آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری

آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
پيوندهاي روزانه
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
نیلی بلاگ

 اساسا بر این باورم که هیچ قاعده ثابت و پایداری در تولید اثر هنری وجود ندارد و این خلاقیت هنرمند است که باعث رشد و تکاپوی رسانه هنری می شود. ولی بلحاظ انتقال تجربه ام در عکاسی از مراسم محرم، در این مطلب مجموعه نکاتی را آماده کرده ام که امیدوارم برای شروع عکاسی از مراسم محرم به شما عزیزان کمک کنند.

 

عکاسی کودک در آتلیه کودک

توجه: مشخصات نوردهی (Exif) در هر یک از عکس ها موجود می باشد. در صورت تمایل به مشاهده، پس از ذخیره کردن عکس به بخش مشخصات (Properties) عکس مراجعه نمایید.
۱
در مورد محل عکاسی تحقیق کنید
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

برای عکاسی از محرم برنامه ریزی کنید. انتخاب لوکشین (محل عکاسی) باب میل و همچنین تحقیق اولیه در مورد این مکان، در روز عکاسی به شما کمک خواهد کرد.
۲
حواشی مراسم را فراموش نکنید
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

سوژه های عکاسی در مراسم محرم همیشه در دل مراسم اصلی نیستند. گاهی اوقات در حواشی مراسم، می توان سوژه هایی یافت، که هم معرف مراسم بوده و هم به عکس زیبا و موفقی منجر شوند.
۳
نماد ها
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

نمادهای مراسم از اهمیت خاصی در ارایه مفاهیم بصری دارند.
۴
تیز بین باشید
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

تیز بین باشید و از سایه های موجود و سایر عناصر صحنه به بهترین شکل استفاده کنید.
۵
فرم بصری
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

فرم بصری همیشه بر محتوای بصری قالب است. برای این منظور گاهی با ارایه یک سیلوئت (ضد نور) می توانید به نتیجه مطلوب برسید.
۶
چهره افراد
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

چهره افراد حاضر در مراسم اغلب می تواند معرف جذابیت و شکل مراسم باشد، پس بعضی وقتها در محرم پرتره نگاری کنید.
۷
مخاطبین جهانی
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

افراد در مراسم به طبع میل، آداب و رسوم خود رفتار متفاوتی انجام می دهند که شما می توانید با ثبت چنین عکس هایی، هویت و مرام مراسم را در گستره بازتری برای مخاطبین جهانی به تصویر بکشید.
۸
استفاده به موقع از فلاش
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

تکنیک های عکاسی را در زمان و مکان مناسب انجام دهید. بعضی وقت ها استفاده بجا از فلاش، می تواند به ثبت تصویری بکر از نوع و نمادهای مراسم منجر شود.
۹
عکاسی از مراسم فرعی
[نکات عکاسی از مراسم محرم]

هر مراسمی، مانند مراسم عزاداری محرم، دارای مراسمات فرعی ای همچون توزیع نذورات و … است. پس از اصل مراسم فاصله بگیرید و از مراسم فرعی نیز عکاسی کنید.
ن
نتیجه گیری

همانطور که در در بالا ذکر شد هیچ قاعده ثابتی برای عکاسی از مراسم محرم وجود ندارد، ولی تجربه شخصی من می گوید که به دلیل تحرک عناصر انسانی، استفاده از سرعت شاتر بالا پیشنهاد می گردد و بخاطر حضور نمادهای رنگی، سعی کنید در تجربه های اول بصورت رنگی عکاسی کنید تا شناخت و آموزش لازم در عکاسی رنگی را کسب نمایید.

در آخر توصیه می کنم که در عکاسی مراسم محرم از لنز واید استفاده نکنید. چون اعوجاج لنز واید ما را از واقعیت تصویری دور می کند.

منبع:

لنزک

 


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:33
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 به طور کلی، یکی از بهترین چیزها در مورد عکاسی شبانه، سخاوتمند بودن آن است. به این معنی که شما به طور کلی به شرایط آب و هوایی خاصی برای ایجاد تصاویر واقعا خوب نیاز ندارید. شب و نورهای شهری تمام چیزی که برای کار کردن نیاز دارید را به شما می دهند. هنگامی که هوا تاریک است، نور تغییر نمی کند، بنابراین نیازی نیست که به ذنبال نور باشید. تقریبا هر شب می توانید این کار را انجام دهید.

اما اگر سعی دارید از آسمان شب عکس بگیرید، قضیه کاملا فرق می کند. واقعیت این است که عکاسی از آسمان شب بسیار دقیق و دشوار است. اگر قصد دارید این نوع عکاسی را دنبال کنید، برای فرصت های بسیار محدود آماده باشید. همچنین باید برای شکست نیز آماده باشید.
[عکاسی از آسمان شب]

شکست هیچ وقت جالب نیست، اما در عکاسی از آسمان شب این مسئله بیشتر به چشم می آید. شما باید به مناطق دور افتاده بروید، بنابراین اغلب باید برای عکس گرفتن مدت طولانی رانندگی کنید. همچنین باید از زمان خواب باارزش خود بزنید. بنابراین بیایید سعی کنیم از برخی از این شکست ها اجتناب کنیم. از این رو، در این آموزش عکاسی شش مورد از بزرگترین مشکلاتی که انتظار می رود به آن دچار شوید و نحوه مقابله با آنها را با شما به اشتراک می گذارم.
۱
ماه

هیچ چیزی به اندازه ماه فرصت های شما برای عکاسی از آسمان شب را نابود نخواهد کرد. این ممکن است باعث تعجب شما شود، اما واقعیت دارد. چرا اینطور است؟ چون نوری که حتی از یک چهارم ماه می تابد بیش از ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از نور ستارگان است. بنابراین صحنه را روشن و بی روح می کند.

وجود ماه در آسمان مزایای خودش را دارد. مثلا می تواند پیش زمینه شما را روشن کند. اما در مورد عکاسی از ستارگان، یک قاتل است.

به علاوه، ماه اغلب شب ها در آسمان است. صادقانه بگویم، من هیچ وقت یک جلسه عکاسی از آسمان شب را بیش از ۵-۴ روز قبل و بعد از ماه نو برنامه ریزی نمی کنم. گرفتن هر عکسی نزدیک ماه کامل غیر قابل تصور است. این مسئله حدود ۷۰% از طول سال را برای عکاسی از آسمان شب نامناسب می کند. به این ترتیب، این محدودیت بزرگی است.
[عکاسی از آسمان شب]

تصویر پانوراما از کمپینگ عکاسی از آسمان شب

بنابراین چگونه باید از مشکل ماه اجتناب کنید؟ دو راه وجود دارد، و در هر دوی آنها، شما به چیزی بیش از یک وب سایت به نام TimeAndDate.com نیاز ندارید. این وب سایت اول از همه فاز ماه را به شما می گوید. به این ترتیب می توانید زمان عکاسی از آسمان شب را در زمان ماه نو یا نزدیک به آن برنامه ریزی کنید.

اگر با ماه و فازهای آن اصلا آشنایی ندارید، ماه نو زمانی است که هیچ ماهی در آسمان شب وجود ندارد. از زمان ماه نو، ماه کم کم به یک هلال باریک، به یک چهارم، و سپس چند هفته بعد به یک ماه کامل تبدیل می شود (و پس از آن این روند برعکس می شود). شب های نزدیک ماه نو بسیار مهم هستند، چون نه تنها روشنایی حاصل از ماه کم است، بلکه در طول یک فاز ماه نو، ماه اصلا در آسمان شب نخواهد بود.

در زمان فاز ماه نو ماه در طول روز، و در زمان ماه کامل در طول شب در میان آسمان حرکت می کند. هرچه به زمان ماه نو نزدیکتر شوید، ماه زمان کمتری را در طول شب در آسمان خواهد بود.

