آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری

آتلیه کودک | آتلیه نوزاد | آتلیه بارداری
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
پيوندهاي روزانه
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
نیلی بلاگ

 تقریبا هر کسی دیر یا زود باید برای گرفتن یک پرتره فارغ التحصیلی یا هدشات (عکس سر و شانه) حرفه ای، به تنهایی در مقابل یک دوربین بنشیند. این تقریبا همیشه تجربه ناراحت کننده ای برای مشتریان پرتره است. اما شما به عنوان یک عکاس به راحتی ممکن است این مسئله را فراموش کنید. در این مقاله نکاتی را به شما آموزش خواهیم داد تا با کمک آن ها سوژه یا مدل عکاسی پرتره خود را طی جلسه آرام و راحت نگه داشته و عکس های بهتری بگیرید.
عکاسی بارداری در آتلیه بارداری
وقتی من با افرادی که می خواهم از آنها پرتره بگیرم صحبت می کنم، اغلب به چیزهایی مانند «من در عکس ها وحشتناک به نظر می رسم»، «احساس می کنم حالم بد است»، یا «من از قیافه خودم متنفرم» اقرار می کنند.

شاید به این دلیل که من خیلی با مردم همدل هستم، این توانایی را دارم که عصبی ترین و ناامیدترین افراد را به طرز تکان دهنده ای در مورد عکس هایشان هیجان زده کنم.

در این مقاله، به شما نشان خواهم داد که چطور این کار را انجام دهید تا بتوانید حتی ناراحت ترین مشتریان پرتره خود را از این تجربه راضی و خوشنود کنید.
[عکاسی پرتره از مدل]

من شخصا به سمت پرتره های سیاه و سفید جذب می شوم.
۱
چیدمان نور ساده

از آنجا که زندگی روزمره بار سنگینی از حواس پرتی ها و مشکلات را بر دوش شما می گذارد، من همیشه عکاسان را تشویق می کنم که پروژه های خود را تا حد امکان ساده (اما پر معنی) نگه دارند.

مهم نیست که چطور تصمیم می گیرید سوژه پرتره خود را نورپردازی کنید، توصیه می کنم که این کار را به ساده ترین شکل ممکن انجام دهید. نکته این است که تمام تمرکز خود را بر روی شخصی که دارید از او عکس می گیرید بگذارید، و نه بر روی تجهیزات.

من یا از نور طبیعی (یک پنجره و یک رفلکتور)، یا از یک چیدمان تک نور استفاده می کنم.
نور پنجره

مزیت نور طبیعی این است که در آن هیچ فلاش نور یا چتر بزرگی وجود ندارد که باعث شود شخص احساس کند در یک جلسه عکاسی حرفه ای پر تنش قرار دارد. ذهن سوژه شما با جلسات عکاسی که در تلویزیون دیده پر شده است، و شما باید آن احساس فشار و تنش را تسکین دهید.
[عکاسی پرتره از مدل]

این چیدمان نور طبیعی من است.
[عکاسی پرتره از مدل]

این یک پرتره گرفته شده با آن چیدمان نور پنجره در استودیو است.

استفاده از نور طبیعی و یک شاتر بی صدا با یک دوربین بدون آینه اجازه می دهد تا بخش عکاسی تا حد امکان نامرئی باشد.
یک اسپیدلایت

چیدمان تک نور من شامل یک اسپیدلایت با یک چتر ۶۰ اینچی و یک رفلکتور است.
[عکاسی پرتره از مدل]

این چیدمان تک نور من است. این چیدمان شامل یک اسپیدلایت با یک چتر ۶۰ اینچی می باشد.
[عکاسی پرتره از مدل]

این عکس با آن چیدمان تک نور گرفته شده است.

زمانی که چیدمان نور را آماده کردید، باید تجهیزات خود را فراموش کنید (پنجره، اسپیدلایت، و دوربین) و ۱۰۰% بر روی سوژه خود تمرکز کنید.
۲
نحوه تمرکز

این نکته در مورد فوکوس دوربین نیست، بلکه تمرکز بر روی سوژه برای ایجاد بهترین پرتره های ممکن است.

اگر شما به عنوان یک عکاس خودآگاه هستید (ناخواسته به رفتار و اعمال خود توجه دارید) ، بسیار مهم است که بر روی خودتان تمرکز نکنید.

شاید به دلیل عدم اعتماد به نفس عصبی باشید، یا شاید نگران این باشید که آنها از عکس های شما بدشان بیاید. همه اینها را فراموش کنید و فقط بر روی سوژه خود تمرکز کنید.
حرف زدن

«یک پرتره تنها در داخل دوربین ایجاد نمی شود، بلکه در هر دو سمت آن ساخته می شود.» – ادوارد استایکن (Edward Steichen)
[عکاسی پرتره از مدل]

شما می توانید از حرف زدن برای دور کردن حواس سوژه ها از فشار عصبی و خودآگاهی آنها در مقابل دوربین استفاده کنید. در مورد کسب و کار آنها، بچه هایشان، یا آخرین سفری که رفتند صحبت کنید. هر چیزی که حواس آنها را از خجالت کشیدن در مقابل دوربین پرت کند.
گرم کردن

برای دست گرمی چند «عکس آزمایشی» بگیرید، حتی اگر واقعا نیازی به آنها نداشته باشید. سوژه خود را در مقابل دوربین بنشانید و چند عکس آزمایشی بگیرید که در آنها هیچ کاری جز «آزمایش نور» انجام نمی دهید.

آنها را کمی هدایت (راهنمایی) کنید، اما نه خیلی جدی. من گاهی اوقات با گفتن یک چیز خنده دار مثل، «خب نور عالی است، حالا اجازه بده آن لبخند قشنگت را ببینم»، به سراغ گرفتن عکس های واقعی می روم. این حرف اغلب منجر به خنده و اولین عکس کاندید یا بی هوا می شود.
[عکاسی پرتره از مدل]

پرتره های کاندید (بی هوا یا بدون ژست دهی) برای من لذت بخش ترین قسمت یک جلسه پرتره هستند. لازم نیست یک کمدین باشید تا افراد را بخندانید. تنها کافی است با چیزی در زندگی خود ارتباط برقرار کنید و آن وقت خنده خودش می آید.
[عکاسی پرتره از مدل]

من اغلب سعی می کنم حالت چهره سوژه را با لباس هایی که پوشیده است، تطبیق دهم. فکر می کنم برای لباس رسمی، یک حالت ملایم مناسب تر باشد. اما در آن لحظه همه چیز را امتحان می کنم و بعدا تصمیم می گیرم که چه چیزی بهتر است.

لنزک: مطالعه آموزش « ۴۳ راه نشاندن لبخند بر لب و ژست دهی طبیعی در عکاسی پرتره» را به شدت به شما عزیزان توصیه می کنیم.
پرتره های کاندید

«یک چیز هست که هر عکسی باید آن را در بر داشته باشد، انسانیت آن لحظه.» – رابرت فرانک (Robert Frank)

بله، حتی یک جلسه عکاسی هدشات حرفه ای هم باید شامل چند عکس کاندید غیر رسمی باشد. عکس های کاندید واقعی هستند، و حتی اگر به دنبال یک عکس ژست دهی شده باشید، عکس های کاندید راهی می باشند به سوی کشف این که آنها چه کسی هستند.

لنزک: عکس های کاندید (Candid) به تصاویری گفته می شوند که بدون ژست دهی توسط عکاس و وقتی سوژه متوجه دوربین نیست گرفته می شوند.
[عکاسی پرتره از مدل]

زمانی که افراد بتوانند با هم بخندند، کم کم یک ارتباط راحت بین آنها شکل می گیرد.
[عکاسی پرتره از مدل]

ما اغلب به دلیل تنش ایجاد شده از یک جوک می خندیم. اما حتی ناراحتی یا تنش واقعی نیز می تواند با خنده به رهایی نهایی منجر شود.
۳
بعد از آرام شدن سوژه

«قبل از باز کردن شاتر نگاه کرده و فکر کنید. قلب و ذهن، لنز واقعی دوربین هستند.» – یوسف کارش (Yousuf Karsh)

مهم نیست که من دارم برای آژانس های املاک و مستغلات، وکلای آینده، فارغ التحصیلان دبیرستان، یا «موسسات کارآفرینی» عکاسی می کنم. من در طول جلسه پرتره با همه مثل یک مدیر اجرایی یا یک عضو خانواده سلطنتی رفتار می کنم.

جلسات خود را با آرامش و ارتباطات انسانی واقعی پر کنید. بعدا وقتی به عکس های خود نگاه می کنید، باید بتوانید آن لحظه ای که سوژه شما در نهایت آرام شد را ببینید. هنگامی که سوژه آرام شد، آن شخص «واقعی» که زیر لبخندهای مصنوعی و خودآگاهی پنهان شده بود را خواهید دید.

ممکن است ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا به این هدف برسید، اما قطعا ارزشش را دارد. بعد از اینکه پرتره ای که سوژه نیاز دارد را گرفتید، فرصت دارید و می توانید دست به خلاقیت بیشتری بزنید. شما می توانید آن ها را راهنمایی کنید ژست های حرفه ای تر بگیرند، یا برای گرفتن عکس های کلوزآپ نزدیکتر بیایند. همچنین می توانید چند عکس کاندید بگیرید که در ادامه توضیح می دهیم.
[عکاسی پرتره از مدل]

زمانی که بدانم همان پرتره ای را گرفته ام که سوژه نیاز دارد، از آن رد می شوم و چیزهای دیگر را امتحان می کنم. من عاشق این حالت چهره بسیار ملایم و طرز قرار گیری موها هستم که کادری در اطراف او ایجاد می کند. این عکس احتمالا برای کارت ویزیت تجاری او مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما من فکر می کنم پرتره فوق العاده ای است.
۴
کاملا کاندید

«گرفتن تصویری از آنچه که یک شخص به نظر می رسد یک چیز است، و ایجاد یک پرتره از آنچه که واقعا هست چیزی دیگر.» – پاول کاپونیگرو (Paul Caponigro)

من با الهام از عکاسی خبری و ایده ثبت عکس های واقعا خام، کاندید، و ناخودآگاه (اتفاقی)، تصمیم گرفتم یک جلسه پرتره بدون هیچ گونه ژست دهی را امتحان کنم. تمام چیزی که در آن جلسه وجود داشت گفتگو و تصاویر بودند.

اینها برخی از نتایج این کار هستند، که من عاشقشان هستم.
[عکاسی پرتره از مدل]

این عکس فقط درباره چشم هاست، و آنچه که از ذهن او می گذرد باعث می شود که من بخواهم بخندم!
[عکاسی پرتره از مدل]

یک جلسه پرتره با عکس های کاملا کاندید به معنی گرفتن تعداد زیادی عکس است. برخی از آنها ژست دهی شده به نظر می رسیدند، اما من به محض این که متوجه چیزی می شدم که خوب به نظر می رسید، قبل از این که آن لحظه بگذرد آن را ثبت می کردم.
[عکاسی پرتره از مدل]

من از یک پنجره به عنوان منبع نور طبیعی استفاده کردم. در بین گفتگوی ما هنگامی که او به بیرون پنجره نگاه می کرد، چند لحظه سکوت برقرار می شد. آن لحظات فرصت های فوق العاده ای بودند.
[عکاسی پرتره از مدل]

در جلسات پرتره خود از اتاق بیرون بروید تا شگفت زده شوید. ممکن است با خودتان فکر کنید، «این مشتری جرئت کرده بچه هایش را به یک جلسه پرتره بیاورد؟» درست است، آنها استودیوی شما را از هم می پاشند و حواس او را از جلسه پرتره حرفه ای اش پرت می کنند. اما همراه با کمی بی نظمی، حس زندگی و لحظات انسانی شگفت انگیزی با خود می آورند. وسط این اوضاع، پسرش می خواست که او بغلش کند. شاید منظور رابرت فرانک از «انسانیت لحظه» همین بوده است.
[عکاسی پرتره از مدل]

جلسه پرتره قرار بود برای او باشد. اما کسی که او به ظاهر هست، با کسی که واقعا هست فرق دارد. همه ما بسیار عمیق تر از خود ظاهریمان هستیم و این چیزی که در ظاهر نشان می دهیم تا حدودی به خاطر اطرافیانمان است.
[عکاسی پرتره از مدل]

شاید زمانی که سوژه بتواند از بچه خود پرستاری کند حتی هنگامی که دوربین هنوز در حال عکس گرفتن است، بفهمید که به حداکثر میزان راحتی و آرامش رسیده است. من از عکس گرفتن از تک تک افراد و ایجاد پرتره هایی که آنها به عنوان نویسنده یا تاجر از آن استفاده می کنند، هیجان زده می شوم. اما هنگامی که آن پرتره ها به لحظات انسانی تبدیل می شوند، حتی بیشتر هیجان زده می شوم.
رسیدن به آرامش و راحتی

دفعه بعد که یک مشتری پرتره عصبی را می بینید، به یاد داشته باشید که این تجربه در ذهن آنها بیش از حد هیجانی و استرس زاست. با حرف زدن حواس آنها را از این ناراحتی پرت کنید، با عکس های آزمایشی «بدون تنش و فشار عصبی» آنها را گرم کرده، و خنده را بخشی از جلسه خود کنید.

زمانی که عکس های آنها را تحویل می دهید، عکس های کاندید را نیز در بین آنها قرار دهید. حتی اگر از آنها برای اهداف تجاری استفاده نکنند، ممکن است عکس هایی باشند که آنها (و شما) بیشتر از همه دوستشان داشته باشید.

من دوست دارم بدانم شما چه کار دیگری برای کمک به ایجاد راحتی و آرامش افراد در مقابل دوربین خود انجام می دهید. لطفا آنها را در قسمت نظرات بنویسید.

