسی بوکه]
بوکه دلپذیر چیست؟

یک توضیح سریع در مورد بوکه عالی: به طور کلی، بوکه تاری پس زمینه ایجاد شده توسط لنز است. با این حال، دو نوع بوکه وجود دارد که من در اینجا می خواهم بر روی آنها تمرکز کنم.

اولی چیزی است که من آن را بوکه هندسی می نامم. بوکه هندسی هایلایت ها (قسمت های روشن) خارج از فوکوسی است که در واقع یک شکل هندسی به خود می گیرند. این شکل خاص بستگی به ماهیت لنز دارد، اما دایره، شش ضلعی، هفت ضلعی، و هشت ضلعی ها نسبتا شایع هستند.

این نوع بوکه اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند زیبایی قابل توجهی به تصاویر شما ببخشد.
[عکاسی بوکه]

نورها در پس زمینه این تصویر بوکه هندسی ایجاد می کنند.

من دومین نوع بوکه را بوکه خامه ای می نامم. این نوع بوکه ظاهر نرم، و خارج از فوکوسی است که عکاسان اغلب برای دستیابی به آن تلاش می کنند.
[عکاسی بوکه]

تصویر این گل مروارید یک بوکه بسیار خامه ای دارد.

هر دو نوع بوکه را می توان ایجاد کرد، اما روش های ایجاد آنها کمی متفاوت است. بیایید نگاهی به هر یک از آنها بیاندازیم.
۱
با دیافراگم کاملا باز عکس بگیرید

این کار روش واقعی ایجاد بوکه های خیره کننده است. صرف نظر از این که شما می خواهید بوکه هندسی ایجاد کنید یا بوکه خامه ای، عکاسی با دیافراگم کاملا باز (یعنی، با یک دیافراگم در محدوده f/1.2-2.8) تا حد زیادی شانس رسیدن به آن را افزایش می دهد.

من در اینجا بر بوکه خامه ای تمرکز خواهم کرد.
[عکاسی بوکه]

یک دیافراگم باز در ایجاد یک پس زمینه بوکه واقعا خامه ای به من کمک کرد.

اگر شما دیافراگم لنز را بسته تر کنید (ضریب اف یا f-stop را افزایش دهید)، به طوری که عمق میدان بیشتر (عمیق تر) شود، متوجه خواهید شد که امکان به دست آوردن پس زمینه های خوب و خامه ای را از دست می دهید.

علت آن این است که یک عمق میدان بزرگتر به این معنی است که پس زمینه کمتر تار می شود. برای ایجاد خامه ای ترین حالت بوکه، باید تا آنجا که می توانید پس زمینه را تار کنید. به همین سادگی.

برای ایجاد بوکه های خامه ای بهتر، دیافراگم خود را باز کنید تا عمق میدان کاهش یابد. تنها در این صورت می توانید آن ظاهر خامه ای زیبا و بوکه های خیره کننده را به دست آورید.
۲
یک فاصله خوب را بین سوژه و پس زمینه حفظ کنید

یکی دیگر از جنبه های مهم ایجاد بوکه های دلپذیر، نگه داشتن یک فاصله خوب بین سوژه و پس زمینه است. مانند نکته اول، این مورد نیز هم برای بوکه خامه ای و هم بوکه هندسی به کار می رود، اما در اینجا من بر بوکه خامه ای تمرکز می کنم.

هنگامی که من در مورد فاصله سوژه تا پس زمینه صحبت می کنم، منظورم فاصله بین آن دسته از المان های عکس که در فوکوس قرار دارند – سوژه شما – و آن دسته از المان های عکس که خارج از فوکوس هستند، یعنی پس زمینه، می باشد.
[عکاسی بوکه]

چرا داشتن یک فاصله خوب بین سوژه و پس زمینه کیفیت بوکه خامه ای را افزایش می دهد؟

باید ربطی به عمق میدان داشته باشد. یک فاصله بیشتر بین سوژه و پس زمینه به این معنی است که عمق میدان (ناحیه ای از تصویر که شارپ است) خیلی قبل از پس زمینه به پایان می رسد. در نتیجه پس زمینه به شکل یک تاری دوست داشتنی ظاهر می شود، و نه به صورت یک شلوغی که بیشتر در فوکوس قرار دارد.

بنابراین به منظور افزایش حالت خامه ای بوکه، فاصله بین سوژه و پس زمینه خود را افزایش دهید.
۳
هایلایت های زیبا در پشت سوژه پیدا کنید

تا اینجا کمی در مورد ایجاد بوکه های خامه ای صحبت کردم، اکنون وقت آن است که به طور مختصر به بوکه های هندسی بپردازیم.

بوکه های هندسی تاثیرگذار توسط هایلایت ها (قسمت های روشن و نورانی) ایجاد می شوند. یک راه برای به دست آوردن بوکه های هندسی قوی این است که به دنبال نورهای روشن در پس زمینه بگردید.
[عکاسی بوکه]

آب در پشت این گل، نور خورشید در حال غروب را منعکس می کرد.

شما با چند روش می توانید این نوع بوکه را به دست آورید. به عنوان مثال، می توانید به دنبال اشیایی مانند برگ ها بگردید که نور خورشید را فیلتر می کنند. آنها اشعه های خورشید را شکسته و آنها را به نقاط کوچک نور تبدیل می کنند که پس از آن بوکه های هندسی تاثیرگذاری می شوند.

همچنین می توانید به دنبال المان هایی بگردید که نور را منعکس می کنند. آب یک گزینه عالی است. یک گزینه دیگر قطرات آب است. سطوحی که با شبنم صبحگاهی خیس شده اند، زمانی که پشت سوژه قرار داده می شوند می توانند بوکه های زیبا ایجاد کنند.
[عکاسی بوکه]

گزینه سوم این است که می توانید به دنبال منابع نور کوچک در پس زمینه بگردید. نور ماشین ها، چراغ های خیابانی، یا نورهای کریسمس (لامپ های رشته ای) همه عالی هستند، به خصوص اگر بعد از غروب آفتاب از آنها عکس بگیرید.

گزینه چهارم، اگر واقعا می خواهید بوکه ایجاد کنید اما پیدا کردن شرایط مناسب برای شما سخت است، می توانید خودتان آن شرایط را ایجاد کنید. هنگام عکاسی یک رشته چراغ های تزئینی با خودتان بیاورید، و آنها را در پشت سوژه قرار دهید. یا یک فویل آلومینیومی از قبل مچاله شده را در پس زمینه نورپردازی کنید. برای مطالعه آموزش اینجا کلیک نمایید.
[عکاسی بوکه]

من از چراغ های تزئینی برای ایجاد بوکه هندسی در این تصویر استفاده کردم.
۴
سوژه را در سایه، با یک پس زمینه روشن قرار دهید

این روش ایجاد بوکه های خیره کننده، منحصر به فرد است، که زمانی که به یک شیوه مورد استفاده قرار گیرد می تواند بوکه های خامه ای شگفت انگیز ایجاد کند، و زمانی که به شیوه معکوس استفاده شود بوکه های هندسی زیبا ایجاد می کند.

در هر دو روش باید مطمئن شوید که سوژه شما در سایه قرار داشته باشد. همچنین در هر دو روش باید یک پس زمینه روشن داشته باشید. در حالت ایده آل، شما باید در صبح زود یا اواخر بعد از ظهر که خورشید که در پایین آسمان قرار دارد، عکاسی کنید.
[عکاسی بوکه]

در زمان استقرار (بالا آمدن) خورشید، این دو تکنیک با هم اختلاف پیدا می کنند.

اگر شما با نورپردازی قوی از جلو عکاسی می کنید – یعنی، اگر خورشید از پشت سر شما می آید، نه از روی شانه شما – سوژه خود را طوری قرار دهید که نور طلایی زیبا بر روی پس زمینه پشت سوژه شما بتابد (در حالیکه سوژه در سایه باقی می ماند).

در این صورت آن نور طلایی اغلب پس زمینه را نیز به رنگ طلایی مشابه در می آورد، و خواهید دید که بوکه شما شگفت انگیز و خامه ای می شود.
[عکاسی بوکه]

اگر با نورپردازی قوی از پشت عکس می گیرید – یعنی، اگر خورشید از پشت سوژه شما می آید – سوژه را طوری قرار دهید که خورشید میان درخت ها، برگ ها، شاخه ها، یا علف ها قرار گیرد. همانطور که در بالا ذکر شد، این کار هایلایت های روشنی در پشت سوژه ایجاد می کند.

سپس این هایلایت ها به بوکه های هندسی زیبا تبدیل می شوند.
[عکاسی بوکه]

این روش ها را امتحان کنید. سعی کنید مقدار سایه روی سوژه را تغییر دهید، و از سایه کامل به سمت نور پس زمینه مستقیم بروید.
[عکاسی بوکه]

این گل بیشتر به طور مستقیم از پشت روشن می شد.

چه تصمیم بگیرید با نورپردازی از جلو عکس بگیرید و چه نورپردازی از پشت، با قرار دادن سوژه خود در سایه و کار کردن در طول «ساعات طلایی» طلوع یا غروب آفتاب، بوکه های زیبا ایجاد خواهید کرد.

نتیجه گیری

اگرچه عکاسان اغلب برای ایجاد بوکه های زیبا تلاش می کنند، اما این کار نباید آنقدرها سخت باشد. با عکاسی با یک دیافراگم کاملا باز، استفاده از یک فاصله زیاد بین سوژه و پس زمینه، قرار دادن سوژه به طوری که هایلایت های روشنی در پشت آن وجود داشته باشد، و با استفاده از انواع خاص نورپردازی، می توانید تصاویری با بوکه های خیره کننده بگیرید.
[عکاسی بوکه]

روش های دیگری برای ایجاد بوکه های زیبا می شناسید؟ لطفا آن روش ها و تصاویر بوکه خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:45
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 در هر ژانر عکاسی، شما با به اصطلاح قوانین، دستورالعمل ها، یا دستوراتی مواجه می شوید. عکاسی ماکرو نیز از این قضیه مستثنی نیست. در این مقاله آموزش می بینید چگونه قوانین را در عکاسی ماکرو بشکنید که باعث ارتقاء سطح عکاسی شما خواهد شد. نکات این آموزش برای سایر ژانر های عکاسی نیز مفید هستند، از این رو مطالعه آن را به همه توصیه می کنیم.

توصیه هایی مانند «با یک دیافرگم باریک عکس بگیرید»، یا «از یک پس زمینه یکنواخت استفاده کنید» را در نظر بگیرید. شما احتمالا این توصیه ها را بارها و بارها شنیده اید. در واقع، من خودم همه اینها را تدریس کرده ام!