این امر ما را به راه دوم برای اجتناب از ماه می رساند، که یادداشت برداری از زمان های طلوع و غروب ماه است. باز هم، می توانید این زمان ها را از طریق سایت TimeAndDate.com به دست آورید. مطمئن شوید که این کار با شرایط دیگری که برای موفقیت نیاز دارید همراستا باشد (به عنوان مثال: زمان تاریکی کامل، شرایط آب و هوا، حرکت ستارگان و غیره)، که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.
[عکاسی از آسمان شب]
۲
آلودگی نوری

ممکن است این عنوان را بخوانید و بگویید «آه». خودتان می دانستید که باید در یک مکان تاریک باشید تا بتوانید در عکاسی از آسمان شب موفق شوید. اما ممکن است از فهمیدن این که آن مکان چقدر باید تاریک باشد شگفت زده شوید. شما نمی توانید فقط به مدت نیم ساعت بیرون از شهر رانندگی کنید و انتظار داشته باشید که آنقدر هوا تاریک باشد که بتوانید یک عکس عالی از آسمان شب یا کهکشان راه شیری بگیرید.

کاری که باید انجام دهید این است که از سایت Dark Site Finder کمک بگیرید. این بهترین منبعی است که من برای اجتناب از آلودگی نوری پیدا کرده ام. این در واقع نقشه گوگل با پوششی از رنگ های مختلف است که به شما می گوید یک مکان خاص چقدر آلودگی خواهد داشت. هرچه رنگ آن تیره تر باشد بهتر است (یعنی آلودگی نوری کمتری دارد).
[عکاسی از آسمان شب]

چقدر لازم است هوا تاریک باشد؟ خیلی تاریک. نگاهی به این تصویر بیاندازید:
[عکاسی از آسمان شب]

این عکس در یک منطقه آبی رنگ بر روی سایت Dark Site Finder گرفته شده است، که پنجمین منطقه تاریک از بین ۱۵ سطح مختلف است. آلودگی نوری که در گوشه سمت چپ تصویر می بینید از یک شهر بزرگ نبود، بلکه از یک شهر کوچک بود که بر روی نقشه به رنگ سبز نشان داده شده است، که حدود ۱۵-۱۰ مایل با آنجا فاصله داشت.

آلودگی نوری چیزی نیست که شما هنگام عکاسی بتوانید آن را ببینید – همه چیز برای من که آنجا ایستاده بودم کاملا تاریک به نظر می رسید. اما در عکس به وضوح مشخص است. مطمئن شوید که هوا در جایی که قصد دارید در آن عکس بگیرید بسیار تاریک باشد.
عکاسی کودک در آتلیه کودک
حرکت ستارگان

اگر با عکاسی از آسمان شب آشنا نباشید، ممکن است فکر کنید که می توانید شاتر را به مدت یک یا دو دقیقه باز بگذارید تا به اندازه کافی نور وارد دوربین شود تا یک نوردهی مناسب به دست آورید. اما نمی توانید این کار را انجام دهید، چون ستاره ها در حال حرکت هستند. و آنها خیلی سریع تر از آنچه ممکن است فکر کنید حرکت می کنند. (بله، می دانم این در واقع به دلیل چرخش زمین است – من خنگ نیستم – اما اینطور به نظر می رسد که ستاره ها در حال حرکت هستند!)

اگر با یک نوردهی طولانی از آسمان شب عکس بگیرید، ستاره ها در زمان باز بودن شاتر حرکت می کنند، و به صورت رده های نور کوچک نشان داده خواهند شد. این به نظر جذاب نیست و فقط باعث می شود که ستاره ها تار به نظر برسند. البته، شما می توانید این کار را انجام دهید و رده های نوری ایجاد کنید که در کل کادر قرار دارند، اما این یک داستان کاملا متفاوت است. چیزی که شما در اینجا به دنبالش هستید تصاویر واضح و شارپ از ستارگان در آسمان شب است.

از چه سرعت شاتری می توانید استفاده کنید؟ در تمام لنزها به جز لنزهای فوق العاده واید، نباید از سرعت شاتر طولانی تر از ۱۵ ثانیه استفاده کنید. حتی در لنزهای فوق العاده واید هم نباید سرعت شاتر بیش از ۳۰ ثانیه باشد. همچنین می توانید از چیزی به نام قانون ۵۰۰ برای تعیین طولانی ترین سرعت شاتر قابل استفاده کمک بگیرید. این قانون می گوید که حداکثر طول شاتر باید ۵۰۰ تقسیم بر فاصله کانونی شما باشد (به عنوان مثال، با یک لنز ۲۴mm این مقدار ۲۴/۵۰۰ یا ۲۰٫۸ ثانیه می باشد).

به همین دلیل، شما باید از بازترین زاویه، و سریع ترین لنز برای عکاسی از آسمان استفاده کنید.

لنزک: منظور از لنز سریع (fast lens) لنزی است که گشودگی دیافراگم یا حداکثر دیافراگم بالایی داشته باشد (دیافراگم آن خیلی باز شود – مثل f/1.2) که نتیجه آن ورود نور بیشتر و امکان انتخاب سرعت شاتر سریع تر است. از این رو به این لنز ها، لنز های سریع گفته می شود.
[عکاسی از آسمان شب]
۴
نداشتن المان پیش زمینه

یک عکس از آسمان پر ستاره یا کهکشان راه شیری پس زمینه زیبایی برای تصویر شما فراهم می کند. این به نوعی مثل داشتن یک غروب آفتاب زیباست. داشتن آن عالی است، اما به تنهایی کافی نیست. شما به یک المان پیش زمینه نیز نیاز دارید.

اگر شما راهی عکاسی از آسمان شب شوید بدون این که هیچ ایده واقعی از جایی که می روید داشته باشید، احتمالا دچار مشکل خواهید شد. در نهایت یک پیش زمینه غیر جذاب، و در نتیجه یک عکس غیر جذاب خواهید داشت. نیمه شب زمان بررسی و تلاش برای پیدا کردن چیزی نیست. به یاد داشته باشید که جایی که می روید بسیار تاریک خواهد بود. تاریکی کامل، بدون ماه، در مکانی که هیچ آلودگی نوری ندارد. شما نمی توانید هیچ چیزی را ببینید تا بتوانید یک پیش زمینه پیدا کنید.

برای حل این مشکل، باید از قبل آن منطقه را بررسی کنید. گاهی اوقات می توان به صورت فیزیکی به آنجا رفت، اما اغلب این کار امکان پذیر نیست. اگر برایتان مقدور نیست که از قبل به آنجا بروید، می توانید آن مکان را به صورت مجازی بررسی کنید. برای شروع کار خود از قابلیت Street View در نقشه گوگل استفاده کنید.
[عکاسی از آسمان شب]
۵
شرایط پیش بینی نشده که مانع از دیده شدن ستاره ها می شود

احتمالا می دانید که نمی توانید در یک شب ابری راهی عکاسی شوید و انتظار داشته باشید که در عکاسی از آسمان شب شانس موفقیت داشته باشید. شما به یک آسمان صاف یا شرایط نیمه ابری نیاز دارید. در مورد نحوه بررسی این مسئله هیچ رازی وجود ندارد. تعدادی اپلیکیشن مربوط به آب و هوا وجود دارد، بنابراین تنها کافی است از یکی از آنها که با آن راحت هستید استفاده کنید.

اما این پایان ماجرا نیست. من چندین بار برای عکاسی بیرون رفتم که هیچ ابری در آسمان نبود، اما همه چیز خراب شد. چیزهایی مانند ابرهای گرد و غبار، دود، و مه کار من را خراب کردند. به یاد داشته باشید که شما معمولا عکس های آسمان شب را در مکان های دور افتاده می گیرید.

معمولا محیط های بیابانی برای این کار رایج هستند، و بادهای ملایم به اندازه کافی گرد و غبار در هوا پخش می کنند که جلوی دیده شدن ستاره ها را بگیرند. اگر در یک محیط ساحلی باشید، مه دریا می تواند همین کار را انجام دهد. آتش سوزی جنگل نیز از صدها مایل دورتر می تواند بر توانایی شما برای عکس گرفتن تاثیر بگذارد.

بنابراین مطمئن شوید که نگاه دقیقی به شرایط منطقه مورد نظر خود بیاندازید. جالب نیست که چند ساعت رانندگی کنید و آن وقت حتی دوربین را از کیف بیرون نیاورید.
[عکاسی از آسمان شب]
۶
یک آسمان کسل کننده

در نهایت، هر شبی که صاف و بدون ماه باشد، مناسب نخواهد بود. اگر بدون درک درستی از این که در هنگام عکاسی کدام ستاره ها در آسمان خواهند بود بیرون بروید، ممکن است به یک آسمان کسل کننده برسید. اگر یک المان پیش زمینه به اندازه کافی قوی دارید، این مسئله ممکن است چندان مهم نباشد. اما اگر آسمان شب سوژه غالب شماست، باید واقعا خوب به نظر برسد.