حتما بخوانید: نمایی از سمت دیگر لنز – ۵ درسی که من به عنوان یک سوژه عکاسی یاد گرفتم

نویسنده: مت کوکر (Mat Coker)

منبع:


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:30
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 5 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 در عکاسی المان های مختلف زیادی وجود دارند که می توانند بر نحوه برداشت بیننده از یک تصویر تاثیر بگذارند. هرچه بیشتر نحوه تاثیر المان های مختلف بر یک تصویر را یاد بگیرید، بهتر می توانید کنترل کردن آنها را نیز یاد بگیرید. عکاسی عالی شانسی نیست، بلکه با مهارت ایجاد می شود و تکه های آن در کنار یکدیگر قرار می گیرند. اگر نکات ترکیب بندی این آموزش عکاسی را دنبال کنید، نحوه انجام این کار را به شما یاد خواهند داد.
[ترکیب بندی عکاسی]

یکی از مهمترین المان های عکاسی که باید درک کنید این است که چگونه نگاه بیننده به میان تصویر کشیده می شود. ممکن است فکر کنید که وقتی به یک عکس نگاه می کنید، کل تصویر را به صورت واحد می بینید. از یک جهت این درست است، چون شما می توانید بخش عمده تصویر را در یک میلی ثانیه جذب کنید. در عین حال، نگاه شما به گونه ای در میان یک تصویر حرکت می کند که معمولا نسبت به آن آگاه نیستید.

علت این که درک این مفهوم مهم است این است که اگر یک تصویر یک مسیر طبیعی برای نگاه بیننده داشته باشد که آن را دنبال کند و یک سوژه قوی که بر آن تمرکز کند، بسیار رضایت بخش تر می شود. تصویری که خیلی شلوغ است و یک سوژه واضح ندارد، جذاب نیست و بیننده مدت طولانی به آن نگاه نمی کند.

به عنوان عکاس، شما می توانید در ایجاد تصاویر خود هدفمند عمل کنید، به طوری که نگاه بیننده آن طور که شما می خواهید در میان آن حرکت کند.
چشم انسان

چشم های ما هر روز آنقدر توسط مناظر و جلوه های مختلف بمباران می شوند که ما باید در مورد آنچه که نگاه می کنیم و آنچه که نادیده می گیریم، انتخابی عمل کنیم. این معمولا یک تصمیم ناخودآگاه است که اتفاق می افتد، چون مغز ما سعی می کند اطلاعاتی که از شبکیه می گذرد را فیلتر کند. مطالعات زیادی در مورد المان های بصری که توجه ما را جلب می کنند انجام شده است، که برای آن دسته از ما که هنرهای تجسمی ایجاد می کنیم، فوق العاده مفید است.
روشنایی

کنترل روشنایی بخش های مختلف تصویر یکی از قدرتمندترین راه ها برای کنترل نگاه بیننده است. شما می توانید به چندین روش از این کار به نفع خود استفاده کنید.

اضافه کردن روشنایی به بخش هایی از تصویر یک راه عالی برای جلب نگاه بیننده به سمت آن المان است. روش دیگر این کار محدود کردن روشنایی یا تاریک کردن بخش هایی از تصویر است که نمی خواهید جلب توجه کنند.
[ترکیب بندی عکاسی]

چگونگی اضافه یا کم کردن روشنایی یک تصویر تا حد زیادی به سوژه شما بستگی دارد. اگر بر نور کنترل دارید، می توانید با نحوه روشن کردن تصویر، آن را کنترل کنید. حتی اگر بر نور کنترل ندارید، ممکن است هنوز هم بتوانید به نحوی با فیلترهای ND یا با کادربندی متفاوت تصویر، آن را دستکاری کنید.

سوژه شما هرچه هست، همیشه می توانید روشنایی را در پس پردازش کنترل کنید. یادگیری dodge و burn کردن یکی از ارزشمندترین مهارت هایی است که می توانید برای کنترل نور در عکاسی خود داشته باشید. حتی چیزی به سادگی یک وینیت (vignette – تاریک کردن لبه های تصویر) نیز می تواند اثر چشمگیری داشته باشد.
[ترکیب بندی عکاسی]
کنتراست

قسمت هایی که کنتراست بالایی دارند، بیش از هر چیز دیگری توجه را جلب می کنند.

یک تصویر کسل کننده و تخت بدون کنتراست (تضاد بین روشنایی و تاریکی) جذابیت بصری بسیار کمی دارد. اگر واقعا می خواهید توجه بینندگان خود را به یک المان خاص در تصویر جلب کنید، سعی کنید راهی برای اضافه کردن کنتراست به آن المان، یا قسمت های اطراف آن پیدا کنید.
[ترکیب بندی عکاسی]

راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید پس زمینه را زیاد نوردهی کنید تا با سوژه پیش زمینه کنتراست ایجاد کند. همچنین، می توانید پیش زمینه را کم نوردهی کنید تا یک سیلوئت ایجاد کنید که در کنتراست با پس زمینه باشد.

باز هم، می توانید از تکنیک های پس پردازش برای کنترل بیشتر کنتراست در تصویر خود برای جلب توجه استفاده کنید. اضافه کردن کنتراست به قسمت هایی که می خواهید جلب توجه کنند، و حذف کنتراست از قسمت هایی که نمی خواهید حواس بیننده را پرت کنند، می تواند راه بسیار خوبی برای جلب نگاه بیننده باشد.

می توانید این کار را با استفاده از ابزارهای پایه در لایت روم مانند اسلایدرهای Contrast و Clarity انجام دهید. با ابزارهای تنظیم محلی (مکانی) قسمت هایی که می خواهید به آن کنتراست اضافه کرده یا از آن کم کنید را تحت کنترل بگیرید.
[ترکیب بندی عکاسی]
رنگ

شما احتمالا از این که رنگ چقدر می تواند در کنترل حالت یک تصویر قوی باشد، آگاه هستید. احساس یک تصویر با رنگ های روشن بسیار متفاوت از تصویری با رنگ های بی روح و اشباع نشده است.

اما آنچه که ممکن است ندانید این است که چشم انسان به شدت به رنگ های روشن جذب می شود. تا به حال تصاویر قدیمی «رنگ انتخابی» که در آن تصویر به سیاه و سفید تبدیل می شود، در حالیکه یک المان رنگی باقی می ماند را دیده اید؟ خوشبختانه، این گرایش خیلی وقت است که تمام شده، اما نشان می دهد که رنگ چقدر می تواند در جلب نگاه قدرتمند باشد.
[ترکیب بندی عکاسی]

اضافه کردن رنگ به یک تصویر همیشه آسان نیست. اگر از فلاش استفاده می کنید، ممکن است بتوانید المان های یک تصویر را با ژل های رنگی، رنگ کنید.

کاستن رنگ از یک تصویر اغلب مهمتر است، اگر این رنگ حواس بیننده را پرت می کند. این مسئله اغلب هنگام عکاسی از اشخاص کاربرد دارد. لباس های رنگارنگ توجه بیننده را از رنگ های لطیف تر چهره دور می کنند. به همین دلیل است که عکاسان پرتره اغلب به سوژه های خود می گویند که لباس های ساده سیاه یا سفید بپوشند.

افزودن و کاستن رنگ در پس پردازش سخت نیست، اما به تمرین نیاز دارد. به راحتی ممکن است در این کار دچار افراط شوید. شما می توانید با ابزارهای تنظیم محلی و اسلایدرهای Vibrance/Saturation در لایت روم کارهای زیادی انجام دهید. به یاد داشته باشید، تنظیم رنگ یا اشباع یک عکس، هرچه کمتر باشد بهتر است، به خصوص زمانی که تُن پوست نیز در عکس باشد.
وضوح

تا به حال متوجه شده اید که نگاه کردن به یک تصویر تار چقدر ناخوشایند است؟ حتی اگر تنها کمی خارج از فوکوس باشد، چشم شما آن را تشخیص خواهد داد.

چشم انسان به طور غریزی فوکوس را تنظیم می کند، تا وقتی که چیزی که به آن نگاه می کند واضح و شارپ به نظر برسد. اگر نگاه نتواند یک چیز شارپ پیدا کند که بر روی آن قرار گیرد، چیزی که به آن نگاه می کنید را دوست نخواهید داشت.
[ترکیب بندی عکاسی]

شما می توانید از این ویژگی در عکاسی به نفع خود استفاده کنید. احتمالا می دانید که یک عمق میدان کم هنگام عکاسی پرتره، ظاهر بسیار دلپذیری ایجاد می کند. علت آن این است که نگاه به طور طبیعی به سمت چهره واضح و شارپ سوژه کشیده می شود، در حالیکه از المان های دیگری که خارج از فوکوس هستند، اجتناب می کند. بدیهی ترین راه برای کنترل فوکوس، استفاده از دیافراگم های بزرگ و عمق میدان کوچک است، اما این تنها راه ممکن نیست.

شما می توانید سرعت شاترهای آهسته تر و ماتی حرکتی را امتحان کنید. پنینگ با یک سوژه در حال حرکت و یک سرعت شاتر آهسته می تواند پس زمینه را مات کند، در حالیکه سوژه را به طور قابل قبولی شارپ نگه می دارد.

لنزک: کتاب «آهسته» عکاسی با سرعت شاتر آهسته یا نوردهی طولانی را به شما آموزش خواهد داد.

همچنین می توانید در پس پردازش تاری اضافه کنید. حرکت دادن اسلایدر Clarity به سمت چپ، المان های انتخابی که نمی خواهید جلب توجه کنند را نرم تر می کند. همچنین می توانید قسمت های انتخابی را شارپ تر کنید، اما مراقب افزایش وضوح یک تصویر خارج از فوکوس باشید (این کار جواب نمی دهد).
[ترکیب بندی عکاسی]
کنترل را به دست بگیرید

همانطور که این نکات ترکیب بندی را یاد می گیرید که می توانند نگاه بینندگان شما را هدایت کنند، کم کم می توانید کنترل روند کار را به دست بگیرید. اضافه کردن و کم کردن این المان ها از تصاویرتان می تواند تاثیر قابل توجهی بر جذابیت بصری آنها داشته باشد. کمی وقت بگذارید و در مورد آنچه که می خواهید بینندگان شما به آن نگاه کنند فکر کنید، و سپس از خودتان بپرسید چه کاری می توانید برای محقق کردن آن انجام دهید. عکاسی از نوزاد در آتلیه نوزاد

اگرچه پردازش تصاویرتان بسیار مفید است، اما سعی کنید اول در مورد کنترل این المان ها در داخل دوربین فکر کنید. این کار همیشه امکان پذیر نیست، اما به دست گرفتن کنترل روشنایی، کنتراست، رنگ، و وضوح در داخل دوربین تصاویر بهتری برای کار کردن در پس پردازش به شما می دهد. همچنین، تلاش برای نجات یک تصویر، با کشیدن اسلایدرهای لایت روم تا انتها معمولا ایده خوبی نیست.

همانطور که در مورد چیزهایی که به عکاسی خود اضافه کرده یا از آن کم می کنید هدفمندتر می شوید، کم کم تصاویر گیراتری ایجاد خواهید کرد. عکاسی شما نیز برای بیننده و خودتان جذاب تر خواهد شد.

نویسنده: روان سیمز (Rowan Sims)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:29
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 6 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 شما چطور از سوژه های معمولی عکس های فوق العاده (غیر معمول) می گیرید؟ بسیاری از عکاسان فکر می کنند که این کار غیر ممکن است. آنها فکر می کنند که بهترین عکاسی، به مکان های پرت و دور افتاده یا مناظر و چشم اندازهای وسیع نیاز دارد. با این حال ایجاد عکس های زیبا از چیزهای روزمره نه تنها امکان پذیر، بلکه آسان است! در این مقاله پنج راه برای ایجاد عکس های فوق العاده از سوژه های معمولی به شما آموزش داده خواهد شد. عکاسی از کودک در آتلیه کودک
[عکاسی از سوژه های معمولی]

زاویه عکاسی خود را تغییر دهید

من با یک ترفند ساده اما بسیار مفید شروع می کنم، که تغییر زاویه دوربین است. بسیاری از عکاسان از موقعیت ایستاده عکس می گیرند، و این می تواند نقطه شروع مفیدی باشد.

با این حال زمانی که با یک سوژه معمولی مواجه می شوید، مهم است که بعضی چیزها را تغییر دهید. در غیر این صورت، یک تصویر کسل کننده خواهید داشت که هر کسی می توانست آن را بگیرد.
[عکاسی از سوژه های معمولی]

من برای گرفتن این تصویر زیر برگ ها ایستادم.

در عوض، باید خلاق تر باشید. سعی کنید دولا شوید و پایین بروید، به طوری که رو به بالا از سوژه خود عکس بگیرید. این کار یک حس درام ایجاد می کند و سوژه شما در کادر بزرگ جلوه می کند.

من اغلب روی زمین دراز می کشم، به خصوص هنگام عکاسی حیات وحش. پایین آمدن تا این سطح، حتی با وجود معمولی ترین سوژه ها، به تصاویر شما یک حس صمیمیت می دهد و نگاه بیننده را به سمت آن هدایت می کند.

یک گزینه دیگر عکاسی از بالاست. شما می توانید دوربین را بالای سر خود نگه دارید، و از صفحه نمایش LCD برای ترکیب بندی عکس خود استفاده کنید. یا می توانید راهی برای بالا بردن خودتان با استفاده از یک صندلی، یک بالکن، یا چند پله پیدا کنید.
[عکاسی از سوژه های معمولی]

صرف نظر از این که از چه روشی استفاده می کنید، با تغییر زاویه دید خود، متوجه خواهید شد که می توانید حتی به معمولی ترین سوژه ها نیز جذابیت ببخشید.
۲
در نور دراماتیک عکس بگیرید

راه دوم برای گرفتن عکس های فوق العاده، استفاده از نورپردازی دراماتیک است. نورپردازی دراماتیک می تواند به طور چشمگیری احساس و حالت تصاویر شما را تقویت کند. بنابراین، با استفاده از نورپردازی دراماتیک، می توانید از سوژه های معمولی تصاویر قوی ایجاد کنید.