اگرچه این قوانین اغلب برای مبتدیان مفید هستند، اما همانطور که به مرور عکاس حرفه ای تری می شوید، متوجه خواهید شد مواقعی وجود دارد که باید تمام قوانین عکاسی بارداری در آتلیه بارداری  را بشکنید. اما از کجا باید بدانید که چه موقع قوانین را دنبال کرده و چه موقع آنها را بشکنید؟

در این مقاله آموزشی، من در مورد پنج قانون در عکاسی ماکرو، و زمانی که می توان آنها را نادیده گرفت، بحث می کنم. من از کارهای خودم به عنوان نمونه استفاده می کنم تا شما بتوانید ببینید که دنبال کردن و شکستن قوانین چگونه است.

در نهایت، یاد می گیرید که چگونه قوانین را در عکاسی ماکرو بشکنید، که به شما اجازه خواهد داد تا واقعا سطح کار خود را ارتقاء دهید.
[عکاسی ماکرو از گل ها]
۱
قانون اول: از قانون یک سوم استفاده کنید

این احتمالا اولین قانون عکاسی است که بیشتر از همه در مورد آن صحبت شده است، از جمله در عکاسی ماکرو. از اینها گذشته، این مورد کلمه «قانون» را در اسم خود دارد!

قانون یک سوم ساده است: منظره یاب، صفحه نمایش، یا LCD خود را هم در جهت افقی و هم عمودی به سه قسمت تقسیم کنید. این کار یک شبکه ایجاد می کند. المان های اصلی ترکیب بندی شما – خط افق، خطوط هدایتگر، چهره ها، چشم ها – باید جایی در امتداد این خطوط قرار داشته باشند.

حتی بهتر است که در یکی از «نقاط قوت» شبکه قرار گیرند، جایی که خطوط به هم برخورد می کنند (تقاطع دارند).
[عکاسی ماکرو از گل ها]

جایی که ساقه و گلبرگ های این گل لاله به هم می رسند، بر روی یک نقطه قوت قرار دارد.

این قانون در عکاسی ماکرو چگونه به کار می رود؟

اغلب، به شما توصیه می شود که ساقه های گل را در امتداد شبکه قانون یک سوم قرار دهید. به شما گفته می شود که مرکز گل را در امتداد نقاط قوت تصویر قرار دهید. همین امر در مورد حشرات و برگ ها نیز صدق می کند.

به شما گفته می شود که نقاط فوکوس باید بر روی نقاط قوت ترکیب بندی قرار گیرند.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

مرکز این گل کوکب بر روی یکی از نقاط قوت در شبکه قانون یک سوم قرار گرفته است.

این اغلب یک توصیه عالی است. قانون یک سوم قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است و به طور کلی به ترکیب بندی های بسیار جذاب منجر می شود. اما گاهی اوقات بهتر است که از این قالب بیرون بیاییم و یک چیز کمی منحصر به فردتر را امتحان کنیم.
چه موقع باید این قانون را بشکنید؟

اجازه دهید در مورد دو سناریو که در آن دوست دارم قانون یک سوم را بشکنم، صحبت کنم.

اولین نمونه که در آن باید قانون شکنی کنید، زمانی است که یک سوژه متقارن دارید. تقارن می تواند بسیار قدرتمند باشد، و معمولا با قرار دادن نقطه تقارن (جایی که تصویر حول آن متقارن است) درست در مرکز تصویر، به بهترین شکل بر آن تاکید می شود.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

زمان دیگری که ممکن است تصمیم بگیرید قانون یک سوم را بشکنید، موقعی است که می خواهید یک تصویر جادار و وسیع تر و غیر متعادل داشته باشید.

من دوست دارم سوژه اصلی را در بالا یا پایین تصویر قرار دهم و مقدار زیادی فضای منفی در مرکز و بالای تصویر باقی بگذارم. این می تواند یک احساس مینیمالیستی ایجاد کند، که من واقعا دوست دارم.

بیشتر بخوانید: نکات عکاسی مینیمالیستی
[عکاسی ماکرو از گل ها]
۲
قانون دوم: سادگی تصویر را حفظ کنید

یک قانون متداول دیگر در عکاسی ماکرو این است که ترکیب بندی خود را ساده نگه دارید.

شما باید یک نقطه فوکوس (تمرکز) یا نقطه کانونی داشته باشید، هیچ المان حواس پرت کننده ای نداشته باشید، و تصویر تمیز و ساده باشد. در واقع، این کار اغلب عاقلانه است. بی نظمی تصادفی از سوژه اصلی دور شده و باعث می شود بیننده گیج نشود.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

با این حال، یک بی نظمی کنترل شده تر ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که شما برای ایجاد یک تصویر منحصر به فرد نیاز دارید.

من دوست دارم زمانی که با یک صحنه پیچیده مواجه می شوم، از بی نظمی کنترل شده استفاده کنم. به عنوان مثال، تعداد زیادی گل که با هم همپوشانی دارند (روی یکدیگر قرار گرفته اند)، سوژه هایی عالی برای یک تصویر ماکروی بی نظم هستند.

کلید کار این است که مطمئن شوید یک سوژه اصلی وجود دارد که برجسته است و به عنوان یک نقطه فوکوس یا تمرکز باقی می ماند. در عین حال، خوب است که اجازه دهید پس زمینه یا پیش زمینه کمی شلوغ باشند، تا وقتی که این کار سوژه اصلی را کامل کند.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

گل سمت چپ نظم ایجاد می کند، در غیر این صورت ترکیب بندی شلوغ می شد

به عنوان مثال، شما ممکن است یک پس زمینه با رنگ هایی مطابق با سوژه اصلی داشته باشید. همچنین، پس زمینه شما ممکن است شامل نورهای درخشان یا بوکه های رنگی روشن باشد.

فقط مطمئن شوید که نگاه بیننده را متمرکز نگه می دارید. این یک مرز ظریف بین داشتن یک تصویر پیچیده اما کنترل شده و ایجاد یک آشفتگی بزرگ است.
۳
قانون سوم: یک نقطه فوکوس (تمرکز) داشته باشید

اغلب به عکاسان ماکرو گفته می شود که با در نظر گرفتن یک نقطه فوکوس در ذهن ترکیب بندی کنند. نقطه فوکوس یا تمرکز به معنای چیزی است که نگاه می تواند بر روی آن تمرکز کند. این قانون به خصوص مهم است چون من در نکته بالا به شما پیشنهاد کردم از آن استفاده کنید!
[عکاسی ماکرو از گل ها]

توجه کنید که چگونه نگاه به طور مستقیم به مرکز این گل صد تومانی کشیده می شود.

با این حال، اگرچه زمان و مکان خاصی برای این قانون وجود دارد، وقت هایی هم هست که باید شکسته شود.

به عنوان مثال، هنگامی که با یک الگوی قابل توجه در میان برگ ها یا گل ها یا سرخس ها مواجه می شوید، گاهی اوقات بهتر است کمتر به داشتن یک نقطه فوکوس فکر کرده، و بیشتر به تصویر به صورت کلی فکر کنید. سعی کنید بر روی الگو تاکید داشته باشید، و اجازه دهید نگاه آن را در میان تصویر دنبال کند.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

ممکن است یک نقطه فوکوس وجود نداشته باشد، اما تصویر همچنان دلنشین بماند.
۴
قانون چهارم: یک پس زمینه یکنواخت داشته باشید

در عکاسی ماکرو به خصوص بر روی پس زمینه های یکنواخت تاکید می شود. به همین دلیل عکاسان ماکرو اغلب بر روی یک پس زمینه کاملا سیاه یا سفید خالص عکاسی می کنند.

این قانون منطقی است – هرچه پس زمینه یکنواخت تر باشد، کمتر باعث حواس پرتی می شود. خود من نیز اغلب از این قانون استفاده می کنم.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

با این حال، این هم قانونی است که من اغلب آن را می شکنم. چرا؟

واقعیت این است که پس زمینه های یکنواخت کسل کننده هستند. پس زمینه های یکنواخت رنگی تر بهتر هستند. من متوجه شده ام که یک پس زمینه یکنواخت طلایی یا نارنجی از همه دوست داشتنی تر است، اما گاهی اوقات حتی این هم کافی نیست.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

برای ارتقاء سطح عکاسی ماکروی خود، سعی کنید به دنبال پس زمینه های مکمل بگردید. به عبارت دیگر، پس زمینه هایی که کمی مفهوم و معنا ارائه می دهند، در حالیکه به برجستگی سوژه اصلی نیز می افزایند.

یک ترفند این است که یک سوژه دوم را درست در پشت سوژه اول قرار دهید. دیافراگمی انتخاب کنید که سوژه دوم را کمی خارج از فوکوس نگه دارد، اما هنوز هم قابل تشخیص باشد.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

یک ترفند دیگر این است که رو به سمت خورشید عکس بگیرید، به طوری که اشعه های خورشید خلاقانه و هایلایت های زیبا به دست آورید.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

اما مراقب باشید: نباید از یک پس زمینه یکنواخت به یک پس زمینه شلوغ برسید. کلمه کلیدی «مکمل» است.
۵
قانون پنجم: مطمئن شوید که کل تصویر شارپ باشد

من جالب ترین قانون را برای مورد آخر نگه داشتم. این قانون نسبتا ساده است. فقط مطمئن شوید که سوژه شما کاملا شارپ است.

اگر در حال عکاسی از یک پروانه هستید، مطمئن شوید که از این لبه (بال) تا آن لبه شارپ باشد. زمانی که از یک گل عکس می گیرید، مطمئن شوید که از نوک گلبرگ جلویی تا لبه گلبرگ عقبی شارپ باشد.

اگر نمی توانید کل سوژه را شارپ ثبت کنید، این قانون توصیه می کند که بیشترین مقدار ممکن را در فوکوس به دست آورید. این کار با باریک کردن دیافراگم انجام می شود. برای عکاسان ماکرو عکاسی در f/8 و محدوده فراتر از آن یک چیز معمول است.

من؟ من به ندرت از f/7.1 پایین تر می روم. در این صحنه، کمی ازحدم تجاوز کردم.

البته، من متوجه شدم که زمان و مکان خاصی برای تصاویری که در آن کل کادر شارپ است وجود دارد. اما این یک زیبایی شناسی خاص است، و زیبایی های دیگری وجود دارند که می توانید با بازتر کردن دیافراگم و عکاسی در محدوده f/2.8 تا f/7.1 به آنها دست یابید.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

عکاسان ماکرو آن احساس «رویایی» در تصاویرشان را به این صورت ایجاد می کنند.

از یک دیافراگم باز استفاده کنید. در بزرگنمایی های بیشتر کار کرده و به صورت دستی بر روی یک بخش قابل تشخیص از سوژه خود فوکوس کنید؛ یک برگ یا لبه یک گلبرگ.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

به این صورت تصویری به دست می آورید که تقریبا اصلا شارپ نیست، اما برای برخی از افراد بسیار دلنشین است.
ن
نتیجه گیری

قوانین عکاسی ماکرو (یا قوانین عکاسی به طور کلی) می توانند بسیار مفید باشند، به خصوص برای مبتدیان. با این حال، همانطور که می گویند، قوانین برای شکستن وضع می شوند.