برای اکثر افراد، این به معنی گنجاندن کهکشان راه شیری در عکس است؛ یعنی ثبت دسته ای از ستارگان که در میان آسمان قرار دارند. بهترین حالت این است که خوشه ای از ستارگان را در قلب آن ثبت کنید. اما کهکشان راه شیری در تمام طول سال قابل رویت نیست. تقریبا در طول ماه نوامبر (آبان) تا فوریه (بهمن) در هیچ زمانی از شب نمی توان آن را دید. حدودا از اوایل ماه مارس (اسفند)، درست قبل از طلوع آفتاب قابل مشاهده می شود. در ماه ژوئن (خرداد) تا حدود ماه آگوست (مرداد)، بیشترِ شب قابل رویت خواهد بود. از حدود ماه سپتامبر (شهریور) تنها بعد از غروب آفتاب قابل مشاهده می باشد. این مسئله صرف نظر از این که در کدام نیمکره زمین زندگی می کنید، صدق می کند.

به منظور برنامه ریزی برای گنجاندن جالب ترین ستاره ها و صور فلکی در عکس خود (و باز هم، معمولا کهکشان راه شیری)، تنها کافی است یکی از اپلیکیشن های موجود برای گوشی خود را انتخاب کنید. من از Star Walk 2 استفاده می کنم و آن را خیلی دوست دارم، اما برنامه های دیگری مانند PhotoPills نیز وجود دارند.

@
ج
جمع بندی

باز هم تکرار می کنم، عکاسی از آسمان شب بسیار دقیق و دشوار است. انجام مراحل آماده سازی نفع زیادی خواهد داشت. چون لازم است که شما به مناطق دور بروید، که به معنی یک رانندگی طولانی برای رسیدن به آنجاست. برنامه ریزی از هدر رفتن مقدار زیادی زمان و تلاش جلوگیری خواهد کرد.

اما منتظر زمان و شرایط ایده آل و بی نقص نباشید – آن شرایط هیچ وقت پیش نمی آید. برای بهترین شرایط ممکن برنامه ریزی کنید، و سپس آن را اجرا کنید. این کار می تواند به تصاویر خیره کننده ای منجر شود.

نویسنده: جیم همل (Jim Hamel)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ساعت 1:32
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

عکاسی بدون ویرایش عکس و استفاده از فتوشاپ نمی تواند نتیجه جذابی را ارائه دهد و این ویرایش های تصویری بوده که برخی موارد را به شکل غیرممکن درمی آورد.
یکی از ویرایش‌هایی که اغلب در عکاسی منظره به کار گرفته می‌شود اصلاح و بهبود رنگ آسمان است. معمولاً سنسور‌ دوربین‌های مختلف بدون فیلتر‌های رنگی، قادر نیستند که آسمان روز را با غلظت رنگی بالایی به ثبت برسانند. برای حل این مشکل می‌توان یا از فیلتر‌های رنگی استفاده کرد و با در مرحله ادیت عکس با نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ یا لایت روم آن را اصلاح کرد. در این مطلب سعی شده است تا با ساده‌ترین روش، اصلاح رنگ آسمان در لایت‌روم توضیح داده شود. در ادامه به دو روش مختلف برای بهبود رنگ آسمان در تصاویر منظره می‌پردازیم.<>
عکاسی بارداری در آتلیه بارداری
راه‌حل اول: تنظیمات HSL

احتمالاً ساده‌ترین روش برای بهبود و اصلاح رنگ استفاده از تنظیمات HSL در لایت روم است. در بخش HSL لایت‌روم پارامتر‌های مربوط به رنگ، غلظت رنگ و روشنایی رنگ را به اسلایدر‌ها تنظیم کرد. این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا با تغییر مقادیر یک یا دو تا از پارامتر‌ها به تصویر مورد نظر خود برسید. البته باید توجه داشت که این روش زمانی جواب می‌دهد که اسمان کاملاً ابری یا خاکستری نباشد و رنگ آبی در آسمان وجود داشته باشد.

همچنین در این روش کانال مربوط به رنگ آبی به طور کامل تغییر می‌کند؛ بنابراین نه تنها غلظت رنگ آسمان بلکه هر المان آبی دیگر نیز در تصویر دستخوش تغییر می‌شود؛ بنابراین در این روش زمانی به بهترین نتیجه می‌رسیم که المان‌های آبی رنگ زیادی غیر آسمان در تصویر وجود نداشته باشد.

این تصویری است که به عنوان نمونه می‌خواهیم در ادامه آن را ادیت کنیم.

برای بهبود رنگ آسمان و افزایش کنتراست ابرها از قسمت Develop در منوی بالا سمت راست، به قسمت HSL رفته و گزینه luminance را انتخاب می‌کنیم. حالا باید اسلایدر مربوط به رنگ آبی را بسته به عکسی می‌خواهید ادیت کنید به سمت چپ بکشید. در اینجا اسلایدر را بر روی -۶۵ قرار می‌دهیم.

بعد از این تغییر نتیجه مطابق عکس زیر خواهد شد.

البته با توجه به اینکه در چه فصلی و در چه زمانی از روز از منظره عکاسی کرده‌اید، می‌توان اسلایدر مربوط به Aqua را نیز تغییر داد، ولی در اغلب موارد نیازی به تنظیم این رنگ نیست.

در گام بعدی بر روی saturation کلیک کرده و اسلایدر مربوط به رنگ آبی را به سمت راست بکشید تا غلظت رنگ آبی افزایش یابد و آسمان پررنگ‌تری را در عکس شاهد باشیم. مجدداً میزان افزایش غلظت رنگ به عکسی که گرفته‌اید بستگی دارد. در اینجا اسلایدر مربوط به غلظت رنگ آبی را بر روی ۳۵ قرار می‌دهیم.

نتیجه نهایی مطابق عکس زیر خواهد شد.

راه‌حل دوم: استفاده از Graduated Filter

Graduated Filter در لایت‌روم ابزاری است که برای ادیت و بهبود رنگ آسمان کاملاً مناسب است. هر چند که می‌توان هنگام عکاسی از فیلتر‌های تدریجی یا Gradual استفاده کرد و تصویری با کیفیت و جزئیات بالا گرفت ولی راه ساده‌تر شبیه‌سازی عملکرد این فیلتر در مرحله ادیت عکس است.

استفاده از ابزار Graduated Filter دز لایت روم زمانی بهترین نتیجه را می‌دهد که خط افق در عکس کاملاً افقی باشد. در این روش آزادی عمل بیشتری نسبت به روش قبلی داریم. به علاوه از این تکنیک می‌توان برای اصلاح رنگ منظره غروب و طلوع آفتاب نیز استفاده کرد.

این تصویری است که به عنوان نمونه می‌خواهیم در ادامه آن را ادیت کنیم.

در قسمت Develop و در همان قسمت بلایی منو بر روی آیکون مستطیل کلیک می‌کنیم. همچنین می‌توان از کلید میانبر M استفاده کرد.

حالا اولین کاری که باید انجام دهیم اعمال فیلتر Graduated بر روی عکس است. بر روی محل تقاطع آسمان و پیش‌زمینه یا همان خط افق کلیک می‌کنیم و کمی ماوس را به سمت پایین می‌کشیم و کلیک را رها می‌کنیم.

زمانی که فیلتر Graduated به تصویر اضافه می‌شود، اصلاحات و تغییرات فقط از خط فیلتر به یک سمت و به صورت تدریجی اعمال می‌شود؛ و نیمه دیگر تصویر کاملاً بدون تغییر باقی می‌ماند.

برای این که مطمئن شویم تغییرات در نیمه مورد نظر ما اعمال می‌شود می‌توان اسلایدر اکسپوژر را تا انتها کم کرد. اگر نیمه بالایی تصویر تاریک شد، بنابراین جهت فیلتر درست تعریف شده ولی اگر نیمه پایینی تصویر تاریک شد، با بردن نشانگر ماوس به اطراف مرکز خط فیلتر یک نیم‌دایره ظاهر می‌شود. با کلیک بر روی این نیم‌دایره و چرخاندن آن می‌توان جهت فیلتر را تغییر داد.