چطور باید نورپردازی دراماتیک ایجاد کنید؟

یکی از انواع نورپردازی دراماتیک مورد علاقه من نورپردازی مستقیم از پشت است. منظور از این نوع نورپردازی شرایطی است که در آن خورشید در پایین آسمان و دقیقا پشت سوژه شما قرار دارد.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی با نور پشت
[عکاسی از سوژه های معمولی]

خورشید درست در کنار درخت در پس زمینه در حال غروب بود.

مطمئن شوید که خود خورشید در تصویر نباشد. می توانید خورشید را پشت سوژه پنهان کنید یا طوری عکس بگیرید که خورشید درست بیرون از کادر باشد.

نورپردازی مستقیم از پشت می تواند به تنهایی یک تصویر غیر جذاب را نجات دهد. می تواند باعث شود که بینندگان در مسیر خود توقف کنند، و جذب کنتراست (تضاد بین روشنایی و تاریکی) بالا و درام تصویر شوند.

آن را امتحان کنید. من تضمین می کنم که بهبودهای بزرگی در عکس های خود خواهید دید.
۳
ترکیب بندی های انتزاعی پیدا کنید

راه سوم برای گرفتن عکس های فوق العاده از سوژه های معمولی این است که به دقت به دنبال ترکیب بندی های انتزاعی بگردید.

ترکیب بندی های انتزاعی ترکیب بندی هایی هستند که سوژه را صرفا به عنوان سوژه نمی بینند. یک تصویر انتزاعی خوب بر خطوط، اشکال، و رنگ ها بیش از هر المان واقعی قابل شناسایی دیگری تاکید دارد.

لنزک: برای آشنایی بیشتر با عکاسی انتزاعی یا آبستره (abstract photography) مطلب «تعریف عکاسی انتزاعی – آموزش راهکار هایی برای ثبت عکس های انتزاعی» را مطالعه نمایید.
[عکاسی از سوژه های معمولی]

اغلب اوقات می توان با زوم کردن (شاید با یک لنز ماکرو) عکس های انتزاعی خوبی گرفت. اما شما می توانید عکس های انتزاعی زیبا را با هر لنزی بگیرید.

چطور؟

ترفند این است که طرز فکر معمول و همیشگی در مورد سوژه را فراموش کنید. فرض کنید دارید از یک گل رز عکس می گیرید. نباید به رز به عنوان یک گل فکر کنید، بلکه از لحاظ خطوط ظریف، رنگ قوی، و پیچ و خم هایش به آن فکر کنید.
[عکاسی از سوژه های معمولی]

با در نظر گرفتن این المان ها در ذهن، ترکیب بندی کنید.

حتی اگر سوژه شما کاملا معمولی باشد، یافتن ترکیب بندی های انتزاعی برای کسل کننده ترین سوژه ها نیز نتایج شگفت انگیزی خواهد داشت.
۴
از تکنیک های عکاسی خلاقانه استفاده کنید

منظور من از «تکنیک های عکاسی خلاقانه» ترفندهایی است که عکاسان حرفه ای به کار می برند.

این ترفندها حس خاصی به هر عکس می بخشند. با استفاده از این ترفندها، تصاویر روزمره شما پر انرژی و جذاب خواهند شد.
[عکاسی از سوژه های معمولی]

من امروز دو تا از این ترفندها را برای شما به اشتراک می گذارم.

اولین تکنیک «لنز آزاد (freelensing)» نام دارد. این تکنیک شامل جدا کردن لنز از دوربین و نگه داشتن آن با دست در جلوی بدنه دوربین است.

با کج کردن لنز در جهت های مختلف، می توانید قسمتی از تصویر که در فوکوس قرار دارد را تغییر دهید، که به جلوه های بسیار خلاقانه ای منجر خواهد شد.

من اغلب هنگام عکاسی از طبیعت از این تکنیک استفاده می کنم.
[عکاسی از سوژه های معمولی]

من از تکنیک لنز آزاد برای ثبت این عکس از برگ های پاییزی استفاده کردم.

تکنیک دوم «حرکت عمدی دوربین یا ICM» نام دارد. شما تنها باید سرعت شاتر خود را بر روی مدت زمان قابل توجهی تنظیم کنید (بین ۱/۵۰ ثانیه و ۲ ثانیه مدت زمان خوبی برای شروع است).

سپس، هنگامی که دکمه شاتر را فشار دادید، به طور عمدی دوربین را در طول نوردهی حرکت دهید. می توانید پنینگ از چپ به راست را امتحان کنید. یا می توانید دوربین را پایین بیاورید. در واقع، می توانید از هر نوع حرکتی استفاده کنید، محدودیتی وجود ندارد!

این تکنیک حرکت عمدی دوربین بدون شک به تصاویر انتزاعی خیره کننده ای منجر خواهد شد. بنابراین دست به کار شوید و امتحان کنید!
 کمی ویرایش کنید

بعضی از عکاسان اغلب مرحله پس پردازش را نادیده می گیرند، و فکر می کنند که غیر ضروری است. اگرچه شما مجبور نیستید تصاویر خود را ویرایش کنید، اما حتی یک ویرایش ظریف نیز می تواند جنبه های خاصی از یک عکس را برجسته تر کند. ویرایش می تواند یک عکس را دلپذیر، رنگارنگ، یا دراماتیک کند.

به طور خلاصه، کمی ویرایش می تواند عکس های معمولی شما را فوق العاده کند.

یکی از ترفندهای مورد علاقه من برای ویرایش عکس یک سوژه معمولی، بسیار ساده است؛ تبدیل آن به سیاه و سفید.
[عکاسی از سوژه های معمولی]

من نسخه رنگی عکس این حیوان خانگی را دوست داشتم، اما عاشق درام نسخه سیاه و سفید آن شدم.

چه چیز خاصی در مورد تصاویر سیاه و سفید وجود دارد؟

تصاویر سیاه و سفید با حذف تمام رنگ ها، بر کنتراست بین المان های یک صحنه تاکید می کنند. این امر تصاویر شما را بسیار هنری تر و دراماتیک تر می کند.

با کمی ویرایش عکس هایتان، می توانید آنها را در صفحه نمایش برجسته کنید. می توانید به آنها انرژی و جذابیت ببخشید. تصاویری ایجاد خواهید کرد که حتی سالها بعد نیز به آنها افتخار می کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ باید و نباید در روتوش عکس ها
نتیجه گیری

با تغییر زاویه دید خود، عکاسی در نور دراماتیک، یافتن ترکیب بندی های انتزاعی، استفاده از تکنیک های خلاقانه، و با کمی ویرایش عکس هایتان، می توانید حتی از معمولی ترین سوژه ها نیز تصاویر خیره کننده ای بگیرید.
[عکاسی از سوژه های معمولی]

بنابراین بیرون بروید و شروع به عکس گرفتن کنید!

نکته دیگری در مورد گرفتن عکس های عالی از سوژه های معمولی در ذهن دارید؟ آنها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید!
[عکاسی از سوژه های معمولی]

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:28
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

برای شما کاربران عزیز قصد داریم تا یکی از محصولات کمپانی «گوپرو» را که یکی از بزرگترین تولید کنندگان در عرصه دوربین عکاسی و فیلم برداری است را نقد و بررسی کنیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.«گوپرو» نام شرکتی آمریکایی است که به توسعه و تولید دوربین‌های شخصی کیفیت‌بالا می‌پردازد.این شرکت در سال ۲۰۰۲ توسط نیک وودمن تاجر آمریکایی، بنیان‌گذاری شد که اکنون مدیرعامل شرکت گوپرو است.سالن تولد کودک

بیشک این دوربین مناسب فیلمبرداری از بهترین خاطرات شماست. دوربینی با شمخصات عالی و کیفیت بینظیر. ابتدا باید بگوییم دوربین HERO3+ Silver محصولی دیگر از کمپانی نام آشنای GoPro است که قابلیت ضبط تصاویر بی‌نظیر و باکیفیت ویدیویی را با کیفیت Full HD یا همان ۱۰۸۰P با حداکثر سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه دارد. همچنین این دوربین زیبا قادر به ضبط عکس‌های ۱۰ مگاپیکسلی نیز بوده و حتی قادر می باشد تا با سرعت ۱۰ فریم بر ثانیه به‌صورت پیاپی عکاسی نماید .در ادامه سعی خواهیم کرد بررسی کوتاهی بر روی این دوربین زیبا داشته باشیم.
عکاسی نوزاد
دیگر نگران ارتباط برقرار کردن این دوربین نباشید. همچنین بهره‌گیری از شبکه بی‌سیم Wi-Fi در دوربین HERO3+ Silver   امکان استفاده از اپلیکیشن GoPro را برای دستگاه‌های هوشمند فراهم آورده است. شما با استفاده از این اپلیکیشن توانا خواهید بود تا دوربین خود را از راه دور کنترل نمایید، عکس ثبت کنید، فیلم بگیرید و یا عکس‌ها و فیلم‌های خود را به دستگاه هوشمند انتقال دهید.
دوربین HERO3+ Silver با تمام پایه‌های  ارائه شده برای دوربین‌های GoPro سازگاری دارد؛ شما با استفاده از این پایه‌ها و لوازم اضافه توانا خواهید بود آن را به خود ببندید یا به‌وسیله های خود متصل نمایید و از تصاویر ثبت شده با زاویه دید اول شخص که شما را با خود در اعماق ماجرا غوطه‌ور می‌کنند لذت ببرید.

دوربین HERO3+ Silver نیز همانند سایر دوربین‌های GoPro با استفاده از قاب عرضه شده در بسته‌بندی، ضد آب می‌شود و GoPro کارکرد بدون نقص آن را تا عمق ۴۰ متری تضمین نموده است. همچنین دوربین HERO3+ Silver به قدر کافی مستحکم و مقاوم ساخته شده تا بتواند در برابر شرایط سخت مقاومت  نماید. تمامی این توانایی‌ها در کنار قابلیت بسیار خوب این دوربین برای فیلم‌برداری در محیط‌های کم‌نور، کیفیت ضبط صدای بسیار خوب و لنز بسیار واید به شما امکان ضبط و اشتراک گذاری لحظه‌های زندگی پر هیجانتان را می‌دهند.

    کوچک‌ترین و سبک‌ترین مدل گوپرو تا به امروز

    میتوان گفت این مدل گو پرو بنوعی ۲۰% کوچک‌تر و سبک‌تر از مدل‌های قبلی، و سازگار با انواع اتصال‌ها و لوازم جانبی گوپرو است.

کیفیت ویدیو حرفه‌ای دوربین HERO3+ Silver

گفتنیست دوربین HERO3+ Silver با توانایی فیلم‌برداری ۱۰۸۰P با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه، ۹۶۰P با سرعت ۶۰ فریم برثانیه و ۷۲۰P با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه امکانات مستند سازی زندگی پرهیجان شما را بسیار آسان می‌سازد. تصاویر با زاویه دید بسیار وسیع که گوپرو را به یکی از پرفروش‌ترین دوربین‌های جهان بدل ساخته می باشد.

 

بطور کلی باید گفت کیفیت فیلم‌برداری عالی، باعث شده تا دوربین‌های گوپرو از پرفروش‌ترین دوربین‌های دنیا باشند. اینبار نیز این دوربین کیفیت فیلم‌برداری عالی دارد، و از کیفیت‌های ۱۴۴۰p48، ۱۰۸۰p60، ۹۶۰p100 و ۷۲۰p120 پشتیبانی می‌کند. باید گفت تفکیک‌پذیری بالا و سرعت بالای فیلم‌برداری برای نمایش عالی تصاویر طراحی شده است. کیفیت‌های ۴Kp15 و ۲٫۷Kp30 نیز کیفیت سینمایی را به‌ارمغان می‌آورند.
عکاسی توانمند و سریع با دوربین HERO3+ Silver

باید بگوییم انواع مختلف شیوه‌های عکس‌برداری، توانایی مستندسازی علایقتان را برای شما فراهم می‌کنند، تقریبا هرکجا که شما بخواهید می‌توانید عکس‌های ۱۰ مگاپیکسلی بگیرید تا با دوستانتان در فیس‌بوک، اینستاگرام و جاهای دیگر به اشتراک بگذارید و مود عکاسی پیاپی که تصویر اکشن سریع را با سرعت ۱۰ فریم بر ثانیه به تصویر می‌کشد. بعلاوه با مود تایم لپس به کار گرفته شده در این دوربین جذاب قادر خواهید بود تا با فواصل قابل انتخاب بین ۰٫۵ تا ۳۰ ثانیه عکس‌های خود را ثبت کنید.

 

    خبر خوب اینکه GoPro Hero3+ قابلیت عکاسی با کیفیت ۱۲ میلیون پیکسل دارد، و در کیفیت پایین‌تر تا ۳۰ فریم بر ثانیه عکس می‌گیرد، تا بتوان از سوژه‌های سریع عکاسی نمود. عکاسی زمان‌بندی‌شده اجازه‌ی عکاسی با فواصل زمانی نیم، یک، دو، ۵، ۱۰، ۳۰ و ۶۰ ثانیه را ممکن می‌کند. عکاسی مستمر نیز اجازه‌ی عکاسی با کیفیت حداکثری با سرعت ۳ ، ۵ یا ۱۰ فریم بر ثانیه را می‌دهد.

 
کنترل بی‌سیم و اشتراک‌گذاری با Wi-Fi

دوربین HERO3+ Silver   به شبکه Wi-Fi نیز تجهیز شده می باشد که امکان اتصال دوربین را از این طریق به اپلیکیشن GoPro و ریموت هوشمند و سایر دستگاه‌ها را به کاربر ارئه می‌ کند. اپلیکیشن GoPro، گوشی هوشمند یا تبلت شما را به یک ریموت کنترل با قابلیت Live View تبدیل می‌سازد. قابلیت پیش نمایش عکس‌ها و همچنین قابلیت اشتراک‌گذاری تنها گوشه‌ای از امکاناتی می باشند که با استفاده از این اپلیکیشن از آن بهره‌مند‌ می‌شوید. ریموت هوشمند GoPro به کاربر این امکان را می‌دهد که تا چند دوربین GoPro را از فاصله حداکثر ۱۸۰ متری کنترل کند.