با شکستن قوانین مورد بحث در بالا – یعنی، با شکستن قانون یک سوم، ایجاد ترکیب بندی های پیچیده و بی نظم تر، و فوکوس کردن تنها بر روی بخش کوچکی از سوژه – تصاویر منحصر به فردتری به دست خواهید آورد.
[عکاسی ماکرو از گل ها]

قوانین دیگری برای عکاسی ماکرو می شناسید که دوست داشته باشید آنها را بشکنید؟ لطفا آنها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:44
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

عکاسی از گل ها یکی از لذت بخش ترین و پرطرفدارترین انواع عکاسی است. با این حال، حتی برای عکاسان باتجربه تر هم می تواند به طرز شگفت انگیزی سخت باشد. گرفتن تصاویر قوی از گل ها اغلب نیازمند تنظیمات جدید، نورپردازی جدید، تجهیزات جدید، و البته یک رویکرد جدید نسبت به سوژه های شما می باشد. در این مقاله، جزئیات عکاسی از گل ها را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.
[عکاسی از گل ها]

بیایید با مبحث تجهیزات و تنظیمات دوربین شروع کنیم. سپس به سراغ نورپردازی عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد از گل ها می رویم، و در درجه اول بر بهترین نوع نور طبیعی تمرکز می کنیم. در نهایت، چند دستورالعمل برای ترکیب بندی های قوی در عکاسی از گل ها به شما ارائه خواهم داد.
تجهیزات

چند نوع تجهیزات عکاسی از گل ها وجود دارد: دوربین، لنز، و لوازم جانبی (مانند فلاش و سه پایه).
[عکاسی از گل ها]
۱
دوربین

توصیه من در مورد دوربین ساده است: بهترین دوربین ها برای عکاسی از گل ها DSLR ها هستند. آنها از نظر تنظیمات انعطاف پذیری بالایی دارند و مجموعه ای از لنزهای عالی برای آنها موجود است.

از کدام دوربین DSLR باید استفاده کنید؟ به خصوص اگر یک مبتدی هستید، این مسئله زیاد اهمیت ندارد. اکثر DSLR ها، چه برای حرفه ای ها در نظر گرفته شده باشند و چه مصرف کنندگان عادی، تصاویر با کیفیت و برجسته ای ارائه می دهند.

دوربین های بدون آینه یک گزینه دیگر هستند. با این حال، پیشرفت تولید لنز ماکرو برای آنها هنوز هم نسبتا محدود است. بنابراین حداقل تا زمان پیشرفت آنها، من همچنان از DSLR استفاده می کنم.
[عکاسی از گل ها]

من عکس این گل پیچ کلماتیس را با استفاده از یک DSLR و یک لنز ماکروی اختصاصی گرفتم.
۲
لنز

اول، توجه داشته باشید: گرفتن تصاویر خوب از گل ها با استفاده از هر لنزی امکان پذیر است، ماکرو یا غیر ماکرو، واید یا تله. من برخی از بهترین عکس هایم از گل ها را با استفاده از یک لنز کانن ۵۰mm f/1.8 گرفته ام.
[عکاسی از گل ها]

من عکس این گل خشخاش را با لنز کانن ۵۰mm f/1.8 گرفتم.

از طرف دیگر، هرچه قابلیت بزرگنمایی لنز شما بیشتر باشد، فرصت های بیشتری خواهید داشت. شما می توانید تصاویر کلوزآپ و با جزئیات از گل ها بگیرید. همچنین می توانید تکنیک های عکاسی انتزاعی تر را آزمایش کنید.

به همین دلیل من به طور کلی یک لنز ماکروی اختصاصی را برای عکاسی از گل ها توصیه می کنم. چنین لنزی معمولا دارای بزرگنمایی طبیعی، تصاویر شارپ، و بوکه عالی است. برخی از این لنزها با قیمت مناسب موجود هستند.
[عکاسی از گل ها]

این تصویر با استفاده از یک لنز ماکروی اختصاصی گرفته شده است.

گزینه دیگر استفاده از یک لنز معمولی (اغلب لنز تله) به اضافه اکستنشن تیوب است. اکستنشن تیوب ها یک روش ارزان برای کاهش حداقل فاصله فوکوس لنز شما هستند، بنابراین به شما اجازه می دهند تا در بزرگنمایی های بیشتر عکس بگیرید. عیب اصلی اکستنشن تیوب ها عدم انعطاف پذیری آنهاست.

لنزک: حداقل فاصله فوکوس (minimal focus distance) به کوتاه ترین فاصله ای گفته می شود که لنز در آن قادر به انجام فوکوس می باشد. این فاصله در دوربین های DSLR از علامت صفحه کانونی روی بدنه دوربین تا سوژه محاسبه می شود، نه از المان جلویی لنز. برای آشنایی بیشتر با این اصطلاح به مطلب «درک بزرگنمایی در عکاسی ماکرو» لنزک مراجعه نمایید.

اکستنشن تیوب ها زمانی که بین دوربین و لنز شما نصب می شوند، تا حد زیادی حداکثر فاصله فوکوس را کاهش می دهند، و مانع از تغییر سریع نقطه فوکوس توسط شما می شوند. به عبارت دیگر، با نصب اکستنشن تیوب ها شما نمی توانید از اشیاء خیلی دور عکس بگیرید؛ شما تنها به سوژه هایی در فاصله چند متری محدود می شوید.

راه سوم برای عکاسی ارزان قیمت از گل ها، لنز آزاد است. با جدا کردن لنز و قرار دادن آن در جلوی بدنه دوربین، می توانید بزرگنمایی را افزایش دهید (و در عین حال جلوه های جالبی نیز ایجاد کنید). من اغلب این کار را با لنز کانن ۵۰mm و دوربین پشتیبانم انجام می دهم، چون ریسک ورود گرد و غبار به داخل سنسور وجود دارد.
[عکاسی از گل ها]

من از روش لنز آزاد برای عکاسی از این سرخارگل استفاده کردم.
۳
نورپردازی مصنوعی

عکاسان گل ها اغلب دوست دارند از نورپردازی مصنوعی استفاده کنند (به عنوان مثال از فلاش یا رینگ لایت). این نوع چراغ ها می توانند هم بزرگ و هم پرهزینه باشند. من نور طبیعی را ترجیح می دهم، اما فلاش می تواند به خصوص در شرایطی که نور طبیعی ایده آل نیست مفید باشد؛ به عنوان مثال، در نور روشن آفتاب در هنگام ظهر.
۴
سه پایه

عکاسان گل ها به ندرت خانه را بدون سه پایه ترک می کنند. اینجاست که من قصد دارم با عقیده غالب مخالفت کرده و بگویم – شما به سه پایه نیازی ندارید.

اجازه دهید حرفم را توضیح دهم. شما برای عکاسی از گل ها لزوما به سه پایه نیاز ندارید. شما می توانید در حالیکه دوربین را در دست نگه داشته اید، انواع تصاویر دلخواه خود را بگیرید. اما تکنیک های خاصی وجود دارند که به سه پایه نیاز دارند. در ادامه در مورد آنها بحث خواهم کرد.
[عکاسی از گل ها]

من از این گل های مینا (ستاره) بدون سه پایه عکس گرفتم.
تنظیمات دوربین

هدف عکاسان گل ها به طور کلی یکی از این دو نوع تصویر است: کل کادر شارپ باشد یا فوکوس کم داشته باشد.

تصاویری که در آن کل کادر شارپ است، به خصوص در بزرگنمایی های بیشتر، نیازمند یک دیافراگم بسیار باریک، اغلب f/16 یا بیشتر از آن می باشند. در اینجا سه پایه ضروری است، چون انجام این کار بدون سه پایه سخت است. همچنین ممکن است به منظور جلوگیری از انکسار (diffraction) ناشی از دیافراگم های بالاتر، نیازمند تکنیک های خاص (مثلا انباشت فوکوس) باشد.
[عکاسی از گل ها]

یک نمونه از تصاویری که «کل کادر شارپ است».

با این حال، ترجیح شخصی من عکاسی ماکرو با فوکوس کم است. این نوع تصاویر به هیچ گونه تجهیزات اضافی، فلاش، و سه پایه ای نیاز ندارند. در عوض، شما از یک دیافراگم باز (در محدوده f/2.8-f/7.1) برای قرار دادن بخشی از گل در فوکوس، استفاده می کنید.

بقیه تصویر خارج از فوکوس می شود که می تواند جلوه های منحصر به فرد و خیره کننده ای ایجاد کند.
[عکاسی از گل ها]

تصویر این گل مروارید یک نمونه از نوع ارجح من برای عکاسی از گل هاست که در آن بخش کوچکی از سوژه در فوکوس قرار دارد.

در هر دو مورد، دیافراگم است که اهمیت دارد. سرعت شاتر و ایزو باید با توجه به دیافراگم تنظیم شوند (اگرچه من توصیه نمی کنم سرعت شاتر را به کمتر از ۱/۱۶۰ ثانیه کاهش دهید، مگر این که دست های بسیار بی حرکت یا نوعی تثبیت کننده تصویر داشته باشید).
نورپردازی

من قصد دارم اول در مورد نور طبیعی برای عکاسی از گل ها بحث کنم. علت آن این نیست که نور مصنوعی در عکاسی از گل ها بی فایده است، بلکه به این دلیل که من فکر می کنم آزمایش کردن با نور موجود بسیار لذت بخش تر است.

اولین توصیه من در مورد نورپردازی این است که در روزهای ابری عکس بگیرید. هنگامی که آسمان ابری است، نور پخش می شود. گل به طور یکنواخت روشن می شود، و نور نرم گلبرگ های رنگارنگ را برجسته می کند.
[عکاسی از گل ها]

این تصویر انتزاعی از گل لاله در یک روز ابری گرفته شد، که رنگ های عمیقا اشباع شده ای ایجاد کرد.

توصیه دوم من در مورد نورپردازی این است که در صبح یا عصر زمانی که نور خورشید طلایی است، عکس بگیرید. این کار از تابش نور شدید خورشید بر گل جلوگیری می کند و می تواند تصاویر فوق العاده ای ایجاد کند.
[عکاسی از گل ها]

این تصویر در هنگام عصر که نور نرم و طلایی بود گرفته شد.