برای تنظیم دقیق خط فیلتر می‌توان بر روی دایره‌ای کوچکی که در مرکز خط قرار گرفته کلیک کرد و خط را جابه‌جا کرد.

حالا می‌توان تغییرات لازم را اعمال کرد بدون اینکه نیمه پایینی تغییر دستخوش تغییر قرار گیرد. برای این نمونه عکس پارامتر‌های زیر را بر روی مقادیر در نظر گرفته شده قرار می‌دهیم:

Contrast: 50

Highlights: -15

Clarity: 30

Saturation: 30

در مرحله بعدی می‌توان برای جذاب‌تر شدن عکس کمی رنگ مایه آن اضافه کرد. برای این کار بر مستطیل قرار گرفته روبه روی color کلیک کرده و رنگی که می‌خواهید به آسمان اضافه شود را از پنجره پیشرو انتخاب کنید.

عکس زیر نتیجه نهایی خواهد شد.

انجام روش های فوق بسیار کارساز و مفید هستند.

با تشکر از “پیکسل”

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ساعت 2:17
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

عکاسی حرفه ای بوده که بایستی افرادی در آن به فعالیت بپردازند که از استعداد بالایی در این زمینه برخوردار باشند و نمی توان یک افراد معمولی را ماهر دانست.
در مدیوم سینمایی اغلب با تصاویری در فضای رنگی خاص و جذاب رو‌به‌رو هستیم. در این افکت به تنالیته‌های تیره‌تر فضای رنگی سرد و آبی افزوده می‌شود در حالی که درجات روشن تصویر تا حدودی نزدیک نارنجی گرم‌ دیده می‌شوند. افکت سینمایی را می‌توان بر روی خیلی از عکس‌ها نیز اضافه کرد و نتیجه خوبی گرفت. در ادامه قصد به چگونه رسیدن به چنین افکتی در نرم‌افزار لایت‌روم می‌پردازیم.<>
عکاسی بارداری در آتلیه بارداری
در ادامه می توانید این افکت ها را مشاهده کنید.
و این عکسی است که در آخر قرار است به آن برسیم.

در قدم اول باید عکس موردنظر خود را به نرم‌افزار وارد کرده و بالا سمت راست پنجره لایت‌روم بر روی develop کلیک کنید. برای شروع باید Contrast، highlights، shadows، whites و blacks را به ترتیب بر روی -۱۵، -۴۰، +۳۰، +۱۲ و +۳۰ قرار دهید.


حالا باید clarity، vibrance و saturation را تغییر داد. آن‌‌ها را بهتر است به ترتیب حدوداً بر روی +۶۰، -۵ و -۲۰ قرار دهیم.

در قسمت Tone Curve بر روی نشانگر روبه‌روی linear کلیک کرده و Medium contrst را انتخاب کنید.

در آخر باید کمی حواشی تصویر را تاریک کرد. برای این کار در قسمت Pos-crop Vignetting مقدار Amount را بر روی -۱۵ باید تنظیم کرد.

در آخر نتیجه کار عکسی با افکت سینمایی خواهیم داشت که رنگ‌های آن کم رمق شده با های‌لایت‌های تشدید شده خواهیم داشت.

با تشکر از “پیکسل”

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ساعت 2:16
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,عکاسی حرفه ای بوده که باید از خلاقیت و مهارت بالا خود در آن بهره گیرید و در غیر این صورت نمی توانید خودی نشان دهید و عملکرد بالایی را داشته باشید.

لایت روم یکی از محبوب‌ترین و احتمالا پرکاربرد‌ترین نرم‌افزار ادیت و آرشیو عکس در میان عکاسان حر‌فه‌ای و آماتور است. خیلی‌ها با چند تکنیک ساده این نرم‌افزار عکس‌های جذاب و پرطرفداری را در شبکه‌های مختلف مثل اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند. از طرفی نسخه‌‌های جدید لایت‌روم قابلیت‌های بسیار زیادی مثل ادیت عکس RAW، ساختن عکس‌های HDR و اصلاح خطاهای رنگی و اپتیکی را در اختیار عکاس قرار می‌دهد. این قابلیت‌ها تا حدی گسترده شده که نیاز یک عکاس به نرم‌افزار‌های دیگر مثل فتوشاپ و افینیتی را تا حد زیادی کم کرده است. در همین رابطه قصد داریم تا در رشته مطالبی، تکنیک‌های ساده و کاربردی را در رابطه با لایت‌روم منتشر کنیم. اولین موضوع این مجموعه تکنیک‌ها به ساختن عکس‌های HDR در لایت روم اختصاص داده شده است.
عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد
HDR یا High Dynamic Range یک تکنیک در عکاسی است که از ادغام سه یا چند عکس بر روی هم ساخته می‌‌شود. زمانی که در منظره‌ای هم‌ روشنایی شدید هست و هم سایه‌های تاریک، مثل منظره‌های آفتابی، دوربین نمی‌تواند همه جزئیات را ثبت کند و احتمالاً قسمت‌هایی از تصویر آندر یا اُور اکسپوز خواهند شد. برای حل این مشکل می‌توان متناسب با روشنایی هر قسمت از صحنه چند بار نورسنجی کرد و عکس گرفت.

نرم‌افزارهای زیادی هستند که با آن‌ها می‌توان عکس‌های HDR ساخت. در فتوشاپ هم می‌توان با ادغام لایه و ماسک کردن آن‌ها به عکس‌های HDR رسید. در لایت روم بعد از نسخه ۶cc نیز می‌توان بدون استفاده از هیچ پلاگ‌این کمکی‌ای از این تکنیک استفاده کرد.

در ادامه گام به گام به توضیح ادغام کردن چند عکس در لایت روم می‌پردازیم. البته باید هنگام عکاسی چند عکس با نوردهی‌های مختلف از صحنه موردنظر خود را گرفته و به لایت‌روم وارد کرده باشید.

۱. عکس‌ها را برای ادغام یا Merge کردن انتخاب کنید

برای این کار حداقل باید دو عکس را با نوردهی‌های مختلف انتخاب کنید. در اینجا برای مثال ۵ عکس انتخاب شده است. در این منظره آسمان بسیار روشن‌تر از پیش‌زمینه است و با تکنیک HDR می‌توان جزئیات بیشتری در سایه‌ها داشته باشیم. برای انتخاب عکس‌ها کافی است بر روی اولی کلیک کنید و با نگه‌داشتن کلید کنترل بقیه عکس‌ها را سلکت کنید.

۲. در تولبار بالا بر روی Photo کلیک کنید > Photo Merge > HDR

در نوار بالای پنجره نرم‌افزار بر روی Photo کلیک کنید. در منوی باز شده Photo Merge را انتخاب کنید و بر روی HDR کلیک کنید. هم‌چنین می‌توان بر روی یکی از عکس راست کلیک کرده و از Photo Merge، HDR را انتخاب کنید. با این کار پنجره مخصوص تنظیمات HDR باز می‌شود.

۳. تنظیمات HDR

پس از ادغام عکس‌ها بر روی یکدیگر و امکان دیدن پیش‌نمایش از عکس HDR تنظیمات محدودی در سمت راست به چشم می‌خورد. برای راحت‌تر شدن کار می‌توان گزینه‌های Auto align و Auto Tone را فعال نگه دارید تا تصاویر به صورت خودکار بر روی هم منطبق شوند. در پایین این دو چک‌باکس گزینه Deghost مشاهده می‌شود که برای افزایش غلظت رنگ عکس از کم تا زیاد در چهار گزینه می‌توان یکی را انتخاب کرد. در اینجا چون deghost تأثیری زیادی بر روی عکس نهایی ندارد گزینه None را انتخاب می‌کنیم.

۴. بر روی Merge کلیک کنید

برای ادغام عکس‌ها و نهایی کردن کار بر روی Merge در پایین سمت راست پنجره کلیک کنید.