 
کیفیت صدای فوق‌العاده دوربین HERO3+ Silver

به‌کارگیری سیستم ضبط صدای جدید و پیشرفته در دوربین HERO3+ Silver سبب شده تا این دوربین فوق العاده بتواند صدای واقعی و شفاف را در اختیار کاربران قرار بدهد. استفاده از میکروفون‌های پیشرفته باعث شده تا این دوربین قادر به ضبط صدا با دامنه دینامیکی، بالاتر از مدل‌های گذشته این دوربین جذاب باشد.
کوچک و سبک

دوربین HERO3+ Silver تنها از  ۱۳۶ گرم وزن برخوردار است و بسیار کوچک و قابل‌حمل است و مناسب برای نصب در فضاهای محدود. طراحی کوچک آن به این معنی است که شما می‌توانید به‌راحتی آن را بپوشید یا به‌وسیله خود متصل نمایید.
اپلیکیشن و نرم‌افزار گوپرو

تجربه استفاده از گوپرو خود را با استفاده از نرم‌افزار رایگان گوپرو استودیو و اپلیکیشن گوپرو بهتر نمایید. با اپلیکیشن گوپرو قادر خواهید بود از راه دور دوربین خود را کنترل نمایید و با نرم‌افزار گوپرو استودیو قادر هستید ویدیوهای پرهیجان خود را به سبک گوپرو بسازید و با سایرین به اشتراک بگذارید.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:24
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

برای شما کاربران عزیز قصد داریم تا یکی از محصولات کمپانی «گوپرو» را که یکی از بزرگترین تولید کنندگان در عرصه دوربین عکاسی و فیلم برداری است را نقد و بررسی کنیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.«گوپرو» نام شرکتی آمریکایی است که به توسعه و تولید دوربین‌های شخصی کیفیت‌بالا می‌پردازد.این شرکت در سال ۲۰۰۲ توسط نیک وودمن تاجر آمریکایی، بنیان‌گذاری شد که اکنون مدیرعامل شرکت گوپرو است.

نخست اگر بخواهیم در مورد دوربین‌های ورزشی به صحبت بپردازیم بهتر است سر صحبت را اینگونه باز کنیم   که همان‌طور که آیپد اپل با آمدن‌اش توانست مفهوم تبلت را به صورت جدیدی معرفی و این دستگاه را همه‌گیر نماید، دوربین‌های گوپرو هم کار مشابهی را در مورد دوربین‌های ورزشی یا Action Camera  انجام دادند. رابطه‌ی بین دوربین ورزشی و گوپرو مشابه رابطه‌ی مرغ و تخم مرغ می باشد؛ شخصی نمی‌داند کدام یک زودتر پا به هستی گذاشته‌اند. دوربین GoPro Hero4 Black Music از محصولات به شدت خوب کمپانی گوپرو می باشد که با وجود ابعاد کوچک‌اش می‌تواند با حداکثر رزولوشن ۴K و سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه فیلمبرداری نماید. فیلمبرداری خوب در کنار توانایی هایی که در کمتر محصول این‌چنینی پیدا می‌شود به عنوان یک برگ برنده‌ برای دوربین Hero4 Black Music، نام‌ش را بر سر زبان‌ها انداخته‌  می باشد .در ادامه سعی خواهیم کرد بررسی کوتاهی بر روی این دوربین زیبا داشته باشیم.
طراحی دوربین GoPro Hero4 Black Music

 دوربین GoPro Hero4 Black Music درواقع همان Hero4 Black می باشد که با چند قطعه جانبی مختلف همراه شده است. بدنه‌ی دوربین Hero4 Black تقریبا هیچ فرقی با +Hero3 و Hero3 ندارد و مدل جدید در همان بدنه و با مشخصاتی بهتر ارایه شده‌است. رنگ هم تغییری نکرده و همان نسبت حداقلی نقره‌ای در قسمت جلویی و حداکثری مشکی در باقی نقاط بدنه به قوت خود باقی مانده‌اند. سه دکمه روی بدنه‌ی این دوربین زیبا وجود دارد که دکمه‌ی پاور در جلوی بدنه، کلید شاتر در قسمت بالایی و دکمه‌ی تنظیمات در قسمت کناریِ سمت راست این دوربین قرار گرفته‌اند. خود این دوربین به تنهایی ضدآب نمی باشد و تنها در صورتی که درون قاب شیشه‌ای همراه قرار بگیرد می‌تواند به زیر آب برود. در این وضعیت می‌توان دوربین خود را تا ۴۰ متر به زیر آب برد.

    بزارید نکته جالی را با شما در میان بگذاریم. حالت هوشمند دوربین، می‌تواند از نگرانی شما کاسته و حتی جای شما فکر کند. در حالت هوشمند Auto Low Light مقدار فریم بر ثانیه بر اساس شرایط نوردهی تغییر کرده و شما را قادر می‌سازد تا به‌راحتی در مناطقی روشن و تاریک اقدام به تصویر‌برداری کنید – بدون آنکه نگران تنظیم کردن مشخصات دوربین باشید.

 

گفتنیست لنز دوربین GoPro Hero4 Black Music از بدنه بیرون زده و فریمی مشکی، دورتادور قالب دایره‌ای لنز را پوشانده‌ می باشد. لنز  این دوربین عالی یک لنز یک پرایم است که توانایی پوشش‌دهی میدان دید (FOV) گسترده‌ای را دارد. در قسمت پشتی این دوربین هیچ نمایشگری قرار ندارد؛ البته شما می‌توانید خودتان یک نمایشگر جداگانه که تولید خود گوپرو است را تهیه کنید؛ نمایشگری که LCD Touch BacPac نام دارد و با یک کانکتور ساده روی این دوربین عالیقرار می‌گیرد. البته در مدل دیگری که Hero4 Silver نام دارد روی دوربین نمایشگر هم کار گذاشته شده‌ می باشد. با وجود اپلیکیشن خوبی که برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS طراحی شده، نبود نمایشگر در دوربین به وسیله‌ی نمایشگر موبایل جبران می‌گردد. از درون اپلیکیشن می‌توان تصویر دوربین را به صورت زنده مشاهده کرد، پیش از شروع شدن فیلمبرداری ببینید چه قابی از تصویر در حال فیلمبرداری می باشد و تنظیمات عکاسی و فیلمبرداری را تغییر داد.
 عکاسی بارداری
باید توضیح دهیم نمایشگر LCD تک‌رنگی روی پنل جلویی قرار گرفته است که در عین کوچکی طوری برنامه‌ریزی شده تا منوهای گوناگونی را نمایش دهد. استفاده از نمایشگر و دکمه‌ها کمی مشکل می باشد، اما با ترکیب دکمه‌ها و نمایشگر می‌توانید تمام ویژگی‌های این دوربین جذاب را کنترل نمایید. همین حقیقت که قرار است تنها با سه دکمه، تمام ویژگی‌های حرفه‌ای دوربین را کنترل  نمایید سبب می‌گردد کاربرد کلیدها را با یکدیگر اشتباه بگیرید. حتی آن‌هایی که مدت‌ها دوربین گوپرو داشته‌اند هم ممکن است فراموش کنند کدام با کلید باید بین منوها جابجا شد و کدام یک آن منو را انتخاب می‌کند و تغییر می‌دهد. کنار نمایشگر دو LED خطی کار شده که اولی به رنگ آبی  و دومی قرمز می باشد. LEDکه  آبی نشان‌دهنده‌ی وصل بودن حالت کنترل بی‌سیم (اپلیکیشن یا ریموت) است و LED قرمز فعال بودن دوربین را نشان می‌دهد: به طور مثال با هر شات عکس، یک بار چشمک می‌زند یا در هنگام فیلمبرداری با چشمک‌زدن اعلام وجود می‌ نماید.سالن تولد کودک

بطور کلی باید بگوییم که دوربین جدید گوپرو دارای کیفیت عکاسی بهبودیافته و پردازشگر‌ تصویر قوی‌تر با فریم بر ثانیه دو برابر برای ضبط ویدئویی نسبت به مدلهای پیشین است. در قدم نخستپردازشگر قوی‌تر دوربین امکان خلق تصاویری شارپ‌تر با کیفیت بهتر را فراهم کرده است. با استفاده از این دوربین جدیدی می‌توانید با قالب ۴K با ۳۰ فریم بر ثانیه و با قالب ۲٫۷K با ۵۰ فریم ثانیه فیلم‌برداری کنید. کیفیت فیلم‌برداری ۱۰۸۰p120 امکان ثبت تصاویر ویدئوی با کیفیت عالی و خارق‌العاده را فراهم می‌کند.با استفاده از تنظیمات Protune جدید این دوربین می‌توانید چه در حین عکاسی و چه در حین فیلم‌برداری رنگ، محدوده حساسیت (ISO)، نوردهی و سایر مؤلفه‌ها را کنترل کنید. با محفظه این دوربین می‌توانید با تفکیک‌پذیری ۱۲ میلیون پیکسل در عمق ۴۰ متری آب عکس‌برداری کنید.

 
کنترل دوربین GoPro Hero4 Black Music

باید بگوییم استفاده از نمایشگر و دکمه‌ها کمی مشکل می باشد، اما با ترکیب دکمه‌ها و نمایشگر می‌توانید تمام ویژگی‌های دوربین را کنترل نمایید. فراموش کردن اینکه کدام با کلید بین منوها جابجا می‌کند و کدام یک آن منو را انتخاب می‌کند و تغییر می‌دهد کاملا طبیعی می باشد.

    باید در اینجا یادآوری کینم که باحالت QuickCapture این دوربین دیگر لازم نیست نگران از دست دادن لحظه‌ای ناب باشید. این حالت دوربین گوپرو را به حالت تک دکمه‌ای تبدیل کرده، به‌طوری‌که به‌محض روشن کردن دوربین، تصویر‌برداری آغاز می‌شود. چنانچه دکمه را دو ثانیه نگه‌دارید، عکس‌برداری تأخیر زمانی انجام می‌شود.

 

و اینکه کنار بدنه‌ی دوربین GoPro Hero4 Black Music، درپوشی قرار دارد که پورت‌های ارتباطی دوربین را می‌پوشاند. درپوش پورت‌ها یک تکه‌ی پلاستیکی ساده است که به هیچ جایی بند نمی باشد و به این سبب که برای شارژ باتری دوربین لازم می باشد این درپوش باز شود، احتمال فراموش کردن آن پس از شارژ خیلی زیاد است. زیر درپوش دوربین یک شیار کارت حافظه‌ی micro SD، یک پورت mini USB و یک micro HDMI وجود دارد که پورت HDMI هم برای انتقال تصویر به تلویزیون و … می باشد و پورت mini USB برای شارژ باتری  این دوربین، انتقال فایل‌ها به کامپیوتر یا اتصال میکروفون خارجی البته به کمک یک تبدیل مجزا استفاده می‌گردد.
کارایی دوربین GoPro Hero4 Black Music

اگر نگران تبادل اطلاعات بین این دوربین عکاسی و دیگر ابزارهای هستید باید بگوییم که دوربین GoPro Hero4 Black Musicدارای قابلیت بی‌سیم داخلی می باشد و به کاربرش اجازه می‌دهد با استفاده از یک ریموت کنترل (تهیه به صورت جداگانه) یا اسمارت‌فون آن‌را کنترل کند. وصل کردن دوربین به موبایل به سادگی تمام انجام می‌شود؛ کافی است بلوتوث و وای موبایل‌تان را روشن ‌نمایید و سیستم بی‌سیم دوربین را هم در حالت روشن قرار ‌دهید. حال اگر در موبایل‌تان شبکه‌های وای‌فای را جستجو ‌کنید، شبکه‌ی Wi-Fi Direct ایجاد شده توسط دوربین را پیدا می‌کنید و قادر هستید به آن وصل می‌شوید. با وصل شدن حالت بی‌سیم، یک چراغ LED در گوشه‌ی سمت چپ نمایشگر جلویی دوربین شروع به چشمک‌زن می‌کند. در این وضعیت حتی اگر دوربین را خاموش هم نمایید قابلیت بی‌سیم آن خاموش نمی‌شود و روشن بودن‌اش به وسیله‌ی یک چراغ آبی چشمک‌زن به اطلاع می‌رسد. روشن ماندن بی‌سیم این دوربین برای این است که ارتباط بین دوربین و موبایل حفظ گردد و بتوان حتی از حالت خاموش هم دوربین را به وسیله‌ی اپلیکیشن موبایل روشن و کنترل نمود. هنگام فیلمبرداری از طریق اپلیکیشن قادر هستید از قابلیتی با نام HiLight Tag استفاده نمایید. این قابلیت اجازه می‌دهد تا حین فیلمبرداری، لحظات مهم را علامت‌گذاری نمایید تا هنگام تماشای فیلم‌ها بتوانید به سرعت لحظه‌ی موردنظرتان را پیدا نمایید.

    همانطور که گفتیم ازلحاظ ارتباطی دوربین HERO4 Black مجهز به سیستم Wi-Fi و Bluetooth داخلی است. با استفاده از نرم‌افزار گوپرو و تلفن هوشمند یا تبلت می‌توان تمام مؤلفه‌های دوربین را از فاصله حداکثر ۱۸۰ متری کنترل کرد. این قابلیت فوق العاده است.  همچنین می‌توان تصاویر تهیه‌شده را از همین مجرای ارتباطی منتقل کرده و بر روی شبکه‌های اجتماعی به‌سرعت به اشتراک گذاشت.

 
شارژدهی باتری دوربین GoPro Hero4 Black Music

باید بگوییم دوربین GoPro Hero4 Black Music در زمینه‌ی شارژدهی باتری آن‌قدرها موفق عمل نمی‌کند و در حالت فیلمبرداری ۴K با وای‌فای خاموش، چیزی بین یک ساعت تا یک ساعت و ده دقیقه دوام می‌آورد.