من همچنین دوست دارم در سایه عکس بگیرم و خورشید در پشت من قرار داشته باشد، به طوری که نور روشن آفتاب به پشت گل (اما نه مستقیما بر روی آن) بتابد. یک راه برای اطمینان از این نورپردازی این است که گلی پیدا کنید که در سایه یک درخت قرار داشته باشد. یک راه دیگر این است که خودتان با استفاده از دست، بازو، یا حتی کیف دوربین خود سایه ایجاد کنید.
[عکاسی از گل ها]

من بر روی این گل کلاغک سایه انداختم، تا از تابش نور مستقیم خورشید بر آن جلوگیری کنم.
ترکیب بندی

آخرین نکته عکاسی از گل ها که باید در نظر داشته باشید، ترکیب بندی است. این ممکن است برای مبتدیان ترسناک باشد، اما چند دستورالعل ترکیب بندی ساده وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد عکس های بهتری از گل ها بگیرید.
[عکاسی از گل ها]
کادر را با سوژه خود پر کنید

در عکاسی از گل ها، شما به ندرت می خواهید که فضای خالی زیادی در کادر وجود داشته باشد. فضای خالی بیشتر به معنی امکان بیشتر برای حواس پرتی، سردرگمی، و از دست دادن تاثیر است. بنابراین به جای این که در اطراف گل فضای خالی باقی بگذارید، نزدیک تر شوید و تا آنجا که می توانید کادر را پر کنید.
[عکاسی از گل ها]
هرچه رنگارنگ تر باشد، بهتر است

هنگام عکاسی از گل ها، شما اغلب یک پالت کامل رنگ درست در مقابل خود دارید. از آن به نفع خود استفاده کنید!

با قرار دادن یک گل دیگر در پشت سوژه اصلی خود، پس زمینه را رنگی کنید. با عکاسی از میان چندین گل دیگر، به پیش زمینه رنگ اضافه کنید.
[عکاسی از گل ها]
همه چیز را تمیز نگه دارید

در عکاسی از گل ها (یا در واقع هر نوع عکاسی)، مهم است که یک نقطه تاکید (یا نقطه کانونی) داشته باشید. این نقطه می تواند لبه یک گلبرگ، خود گل، یا گل و محیط اطراف آن باشد، اما صرف نظر از آن، باید اطمینان حاصل کنید که نگاه بیننده به سمت این نقطه کشیده می شود.

بیشتر بخوانید: تعریف ساده نقطه کانونی در عکاسی

یکی از ساده ترین راه ها برای تضمین یک نقطه فوکوس قوی این است که غیر از آن نقطه فوکوس چیز زیاد دیگری در تصویر نداشته باشید. امیدوارم ساده به نظر برسد، چون واقعا همینطور است. به همین جهت، قبل از گرفتن یک عکس، ترکیب بندی بالقوه خود را از هر گونه المان حواس پرت کننده پاک کنید. این المان ها شامل ساقه های خارج از فوکوس، و همچنین رنگ های روشن یا نقاط تاریک در پس زمینه است که با کل تصویر تناسب ندارند.

به ساده سازی فکر کنید.
[عکاسی از گل ها]

چشم بلافاصله بر روی پرچم این گل رز فوکوس می کند.
نتیجه گیری

با دنبال کردن این دستورالعمل ها، شما در مسیر تبدیل شدن به یک عکاس گل عالی قرار می گیرید. اگرچه چند عامل وجود دارد که باید در نظر بگیرید – لوازم، تنظیمات، نورپردازی، و ترکیب بندی – اما مطمئنم که در عرض مدت کوتاهی عکس های قوی از گل ها خواهید گرفت.
[عکاسی از گل ها]

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:43
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 کاغذ هزاران استفاده دارد که یکی از آن ها عکاسی انتزاعی یا آبستره هست. کافی است چند کاغذ رنگی را روی هم قرار داده و با گیره های کاغذ حالت دهید و از آن ها عکس بگیرید. در این آموزش کوتاه به شما خواهیم گفت چگونه.

همانطور که می دانیم کاغذ ۲۰۰۰ سال پیش توسط چینی ها ساخته شد. در اصل کاغذ با فشردن الیاف خیس سلولز به دست آمده از گیاه و خشک کردن به صورت ورقه ای ساخته می شود، و قابلیت تولید انبوه آن منجر به پیشرفت کلمات نوشتاری به عنوان ابزاری برای انتقال اطلاعات در گذر زمان شده است. این تبادل سریع اطلاعات، انقلابی در پیشرفت های فرهنگی و تکنولوژیکی ایجاد کرد که شیوه زندگی امروزی ما را شکل داده است.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]

هنرمندان بر روی کاغذ نقاشی کرده و عکاسان تصاویر خود را بر روی کاغذ مخصوص چاپ می کنند. کتاب ها، مجلات، و روزنامه ها اطلاعات را در سراسر جهان پخش می کنند. اسناد مهم بر روی کاغذ بایگانی شده، و در صورت لزوم بیرون کشیده می شوند. حتی با وفور صفحه نمایش کامپیوترها، باز هم کاغذ یک ماده ضروری باقی مانده است.

ایجاد عکس های انتزاعی یکی دیگر از موارد استفاده فوق العاده از کاغذ است. با چند گیره کاغذ، تعدادی کاغذ رنگی، و کمی خلاقیت، می توانید تصاویر انتزاعی (آبستره – abstract) زیبایی خلق کرده و از آنها به عنوان کاغذ دیواری یا پس زمینه دسکتاپ استفاده کنید.
آنچه نیاز دارید

    دوربین
    یک لنز ماکرو یا مجموعه ای از اکستنشن تیوب ها
    مجموعه ای از کاغذهای رنگی مختلف (من از یک بسته کاغذ اوریگامی با اندازه ها و رنگ های مختلف استفاه کردم که آن را در یک فروشگاه اجناس یک دلاری پیدا کردم).
    چند گیره کاغذ متوسط یا بزرگ

[عکاسی کودک در آتلیه کودک  انتزاعی از کاغذ های رنگی]
انتخاب یک فضا

اول شما باید یک فضا انتخاب کنید که تجهیزات خود را در آنجا برپا کنید. این مسئله مهم است چون کاغذ شما باید در معرض مقدار زیادی نور طبیعی قرار داشته باشد. در غیر این صورت، سایه ها بیش از حد تاریک می شوند، و عکس های شما تخت یا ناشیانه به نظر خواهند رسید.

در فضای بیرون، یا نزدیک یک پنجره بزرگ که مقدار زیادی نور را به فضای شما می تاباند، مستقر شوید. من روی یک میز در بیرون از خانه کار می کنم، و فضای زیادی برای جابجا شدن و عکس گرفتن از زوایای مختلف دارم.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]
برپا کردن تجهیزات

زمانی که یک فضای مناسب برای کار پیدا کردید، باید کاغذ رنگی ها را بچینید. اول، یک تکه کاغذ رنگی به عنوان پس زمینه برای تصاویر انتخاب کنید. این پس زمینه باید کل کادر را بپوشاند، بنابراین اندازه ای را انتخاب کنید که پوشش کافی داشته باشد. رنگ پس زمینه به شما بستگی دارد، بنابراین هر رنگی که چشمتان را می گیرد انتخاب کنید.

سپس، یک لایه کاغذ دیگر بر روی پس زمینه قرار دهید. این سوژه پیش زمینه شما خواهد بود. باز هم، رنگ آن بستگی به خودتان دارد. برای ایجاد یک تصویر جالب، باید لایه پیش زمینه را از پس زمینه جدا کنید. این کار را می توانید با تنظیم فیزیکی جهت گیری کاغذ پیش زمینه انجام دهید.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]

در حالت کلی، ورقه های کاغذ تخت و صاف هستند، بنابراین شکل دادن به کاغذ پیش زمینه به کمی هماهنگی نیاز دارد. یک راه آسان برای کنترل جهت گیری کاغذ، اضافه کردن وزن به لبه های آن است. به هر طرف تکه کاغذ رنگی یک گیره کاغذ وصل کنید و آن را پایین بگذارید تا فاصله ای بین پیش زمینه و پس زمینه ایجاد شود.
عکاسی از چیدمان

هنگامی که گیره ها را وصل کردید و چینش کاغذها را مرتب کردید، وقت آن است که مشغول عکاسی شوید. در اینجا هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد، تنها آنطور که فکر می کنید بهتر به نظر می رسد عکس بگیرید.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]

برای ایجاد جلوه های عمق مختلف، سعی کنید کاغد پیش زمینه خود را به صورت افقی یا عمودی نسبت به کاغذ پس زمینه قرار دهید. همچنین می توانید لنز خود را بر روی قسمت های مختلف کاغذ فوکوس کنید، یا برای به دست آوردن یک گرادیان ساده و صاف، لنز را اصلا فوکوس نکنید. بر روی بخش کوچکی از کاغذ خود تمرکز کنید یا کوچک نمایی (zoom out) کرده و کل آن را در کادر بگنجانید.

شما می توانید با تغییر جای گیره ها بر روی کاغذ، شکل کاغذ پیش زمینه خود را تغییر دهید. نزدیک تر کردن آنها به یکدیگر یک انحنای خوب S یا U شکل در وسط کاغذ با خطوط نرم ایجاد می کند. برای ایجاد خطوط سخت تر، گیره ها را بیشتر از هم دور کنید تا کاغذ سفت تر شود.
[عکاسی انتزاعی از کاغذ های رنگی]

کاغذ هزاران استفاده دارد، نکته مهم در مورد این پروژه این است که هیچ راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. تنها کافی است کمی وقت بگذارید و آزمایش کنید. اگر بچه یا نوه دارید، از آنها بخواهید به شما کمک کنند – آنها از چیدن کاغذ رنگی ها لذت خواهند برد.

نویسنده: مگان کندی (Megan Kennedy)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:42
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 شما چطور می توانید عکاسی اکشن خود را بهبود بخشید؟ همه چیز آنقدر سریع حرکت می کند که گرفتن عکس های اکشن رضایت بخش یک چالش واقعی است. در این مقاله سه گام اصلی برای بهبود عکس های اکشن و به طور کلی عکاسی بارداری در آتلیه بارداری شما آموزش داده شده است، بنابراین مطالعه آن را به همه توصیه می کنیم.

بهترین راه برای بهبود عکاسی اکشن با سرعت بالا این است که از سرعت عمل خود بکاهید و عجله نکنید. نباید به اشتباه فکر کنید که چون سوژه به سرعت در حال حرکت است، شما نیز باید همین کار را انجام دهید.

عکاسان اکشن حرفه ای نتایج برجسته خود را با پیش بینی و برنامه ریزی دقیق به دست می آورند. سپس دوربین خود را برمی دارند تا شروع به عکس گرفتن کنند.
[عکاسی اکشن]

بهترین عکس اکشن من. گاهی اوقات چیزی فراتر از برنامه ریزی خوب باعث موفقیت یک عکس می شود. من در زمانبندی این عکس شانس آوردم!