۵. منظر بمانید تا لایت‌روم پردازش‌های لازم را انجام دهد

بسته به اینکه چند عکس برای ادغام کردن انتخاب کرده باشید و قدرت سخت‌افزاری کامپیوترتان، از چند ثانیه تا چند دقیقه این پروسه طول خواهد کشید. در قسمت بالا و سمت چپ می‌توانید ببینید که چه مقدار از پردازش انجام شده است.

زمانی که پردازش HDR تمام شد، یک عکس جدید با عبارت HDR در انتهای نام فایل در کنار عکس‌های دیگر ایجاد می شود.

۶. در قسمت Develop، مانند هر عکس دیگری ویرایش‌های لازم را انجام دهید

بهتر است که عکس‌‌هایی که می‌خواهید HDR کنید در حالت Raw شده باشند. تا بتوان در مرحله ادیت بدون از دست دادن کیفیت و با جزئیات بیشتر عکس را ویرایش کرد.

استفاده از مهارت در این عکاسی موفقیت هایی را رقم خواهد زد.

با تشکر از “پیکسل”

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ساعت 2:15
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

شرکت های مختلفی در صنعت ساخت دوربین فعالیت می کنند که یکی از بهترین آن را می توان نیکون دانست. برند ژاپنی که در طول فعالیت خود به موفقیت بسیاری رسید.

نیکون D850 دوربین فول فریمی است که حتی پیش از ورود به بازار و از زمان اعلام رسمی مشخصات فنی تحسین همگان را برانگیخت. همچنین این دوربین اخیراً با کسب امتیاز کامل ۱۰۰ از DxOMark نام خود را به‌عنوان اولین دوربین DSLR کسب کننده‌ی امتیاز کامل از این وب‌سایت ثبت کرد و موجب شد طرفداران نیکون بیش‌ازپیش در انتظار کسب تجربه‌ی عکاسی با نیکون D850 باشند.

عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد

اما نیکون با اعلام لنزهای پیشنهادی خود برای این دوربین نشان داد که عکاسی با این ۳۳۰۰ دلاری، گران‌تر از آن چیزی خواهد بود که به نظر می‌رسید!

لنزهای پیشنهادی فقط ۱۱ مورد هستند و در سه دسته‌ی پرایم، زوم و تخصصی جای می‌گیرند. ارزان‌ترین مورد در بین این لنزها ۲۰mm f/1.8G است، که در حدود ۸۰۰ دلار قیمت دارد. استفاده از لنز مناسب روی دوربین‌های فول‌فریم دارای مگاپیکسل بالا پیش‌ازاین برای کانن و پس از معرفی ۵DS و ۵DSR چالش ایجاد کرده بود.

شما می توانید در ادامه این اسامی را مشاهده کنید:

۲۰mm f/1.8G

۲۸mm f/1.4E

۱۰۵mm f/1.4E

۲۰۰mm f/2G

۴۰۰mm f/2.8E

۱۴-۲۴mm f/2.8G

۲۴-۷۰mm f/2.8E

۷۰-۲۰۰mm f/2.8E

۸۰-۴۰۰mm f/4.5-5.6G

۸-۱۵mm f/3-5-4.5E

۱۹mm f/4E PC

با تشکر از “پیکسل”

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ساعت 2:14
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 6 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

شرکت گوگل اگرچه کمپانی فعال در بخش نرم افزاری بوده اما محصولات سخت افزاری هم داشته که با همکاری شرکت های شخص ثالث آن را طراحی کرده وتوسعه می دهد.

گوگل کلیپس نام دوربینی است که در کنفرانس اخیر گوگل معرفی شد. این دوربین ظاهراً ساده، گرچه شباهت بسیار زیادی به یک دوربین ورزشی دارد اما درواقع یک دوربین عکاسی خانگی هوشمند است که خودش تصمیم به عکاسی می‌گیرد.
این دوربین به‌مرورزمان کاربر و اعضای خانواده او را شناسایی می‌کند و پس از نصب در موقعیت مناسب خود به شکار لحظه‌ها می‌پردازد. دوربین گوگل کلیپس از هوش مصنوعی بهره می‌برد و در طول زمان و با به‌روزرسانی‌های گوگل هوشمندتر نیز خواهد شد.

عکاسی کودک در آتلیه کودک

تصور کنید یک میهمانی در خانه خود ترتیب داده‌اید، در طول میهمانی هیچ زمانی را برای به دست گرفتن دوربین و ثبت لحظات نمی‌کنید، اما در انتها تعداد زیادی عکس از مهم‌ترین لحظات میهمانی در اختیار دارید! این تعریفی است که گوگل با گوگل کلیپس از دوربین‌های خانگی آینده ارائه می‌دهد.
گوگل کلیپس هرکس را که بیشتر ببیند، تصاویر بیشتری از آن شخص تهیه می‌کند و حتی به‌مرورزمان علاوه بر اعضای خانواده، حیوانات خانگی کاربر را هم خواهد شناخت. نکته جالب در مورد این دوربین خودکار، تشخیص پوشیده شدن دید دوربین و اطلاع دادن آن به کاربر از طریق ارسال هشدار است.

کلیپس روی بدنه خود یک چراغ دارد که در هنگام روشن بودن دوربین، روشن خواهد بود تا به‌صورت ناخواسته تصویری ثبت نشود. کلیپس هیچ درگاه ورودی فیزیکی ندارد و حافظه آن قابل ارتقا نیست، به همین دلیل هیچ داده‌ی ثبت‌شده‌ای از روی حافظه داخلی آن تخلیه نخواهد شد، مگر به خواست کاربر اصلی! گوگل در هنگام معرفی کلیپس مدعی شده اجرای فنّاوری به‌کاررفته در این دوربین هوشمند تا چند سال پیش برای رسیدن به مرحله عمل نیاز به یک ابرکامپیوتر داشت.

گوگل کلیپس دارای یک عدسی ثابت با زاویه دید ۱۳۰ درجه و دیافراگم ۲٫۴ است که در قادر به ثبت ۱۵ فریم در ثانیه از طریق حس‌گر ۱۲ مگاپیکسلی خود است. دوربین Google Clips میکروفن ندارد، اما قادر به ثبت تصاویر متحرکی است که “Clip” نامیده می‌شود. امکان مرور کردن کلیپ‌ها و ذخیره موارد موردنظر از طریق گوشی هوشمند وجود دارد. گفته شده کلیپس امکان اتصال به گوشی‌های هوشمندی نظیر آیفون هشت، آیفون هشت پلاس و گلکسی اس۷ و گلکسی اس۸ را داراست.
هر فریم از کلیپ‌های ذخیره شده توسط کلیپس می‌تواند به انتخاب کاربر و به‌عنوان یک عکس با رزولوشن بالا و یا تصویر متحرک با یک فرمت ویدئویی مثل Mp4 و یا تصویری مثل GIF ذخیره شود.

کلیپس صفحه‌نمایش ندارد و فقط یک دکمه زیر عدسی آن قرار گرفته که با فشردن آن می‌توان به‌صورت دستی عکس گرفت. بخش پشتی آن نیز به‌گونه‌ای طراحی ‌شده که امکان نصب آن روی همه چیز را فراهم می‌کند، از گوشه پیراهن تا روی دستگیره در و . . .
باتری قابل شارژ کلیپس با هر بار شارژ امکان سه ساعت عکس‌برداری پیاپی را دارا خواهد بود و قیمت آن نیز ۲۴۹ دلار است. برخلاف آنچه که ما از معرفی یک دوربین عکاسی به یاد داریم، گوگل کلیپس دوربینی نیست که کیفیت عکس آن مورد تأکید قرا گرفته باشد، حتی نسبت به کیفیت تصاویرش قیمت بسیار بالایی دارد، اما شاید این دوربین ظاهراً ساده نقطه عطفی درزمینهٔ ساخت دوربین‌های عکاسی خانگی باشد.

اگر به دنبال یک دوربین هوشمند هستید قطعا کلیپس همانند مدل است.

با تشکر از “پیکسل”

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ساعت 2:13
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

امروز دستگاه های بسیاری هستند که می توان از آنها به عنوان ابزارهای تصویربرداری بهره گرفت. ابزارهایی کارآمد که می توانند به افراد در تصویربرداری بهتر کمک کنند.