همچنین  دوربین GoPro Hero4 Black Music در زمینه‌ی شارژدهی اما آن‌قدرها موفق عمل نمی‌کند و در حالت فیلمبرداری ۴K با وای‌فای خاموش، چیزی بین یک ساعت تا یک ساعت و ده دقیقه دوام می‌آورد. اگر بخواهید باتری کمی بیشتر دوام بیاورد می‌توانید رزولوشن فیلمبرداری را کاهش دهید و به طور مثال در حالت ۷۲۰p فیلم بگیرید؛ اما در این شرایط هم شارژدهی باتری نهایتا به دو ساعت خواهد رسید. در نظر داشته‌باشید که وقتی بهای یک دوربین ۴K را پرداخته‌اید منطقی نیست که در رزولوشن پایین‌تری فیلمبرداری کنید و مشکل شارژدهی باتری را هم می‌توانید با تهیه‌ی باتری یدکی جبران نمایید. هر کدام از این باتری‌ها صد و چند ده هزار تومان قیمت دارند و می‌توانید به هر تعداد که مایلید باتری یدکی بخرید تا هرگز با مشکل کمبود شارژ مواجه نشوید. تنها نکته‌ی منفی در مورد باتریِ دوربین، این می باشد که طراحی متفاوتی نسبت به باتری دوربین +Hero3 داراست و اشخاصی که باتری‌های یدک را برای گوپروی قبلی‌شان تهیه کرده‌اند، حالا مجبور می باشند دوباره این‌کار را برای دوربین به روز شده‌شان انجام دهند.
کیفیت‌های فیلمبرداری دوربین GoPro Hero4 Black Music

 دوربین GoPro Hero4 Black Music می‌تواند ویدئوهای ۴K ضبط کند. برای ضبط ویدئو در این رزولوشن می‌توانید یکی از سه سرعت ۳۰، ۲۵ و ۲۴ فریم بر ثانیه را انتخاب کنید. حیف که قهرمانِ چهارمِ مشکی ما نمی‌تواند در سرعت ۶۰ فریم فیلمبرداری کند و حتما فیلمبرداران ورزشی از بابت نبود چنین سرعتی در این دوربین حسرت خواهند خورد. در رزولوشن ۴K دو حالت میدان دید عریض (Wide) و SuperView وجود دارد. در وضعیت SuperView با استفاده از قسمت‌های پایینی و بالایی سنسور ۴:۳ و در نهایت تبدیل آن به تصویر ۱۶:۹ تصویری به دست می‌آید که کُروی‌تر از حالت معمولی است و کاملا حس یک لنز چشم ماهی (Fish Eye) را القا می‌کند. رزولوشن دیگری توسط دوربین پشتیبانی می‌شود که ۲٫۷K می باشد که از رزولوشن ۱۰۸۰p باکیفیت‌تر می باشد و در مقایسه با کیفیت ۴K به توان پردازشی کمتری در زمان پخش نیاز دارد. اگر نبود سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه در رزولوشن ۴K اذیت‌تان می‌کند، می‌توانید در این رزولوشن که کیفیت‌اش کمی پایین‌تر از ۴K است  با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه فیلم بگیرید. رزولوشن در دسترس بعدی ۱۴۴۰p است که تصویری بسیار عریض ذخیره می‌ نماید. برتری این وضعیت در فعال بودن سرعت ۸۰ فریم بر ثانیه در آن می باشد. اگر هم این سرعت برای‌تان هیجان انگیز نمی باشد، می‌توانید کلا بی‌خیال این رزولوشن گردید.

شما در رزولوشن‌های رایجی مانند ۷۲۰p و ۱۰۸۰p قادر هستید با حداکثر سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه فیلم بگیرید که برای طرفداران ویدئوهای اسلوموشن خوشحال‌‌کننده خواهد بود. یک وضعیت دیگر با دقت ۹۶۰p وجود دارد که به نوعی بینابین است و با وجود رزلوشن‌های ۷۲۰p و ۱۰۸۰p انتخاب آن اصلا منطقی نخواهد بود. البته در رزولوشن ۷۲۰p تا سرعت ۲۴۰ فریم بر ثانیه هم می‌توانید فیلم بگیرید؛ اما تنها به این شرط که میدان دید را در حالت باریک (N) قرار دهید. حالت ۷۲۰p دارای سه میدان دید باریک، متوسط و عریض می باشد. در حالت باریک زاویه‌ی ۹۰ درجه پوشش داده می‌گردد.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:23
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 6 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

احتمالا شما نیز با دوربین های اکشن کم مخصوصا معروف ترین مدل آن یعنی دوربین های GoPro حتما آشنایی دارید. این دوربین ها سالهاست که تولید و عرضه می شوند اما در طی یکی دو سال اخیر و با محبوب شدن شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، به یک باره محبوبیت این دوربین و عکس های سلفی نیز بیشتر شد. قابلیت ها و امکانات جانبی این دوربین ها باعث استقبال عمومی از آن شده است. امروزه می توان گفت زمانی فرا رسیده که دیگر GoPro یک وسیله برای ورزشکاران و محققان نیست و تبدیل به یک دوربین کوچک و با کیفیت برای ثبت و ضبط لحظات مردم عادی و علاقه مندان شده است.عکاسی کودک
ابتدا باید بگوییم سری جدید دوربین‌های گوپرو که شاملHERO4 Black، HERO4 Silver و HERO است به‌ تازگی توسط کمپانی گوپرو به بازار ارائه شده‌اند. البته با توجه به سیاست‌های تولید و فروش این کمپانی تولید بالاترین مدل سال گذشته یعنی HERO3+ Black متوقف‌شده می باشد. هرچند مدل HERO3+ Silver و HERO3 White همچنان تولید می‌گردند.سالن تولد کودک

HERO4 Black

این دوربین زیبا که در واقع پرچم‌دار دوربین‌های ورزشی کمپانی گوپرو می باشد با قابلیت فیلم‌برداری ۴K با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه و فیلم‌برداری ۱۰۸۰p با حداکثر سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه، بسیاری را شگفت‌زده می‌کند. HERO4 Silver که بر روی کاغذ به غیر از وجود نمایشگر لمسی رنگی در پشت تفاوت چندانی با HERO3+ Black ندارد هم، جذابیت‌های خاص خود را داراست. نمایشگری که حتی HERO4 Black نیز از وجود آن بی‌بهره است. مدل HERO نیز یکی از بهترین تولیدات کمپانی گوپرو تا به امروز خواهد بود، برای اینکه این نخستین باری است که این وسیله دوست داشتنی را می‌توانید با قیمتی بسیار مناسب تهیه نمایید. در ادامه به بررسی دقیق‌تر مدل HERO خواهیم پرداخت. البته در این دوربین جذاب خبری از قابلیت‌های رنگارنگ سایر مدل‌ها و امکاناتی نظیر شبکه بی‌سیم نمی باشد و حداکثر قادر خواهید بود ویدیوهای خود را به صورت ۱۰۸۰p با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه و یا ۷۲۰p با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه ضبط نمایید .در ادامه سعی خواهیم کرد بررسی کوتاهی بر روی این دوربین زیبا داشته باشیم.

باید بگوییم اینکه چرا کمپانی گوپرو تصمیم گرفت از نمایشگر لمسی بر روی دوربین HERO4 Silver استفاده نماید و نه بر روی دوربین HERO4 Black که مدل‌بالاتری نسبت به Silver محسوب می‌گردد، دقیقا معلوم نمی باشد. یک دلیل می‌تواند محدودیت‌های فیزیکی باشد؛ توانایی گنجاندن چنین صفحه نمایشی در فضای بسیار کوچک قاب دوربین‌های گوپرو، با توجه به اینکه این دوربین جذاب از توان پردازشی بالاتری نیز نسبت به مدل Silver بهره می‌برد و لذا ممکن است بنا به دلایل فنی فضای کمتری برای این منظور در اختیار داشته باشد. از طرف دیگر عده‌ای مشکل دفع حرارت را بهانه‌ای برای این کار می‌دانند، که البته چندان منطقی به نظر نمی‌آید؛ چراکه نمایشگر LCD جدید گوپرو در لیست لوازم اضافه این دوربین کارآمد به چشم می‌خورد. شاید هم مصرف باتری بیشتر پردازشگر قوی‌تر، در مدل Black در کنار مصرف اضافی ناشی از به‌کارگیری این نمایشگر طول عمر باتری را بسیار پایین می‌آورده می باشد. به عنوان آخرین و محتمل‌ترین سناریو نیز می‌توان سیاست‌های فروش این کمپانی را در نظر گرفت. اگر مورد آخر صحیح باشد باید منتظر ماند تا ببینیم این سیاست ها چقدر درست بوده‌اند.

در اینجا به مقایسه بین دوربین های HERO4 Silver و HERO3+ Black می پردازیم همان‌طور که در بالا تویح دادیم تفاوت این دو مدل روی کاغذ چنان فاحش نمی باشد و به یک نمایشگر لمسی در پشت این دوربین زیبا ختم می‌گردد. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم باید بهره‌گیری از بلوتوث را نیز به آن بی افزاییم. اما آیا وجود نمایشگر و بلوتوث تنها تفاوت می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید پاسخ دهیم که شاید بر روی کاغذ این‌چنین باشد اما وقتی با معیارهای دنیای واقعی این دو دوربین را مقایسه می کنیم به نتیجه دیگری می‌رسیم. اختلاف محسوسی در خروجی ویدیو به دست آمده از دو دوربین وجود دارد و دوربین HERO4 با پردازش بهتر تصاویر و انجام عملیات نورسنجی و تراز سفیدی بهتر همچنین دارا بودن شارپنس و عملکرد بهتر در شرایط نوری ضعیف، با اختلاف قابل توجهی بر مدل قدیمی چیره می گرد.

 

    طراحی GoPro HERO

    با کمی دقت در این دوربین میتوان گفت که طراحی ظاهری این دوربین کوچک و قدرتمند بسیار شبیه به نسل قبلی خود یعنی Hero 3+ است و ما با مشاهده آن همچنان با یک مکعب آلومینیومی که یک لنز فیش آی در جلوی آن قرار دارد روبرو هستیم. این به این معنی است که کیس های ضد آب نسل قبلی نیز همچنان با نسل چهارم کار می کنند و به راحتی می توانید دنیای زیر آب را شکار کنید.

 

 

 

این را هم بیافزاییم که مخصوصا بعد از به‌روزرسانی میان‌افزار دوربین HERO4 Silver اختلاف کیفیت تصویر آن با مدل Black بسیار کم شده می باشد؛ همچنین شاید از دید عده‌ای پرداخت مبلغ بیشتر و نداشتن نمایشگری که در مدل پایین‌تر موجود است چندان منطقی به نظر نیاید اما نباید از فراموش کرد که عده بسیاری نیز فیلم‌برداری ۴K با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه و فیلم‌برداری ۱۰۸۰p با حداکثر سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه  را با هیچ‌چیز عوض نخواهند نمود. باید اینرا بدانید که حتی در ویدیوهای ۱۰۸۰p نیز مدل Black به خاطر داشتن توان پردازشی بهتر با اختلاف اندکی پیشتاز خواهد بود. جالب است که بدانید یکی از مهم‌ترین کاربردهای فیلم‌برداری با رزولوشن‌ها بالا در این دوربین‌ها، استخراج عکس از این ویدیوهاست. عکس‌هایی که داشتنشان با رزولوشن ۴K برای چاپ کردن و استفاده به عنوان Wallpaper از رزولوشن ۲٫۷K و ۱۰۸۰p بسیار بهتر می باشد. همچنین یک کاربرد دیگر رزولوشن بالا که عکاسان و فیلم‌برداران همواره از آن استفاده می‌ نمایند کراپ کردن تصویر می باشد. به این معنا که با بریدن تصویر تنها کادر مورد نظر خود را جدا می‌کنند و از ما بقیه تصویر در ویدیو خروجی نهایی استفاده نمی‌کنند. تکنیکی که شاید پرسش آن دسته از اشخاصی را که می‌پرسند “رزولوشن ۴K به چه درد می‌خورد؟” را تا حدی پاسخ دهد.

در ادامه درباره کیفیت فیلم‌برداری دوربین‌های HERO4 باید بگوییم که نسبت به نسل پیشین خود پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده‌اند و میزان شارپنس و تراز سفیدی به طرز محسوسی بهبود پیدا کرده می باشد. مخصوصا در شرایط نوری ضعیف عملکرد این دوربین‌های زیبا دگرگون شده و واقعا خوب عمل می‌نمایند.

در اینجا نوبت به دوربین HERO می‌رسد، اولین دوربین کمپانی گوپرو که در رنج قیمت کاملا متفاوتی عرضه شده است. شاید بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان و اشخاصی که تا امروز به خاطر قیمت بالای این دوربین‌ها به سمت آن‌ها نمی‌رفتند دیگر دلیلی برای نخریدن گوپرو نمی‌بینند. این دوربین شکیل که ارزش خرید بسیار بالایی داراست جزو ارزان‌ترین های این بازار نیز می باشد.

قابل ذکر است ابعاد بدنه ی دوربین HERO با بقیه دوربین‌های گوپرو تفاوت چندانی ندارد ولی از نظر وزنی با داشتن تنها ۱۱۱ گرم از همه آن‌ها سبک‌تر می باشد که ویژگی مطلوبی است. مورد دیگری که HERO نسبت به بسیاری از دوربین‌های گوپرو در آن برتری دارد داشتن طول عمر باتری بسیار خوب می باشد. دوربین HERO مطابق با اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت گوپرو قادر می باشد تا مدت دو ساعت ۴۵ دقیقه به‌صورت Full HD فیلم‌برداری نماید. نکته جالب توجه این است که بدانید این عدد برای دوربین HERO4 Black یک ساعت و ۳۰ دقیقه و برای دوربین HERO4 Silver یک ساعت و ۵۰ دقیقه هست.