در اینجا سه گام اصلی برای بهبود عکس های اکشن و به طور کلی عکاسی شما ارائه شده است. مهم نیست سوژه شما چیست، می توانید هر بار که عکس می گیرید از این اصول استفاده کنید.
اول نگاه کنید

قبل از این که دوربین را جلوی چشم خود قرار دهید، حتی قبل از این که آن را روشن کنید، به دقت به چیزی که برای عکس گرفتن انتخاب کرده اید، نگاه کنید. به این موارد نگاه کنید:

    سوژه خود
    پس زمینه پشت سوژه
    پیش زمینه در جلوی سوژه
    روشنایی (نورپردازی)
    آب و هوا
    موانع – افراد، ترافیک، گاوها، و غیره (هر چیزی که ممکن است مانع از عکس گرفتن شما شود).

هوشیار و مراقب بودن یکی از مهم ترین چیزهایی است که عکاسان باید در آن تخصص داشته باشند. شما باید بدانید چه چیزی در اطراف شماست و چگونه به روند عکاسی شما کمک می کند یا مانع از آن می شود.
[عکاسی اکشن]
سپس فکر کنید

هنگامی که سوژه خود را انتخاب کردید و به اندازه کافی به محیط اطراف خود نگاه کردید، وقت آن است که تکه های تصویری که می خواهید ایجاد کنید را کنار هم قرار دهید.
به محل عکاسی خود فکر کنید

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در نظر بگیرید، جایی است که عکس هایتان را در آن می گیرید. شما باید در مورد این که سوژه شما از زوایای مختلف چطور به نظر می رسد و این که کدام یک را انتخاب خواهید کرد، فکر کنید. ممکن است لازم باشد در چند محل مختلف عکس بگیرید تا محل مورد نظر خود را پیدا کنید.

برای هر نوع عکاسی اکشن سوژه شما در حال حرکت خواهد بود، بنابراین پس زمینه ممکن است یکسان باقی نماند. از خودتان بپرسید اگر با سوژه خود حرکت کنید عکس های بهتری خواهید گرفت یا اگر ثابت بمانید.

حرکت کردن با سوژه سخت تر است. در این صورت این ریسک وجود دارد که هیچ عکس قابل استفاده ای نگیرید. ممکن است بهتر باشد که در یک نقطه بمانید تا وقتی که مطمئن شوید چند عکس خوب گرفته اید و پس از آن با سوژه خود حرکت کنید.
[عکاسی اکشن]
حواستان به دیگران باشد

اگر در یک رویداد ورزشی هستید، باید حواستان به افراد دیگر باشد. اگر در حال عکاسی از بازی فوتبال کودک خود هستید، والدین دیگری نیز در جایگاه تماشاچیان هستند که باید آنها را در نظر بگیرید. آنها ممکن است حواسشان به شما نباشد و درست هنگام گل زدن فرزندتان جلوی دوربین بیایند و عکس را خراب کنند.

بنابراین مکانی را پیدا کنید که در آن کسی مانع کارتان نشود. گاهی اوقات این به این معنی است که جلوی دیگران قرار بگیرید یا عقب تر بروید.
در مورد نور فکر کنید

آیا هوا آنقدر روشن هست که بتوانید از یک سرعت شاتر به اندازه کافی سریع استفاده کنید؟ اگر نیست، باید ایزو را به یک تنظیمات بالاتر افزایش دهید.

نور از کجا می آید؟ سوژه شما از جلو روشن (نورپردازی) می شود یا از پشت؟ شاید از کنار؟ یا شاید از زوایای مختلف، چون آنها حرکت می کنند و جابجا می شوند.

توجه به این که نور چگونه به سوژه می تابد به شما کمک خواهد کرد تا مکان مناسبی برای قرار گرفتن در آن پیدا کنید. نگاه کنید و ببینید که در کدام زاویه، نور برای عکسی که شما می خواهید بهتر است.
[عکاسی اکشن]
در مورد آب و هوا فکر کنید

هنگام عکاسی در فضای باز ممکن است لازم باشد به آب و هوا نیز فکر کنید. در روزهای آفتابی روشن یا روزهای ابری کسل کننده، زمانی که بعید است شرایط آب و هوا تغییر کند، چیز زیادی برای فکر کردن وجود ندارد. هنگامی که باد می وزد و ممکن است باعث شود که گرد و خاک یا شن مانع از کار عکاسی شما شود، باید مراقب باشید.

ابرها چیزی هستند که باید بیشتر از همه در مورد آن فکر کنید. در یک روز که ابرها در میان آسمان حرکت می کنند و خورشید گاهی پشت ابرها می رود، باید حواستان را جمع کنید. همانطور که نور تغییر می کند، نوردهی شما نیز باید تغییر کند و این ممکن است بسته به تنظیماتی که استفاده می کنید، بر سرعت شاتر شما تاثیر بگذارد.
در مورد ترکیب بندی خود فکر کنید

ترکیب بندی به تفکر دقیق نیاز دارد. اغلب اوقات افراد سعی می کنند یک عکس فوری از اکشن (حرکت) بگیرند. آنها ممکن است در ثبت قطعی آن لحظه موفق باشند، اما ترکیب بندی اغلب وحشتناک است.

علت آن این است که برای این عکس برنامه ریزی نشده بود. انتخاب یک محل مناسب و پیش بینی حرکت به شما کمک خواهد کرد تا برای ترکیب بندی خود نیز برنامه ریزی کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مقاله برتر آموزش ترکیب بندی عکاسی
[عکاسی اکشن]
در آخر، کلیک کنید

حالا که به همه چیز فکر کردید، می توانید شروع به عکس گرفتن کنید. مرحله فکر کردن لازم نیست همیشه طولانی باشد. گاهی اوقات می تواند خیلی سریع اتفاق بیفتد. بستگی به این دارد که شما چقدر با سوژه خود و محلی که می خواهید در آن عکس بگیرید، آشنا هستید.

هرچه با هر دوی اینها بیشتر آشنا باشید، این مرحله برای شما آسان تر و سریع تر خواهد بود.
تنظیمات دوربین

تنظیم درست دوربین برای گرفتن عکس های اکشن مهم است. به خصوص سرعت شاتر و مُد فوکوس بسیار مهم هستند.

برای متوقف کردن حرکت باید یک سرعت شاتر به اندازه کافی سریع انتخاب کنید. هرچه حرکت سریع تر باشد، به سرعت شاتر سریع تری برای متوقف کردن حرکت نیاز خواهید داشت.
[عکاسی اکشن]

برای تار کردن سوژه، عکس این تنظیمات را باید اعمال کنید. یک سرعت شاتر به اندازه کافی آهسته انتخاب کنید تا اجازه دهد سوژه شما به واسطه حرکت تار به نظر برسد، اما نه آنقدر آهسته که دیگر نتوانید آن حرکت را تشخیص دهید.

برای حرکت های واقعا سریع من معمولا دوربین و لنزم را بر روی فوکوس دستی تنظیم می کنم. یک نقطه برای فوکوس کردن بر روی آن انتخاب می کنم و فقط زمانی عکس می گیرم که سوژه در داخل منطقه فوکوس من باشد.

مهم ترین نکته در مورد عکاسی اکشن این است که مطمئن شوید دکمه شاتر را در لحظه تعیین کننده ای که اکشن در اوج خود قرار دارد، فشار داده و عکس بگیرید.

لنزک: برای کسب آموزش بیشتر، دو مطلب «نکات آموزشی مقدماتی عکاسی از ورزش های موتوری» و «نکات آموزشی مقدماتی عکاسی از ورزش های موتوری – قسمت دوم» را مطالعه نمایید.
[عکاسی اکشن]
نتیجه گیری

اگر شما تنها چند عکس بگیرید، بدون این که اول نگاه کنید و سپس برای عکاسی برنامه ریزی کنید، نتایج شما اغلب خوب نخواهند بود. آماده بودن برای زمانی که اکشن اتفاق می افتد، اغلب به عکس های اکشن بهتری منجر خواهد شد.

هرچه با سوژه خود و محیط اطراف بیشتر آشنا باشید، کار آسان تر خواهد بود. بنابراین، اگر تازه کار عکاسی اکشن را شروع کرده اید، انتخاب سوژه ای که آن را خوب می شناسید به این معنی است که شانس موفقیت شما بیشتر خواهید بود.

تمام عکس هایی که من در این مقاله استفاده کرده ام، مربوط به جشن سال نوی چینی (Hmong) هستند که چند سال پیش گرفتم. در این روز فعالیت های ورزشی مختلفی وجود دارد که افراد و تیم های روستایی در آن به رقابت می پردازند. همیشه فعالیت ها و سرگرمی های زیادی در این جشن وجود دارد.

نویسنده کوین لندور یوهان (Kevin Landwer-Johan)
منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:51
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 10 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

علی تقوایی هستم، فارغ التحصیل کارشناسی عکاسی تبلیغات. ۴ سال است که در زمینه تکنیک عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد نقاشی با نور فعالیت دارم. نقاشی با نور یک تحول جدید در زمینه عکاسی ایران هست و هنوز به صورت کامل شناخته نشده و عکاسان اطلاعات محدودی در مورد این نوع عکاسی دارند.
اکثر عکاسان فکر میکنند با یک بار تمرین و انجام نقاشی و بازی با نور، عکس دلخواه در می آید ولی به این صورت نیست.

تا جایی که من اطلاع دارم و تحقیق کرده ام تکنیک عکاسی نقاشی با نور در ایران به تازگی وارد شده، ولی اکثر کشورهای جهان با این تکنیک آشناییت کامل دارند. به همین دلیل در کشورهای دیگر خلاقیت و تنوع در این کار بسیار زیاد است درحالیکه این تکنیک در ایران تقریبا بصورت نوپا و جدید انجام می شود.

نکته بسیار مهم در این تکنیک از عکاسی که عکاسان می توانند استفاده کنند اینست که خلاقیت به خرج دهند و موضوع عکس را عوض کنند که باعث قوی تر شدن کار بشود.


تکنیک نقاشی بانور یک کار گروهی (Team work) است. یعنی مجموعه ای از عوامل عکاس، مدل یا شئ، چرخاننده نور و عوامل کمک کننده دیگر با هم همکاری می کنند. با این حال می توان به صورت انفرادی نیز این تکنیک را اجرا کرد، ولی در کار گروهی وسعت و کیفیت کار خیلی مطلوب تر است.
عوامل موثر در این تکنیک عکاسی

۱- یکی از مهم ترین و اصلی ترین راه ها در موفقیت این تکنیک، خوب اجرا شدن آن می باشد

۲- پشتکار: ممکن است بارها کار به مشکل بخورد و خراب شود ولی نباید ناامید شد

۳- وجود یک گروه قوی برای انجام کار

۴- ساخت ابزارهای جدید

۵- خلاقیت و ایده پردازی
[عکاسی نقاشی با نور]
لوازم مورد نیاز برای عکاسی نقاشی با نور

۱- ریموت کنترل شاتر برای حذف لرزش دست

۲- دوربین DSLR

3- سه پایه خوب

۴- چراغ قوه
هدف من از انتخاب این تکنیک در عکاسی

اولین بار که نقاشی با نور انجام دادم هم برای تخلیه انرژی بود هم شور و شعف خاصی در برداشت و چون بین تکنیک ها و سبک های عکاسی کار و ایده نویی بود و افراد زیادی در این زمینه در ایران فعالیت نداشتند برای من جذابیت زیادی داشت.