چند روزی از معرفی رسمی گوپرو Hero6 می‌گذرد، اکشن کمرایی که در ظاهر هیچ تفاوتی با Hero5 ندارد اما در تمامی بخش‌های مربوط به تنظیمات تصاویر ارتقاء یافته است. گرچه بزرگ‌ترین ابعاد تصویری که نسخه جدید این دوربین ورزشی قادر به ثبت آن است، همان تصویر با رزولوشن ۴K است که در نسخه قبلی هم در دسترس بود،اما در تمامی رزولوشن‌ها حداکثر تعداد فریم قابل ثبت به ۲ برابر افزایش یافته است.

این تغییر به لطف تعویض پردازنده ambarella با اولین پردازنده اختصاصی گوپرو یعنی GP1 ممکن شده و همه تغییرات روی کاغذ مثبت است. اما آنچه که تعیین‌کننده است، دیدن تغییرات در عمل است. اخیراً یک یوتیوبر کانادایی دست به مقایسه تصاویر این دو دوربین زده که ویدئوی آن را در انتهای این مطلب می‌بینید.
عکاسی کودک در آتلیه کودک
تفاوت این دو مدل در صورتی که تصاویر آن‌ها از سوژه مشترک و در شرایط یکسان باشد، قابل مشاهده است. باوجوداینکه هیرو۵ تصاویر خوبی به ثبت می‌رساند، اما هیرو۶ تصاویری شفاف‌تر و با داینامیک رنج بالاتر به ثبت رسانده و در تنظیمات خودکار هم بهتر عمل می‌کند. ضمن اینکه عکس‌های غیر فشرده ثبت‌شده توسط هیرو۶ در مقایسه با عکس‌های JPG ثبت‌ شده توسط همین دوربین نیز دارای تفاوت است که این به معنای کیفیت بالاتر علاوه بر امکان ویرایش بیشتر تصاویر خواهد بود.

اما همچنان گوپرو Hero6 در ظاهر همان گوپرو Hero5 است، با همان لنز، باتری و ابعاد. سازنده‎‌ی این ویدئو در متن توضیحات مربوط به آن ذکر کرده که “گوپرو هیرو۶ همان چیزی ست که گوپرو هیرو ۵ باید می‌بود!”

شاید اگر تفاوت قیمت ۱۰۰ دلاری این دو نسخه از اکشن کمرای گوپرو را نادیده بگیریم، این کامل‌ترین تعریف از هیرو۶ باشد . . .

هر دو اکشن کم در نوع خود بهترین هستند و کاربری قابل توجهی دارند.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ساعت 2:12
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 6 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

دوربین را باید مهمترین ابزار عکاسان دانست زیرا بدون آنها نمی توان به تصویربرداری هنرمندانه و باکیفیت پرداخت. با پیشرفت روزافزون آنها عکاسی نیز پیشرفت چشمگیری داشته و خلق تصاویری جالب توجه آسان تر شده است.

شاید برای وارد شدن به دنیای عکاسی و ثبت وقایع دنیای اطراف، بعد از صحبت کردن با افراد حرفه‌ای دوربین‌های بدون آینه (میرورلس – Mirrorless) و دارای قابلیت تعویض لنز را بهترین گزینه برای شروع انتخاب کرده‌اید، اما در میان انبوه مدل‌های موجود، کدام مدل‌ها به عنوان بهترین دوربین های بدون آینه شناخته می‌شوند؟ در ادامه به معرفی بهترین گزینه‌های موجود برای عکاسان تازه کار خواهیم پرداخت.
معرفی بهترین دوربین های بدون آینه

پیش از معرفی ۵ مورد از بهترین دوربین های بدون آینه ، بد نیست بدانید که میرورلس، گونه‌ای از دوربین‌های دیجیتال است که برخلاف دوربین تک‌لنزی بازتابی (SLR)، فاقد آینه و نمایاب اپتیکال یا نوری است. در ساختار این دوربین‌ها نمای مقابل به‌ حالت الکترونیکی از روی حسگر خوانده شده و سپس روی نمایشگر آن نمایان می‌شود. البته در برخی از مدل‌ها یک نمایاب یا چشمی الکترونیکی نیز در نظر گرفته می‌شود تا به عنوان یک جایگزین برای چشمی نوری ایفای نقش کند. اما در ساختار داخلی دوربین تک‌لنزی بازتابی (SLR)، یک آینه قرار دارد که نمای مقابل را از دریچه لنز به چشمی دوربین منعکس می‌کند. به دلیل داشتن این ساختار، یعنی وجود آینه داخلی، دوربین‌های SLR و DSLR در مقایسه با دوربین‌های بدون‌آینه بزرگ‌تر هستند.
عکاسی بارداری در آتلیه بارداری
در بررسی سیستم‌های مختلف دوربین‌های عکس برداری، به دلایل قانع کننده‌ای برای انتخاب دوربین‌های میرورلس می‌رسیم. بهترین دوربین های بدون آینه به راحتی قابل حمل بوده و تصاویر ثبت شده با آنان، کیفیت بسیار قابل قبولی دارند. همچنین مجموعه‌ای از لنزهای موجود برای آن‌ها و امکان کنترل دستی، فرصت بروز خلاقیت را به کاربر داده و در ابتدای ورود به دنیای عکاسی، وی را به تنظیمات اتوماتیک عادت نمی‌دهد.

وقتی که در بررسی بهترین دوربین های بدون آینه صحبت از قابلیت تعویض لنز به میان می‌آید، باید در نظر داشته باشید که لنز انتخابی می‌بایست قابلیت تطبیق با دوربین‌هایی که احتمالا در آینده خریداری می‌کنید را نیز داشته باشد. پس هنگام خرید لنز، نیاز آینده خود را نیز در نظر بگیرید.
Canon EOS M10

Canon EOS M10 از جمله بهترین دوربین های بدون آینه و کامپکت است که با داشتن اندازه‌ای کوچک به راحتی جابه‌جا می‌شود. این مدل به لطف داشتن سنسور ۱۸ مگاپیکسلی بزرگ از نوع APS-C CMOS، کیفیت عکس بسیار بالایی داشته و دست کمی از بسیاری مدل‌های DSLR موجود در بازار ندارد. با این حال، برخلاف ظاهر دوربین، عکاسی با آن پیچیده نبوده و شخص تازه کار زیاد درگیر تنظیمات دستی نخواهد شد. همانطور که از ظاهر آن مشخص است، با وجود داشتن لنز قدرتمند، Canon EOS M10 در دسته بندی کامپکت‌ها قرار گرفته و فاقد تنظیمات وحشتناک دوربین‌های حرفه‌ای است.

کاربرانی که همواره عادت به عکاسی با دوربین گوشی‌ های هوشمند داشته و اکنون پا را فراتر از آن گذاشته‌اند، از شنیدن قابلیت اتصال بدون سیم (Wi-Fi) و همچنین NFC این مدل خوشحال خواهند شد. EOS M10 به عنوان یکی از بهترین دوربین های بدون آینه به کاربر اجازه می‌دهد تا سریعا تصاویر ثبت شده را به گوشی هوشمند منتقل کرده و بعد از ویرایش، در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد. در بخش فیلم برداری نیز این مدل قدرتمند ظاهر شده و می‌تواند با کیفیت Full HD و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه به ثبت زنده وقایع بپردازد. از دیگر ویژگی‌های آن، فوکوس اتوماتیک هیبریدی است که سوژه‌های شما را درست در نقطه فوکوس نگه می‌دارد.

Canon EOS M10 ذر لیست قدرتمندترین دوربین‌ های عکاسی قرار نمی‌گیرد، اما به لطف داشتن صفحه نمایش لمسی چرخان، لنز قدرتمند و رابط کاربری ساده یکی از بهترین دوربین های بدون آینه موجود بوده که فرصت یادگیری و عرض اندام خلاقیت را به فرد تازه کار می‌دهد. این دوربین از لنزهای EF-M (یا دیگر لنزهای با آداپتور) کانن استفاده کرده و به همراه کیت لنز ۱۵—۴۵ میلی‌متری، ۴۵۰ دلار قیمت دارد.
Fujifilm X-A3

شاید در نظر اول ظاهر جالب و جذاب این دوربین نخستین چیزی باشد که به آن توجه کرده‌اید، اما Fujifilm X-A3 با بهره بردن از یک لنز ۲۴ مگاپیکسلی APS-C، علاوه بر ظاهر، در درون خود نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. داشتن تنظیمات پیشرفته ISO این امکان را می‌دهد تا عکاس از رنج نرمال ۲۰۰ تا ۶۴۰۰ نیز فراتر رفته و به ISO 25,600 برسد، به این معنی که دوربین تصاویر نهایی با نور پایین بسیار بهتری را در مقایسه با گوشی های هوشمند ثبت خواهد کرد.