مسئله ای که درباره باتری دوربین HERO باید بدانید این می باشد که در این دوربین جذاب، کاربر به باتری دسترسی ندارد. به عبارت دیگر دری برای تعویض باتری وجود ندارد. هرچند کاربر قادر نخواهد بود از باتری اضافه استفاده کند، اما با استفاده از درب مشبک و یک منبع تغذیه قابل حمل حداقل قادر خواهد بود به فیلم‌برداری درجاهای خشک و به دور از گرد و غبار ادامه دهید. همچنین خبری هم از خروجی Micro HDMI نمی باشد. حتی برای جک Mini USB و شیار کارت حافظه microSD نیز درپوشی در نظر گرفته نشده می باشد و بر خلاف معمول جای آن‌ها از کنار بدنه دوربین به پشت بدنه انتقال یافته می باشد.

 
رقبای دوربین HERO

بیشک میتوان اقرار کرد که این دوربین رقبای مختلفی در بازار دارد. یکی از آنها دوربین HTC Re است که به تازگی نیز معرفی شده است. البته باید قبول کرد که  HTC Re به خوبی GoPro قادر به فیلم برداری نیست و حداکثر رزولوشن فیلم برداری آن، Full HD و با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه است. در واقع به نظر می رسد HTC این دوربین را بیشتر برای کاربران خانگی Action Cam تولید کرده است و برخلاف GoPro به درد حرفه ای های این زمینه نمی خورد.

 

 

مسئله ی دیگر هم که این دوربین کارآمد را از سایر دوربین‌ها گوپرو متمایز می‌نماید، قاب بدنه آن می باشد. قاب بدنه دوربین HERO در واقع از بدنه آن جدا نمی‌شود و به‌صورت یکپارچه با بدنه ساخته شده است. از هم اکنون می‌تواند حدس زد که قطعا تعدادی دوربین HERO با بدنه شکسته روانه مراکز خدمات این کمپانی می‌شوند؛ نه به خاطر شکستگی ناشی از ضربه خوردن بلکه به خاطر عدم اطلاع آن دسته از اشخاصی که زحمت خواندن دفترچه این دوربین را به خود نداده‌اند و اطلاعی هم از ثابت بودن قاب بدنه این دوربین زیبا نداشتند و سعی کرده‌اند به هر طریق ممکن قاب این دوربین را جدا نمایند. شاید هم جای گله از گوپرو باشد که چرا ظاهر این دوربین به گونه ایست که به نظر می‌آید چنین امکانی وجود دارد و حتی از هیچ برچسب بازدارنده‌ای استفاده نشده می باشد. مثل علامت‌های هشدار دهنده‌ای که بر روی پیچ و مهره‌های با جهت حرکت مخالف آن چه معمول است سفت می‌شوند؛ چراکه انتظار می‌رود این دوربین عالی از بدنه جدا شود، حال اگر برای پایین آوردن هزینه‌های ساخت این امکان در این مدل وجود ندارد می‌بایست با علایم هشدار دهنده به کاربر اخطار داد.

باید بدانید این دوربین فوق العاده نیز مانند سایر دوربین‌های GoPro ضد آب است و GoPro کارکرد بدون نقص آن را تا عمق ۴۰ متری تضمین نموده می باشد. همچنین این دوربین جدید به قدر کافی مستحکم و مقاوم ساخته شده تا بتواند در برابر شرایط سخت مقاومت نماید. تمامی این قابلیت ها در کنار قابلیت خوب این دوربین برای فیلم‌برداری در محیط‌های کم‌نور، کیفیت ضبط صدای بسیار خوب و لنز بسیار واید به شما امکان ضبط و اشتراک گذاری لحظه‌های زندگی پر هیجانتان را می‌دهند.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:22
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

 هنگام انتخاب پس زمینه برای عکس های پرتره تان گزینه های زیادی وجود دارد. شما می توانید هر کاری که می خواهید انجام دهید. هرچند نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید نورپردازی و تعیین موقعیت سوژه ها نسبت به آن پس زمینه است. در این مقاله ۶ نوع پس زمینه مختلف برای عکاسی پرتره را به شما عزیزان آموزش می دهیم. عکاسی کودک
سالن تولد کودک
نورپردازی چه طبیعی باشد و چه مصنوعی، چه در فضای باز باشد و چه در فضای داخلی، بسیار مهم است که بدانید نور چگونه علاوه بر سوژه پرتره، بر پس زمینه شما نیز تاثیر می گذارد.
۱
پس زمینه شلوغ یا الگودار
[پس زمینه عکاسی پرتره]

قبل از این که به انواع مختلف پس زمینه نگاهی بیاندازیم، به شما توصیه می کنم که آزمایش کنید. از اشتباه کردن یا امتحان کردن ایده هایتان نترسید. این همان کاری بود که من با پرتره های بالا انجام دادم. من می خواستم ببینم یک پرتره با استفاده از یک پس زمینه شلوغ در خانه خودم چطور به نظر می رسد. من تصمیم گرفتم از نورپردازی LED برای این کار استفاده کنم و بسته به این که می خواهم پس زمینه چطور به نظر برسد، سوژه یا نور را جابجا کنم.

پس زمینه ها می توانند با هدایت تمرکز بیننده به سمت سوژه پرتره های شما را تقویت کنند، یا بالعکس. اگر پس زمینه مانند عکس بالا سمت راست خیلی شلوغ باشد، (من احساس می کنم تمرکز ضعیف تری بر روی دختر وجود دارد) مطمئن شوید که نور شما توجه بیننده را به سمت سوژه جلب می کند، به جای این که پس زمینه را بیش از حد روشن کند.

از آنجا که می خواستم آن نورهای افسانه ای در شومینه و همچنین جزئیات کاغذ دیواری و بقیه دکوراسیون را ثبت کنم، با یک دیافراگم کوچک (ضریب اف بزرگ) عکس گرفتم تا عمق میدان بیشتری به دست آورم و سوژه را به پس زمینه نزدیکتر کردم.

عکس سمت چپ نیز پس زمینه بسیار شلوغی داشت – یک کاغذ دیواری الگودار. با این حال، برخلاف عکس شلوغ سمت راست، من نمی خواستم بر الگو تاکید کنم، بلکه قصد داشتم از آن به عنوان یک پس زمینه تار استفاده کنم. برای رسیدن به این جلوه، من با یک دیافراگم کم عمق (ضریب اف کوچک) عکس گرفتم و سوژه ام را دور از دیوار قرار دادم.

پس زمینه بافت دار تیره
[پس زمینه عکاسی پرتره]

مجموعه بالا یکی دیگر از آزمایش های من است. این بار می خواستم از پارچه های بافت دار به شیوه ای طبیعی به عنوان پس زمینه استفاده کنم.

نورپردازی که من برای این پرتره ها استفاده کردم، نور یک پنجره ساده بود که از کنار می تابید. انتخاب پارچه های تیره به این دلیل بود که من می خواستم توجه بیننده را به سمت چهره جلب کنم و تمام چیزهای دیگر حداقل (مینیمال) اما از نظر بافت غنی باشند.

در مقایسه با پس زمینه الگودار شلوغ قبلی، در اینجا من فقط بر روی رنگ های قهوه ای و تُن پوست مانور دادم. اینها پرتره های ساده ای هستند، اما بافتی بسیار غنی دارند.
۳
پس زمینه روشن
[پس زمینه عکاسی پرتره]

زمانی که من در فضای باز عکس های خانوادگی می گیرم، این یکی از پس زمینه های مورد علاقه من است. من به دنبال فضاهای روشنی می گردم که آسمان نیستند، اما روشن تر از سوژه هستند، مانند شاخ و برگ، درختان، و برگ هایی که آسمان روشن در پشت آنها پیداست.

تا زمانی که پس زمینه روشن باشد اما آسمان نباشد، برای استفاده خوب است. مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که سوژه های خود را در جلوی پس زمینه روشن قرار دهید و بر اساس چهره آنها نوردهی کنید. این به این معنی است که پس زمینه روشن تر شده و چهره به درستی نوردهی می شود. اگر بخواهید می توانید از یک فلاش برای روشن کردن چهره استفاده کنید، اما تا زمانی که چهره را به درستی نوردهی کنید، تصویر درست به نظر می رسد.
[پس زمینه عکاسی پرتره]

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که از وجود هر گونه نور لکه دار (نقطه نقطه) بر روی چهره سوژه اجتناب کنید. پس زمینه می تواند لکه دار باشد، مانند درختان تصویر بالا که نور از میان آنها می تابد، اما هیچ وقت نور روی چهره نباید اینگونه باشد. چنین نوری در اغلب موارد تصویر شما را خراب می کند، مگر این که این کار را به طور عمد مثلا در یک عکس هنری انجام دهید.
۴
پس زمینه تیره یا روشن ساده
[پس زمینه عکاسی پرتره]

پس زمینه های ساده چه دارای رنگ روشن باشند و چه رنگ تیره و چه تُن میانی، عکس های پرتره کلاسیک ایجاد می کنند. شما تا زمانی که بدانید چه کاری می خواهید با نورپردازی خود انجام دهید، با این پس زمینه ها دچار اشتباه نمی شوید.

در پرتره های بالا، من تنها از یک دیوار تیره و نور پنجره برای نور اصلی استفاده کردم. یک رفلکتور نیز در سمت راست دوربین قرار دادم تا کمی از نور را بازتاب کند. همین.
[پس زمینه عکاسی پرتره]

پرتره های بالا در آشپزخانه مشتری گرفته شدند که در آنجا یک نیمکت در کنار دیوار قرار داشت. این نیمکت برای گرفتن پرتره های طبیعی سریع و جالب از بچه ها عالی بود، البته تا زمانی که آنها بی حرکت می نشستند! نورپردازی در اینجا صرفا از طریق پنجره و نور آسمان در سمت راست بود و یک فلاش پرکننده با بازتاب ضعیف در پشت سر من در سمت چپ دوربین قرار داشت.

نکته اصلی در هنگام عکاسی از پس زمینه های ساده این است که نور را با پس زمینه تطابق دهید، به طوری که اگر پس زمینه روشن است، سوژه ها نیز با همان قوت روشن شوند. به طور مشابه، هنگامی که پس زمینه تاریک است، من معمولا سوژه را با یک تُن حالت دارتر (مودی تر) روشن می کنم.
[پس زمینه عکاسی پرتره]

اگرچه این بستگی به ترجیح شخصی شما دارد، اما از لحاظ تکنیکی من یک کنتراست (تضاد بین روشنایی و تاریکی) یکنواخت بین سوژه و پس زمینه را ترجیح می دهم.
۵
پس زمینه یکپارچه سفید
[پس زمینه عکاسی پرتره]

برخلاف آنچه که بسیاری از افراد اعتقاد دارند، به دست آوردن یک پس زمینه سفید خالص چندان آسان نیست. منظور من این است که شما نمی توانید سوژه خود را در مقابل یک پس زمینه سفید قرار دهید، یک عکس بگیرید، و یک پس زمینه یکپارچه سفید تمیز و خوب به دست آورید. اگر این کار را انجام دهید، در نهایت یک پس زمینه نسبتا کدر به رنگ خاکستری روشن به دست خواهید آورد.

در واقع، برای به دست آوردن آن پس زمینه سفید روشن، شما باید پس زمینه را روشن کرده و و سوژه خود را نیز روشن کنید.

پس زمینه ساختگی
[پس زمینه عکاسی پرتره]

بله، شما می توانید در فتوشاپ یک پس زمینه بسازید!

عکس های بالا در مقابل یک دیوار تیره ساده شبیه به #۴ گرفته شدند و سپس من در فتوشاپ به آن بافت اضافه کردم. شما به یک تصویر جداگانه از یک بافت نیاز دارید تا آن را روی دیوار تیره قرار دهید.

یکی دیگر از روش های ساختن پس زمینه در فتوشاپ، اضافه کردن یک اشعه خورشید است. پس زمینه در اینجا تنها یک دیوار سفید ساده بود، اما عکس در یک اتاق بدون پنجره با نور محیط بسیار کم گرفته شد. من از یک فلاش در سمت چپ دوربین برای شبیه سازی نور پنجره استفاده کردم. در پس پردازش، اشعه های خورشید را اضافه کردم، بنابراین به نظر می رسد که دختر نزدیک یک پنجره نشسته است.

امیدوارم این مقاله در انتخاب پس زمینه برای پرتره هایتان به شما کمک کرده باشد. اگر هر ایده دیگری دارید که مایل هستید به اشتراک بگذارید، لطفا آن را در قسمت نظرات مطرح کنید.

نویسنده: لیلی ساویر (Lily Sawyer)

منبع:

لنزک


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:21
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

در این پست میخواهیم یکی دیگر از محصولات کانن را معرفی و بررسی کنیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.دوربینی که قصد معرفی داریم دوربین کانن جدید IXUS 175 دوربینی با بدنه ی ای کوچک و سبک و کیفیت عکسی مناسب و ایده آل است که حسگر CCD 20 مگاپیکسلی دارد و کیفیت فیلمبرداری آن HD 720 است. این دوربین صفحه نمایش ثابت ۲٫۷ اینچی دارد .سالن تولد کودک

 همانطور که گفتیم دوربین «LXUS 175» محصول شرکت «کانن» است. این شرکت تولیدکننده‌ی انواع دوربین عکاسی و فیلم‌برداری و لوازم جانبی آن است. این دوربین کوچک و جمع‌وجور ۱۲۶ گرم وزن دارد و در ابعاد ۹۵٫۲ × ۵۴٫۳ × ۲۲٫۱ طراحی شده است. با روشن‌شدن دوربین لنز آن به سمت بیرون باز می‌شود. در پشت دوربین صفحه‌نمایش LCD در سایز ۲٫۷ اینچ با دقت ۲۳۰۰۰۰ نقطه قرار دارد. عکاسی نوزاد


همانطور که گفتیم دوربین کانن Canon IXUS 175 از جمله دوربین های کامپکت ارزان قیمت و میان رده ای است که در ژانویه ی ۲۰۱۶ معرفی شده است . همچنین در کنار این صفحه‌نمایش دکمه‌های تنظیمات و منو قرارگرفته و در بالای دوربین دکمه‌ی شاتر و دکمه خاموش و روشن قرار دارد. حسگر این دوربین از نوع CCD با دقت ۲۰ مگاپیکسل است. لنز دوربین LXUS 175 با فاصله‌ی کانونی ۲۲۴-۲۸ میلی‌متر، دارای بزرگ‌نمایی ۸ برابر اپتیکال است. اگر بخواهیم بیشتر درباره مشخصات فنی این دوربین بگوییم با توجه به پردازشگر تصویر DIGIC 4 این دوربین ، حداکثر رزولوشن عکاسی آن ۵۱۵۲×۳۸۶۴  است و دامنه ی حساسیت آن نیز ۱۰۰-۱۶۰۰  می باشد. که با این دوربین کیفیت تصاویر عالی را تجربه خواهید کرد.