یکی از اهداف من این است که همراه با گروهم به جایگاه مطرحی در عکاسی با نور در ایران برسیم.
منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:50
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 با دوربین فوجی اینستکس (Fuji Instax) یا پولاروید (Polaroid) خود، و با کمک این ده نکته آموزشی برای بهبود عکاسی کودک در آتلیه کودک چاپ فوری، تصاویر بهتری بگیرید. اگر دوربین چاپ سریع ندارید، شاید مطالعه این مطلب شما را به خریدن یکی از آن ها ترغیب کند!

محبوبیت دوربین های چاپ سریع یا فوری روز به روز در حال افزایش است. اما با وجود قیمت فیلم فوری که حدود ۱ یورو (۱ دلار) برای هر تصویر می باشد، مهم است که هنگام استفاده از یک دوربین instax یا Polaroid (یا دوربین های فوری Leica، Lomography یا Kodak)، عکس های خود را درست بگیرید.

اینها ده نکته هستند که به شما کمک می کنند تا دفعه اول – یا حداقل در چند تلاش اول – این کار را به درستی انجام دهید.
1
برای جلوگیری از خراب شدن سلفی فاصله خود را حفظ کنید

اکثر دوربین های فوری یک حداقل فاصله فوکوس ۳۰ یا ۶۰ سانتیمتری دارند، که تقریبا معادل نگه داشتن دوربین در فاصله طول بازو در هنگام گرفتن سلفی می باشد.

اگر عکس های شما تار می شوند، علت آن لرزش دوربین یا کمبود نور نیست، بلکه به این دلیل است که لنز بیش از حد به سوژه نزدیک است. بنابراین، مانند وقتی که از هر دوربین دیگری استفاده می کنید، رعایت فاصله مناسب را مد نظر داشته باشید.
۲
از قرار دادن سوژه های بسیار کوچک در کادر اجتناب کنید

نقطه مقابل توصیه قبلی، ایستادن در فاصله خیلی دور از سوژه است. اکثر عکس های چاپ سریع به اندازه کارت اعتباری هستند، یا قطعا بزرگتر از یک زیر لیوانی نیستند، بنابراین اگر سوژه شما در کادر خیلی کوچک باشد، به سختی دیده خواهد شد.

به طور کلی، شما نباید بیش از حدود ۱٫۵ متر از سوژه خود فاصله داشته باشید – مگر این که سعی داشته باشید یک منظره یا یک اثر معماری را در کادر جای دهید. با این حال اگر بخواهید تاثیر را به حداکثر برسانید، باید نزدیک تر شوید.
۳
حواستان باشد که انگشتانتان در عکس نیفتد یا جلوی فلاش را نگیرد
[عکاسی چاپ سریع]

در دوربین های فوری کوچک تر، دیدن انتهای انگشتان مزاحم در کادر – به این دلیل که دوربین فاقد دستگیره مناسب است و جایی برای قرار دادن دست ها ندارد – مشکل رایجی است که به راحتی با کسب تجربه می توان از آن اجتناب کرد.

نکته دیگر اجتناب از تاریک کردن فلاش توکار است – باز هم، به این دلیل که شما دوربین را به طرز خاصی نگه می دارید و دستتان آن را مسدود می کند.

بدون صفحه نمایش LCD که قبل از گرفتن عکس به شما هشدار دهد، خوب است که از قبل بررسی کنید که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.
۴
در صورت امکان از نور طبیعی استفاده کنید

این نکته برای هر نوع عکاسی صدق می کند، اما به خصوص برای عکاسی فوری که در آن معمولا ترکیبی از فیلم با ایزوی بالا و دوربینی که هر بار می خواهد به طور خودکار فلاش را فایر کند، می تواند به طرز ناامید کننده ای به تصاویر محو و بی روح منجر شود.

باز هم، تجربه و آزمایش کلید کار است، اما ممکن است متوجه شوید که غیر فعال کردن فلاش و تنها استفاده از نور طبیعی – حتی در فضای داخلی – نتایجی با کنتراست بهتر و سوژه مشخص تر به همراه خواهد داشت.
۵
عکاسی از یک سوژه را از زوایای مختلف امتحان کنید

اگرچه بدیهی است که شما نمی خواهید تعداد زیادی فیلم فوری گران قیمت را هدر دهید، اما در نظر بگیرید که سوژه از یک زاویه متفاوت با آنچه که اولین بار به ذهنتان خطور کرد، چطور ممکن است به نظر برسد.

باز هم، اصول استاندارد عکاسی و توصیه ها به کار می آید. سعی کنید روی زمین دولا شوید یا بر روی دیوار یا یک صندلی بایستید. تنها ایستادن در مقابل سوژه و فشار دادن دکمه شاتر همیشه موثرترین نتایج را به شما نمی دهد – مگر این که عمدا خواهان نتایج ایستا یا کادربندی متقارن باشید.

لنزک: اکثر نکات ترکیب بندی برای عکاسی با دوربین های چاپ سریع نیز کاربرد دارند، بنابراین برای کسب آموزش بیشتر، اینجا کلیک نمایید.
۶
سوژه های خوب برای عکاسی فوری
[عکاسی چاپ سریع]

همانطور که در نکات فوق نشان داده شده است، پرتره کلوزآپ معمولا موضوع مورد علاقه برای عکاسی چاپ سریع است – چون سوژه به ابعاد کوچکتر چاپ فیلم فوری که گاهی تقریبا به اندازه یک پاسپورت است، در می آید. بله، شما می توانید عکس های منظره هم بگیرید – به خصوص فیلم های اینستکس با فرمت واید (عریض) برای این امکان مناسب هستند – اما هنوز هم ممکن است یک گزینه چاپ با فرمت بزرگتر بخواهید، اگر جزئیات چیزی است که به دنبالش هستید.
۷
بین سوژه و پس زمینه کنتراست ایجاد کنید

به عنوان مثال، شخصی با لباس تیره یا دارای جزئیات زیاد در مقابل یک پس زمینه روشن یا ساده و یکنواخت، یا برعکس سوژه ای با لباس رنگ روشن در مقابل یک پس زمینه شلوغ – مثلا یک دیوار آجری یا یک صحنه پر از جمعیت.

در هر صورت سوژه شما باید در مقابل پس زمینه برجسته باشد، که به همین دلیل است که استفاده از فلاش در صورتی که سوژه ها در فضای باز باشند، ایده خوبی است. در غیر این صورت، آنها ممکن است به صورت سیلوئت درآیند.
۸
نوردهی دوگانه را امتحان کنید
[عکاسی چاپ سریع]

بعضی از دوربین های فوری، اما نه همه آنها، امکان نوردهی دوگانه (double exposure) را ارائه می دهند. اینجاست که شما می توانید یک عکس بگیرید و قبل از گرفتن عکس دوم دوربین را حرکت دهید، که پس از آن دستگاه چاپی را بیرون می دهد که ترکیبی از این دو عکس است. این می تواند باعث ایجاد چیزهای رضایت بخش یا کمی شلوغی و آشفتگی شود، اما با آزمایش می توانید خلاقیت زیادی به دست آورید.

۹
سعی کنید به طور بی هوا (کاندید) عکس بگیرید

تنها قرار دادن سوژه در جلوی دوربین و هشدار دادن این واقعیت که عکس آنها دارد گرفته می شود، همیشه به بهترین نتایج منجر نمی شود. اکثر افراد عادت دارند هنگامی که دوربین روبروی آنها روشن است، به امید این که به بهترین شکل به نظر برسند، ژست های خشک و غیر طبیعی بگیرند.

همانند انواع دیگر عکاسی، در برخی موقعیت ها عکس های کاندید (بدون ژست – بدون اطلاع سوژه و بی هوا) می توانند بهتر از کار درآیند، و بهتر از عکاسی رسمی تر با ژست های محکم تر به گفتن داستان یک رویداد یا یک روز کمک می کنند.
۱۰
از عکاسی فوری برای شکستن یخ استفاده کنید

عکاسی که قادر است به سوژه خود یک عکس چاپی فوری بدهد تا نتیجه حاصل را به او نشان دهد، برای مدت طولانی هنگام عکاسی پرتره، یک دستگاه خلاق بوده است.

از دوربین چاپ سریع خود به این شیوه استفاده کنید. دادن یک عکس چاپی به کسی در یک مهمانی کمک می کند تا یخ آنها بشکند، و بسته به ظاهر خاصی که شما به دنبال آن هستید، می تواند به نتایج آرام و راحت تر یا نتایج بهتری برای عکس های بعدی منجر شود.

نویسنده: گوین استوکر (Gavin Stoker)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ساعت 1:49
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 احتمالا شنیده اید که بهترین زمان ممکن برای گرفتن پرتره های زیبا قبل از غروب آفتاب یا بعد از طلوع آفتاب در ساعت طلایی است. من هم مانند هر عکاس دیگری عاشق ساعت طلایی هستم. اما من یک مادر نیز هستم، و اهمیت عکس گرفتن از بچه هایم در طول زندگی روزمره، و نه فقط زمانی که شرایط نور ایده آل است را می دانم.

مهمانی های تولد، رژه های نمایشی، جشن ها، و سفرهای علمی اغلب در وسط روز برگزار می شوند، زمانی که نور شدید و کار با آن سخت تر است. شما چطور آن لحظات خاص را در میان روز ثبت می کنید؟!
[عکاسی از کودکان در نور شدید]
عکاسی بارداری در آتلیه بارداری
مهم نیست چه زمانی از روز باشد، شما قطعا می توانید عکس های شگفت انگیزی از بچه های خود بگیرید! در این مقاله آموزشی، من سه نکته سریع و آسان برای مواقعی که می خواهید خاطرات را ثبت کنید و بچه ها در شرایط نور شدید هستند، با شما به اشتراک می گذارم.
۱
کمی سایه پیدا یا ایجاد کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای عکاسی از کودکان در شرایط نور شدید این است که کمی سایه باز پیدا یا ایجاد کنید.

اگر در فضای باز هستید، به دنبال چند درخت، یک تپه کوچک، یک ساختمان بلند، یا حتی قسمتی از یک وسیله بازی بگردید که می تواند کمی سایه برای عکس شما فراهم کند. هنگامی که به سایه های روی زمین نگاه می کنید، سعی کنید سایه ای پیدا کنید که «نقاط روشن» نور خورشید در میان سایه وجود نداشته باشد (سایه یکدست باشد). نور لکه لکه به طور کلی نور جذابی برای عکس نیست.