از دیگر دلایل قرار گرفتن Fujifilm X-A3 در لیست بهترین دوربین های بدون آینه ، قرار داشتن حالت‌های اتوماتیک برای تنظیم فوکوس، تنظیم نور و دیگر تنظیماتی است که به صورت دستی با دکمه‌های قرار گرفته در بالای دوریبن انجام می‌شوند؛ پس تا زمان حرفه‌ و آشنا شدن با اصطلاحات عکاسی، می‌توانید بر روی کمک آن‌ها حساب کنید. گفتنی است فیلم برداری با کیفیت Full HD با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه نیز توسط Fujifilm X-A3 امکان پذیر است.

X-A3 به خاطر داشتن حالت تقویت عکاسی پرتره و دیگر ویژگی‌ها همچون صفحه نمایش چرخان، نزد کاربران طرفدار عکاسی سلفی به محبوبیت زیادی رسیده است. تصاویر ثبت شده با این دوربین که به همراه کیت لنز ۵۰-۱۶ میلی متری ۶۰۰ دلار قیمت دارد، می‌توانند از طریق اتصال بی سیم، به راحتی به گوشی هوشمند منتقل شوند.
Olympus E-M10 II

Olympus مدتی قبل مدل OM-D E-M1 II را معرفی کرد که با وجود ارائه کیفیتی برتر، با داشتن قیمت ۲,۰۰۰ دلار، بیشتر از مبلغی که یک تازه کار برای خرج کردن در نظر می‌گیرد را نیاز داشت. خوشبختانه، برادر کوچکتر این مدل با قیمتی قابل قبول، به عنوان یکی از بهترین دوربین های بدون آینه مدتی بعد معرفی شد.

دریچه بالایی و کوچک دوربین همانند برادر بزرگ از نوع OED بوده و با داشتن ۲٫۳۶ میلیون نقطه، به کاربر اجازه عکاسی به نحوه سنتی را نیز می‌دهد، هر چند که به احتمال زیاد بیشتر کاربران صفحه نمایش لمسی چرخان آن را برای مشاهده منظره مقابل لنز ترجیح خواهند داد. همچنین یک سنسور ۵ محوره برای تثبیت عکس نیز در نظر گرفته شده که سرعت ثبت تصاویر را به ۸٫۵ فریم بر ثانیه و سرعت فیلم برداری با کیفیت Full HD را به ۶۰ فریم بر ثانیه افزایش می‌دهد. با وجود قابلیت عکس برداری با کنترل از راه دور و اشتراک گذاری فایل‌ها به وسیله اتصال بی سیم، E-M10 II را می‌توان با اطمینان کامل در لیست بهترین دوربین های بدون آینه قرار داد.

E-M10 II همانند دیگر هم‌رده‌ های تولید شده خود توسط Olympus، از یک لنز کوچکتر نسبت به سنسور APS-C استفاده شده در موارد بالایی استفاده می‌کند که در نتیجه سایز لنزهای دوربین را کاهش داده جابه‌جایی آن را راحت‌تر می‌کند. این دوربین به همراه کیت لنز ۴۲-۱۴ میلیم‌متری به قیمت ۷۰۰ دلار فروخته می‌شود.
Panasonic Lumix GX80/85

Panasonic Lumix GX80 از جمله بهترین دوربین های بدون آینه است که ویژگی فیلم برداری با کیفیت ۴K آن شدیدا چشم نوازی می‌کند. دیگر امکانات GX85 همچون سنسور مایکرو ۴/۳ با رزولوشن ۱۶ مگاپیکسل، نمایاب الکترونیکی و قابلیت تثبیت کنندگی لنز درونی به کمک تازه کارها آمده و فرصت یادگیری زیادی را به آنان می‌دهد. گفتی است نرخ ثبت تصاویر این دوربین ۸ فریم بر ثانیه است.

GX85 به عنوان یکی از بهترین دوربین های بدون آینه ، به لطف داشتن قابلیت فیلم برداری با کیفیت برتر ۴K با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه، چند سر و گردن از رقبای خود بالاتر می‌ایستد. ویژگی چشم نواز دیگر این مدل ۴K Photo است، به این معنی که تصاویر ۴K با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه ثبت کرده و فوکوس صحیح را بعد از آن انتخاب کند.

خرید این مدل به کسانی که علاقه شدیدی به فیلم برداری و ثبت زنده تصاویر علاوه بر عکس برداری دارند، شدیدا توصیه می‌شود. همانند مدل‌های معرفی شده در بالا، GX80 نیز به عنوان یکی از بهترین دوربین های بدون آینه اشتراک گذاری فایل از طریق اتصال بی سیم را فراهم می‌کند. قیمت دوربین به همراه کیت لنز ۳۲-۱۲ میلیم‌متری ۸۰۰ دلار است.
Sony Alpha A5100

سونی اخیرا قدم‌های بلندی در زمینه تولید دوربین‌های حرفه‌ای برداشته و به این منظور مدل‌هایی همچون A99 II و A6500 را معرفی کرده است. اگر چه در مقایسه با این دو مدل، A5100 عرضه شده در سال ۲۰۱۴ کمی قدیمی به نظر می‌رسد، اما با قرار گرفتن در زمره بهترین دوربین های بدون آینه کنونی می‌تواند انتخابی بسیار مناسب برای عکاسان تازه کار باشد.

با استفاده از سنسور ۲۴٫۳ مگاپیکسلی APS-C و سیستم فوکوس اتوماتیک بسیار سریع، A5100 سرعت و کیفیت را به طور همزمان برای کاربر به ارمغان می‌آورد. از دیگر قابلیت‌های این مدل، صفحه نمایش لمسی چرخان، اتصالات بی سیم وای‌فای و ان‌اف‌سی و فیلم برداری با کیفیت Full HD با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه است.

A5100 با وجود قرار گرفتن در دسته بندی کامپکت‌ها، یک دوربین نیمه حرفه‌ای محسوب شده که با تهیه کردن لنز برای آن، می‌توانید بعد از خرید دوربین‌های حرفه‌ای سونی در آینده نیز از این لنزها استفاده کنید. قیمت این دوربین به همراه کیت لنز ۵۰-۱۶ میلی‌متری ۶۰۰ دلار است.

در نظر داشته باشید که در این مطلب، هدف ما معرفی بهترین دوربین های بدون آینه در کل تاریخ دوربین عکاسی نبوده است، بلکه عکاسان تازه کار هدف قرار داده شده تا با معرفی محصولاتی تقریبا نیمه‌ حرفه‌ای با پوشش انواع سلیقه همچون دوست داران عکاسی سلفی و یا فیلم برداری با کیفیت بالا، افراد در آستانه خرید دوربین عکاسی را راهنمایی کرده باشیم.

اگر به لیست فوق توجه کرده باشیم شاهد دوربین هایی بودید که بدون آینه بودند و در دسته دوربین های بسیار حرفه ای و گران قیمتی قرار نمی گیرند اما به نوبه خوب قابل توجه به شمار می روند.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ساعت 0:22
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 6 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

عکاسی هنری بوده که بدون دخالت افراد و ایجاد افکت هایی در آن معنا پیدا نمی کند. عکس های دیجیتالی از جمله این هنر محسوب شده و می توان آن را یکی از روش های بهبود تصاویر دانست.
عکاسی بارداری در آتلیه بارداری
زمانی نه چندان دور، شاید پانزده سال پیش عکاسی هنر ـ فن گران‌قیمتی به‌حساب می‌آمد. تصویربرداری که البته بسیار گران قیمت‌تر بود. برای داشتن دوازده، بیست و چهار و یا سی و شش عکس یادگاری و یا حرفه‌ای شما بایستی یک دوربین عکاسی که اغلب هم سنگین بودند و مشکلات خاص حمل‌ونقل خودشان را داشتند، تهیه می‌کردید.