از بابت فیلمبرداری باید بگوییم که این دوربین باکیفیت HD با حداکثر سرعت فیلم ۲۵ فریم‌برثانیه فیلم‌برداری می‌کند. حساسیت این دوربین از ۱۰۰ شروع می‌شود و تا ۱۶۰۰ قابل ‌تغییر است. همچنین باید بگوییم که وزن اندک این دوربین که تنها ۱۲۶ گرم است و ابعاد آن که بینهایت کوچک است  آن را در میان دوربین های کامپکت دوربینی بسیار سبک و ساده ساخته است که به راحتی در جیب جا می شود و می توان آن را با خود همه جا برد و به آسانی مورد استفاده قرار داد.

همچنین این دوربین دارای زمان‌سنج خودکار و فلاش است. گفتنی است که تصاویر ضبط‌شده با این دوربین روی کارت حافظه  SD, SDHC, SDXC ذخیره می‌شود.  همانطور که گفتیم این دوربین از حالت های عملکرد خودکار هوشمند، حالت تشخیص صحنه، حالت اقتصادی و کم مصرف برای حفظ باتری برخوردار است. اینها مشخصات بسیار خوبی است. همچنین باید بگوییم  این دوربین همچنین به حالت زوم خودکار نیز مجهز است که کار زوم کردن روی سوژه و حفظ فوکوس آن را راحت می سازد.

    باید یادآوری کنیم که با توجه به پردازشگر تصویر DIGIC 4 این دوربین ، حداکثر رزولوشن عکاسی آن ۵۱۵۲×۳۸۶۴  است و دامنه ی حساسیت آن نیز ۱۰۰-۱۶۰۰  می باشد. اما باید بگوییم که متاسفانه این دوربین قابلیت عکسبرداری با فورمت Row  را ندارد.

اتصالات، حافظه و باتری

از بابت اتصالات و رابط های این دوربین نگرانی نداشته باشید. در این دوربین امکان اتصال به WiFi و NFC ندارد و برای انتقال فایل ها به رایانه می توان دوربین را کابل USB 2.0  به رایانه متصل نمود . عمر باتری این دوربین با توجه به استانداردهای CIPA 220 عکس است . حال آنکه حداقل عمر باتزی در دوربین های کامپکت ۲۴۳ عکس است که دوربین۵  IXUS 17 باز هم در این امر ضعیف تر است.
قابلیت های  Canon LXUS 175 :

    دارای حسگر CCD به اندازه ی ۱/ ۲٫۳ اینچ با رزولوشن ۲۰ مگاپیکسل

    دارای حساسیت ۱۶۰۰-۱۰۰

    توانایی لنز زوم ۲۲۴-۲۸ میلیمتری با دیافراگم F3.2- F6.9

    دارای لرزشگیری نوری تصویر

    دارای صفحه نمایش ثابت ۲٫۷ اینچی

    دارای ۰٫۸ فریم بر ثانیه عکاسی پی در پی

    دارای ۱۲۸۰×۷۲۰  رزولوشن ویدیو

    دارای ۱۲۶ گرم وزن با اندازه ی ۹۵x54x22  میلیمتر


منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:58
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 8 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

احتمالا شما هم درباره شهرت دوربین های المپوس شنیده اید. امروز میخواهیم یکی از جدید ترین دوربین معرفی شده توسط این شرکت معتبر را برسی کنیم. بیشک امروز یکی از روزهای بزرگ برای علاقمندان به صنعت عکاسی است. عکاسی بارداری

سالن تولد کودک


همگی میدانیم که شرکت‌های بزرگ جدیدترین دستاوردهای خود را به نمایشگاه فتوکنیا ۲۰۱۶ آورده‌اند. شرکت محبوب المپیوس نیز به عنوان یکی از کمپانی‌های فعال در زمینه‌ی تولید دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری، چندین محصول جدید را به این نمایشگاه فتوکنیا ۲۰۱۶ معرفی کرده است. دوربین بدون آیینه و در رده میاننه المپوس PEN E-PL8 محصول جدید این شرکت است که قابلیت تعویض لنز را دارد. این دوربین از سنسور ۱۶ مگاپیکسلی بهره می‌برد و جالب است که خود بدنه‌ی دوربین دارای لرزش‌گیر داخلی است.
باید اقرار کنیم که از لحاظ طراحی هرچند سخت‌افزار دوربینِ المپوس PEN E-PL8 شباهت زیادی به E-PL7 دارد، اما بدنه‌ی دوربین بازطراحی شده است. حالا دوربین بهتر در دست جای می‌گیرد و عکاسی با آن ساده‌تر شده است.
مشخصات فنی Olympus E-PL8
    جنس بنده : فلزی
    دهانه لنز: سه چهارم
    نوع سنسور: ۴/۳′ Live MOS sensor
    پیکسل های موثر: ۱۶٫۱ Megapixels
    فیلتر های بکاررفته Primary colour filter (RGB)
    سرعت عکاسی: ۸ فریم در ثانیه
    دارای لرزشگیر: ۳-axis
    دارای ال سی دی چرخان و وای فای داخلی
بزودی معرفی کاملی از این محصول المپوس ارائه خواهیم داد.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:57
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,

شاید شما هم طرفدار عکس‌های با کیفیت و هنری باشید اما کیفیت عکس‌برداری تلفن همراه نا‌امیدتان کرده است. از طرفی شنیده‌اید که دوربین‌های کوچک و جیبی برای گذشته‌ها بوده چندان کیفیت عکاسی بالایی را ارائه نمی‌دهند، اما نمی‌توانید زیر بار خرید حمل یک دوربین لنزدار و سنگین بروید. اگر چنین است چه دوربینی را باید انتخاب بکنید؟ آیا هرکس که به دنبال عکاسی با کیفیت و زیبا باشد باید یک دوربین بزرگ DSLR خریداری کند و زحمت حمل آن را با کیف و دیگر لوازم جانبی به خود بدهد؟ تکنولوژی می‌گوید خیر و دوربین‌های بدون آینه را به شما معرفی می‌کند.. عکاسی کودک

سالن تولد کودک

اما اگر جستجوی کمی درباره برندهای مطرح در این نوع دوربین کرده باشید, بی تردید اسم دوربین‌های بدون آینه با دو برند مشهور Sony و Fuji گره خورده است. این دو کمپانی که در طول چند سال قبلی دوربین‌های DSLR خوبی را نیز روانه مارکت کرده‌اند با درک صحیح از روند جهان تصویرگری دیجیتال، تمرکز فراوانی را روی دوربین‌های بدون آینه و تولید تولیدات کوچک با کارآیی و کیفیتی در حد دوربین‌های DSLR گذاشتند تا امروز با دوربین‌های پیشرفته‌ای مانند Sony A6300 و Fujifilm X-T20 قادر باشند مارکت را برای دوربین‌های بدون آینه تنگ کنند. به دلیل آنکه این دو دوربین از جهت هزینه به هم نزدیک بوده و به نحوی رقیب مستقیم یکدیگر به شمار می‌آیند، قصد دارم این دو دوربین را مستقیماً در مقابل یکدیگر قرار دهم تا ببینیم آیا می‌توان آن‌ها را به جای دوربین‌های DSLR رده متوسط با هزینه‌هایی در همین حدود قرار داد یا نه؟

 
چرا هیچ‌یک از این دوربین‌ها را نخریم؟

یکی از جدی ترین دلایل برای خرید این دوربین‌ها بدنه کوچک و سبک آن‌هاست. با اینحال این بدنه کوچک در مقایسه با دوربین‌های DSLR است و به‌هیچ‌وجه نباید آن‌ها را با دوربین‌های کوچکی مانند Sony RX100 V یا Canon PowerShot G9 X هم‌طراز کنید. این دوربین‌ها با لنز‌های قابل تعویض دیزاین می‌شوند و حتی با یک لنز کوچک نیز در جیب جا نمی‌شوند! اصولاً این دوربین‌ها همان دوربین‌های DSLR عادی هستند که با حذف آینه از داخل بدنه، کمی کوچک‌تر و جمع و جورتر شده‌اند. از این جهت اگر می‌خواهید از آن‌ها در مهمانی‌های خانگی و سفر‌ها استفاده کنید، ممکن است بهتر باشد یک دوربین کوچک‌تر را همراه ببرید. خصوصاً اینکه به ندرت میتوانید محافظ‌های سیلیکونی برای این دوربین‌ها پیدا کنید و در تمام طول سفر باید مراقب باشید که به نقطه ای نخورند و خراشیده و ساییده نشوند. اگر آن‌قدر حساس هستید که حتی به بدنه عایق‌بندی شده Sony A6300 اطمینان نمی‌کنید، خوب است با کمی چشم‌پوشی از کیفیت، یک دوربین اکشن مانند Gopro Hero5 Black بگیرید که هم ۴K تصویر برداری می‌کند و هم یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی برای ثبت خاطرات سفر دارد.

این دوربین‌ها قادر اند با اسم دوربین اول عکاسان حرفه‌ای هم مورد بهره برداری قرار بگیرند، به این شرط که وابستگی به برند و ابزارهای مخصوصی نداشته باشند. در نتیجهً اگر قبل از این ابزارهای حرفه‌ای مانند فلاش و تریگر یا لنزهای متنوع برای دوربین‌ قبلی‌تان تهیه کرده‌اید، اغلب آن‌ها را نمی‌توانید برای این دوربین‌ها نیز استفاده کنید. این دوربین‌ها نیاز به لنز‌های ویژه خودشان دارند که برای فوجی از سری لنز‌های Fujifilm XF و برای سونی از سری لنز‌های Sony E هستند. متأسفانه حتی فروشگاه‌های مانند پیکسل هم که تنوع کالایی فراوانی دارند، تمامی تنوع لنز‌ها و ابزارهای این دوربین‌ها را موجود ندارند و بسیاری از این ابزارهای را می‌بایست خودشً سفارش دهید. بیشتر اوقات عکاسانی که این دوربین‌ها را تهیه می‌کنند، معمولاً در بیشتر مواقع تنها با یک لنز کار می‌کنند و به ندرت سر وقت خرید و تعویض لنز می‌روند و ممکن است به همین دلیل باشد که پیکسل هم اغلب این دوربین‌ها را با لنز‌های کیت معرفی می‌کند.

باید در اینجا نکته را بگوییم که گاهی اوقات بدنه کوچک نمی‌تواند صرفاً یک مزیت باشد و در عده ای از موارد محدودیت‌هایی را نیز ایجاد می‌کند. از نمونه اینکه باطری دوربین‌های بدون آینه معمولاً حجم کمی دارند و تعداد عکسی که میتوانید با آن‌ها بگیرید محدود است. باطری دوربین‌های Sony a6300 و Fujifilm X-T20 به ترتیب ۴۰۰ و ۳۵۰ تصویر می‌گیرند (براساس استاندارد CIPA). این تعداد تصویر را با تعداد ۱۲۰۰ تصویر‌ که با هر بار شارژ باطری دوربین ارزان‌هزینه Nikon D3400 میتوانید بگیرید مقایسه کنید تا مشاهده نمائید چرا معمولاً با خرید یکی از این دوربین‌ها به یک باطری یدکی هم نیاز پیدا می‌کنید. خصوصاً اینکه بدانید این دوربین‌ها به دلیل بدنه کوچکی که دارند، صفحه نمایش LCD بالای بدنه را ندارند و برای تمام تغییراتی که در تنظیمات آن‌ها می‌خواهید بدهید، باید صفحه نمایش دوربین را روشن کنید.

با اینحال یکی از جدی ترین نقاط ضعف این دوربین‌ها به عدم وجود لرزشگیر در بدنه آن‌ها مرتبط می‌شود. با اینکه برای خریداران دوربین‌های DSLR کانن و نیکون، این یک خصوصیت عمومی تلقی می‌شود، با اینحال خودشً انتظار داشتم که دوربین‌های بدون آینه سونی بدین شکل ضعفی داشته باشند. با این وجود فوجی قبلا اعلام کرده بود که به دلیل محدودیت‌هایی که اندازه مانت دوربین‌های سری X این تولیدکننده دارند، عملاً امکان معرفی لرزشگیر روی سنسور این دوربین‌ها نیست، با اینحال ممکن است دلیل معرفی لرزشگیر روی دوربین Sony a6300 صرفاً برای کاهش هزینه دوربین بوده است، بدلیل آنکه این تولیدکننده بعداً در Sony a6500 لرزشگیر را روی بدنه قرار داد تا نشان دهد مانت E این تولیدکننده خصوصیات بسیار بالاتری دارد.