اگر نتوانستید سایه باز پیدا کنید، می توانید آن را ایجاد کنید. من از هر چیزی، از یک کلاه آفتابی گرفته تا چند دوست که یک حوله شنا را در هوا نگه می دارند، برای ایجاد یک تکه سایه کوچک برای عکاسی از بچه هایم استفاده می کنم. خلاق باشید!
[عکاسی از کودکان در نور شدید]
۲
نور خود را پیدا کنید

نور خورشید همیشه کمی جهت دار است، مگر این که درست در وسط ظهر عکس بگیرید. اگر با ترفند عکاسی دایره آشنا باشید، اکنون زمان خوبی برای استفاده از آن است، برای این که به راحتی بتوانید جهت نور را مجسم کنید.

عکس گرفتن بدون توجه به جهت نور اغلب به تصاویر تاریک با چشمان نیمه باز سوژه ها و نور غیر یکنواخت و غیر جذاب منجر می شود.
[عکاسی از کودکان در نور شدید]

این نمونه ای از عکس هایی است که نباید در شرایط نور شدید بگیرید. می بینید چطور دخترها چشم هایشان را نیمه باز کرده اند و نور در میان صورت آنها غیر یکنواخت است؟

با این حال، چند ثانیه فکر کردن در مورد جهت منبع نور، به تصویر بسیار بهتری در یک مکان یکسان منجر می شود. یک راه ساده که من اغلب از آن استفاده می کنم این است که از بچه ها می خواهم پاهای خود را رو به سمت بالای سایه خود قرار دهند.
[عکاسی از کودکان در نور شدید]

این دستورالعمل ساده در نود درصد مواقع می تواند بچه ها را به سرعت راهنمایی کند، به طوری که جهت نور (نور پس زمینه) در جذاب ترین حالت باشد. هنوز هم ممکن است در نهایت چند نقطه روشن بر روی شانه ها و بالای سرشان وجود داشته باشد، اما به طور معمول نور در این حالت خوب و در میان صورت آنها یکنواخت خواهد بود، که واقعا هدف من هنگام عکاسی در نور شدید یا خورشید کامل همین است.
۳
فلاش پر کننده را امتحان کنید
[عکاسی از کودکان در نور شدید]

شما چه در حال عکاسی از یک واقعه تاریخی باشید و چه یک نمایش رژه در شهر خود، یک ترفند دیگر وجود دارد که می توانید در شرایط نور شدید از آن استفاده کنید. این ترفند، استفاده از فلاش روی دوربین به عنوان نور پر کننده برای کمک به پخش سایه های شدید و روشن کردن صورت سوژه شماست.

به عنوان مثال، تصویر بالا در کنار یک دریاچه محلی گرفته شده است. به دلیل مکان دریاچه و زمان روز، من توانستم خورشید را به طور کامل در پشت سر دخترم قرار دهم، که به نقاط روشنی در لبه سمت راست صورت او منجر شد، در حالی که بقیه صورتش تنها کمی تاریک است.

اگر این افکت را دوست ندارید، فلاش پر کننده را امتحان کنید!
[عکاسی از کودکان در نور شدید]

این تصویر دوم (در بالا) در همان زمان، و همان مکان گرفته شده است. اما این بار من از فلاش دوربینم برای نرم کردن برخی از هایلایت های نزدیک صورت او استفاده کردم. مشاهده می کنید که رنگ آب هنگام استفاده از یک فلاش پر کننده (Fill flash) کاملا متفاوت است. به علاوه، به نظر می رسد که چشم های او با فلاش برجسته تر می شوند.

استفاده کردن یا نکردن از فلاش پر کننده در شرایط نور شدید واقعا به اولویت های زیبایی شناسی شما بستگی دارد. اما اگر هنگام عکاسی در نور شدید احساس کردید که چیزی درست نیست، قطعا ارزشش را دارد که آن را امتحان کنید.

به طور خلاصه، از عکاسی از کودکان در نور خورشید کامل نترسید – این کار آسان تر از چیزی است که فکر می کنید. آن را امتحان کنید، و بهترین تصاویر خود را با ما به اشتراک بگذارید (Lenzak#).

نویسنده: مردیث کلارک (Meredith Clark)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ساعت 22:53
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : آتلیه کودک,عکاسی کودک,عکس کودک,آتلیه عکاسی کودک,بهترین آتلیه کودک,آتلیه کودک شهرک غرب,

 به عنوان یک عکاسی مبتدی، یکی از ساده ترین راه ها برای ارتقاء از گرفتن عکس های متوسط به پرتره های حرفه ای تر، این است که درک درستی از نور پیدا کنید. نورپردازی سخت و غیر یکنواخت اغلب می تواند حواس پرت کننده باشد و باعث شود که عکس ناشیانه به نظر برسد، در حالیکه نورپردازی یکنواخت به بیننده اجازه می دهد تا تنها بر روی سوژه تمرکز کند و از لحاظ بصری جذاب تر است. عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد

صرف کمی وقت برای یادگیری مثلث نوردهی، کیفیت و جهت نور اولین گام بزرگ است، چیزی که من به شدت به همه توصیه می کنم. به عبارت دیگر، حتی اگر جنبه های نظری نور را بدانید، هنوز هم ممکن است سخت باشد که با بچه ها یا مشتریانتان در یک پارک قدم بزنید و به طور شهودی بفهمید که برای به دست آوردن بهترین نورپردازی پرتره ممکن، سوژه خود را در کجا باید قرار دهید. بنابراین، من می خواهم یک ترفند سریع و آسان را به شما آموزش بدهم که می توانید از آن استفاده کنید تا به شما کمک کند بهترین نور را «ببینید»، اگر مطمئن نیستید که باید از کجا شروع کنید:

ترفند عکاسی دایره
۱
گام ۱:

سوژه را روبروی خود، در فاصله مناسب برای هر فاصله کانونی که استفاده می کنید، قرار دهید. فکر کنید که شما دو نفر مثل یک ساعت هستید، که شما در مرکز آن و سوژه به عنوان عقربه ساعت شمار در موقعیت ساعت ۱۲ قرار دارد. یک عکس بگیرید.
[عکاسی پرتره]

در این مثال، من حدود ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر داشتم در حیاط پشتی خانه از دخترم عکس می گرفتم. در موقعیت شروع من (ساعت ۱۲) خورشید در پشت او قرار داشت.
۲
گام دو:

سوژه خود را در موقعیت ساعت سه قرار دهید. با او بچرخید به طوری که همچنان روبروی یکدیگر باشید. یک عکس دیگر بگیرید.
[عکاسی پرتره]

اکنون من او را در موقعیت ساعت ۳ قرار داده ام. می توانید ببینید که اگر به او نگاه کنید، خورشید به طور عمده در سمت چپ تصویر است.
۳
گام سه:

سوژه خود را به موقعیت ساعت ۶ جابجا کنید. دوباره با او بچرخید. عکس دیگری بگیرید.
[عکاسی پرتره]

اکنون، او به موقعیت ساعت شش جابجا شده، و دارد به خورشید نگاه می کند. به خوبی می توانید آن را ببینید.
۴
گام چهار:

سوژه خود را به موقعیت ساعت ۹ منتقل کنید. همچنان با او بچرخید، و عکس دیگری بگیرید.
[عکاسی پرتره]

در نهایت ما در موقعیت ساعت نُه قرار گرفتیم. اگر به او نگاه کنید، نور به طور عمده در سمت راست صورت او قرار دارد.
۵
گام پنج:

چهار عکسی که گرفتید را بررسی کنید، و ببینید کدام یک از آنها مناسب ترین نورپردازی را برای ظاهری که سعی دارید به دست آورید، ارائه می دهند.

شما احتمالا متوجه می شوید که نورپردازی بین این چهار عکس به طور چشمگیری متفاوت خواهد بود، و برخی از آنها از لحاظ بصری بسیار جذاب تر از بقیه هستند. این یک نقطه شروع عالی به شما می دهد تا بتوانید نور را از لحاظ بصری «ببینید» و به سرعت تعیین کنید که می خواهید سوژه در پرتره های شما رو به کدام جهت قرار داشته باشد (یا در یک پارک بزرگ، برای برگزاری جلسه عکاسی خود به طور کلی باید رو به کدام جهت قرار گیرید).
ن
نکته اضافی:

اگر متوجه نور پس زمینه نسبتا شدید مانند عکس موقعیت ساعت ۱۲ بالا شدید، و این ظاهری نیست که شما به دنبالش هستید، سعی کنید سوژه خود را بنشانید!
[عکاسی پرتره]

این تصویر دقیقا در همان محل تصویر «ساعت ۱۲» بالا گرفته شده است، فقط دختر من به جای ایستادن، بر روی زمین نشسته است.

به خاطر داشته باشید که ترفند دایره به صورت معکوس نیز جواب می دهد، یعنی سوژه شما در یک مکان بایستد و شما در موقعیت های ساعت در اطراف او حرکت کنید. گاهی اوقات برای عکاس آسان تر است که به جای سوژه کار جابجا شدن را خودش انجام دهد. از طرف دیگر، من زمان زیادی را صرف عکاسی از بچه های ابتدایی می کنم، و متوجه شده ام که آنها واقعا از این که در ابتدای یک جلسه عکاسی به طور خاص کمک کنند، لذت می برند. درگیر کردن آنها در روند کار از همان ابتدا راه خوبی است برای این که به آنها کمک کنید با شما احساس راحتی کنند. در واقع، با وجود این که من واقعا دیگر نیازی به استفاده از ترفند دایره ندارم تا بتوانم نور را ببینم، اما هنوز هم گاهی اوقات از آن به عنوان یک یخ شکن سریع در ابتدای جلسات عکاسی از بچه های کوچکتر استفاده می کنم، و در پایان جلسه چهار عکس مختلف را به آنها نشان می دهم.

برای بسیاری از افراد، درک کیفیت و جهت نور چیزی است که در عمل آموخته می شود – هرچه بیشتر تمرین کنید، در نهایت بیشتر قادر به «دیدن» شهودی نور خواهید بود. این یک راه بسیار ساده (و سریع!) برای یاد دادن نحوه دیدن نور به چشمانتان است – بنابراین اگر نورپردازی برای پرتره ها چیزی است که می خواهید یاد بگیرید، از یکی از دوستان خود کمک بگیرید و آن را امتحان کنید!

نویسنده: مردیث کلارک (Meredith Clark)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ساعت 22:52
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 9 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 شما احتمالا عکس های بوکه خارج از فوکوس از مناظر شهری با نورهای دوست داشتنی، مانند عکس فوق را دیده اید، در این مقاله این عکاسی را به شما آموزش خواهیم داد و می توانید آن را حتی با لنز کیت خود انجام دهید.