سپس یک کاست (و به قول عوام یک حلقه) فیلم عکاسی خریداری می‌نمودید. پس از عکاسی بایستی کاست فیلم را به یک عکاسی تحویل می‌دادید تا در لابراتوار عکاسی و طی فرایندهای شیمیایی ابتدا عکس‌های شما ظاهر (Develop) شوند و سپس بر روی کاغذ عکاسی چاپ شوند (print).

عکاسی به این شیوه علاوه بر هزینه بربودن سختی‌ها و مشکلات دیگری هم داشت. از جمله اینکه عکاس تا پیش از ظهور و چاپ عکس نمی‌دانست چه تصاویری بر روی فیلم عکاسی ثبت شده است (Exposition). بنابراین بسیار محتمل بود که پس از چاپ عکس‌ها دریابید که نور، رنگ و یا کادربندی عکس شما مناسب نیست.

این اتفاق ناگوار علاوه بر  بر باد دادن هزینه‌هایی که برای خرید فیلم عکاسی و ظهور و چاپ عکس انجام داده بودید، حسرت دیگری هم برایتان به ارمغان می‌آورد: ازمراسم یا اتفاق خاطره‌انگیزی که تکرار آن ممکن نبود عکس مناسبی در اختیار نداشتید.

ابن روزها البته ماجرا کاملاً به شکل دیگری است. به لطف فناوری دیجیتال، همه ما در گوشی‌های موبایل خود یک دوربین عکاسی همراه داریم. دیگر لازم نیست دوربین‌های سنگین و جاگیر قدیمی را همراه خود جابجا کنیم. نیاز به خریدن فیلم عکاسی نداریم و هر بار بعد از گرفتن یک عکس می‌توانیم رنگ، نور و کادربندی (Composition) یا کمپوزیسیون عکس خود را مشاهده نماییم.

حتی اگر عکس نامناسبی از لحظه‌ای خاص و تکرار نشدنی ثبت نموده‌ایم، نرم افزارهای ویرایش عکس برای خدمت‌رسانی آماده‌اند. می‌توانیم نور (Luminance)، رنگ (Chrominance) و کادربندی عکس خود را اصلاح نماییم و این موضوع البته ربطی به علاقه‌مندان جدی هنر ـ فن عکاسی ندارد. آنها هنوز هم مایل هستند تا با تهیه دوربین‌های نیمه‌حرفه‌ای و یا حرفه‌ای، زحمت جابجایی این دوربین‌ها را برخود هموار کرده و لذت عکاسی واقعی با امکانات واقعی را از خود دریغ نکنند.

البته برای این دسته از کاربران نیز، حذف مرحله دست و پا گیر و هزینه افزای ظهور و چاپ همانند موهبتی آسمانی است که البته بسیاری از آنها که خاطره‌ای از دوران عکاسی آنالوگ ندارند قدر این موقعیت پیش‌آمده را نمی‌دانند.

عکاسی دیجیتال کار را برای عکاسان تازه‌وارد ساده‌تر کرده است

داستان تصویربرداری که مفصل‌تر و پیچیده‌تر است. کوچک‌ترین، سبک‌ترین و ارزان‌ترین دوربین‌های تصویربرداری حدود بیست سال پیش به بازار آمدند. نام دقیق این دوربین‌ها Handy Camcorder بود اما کمپانی سونی در راه عرضه این دوربین‌ها به بازار پیشگام بود و اولین مدل خود را Handy Cam نام نهاد. از آن تاریخ به بعد مردم عادی به همه دوربین‌های ساخت کمپانی‌های پاناسونیک، سامسونگ و… هندی‌کم می‌گفتند! والبته قسمت اعظم مشکلات عکاسی آنالوگ در تصویربرداری آنالوگ هم گریبان گیر استفاده‌کنندگان بود.

اما با ورود تکنولوژی‌های نو به عرصه عکاسی و تصویربرداری و تلاش و رقابت کمپانی‌های فعال در این عرصه که باعث گردیده هرساله با محصولاتی جدید تر مواجه باشیم، اصول کلی عکاسی و تصویربرداری همان است که از قبل بوده است. این اصول البته متعلق به بیست سال و سی سال قبل نیستند. این اصول از تاریخ ۱۸۲۷ که ژوزف نیسپور نیپس (Niepce)، چاپخانه دار فرانسوی اولین عکس دنیا را از پنجره زیرشیروانی اتاقش و پس از هشت ساعت صبر ثبت نمود تغییری نکرده است.

البته اقدام آقای نیپس به لحاظ فنی در ثبت عکس بر روی صفحه قیراندود به‌جای فیلم عکاسی (که هنوز اختراع نشده بود) ما را به تاریخ ۱۸۲۷ می‌برد، چرا که پس از رواج و همه گیر شدن عکاسی، آرام آرام اصول تثبیت شده کادربندی نقاشی به عکاسی راه یافت. اصولی که ریشه در تجربیات قرون متمادی بشر برای تصویرسازی و نقاشی داشت. بدین ترتیب قصد دارم بگویم که با به‌روزرسانی هرروزه تکنولوژی دیجیتال توسط کمپانی‌های بزرگ و نیز ورود کمپانی‌های جدید به این عرصه، اصول عکاسی، ترکیب بندی و نورسنجی سال‌هاست که تغییر چندانی نکرده است.

شبیه همه پدیده‌های زندگی و طبیعت این تکنولوژی‌های جدید هم محاسن و معایب خود را به‌صورت همزمان دارند. از سویی همان‌گونه که ذکرش رفت کمک به تسهیل عکاسی نموده‌اند اما از سوی دیگر این شائبه را در عموم مردم ایجاد نموده‌اند که عکاسی فنی سهل و آسان است و هرکس با در اختیار داشتن یک موبایل یا دوربین عکاسی دیجیتال قادر به گرفتن عکسی خوب و استاندارد خواهد بود. نتیجه این خطای فاحش انبوه عکس‌های نه چندان جالب و غلط به لحاظ اصول هنری است که هرروزه در شبکه‌های اجتماعی و اطراف خود مشاهده می‌کنیم.

مطالبی که از این به بعد به قلم نگارنده این مطلب به نظر شما خواهد رسید، چند حوزه را پوشش خواهد داد:

    آموزش اصول نورسنجی
    آموزش اصول کادربندی
    آشنایی با انواع لنزها و کاربرد آنها در عکاسی
    آموزش عکاسی طبیعت، خبری، اجتماعی و عکاسی در شب
    راهنمای خرید دوربین‌های دیجیتال
    آموزش اصول تصویربرداری با دوربین‌های دیجیتال و…

شما با چنین مواردی می توانید به سادگی تصاویر دیجیتالی ایجاد کرده و از تماشا آن لذت ببرید.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ساعت 0:21
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 6 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,
آخرين مطالب ارسالي
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت آخر (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۳)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت دوم (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۲)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت اول (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت آخر (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۴)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت دوم (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۳)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت اول (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۲)
» آموزش استفاده از فوکوس انتخابی در عکاسی ماکرو (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۹)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت آخر (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۸)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت اول (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۷)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت آخر (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۱)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت دوم (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۰)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۰۹)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۶)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت اول (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۵)
» RAW در مقابل JPEG قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۴)
» RAW در مقابل JPEG قسمت اول (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۸)
» 5 اشتباه فاحش که ثابت میکند در ویرایش تصاویر زیادروی کرده اید قسمت آخر (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۷)
» 5 اشتباه فاحش که ثابت میکند در ویرایش تصاویر زیادروی کرده اید قسمت دوم (یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۱:۲۶)
» عکاسان معروف جهان درباره‌ی اینستاگرام چه می‌گویند قسمت 9 (سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۶)
» عکاسان معروف جهان درباره‌ی اینستاگرام چه می‌گویند قسمت 8 (سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۵)
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
» بازديد امروز : 62
» بازديد ديرور : 11
» بازديد ماه گذشته : 451
» بازديد سال گذشته : 4227
» كل بازديد : 4227

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 853
» مجموع نظرات : 24
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 34.228.42.25
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
تبلیغات متنی
خريد بک لینک در تمام وبلاگها
خرید گیفت کارت
ترخیص کالا
بازی