واژه «بوکه» از کلمه ژاپنی «بوکه» گرفته شده است، که می توان آن را به «تار» معنی کرد. شما باید با اثر بوکه که معمولا در عکاسی پرتره دیده می شود آشنا باشید، که در آن به طور عمد از عمق میدان کم برای خارج از فوکوس کردن پس زمینه (یعنی بوکه) و جلب توجه بیننده صرفا به سمت سوژه استفاده می شود.

برخلاف عکاسی پرتره، برای عکس های بوکه شهری همه چیز خارج از فوکوس قرار می گیرد. این امر باعث می شود تا دایره های نورانی رنگارنگ در تصویر برجسته به نظر برسند و یک سبک هنری منحصر به فرد ایجاد می کند. اگر شما قبلا عکاسی از مناظر شهری با نورهای بوکه را امتحان نکرده اید، چها گام ساده آموزش زیر را دنبال کنید. فوق العاده آسان است!
[مناظر شهری با نور های بوکه]

نمای شهری سنگاپور با نورهای بوکه در ساعت آبی (۲۶mm، دیافراگم f/4.2، سرعت شاتر ۱۵ ثانیه، ایزو ۱۰۰).
۱
مکانی با چراغ های کافی پیدا کنید

عکس گرفتن در نقاط شهری معروف برای عکاسی خوب است، اما هر مکانی (مانند یک جاده در جلوی خانه شما) ممکن است مناسب باشد، اگر چراغ های کافی در آنجا وجود داشته باشد. انتخاب مکان زیاد مهم نیست، چون به هر حال همه چیز مات یا تار می شود.

مکان مورد علاقه من برای عکاسی یک پل هوایی است. آنجا همیشه نتایج دلخواه با رنگ های مختلف منابع نور موجود (ساختمان ها، چراغ اتومبیل ها و رده های نور، چراغ های خیابانی، چراغ های راهنمایی، و غیره) را به من می دهد.
[مناظر شهری با نور های بوکه]

عکس گرفته شده از یک پل هوایی در حومه شهر. لزوما نیازی نیست به مرکز شهر بروید تا عکس هایی با نور بوکه بگیرید (۳۴mm، دیافراگم f/2.5، سرعت شاتر ۱/۲٫۵ ثانیه، ایزو ۱۰۰).
۲
۲۰-۱۰ دقیقه قبل از پایان غروب آفتاب شروع به عکاسی کنید

اگر آسمان هنوز روشن باشد، تصاویر بوکه از مناظر شهری خوب از کار در نمی آیند. حول این زمان (۲۰-۱۰ دقیقه قبل از پایان غروب آفتاب – زمان دقیق غروب آفتاب محلی خود را در سایت gaisma.com چک کنید) چراغ های شهر روشن می شوند، و رنگ آبی سیر آسمان در هنگام غروب آفتاب یک پس زمینه زیبا برای نورهای بوکه پر زرق و برق ایجاد می کند.
[مناظر شهری با نور های بوکه]

نمای شهری سنگاپور با نورهای بوکه، که دقیقا در پایان غروب آفتاب گرفته شد (۲۸mm، دیافراگم f/4.5، سرعت شاتر ۶ ثانیه، ایزو ۱۰۰).

عکاسی بعد از غروب آفتاب با آسمان سیاه قیر مانند به عنوان پس زمینه نیز خوب است، اما من شخصا عکاسی در طول ساعت آبی را ترجیح می دهم.
[مناظر شهری با نور های بوکه]

همان نما که ۲۰ دقیقه بعد از پایان غروب آفتاب گرفته شده است (۲۸mm، دیافراگم f/4.5، سرعت شاتر ۱۳ ثانیه، ایزو ۱۰۰).
۳
از مُد نوردهی اولویت دیافراگم و یک دیافراگم باز استفاده کنید

شما می توانید با کوچکترین ضریب اف f-stop)) شروع کرده و به دلخواه خود آن را تنظیم کنید. یک دیافراگم بازتر (عدد f-stop کوچکتر) به دایره های بوکه بزرگتر منجر می شود، همانطور که در عکس های زیر دیده می شود که دقیقا در یک مکان یکسان و با تنظیمات متفاوت گرفته شده اند (عکس بالایی: f/1.8، عکس پایینی: f/4).
[مناظر شهری با نور های بوکه]

گرفته شده در f/1.8
[مناظر شهری با نور های بوکه]

گرفته شده در f/4
4
به فوکوس دستی تغییر حالت دهید

از فوکوس دستی (به جای فوکوس خودکار) استفاده کنید و حلقه فوکوس را بچرخانید تا وقتی که نورها کاملا خارج از فوکوس (مات) شوند. این کار به راحتی آب خوردن است، اما اگر کلمه «دستی» را دوست ندارید، می توانید در حالت فوکوس خودکار باقی بمانید و کارهای زیر را انجام دهید.

۱- دوربین را بر روی فوکوس خودکار تک نقطه ای (single-point AF) تنظیم کنید.

۲- یک سرپوش لنز (یا یک چیز کوچک) را به سمت آسمان در مقابل خود نگه دارید، همانطور که در عکس زیر دیده می شود.

۳- بر روی سرپوش لنز فوکوس کرده و دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا فوکوس قفل شود (که همه چیزهای دیگر را از فوکوس خارج می کند).

۴- دوربین را جابجا کرده و عکس خود را آنطور که می خواهید دوباره کادربندی کنید، سپس نیمه دیگر دکمه شاتر را تا ته فشار دهید.
[مناظر شهری با نور های بوکه]
به هیچ لنز سریع، و هیچ سه پایه ای نیاز نیست

برای ثبت این بوکه های شهری زیبا، ممکن است فکر کنید که به یک «لنز سریع» (به عنوان مثال، لنزی که قادر به باز شدن تا f/1.4 یا f/1.8 است) نیاز دارید، که عکاسان پرتره معمولا از آن استفاده می کنند.

اما نه، نیاز ندارید! در واقع، می توانید این عکس های بوکه را با استفاده از f/3.5 بر روی لنز کیت خود بگیرید. برخی از عکس های این مطلب در f/4.5 بر روی لنز قابل اطمینان نیکون ۱۸-۳۵mm f/3.5-4.5 من گرفته شده اند، که به سختی می توان آن را یک لنز سریع در نظر گرفت.

علاوه بر این، می توانید این عکس های بوکه را به صورت دستی بگیرید (یعنی بدون استفاده از سه پایه)، چون عکاسی با دیافراگم کاملا باز (یا نزدیک به آن) کمک می کند تا سرعت شاتر به اندازه کافی بالا بماند. به هر حال، ثبات و وضوح خیلی مهم نیستند، چون شما دارید عکس هایی می گیرید که کاملا خارج از فوکوس هستند!

تنها وقتی که من از سه پایه استفاده می کنم زمانی است که می خواهم با استفاده از یک فیلتر ND آب نرم و صاف ایجاد کنم. در این مواقع سه پایه ضروری است، چون نوردهی حداقل چند ثانیه طول می کشد، حتی اگر با دیافراگم کاملا باز عکس بگیرید.
[مناظر شهری با نور های بوکه]

CBD سنگاپور با نورهای بوکه در ساعت آبی، گرفته شده با یک فیلتر ND 3 استاپ (۲۰mm، دیافراگم f/3.5، سرعت شاتر ۱۳ ثانیه، ایزو ۱۰۰).
یک نما، دو تصویر

چیزی که من به طور خاص در مورد عکاسی از مناظر شهری با نورهای بوکه دوست دارم این است که یک نما می تواند دو تصویر کاملا متفاوت، یکی در فوکوس و یکی خارج از فوکوس ایجاد کند، مانند عکس های زیر که در یک مکان یکسان گرفته شده اند.

در ساعت آبی، من معمولا اول از یک منظره شهری در حالت فوکوس با چند دقیقه نوردهی عکس می گیرم. زمانی که این کار تمام شد، به فوکوس دستی تغییر حالت می دهم و عکس های خارج از فوکوس با نورهای بوکه از منظره شهری می گیرم تا زمانی که رنگ آبی سیر آسمان هنگام غروب محو شود.

لنزک: برای یادگیری عکاسی با نوردهی طولانی، کتاب «آهسته» را مطالعه نمایید.

به هر حال، من عکاسی با یک دیافراگم کمی کوچکتر مانند f/3.5 تا f/4.5 را دوست دارم، به طوری که شکل نمای شهر هنوز هم برای کسانی که با آن مکان آشنا هستند، قابل تشخیص است.
[مناظر شهری با نور های بوکه]

نمای شهری سنگاپور در فوکوس (۱۸mm، دیافراگم f/11، سرعت شاتر ۱۹۴ ثانیه، ایزو ۱۰۰).
[مناظر شهری با نور های بوکه]

نمای شهری سنگاپور با نورهای بوکه (۱۸mm، دیافراگم f/3.5، سرعت شاتر ۸ ثانیه، ایزو ۱۰۰).
ن
نتیجه گیری

امیدوارم این آموزش به شما کمک کند تا شروع به گرفتن عکس های شهری با نورهای بوکه دوست داشتنی کنید، اگر قبلا این کار را امتحان نکرده اید.

برای من به عنوان یک فرد علاقه مند به عکاسی کودک در آتلیه کودک از مناظر شهری، عکاسی از چیزی که با مناظر شهری معمولی کاملا متفاوت به نظر برسد، بسیار سرگرم کننده است.

نویسنده: جوئی جی (Joey J)

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ساعت 22:51
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,
آخرين مطالب ارسالي
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت آخر (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۳)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت دوم (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۲)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت اول (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت آخر (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۴)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت دوم (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۳)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت اول (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۲)
» آموزش استفاده از فوکوس انتخابی در عکاسی ماکرو (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۹)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت آخر (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۸)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت اول (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۷)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت آخر (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۱)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت دوم (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۰)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۰۹)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۶)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت اول (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۵)
» RAW در مقابل JPEG قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۴)
» RAW در مقابل JPEG قسمت اول (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۸)
» 5 اشتباه فاحش که ثابت میکند در ویرایش تصاویر زیادروی کرده اید قسمت آخر (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۷)
» 5 اشتباه فاحش که ثابت میکند در ویرایش تصاویر زیادروی کرده اید قسمت دوم (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۶)
» عکاسان معروف جهان درباره‌ی اینستاگرام چه می‌گویند قسمت 9 (سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۶)
» عکاسان معروف جهان درباره‌ی اینستاگرام چه می‌گویند قسمت 8 (سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۵)
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
» بازديد امروز : 41
» بازديد ديرور : 11
» بازديد ماه گذشته : 430
» بازديد سال گذشته : 4206
» كل بازديد : 4206

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 853
» مجموع نظرات : 24
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 34.228.42.25
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
تبلیغات متنی
خريد بک لینک در تمام وبلاگها
خرید گیفت کارت
ترخیص کالا
بازی