در نتیجهً فکر نمی‌کنید چنین بدنه‌های کوچکی، حاوی دو اسلات برای کارت حافظه باشند! از این جهت اگر می‌خواهید از تمامی قابلیت ها پیشرفته این دوربین‌ها برخوردار شوید، می بایست از همین ابتدا به فکر یک کارت حافظه پرسرعت با حجم بالا مانند SanDisk 64GB Extreme UHS-I باشید. به علاوه از طرف دیگر از دیگر نقاط ضعف هر دوی این دوربین‌ها می‌توان به عدم وجود صفحه نمایش بازشو (هر دوی آن‌ها صفحه نمایش تاشو دارند)، GPS، بلوتوث و جک هدفون اشاره نمود.
چرا باید یکی از این دوربین‌ها را تهیه کنید؟

فرض کنید یک دوربین DSLR بسیار پیشرفته را در اندازه‌ای بسیار کوچک‌تر در دست بگیرید. سنسور بزرگ APS-C، امکان خدمات رسانی از ابزارهای حرفه‌ای نورپردازی، تنوع لنز‌های بسیار پیشرفته، سرعت فوکوس باورنکردنی و تصویر برداری با رزولوشن ۴K همه و همه، توانایی‌هایی هستند که اگر بخواهید آن‌ها را در دوربین‌های DSLR بیابید یقیناً باید سراغ بدنه‌های گران‌هزینه ای مانند Canon 5D Mark IV یا Nikon D500 بروید. اصولاً این‌همه قابلیت ها را به ندرت می‌توان در یک دوربین DSLR پیدا کرد. ممکن است بدین جهت هم باشد که معمولاً عکاسان سنتی سر وقت این دوربین‌ها نمی‌روند و اغلب خریداران این دوربین‌ها در فروشگاه پیکسل ظاهری شبیه به به برنامه‌نویسان رایانه دارند!

با این وجود بدنه Fuji X-T20 بیش از آنکه به یک دوربین بدون آینه شبیه به باشد، به یک دوربین کلاسیک دهه ۵۰ شبیه به است. بدنه نقره‌ای رنگ سنگین فلزی، دکمه‌های چرخان برای سرعت شاتر، جبران نوردهی و تعیین مود تصویر‌برداری که در بالای بدنه قرار دارند و منظر‌یاب یا چشمی دوربین که با اینکه از نوع الکترونیکی است، با اینحال با همان دیزاین ویزور نوری در دوربین‌های کلاسیک در مرکز بدنه دیزاین شده، احساس سوار شدن به یک کادیلاک کلاسیک را به شما القا می‌کند. باور کنید حتی دکمه انتخاب نوع فوکوس هم به روش مکانیکی در جلو بدنه دیزاین شده است. ممکن است اگر صفحه‌نمایش ۳ اینچی و لمسی این دوربین نبود، سعی می‌کردید حتماً یک فیلم نگاتیوی ۳۶ تایی را در آن جای دهید!

با اینکه بدنه دوربین Sony A6300 این‌قدر کلاسیک دیزاین نشده، با اینحال ارتفاع کم، عمق زیاد با گریپ خوش‌دست و وجود منظر‌یاب الکترونیکی همراه با بدنه، دقیقاً شبیه به به تجربه و تصور ما از دوربین‌های عکاسی قدیمی Rangefinder است.

ممکن است یکی از قوی‌ترین مزایای این دوربین‌ها به قابلیت ها فوکوس آن‌ها ربط بیابد. بدلیل آنکه قابلیت ها فوکوس این دوربین‌ها را به ندرت می‌توان روی دوربین‌های DSLR یا حتی دوربین‌های کامپکت پیشرفته دید. دوربین‌های Fujifilm X-T20 و Sony A6300 به ترتیب حاوی ۳۲۵ و ۴۲۵ نقطه فوکوس در تمامی سطح سنسور هستند. این تعداد نقاط فوکوس قادر اند حدوداً هر سوژه‌ای را در عکس تشخیص داده و دنبال کنند و از این لحاظ حتی حاوی سرعت و دقت فوق‌العاده بیشتری درمقایسه با نقاط فوکوس در دوربین‌های DSLR پیشرفته مانند Nikon D7500 هستند.

در Fujifilm X-T20 نقاط فوکوس را میتوانید از روش تنظیمات سفارشی AF-C تنظیم کنید تا دوربین بتواند در موقعیت‌های مختلف، انواع سوژه‌ها با سرعت‌ حرکت دارای اختلاف را به وسیله این نقاط دنبال کند. برای انتخاب سوژه نیز هم میتوانید از دکمه چهار جهته پشت دوربین استفاده کنید و هم میتوانید روی صفحه‌نمایش، تصویر سوژه را لمس کنید. متأسفانه دوربین Sony a6300 این توانایی لمسی را ندارد، با اینحال تعداد نقاط فوکوس آن بسیار بیشتر است و تمام سطح کادر را پوشش می‌دهند. سریع‌ترین شیوه برای انتخاب نقاط فوکوس در a6300 این است که دکمه مرکزی را فشار دهید و بعد با دکمه‌های چهارجهته یا دکمه چرخان، نقطه فوکوس را روی سوژه ببرید. با این وجود تکنولوژی فوکوس ۴D Focus در این دوربین به حدی قوی‌ است که به محض قرار گرفتن روی سوژه، تمامی نقاط دورتادور سوژه نیز اکتیو مانده و هیچ حرکتی از سوژه از نگاه دقیق این نقاط نادیده نخواهد ماند. به گفته سونی، این تکنولوژی، سریع‌ترین فوکوسی است که تابه‌حال در دوربین‌های عکاسی استفاده شده است. سونی در ورژن بعدی این دوربین یعنی Sony a6500، صفحه لمسی را نیز به دوربین اضافه کرد تا یکی از سریع‌ترین و کامل ترین شیوه‌های فوکوس در دوربین‌های بدون آینه را رقم بزند.

با اینحال قابلیت ها فوکوس در این دوربین‌ها تنها به سرعت بالا ختم نمی‌شود. عکاسان ماکرو و افرادی که با فوکوس دستی کار می‌کنند، قادر اند از توانایی Focus Peaking در هر دوی این دوربین‌ها برخوردار شوند. با این توانایی، نقطه فوکوس با رنگ و کنتراست متفاوتی در عکس قابل مشاهده است تا منطقه فوکوس را به دقت تشخیص دهید.

هر دوی این دوربین‌ها حاوی شاتر مکانیکی و سرعت تصویر‌برداری بالایی هستند. Sony a6300 با ۱۱ فریم بر ثانیه، سریع‌تر از Fujifilm X-T20 است، با اینحال اکتیو کردن شاتر الکترونیکی در X-T20 سرعت تصویر‌برداری پی‌درپی آن را به ۱۴ فریم بر ثانیه می‌رساند. با این وجود تنها Sony a6300 است که می‌تواند تصویر نمایش داده شده در لحظه تصویر‌برداری پی‌درپی را در طول تصویر‌برداری  بدون پرش (Blinking) نگاه دارد. به علاوه از طرف دیگرً بیشترین سرعت شاتر این دوربین در هر دو حالت مکانیکی و الکترونیکی برابر ۱/۴۰۰۰ ثانیه است، همزمان با اینکه سرعت تصویر‌برداری Fujifilm X-T20 در حالت مکانیکی برابر ۱/۸۰۰۰ و در حالت الکترونیکی مقدار باورنکردنی ۱/۳۲۰۰۰ ثانیه می‌باشد.

هر دوی این دوربین‌ها قادر اند ویدئو‌های ۴K را با خروجی ۸-bit 4:2:2 روی کارت حافظه داخلی ضبط کرده یا از روش خروجی HDMI به رکوردر‌های اکسترنال ارسال کنند و به علاوه از طرف دیگرً هر دو امکان ضبط با میکروفون‌های حرفه‌ای از روش جک ۳٫۵mm در سونی و جک ۲٫۵mm در X-T20 دارند.
مزیت‌های دوربین Fujifilm X-T20 به Sony a6300

ممکن است جدی ترین مزیت این دوربین دیزاین شیک آن باشد که بطور کلیً خواست‌ای است و امکان دارد برای شما بی‌ارزش یا فوق‌العاده مهم باشد. از این گزینه (و مواردی که در بالا با اسم اختلاف ذکر شد) که بگذریم، مزیت مهم دیگر X-T20 حذف فیلتر Low-Pass از روی سنسور، به دلیل دیزاین ویژه سنسور این دوربین به وسیله فوجی است که بی توجه به این فیلتر، عکس هایی شارپ و بدون پدیده Moire را ثبت می‌کند. به علاوه از طرف دیگر فوجی با استناد به سابقه‌ای که در تولید نگاتیو‌های عکاسی دارد، ۱۰ تنظیمات شخصی فیلتر رنگی ممتاز از فیلم‌های خودش را در این دوربین قرار داده است که میتوانید از آن‌ها هم روی تصویر و هم روی ویدئو‌ها استفاده کنید.
 مزیت‌های دوربین Sony a6300 به Fujifilm X-T20

مزیت‌های مهم دوربین Sony a6300 به جز اختلاف‌های گفته شده، بیشتر به سرعت بالای پردازشگر و توانایی‌های تصویر برداری این دوربین برمی‌گردد. با اینکه هر دو دوربین حاوی توانایی تصویر برداری ۴K هستند، با اینحال تصویر برداری UHD 4K در a6300 بیشتر شبیه به به ورژن پیشرفته‌تر X-T20 یعنی Fujifilm X-2 است.

 

برخلاف X-T20، سونی از تمامی سطح سنسور برای ضبط ویدئو سود میبرد. در حقیقت عکس ها ویدئویی در این دوربین با رزولوشن ۶K طبیعی سنسور ضبط شده و سپس به ۴K مبدل (Down Sampling) می‌شود. بدین جهت جلوه عکس ها با عمق میدان بالا، بدون زوم و بسیار سینمایی قابل مشاهده است. به علاوه از طرف دیگر تفاوتی نمی‌کند که در حال ضبط Full HD یا ۴K باشید، به‌هرحال لحظه ضبط می‌تواند تا ۳۰ دقیقه پیوسته ادامه داشته باشد، همزمان با اینکه پردازشگر X-T20 تنها اجازه ضبط ۱۰ و ۱۵ دقیقه به ترتیب برای ۴K و Full HD را می‌دهد.

نکته باورنکردنی‌تر اینکه در حالی‌ که Fujifilm X-T20 در هیچ کدام از سرعت‌های ۴K و Full HD، امکان ضبط ویدئو‌های اسلوموشن را ندارد، با اینحال Sony a6300 می‌تواند در رزولوشن Full HD با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه اسلوموشن‌های ممتازی را ضبط کند.

نهایتاً اینکه ۹ تنظیمات شخصی ویژه تصویر برداری در Sony a6300 می باشد که دقیقاً از دوربین‌های تصویر برداری حرفه‌ای سونی CineAlta گرفته شده است. این تنظیمات شخصی‌ها شامل black gamma، knee، عمق رنگ، مد رنگی، مد‌های گاما و S-log2 / S-log3 می‌شوند که برای فیلم‌برداران حرفه‌ای ارزش فراوانی دارند.
نتیجه‌گیری

همان‌طور که دیدید اصلاً تفاوتی ندارد کدامیک از این دو دوربین را انتخاب کنید و ممکن است بیشترین اختلاف‌ آن‌ها در ظاهر و استایل دیزاین‌شان باشد. هر دوی آن‌ها دوربین‌های فوق‌العاده پیشرفته‌ای در این رده هزینه ای هستند، که مزایا و معایب آن‌ها بیشتر نوعی اختلاف به ذهن خطور میکند. لطفاً اگر تجربه بهره برداری از هر یک از این ابزارهای یا دیدگاهی پیرامون مطالب مطرح شده دارید با ما به اشتراک بگذارید و بیاد داشته باشید ما همه چیز را پیکسل به پیکسل با هم مقایسه می‌کنیم.

منبع:

عکاسی


امتیاز : نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

نوشته شده در چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ساعت 2:56
توسط آتلیه کودک | تعداد بازديد : 7 | لينك ثابت
برچسب ها : عکاسی,راهنمای عکاسی,آموزش عکاسی,
آخرين مطالب ارسالي
» 5 کار شگفت‎انگیزی که می‎توانید با تکنیک پنینگ در عکاسی انجام دهید قسمت سوم (چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۰۹)
» 5 کار شگفت‎انگیزی که می‎توانید با تکنیک پنینگ در عکاسی انجام دهید قسمت دوم (چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۰۸)
» 5 کار شگفت‎انگیزی که می‎توانید با تکنیک پنینگ در عکاسی انجام دهید قسمت اول (چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۰۷)
» عکاسی HDR چیست و چطور می‎توانم با دوربینم آن را انجام دهم؟ قسمت سوم (سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۱۵)
» عکاسی HDR چیست و چطور می‎توانم با دوربینم آن را انجام دهم؟ قسمت دوم (سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۱۴)
» عکاسی HDR چیست و چطور می‎توانم با دوربینم آن را انجام دهم؟ قسمت اول (سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۱:۱۳)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت آخر (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۳)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت دوم (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۲)
» آموزش ماسک های روشنایی قسمت اول (دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۳:۰۱)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت آخر (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۴)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت دوم (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۳)
» 10 نکته عکاسی با موبایل قسمت اول (یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۰۲)
» آموزش استفاده از فوکوس انتخابی در عکاسی ماکرو (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۹)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت آخر (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۸)
» ۶ روش و نکته آسان برای بهبود عکاسی منظره قسمت اول (شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۷)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت آخر (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۱)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی قسمت دوم (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۱۰)
» آموزش عکاسی پرتره احساسی کم نور با نور طبیعی (پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۰۹)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت آخر (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۶)
» درک مفهوم طول کانونی در 4 مرحله ساده قسمت اول (چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۴:۵۵)
نويسندگان
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : پنجشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
» بازديد امروز : 6
» بازديد ديرور : 9
» بازديد ماه گذشته : 15
» بازديد سال گذشته : 1920
» كل بازديد : 6211

» كاربران آنلاين : 1
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 1

» مجموع مطالب : 859
» مجموع نظرات : 26
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 54.226.4.91
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 0
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
تبلیغات متنی
خريد بک لینک در تمام وبلاگها
کپسول آتش نشانی
کولرگازی ارزان
تبلیغات در شبکه های اجتماعی
خرید گیفت کارت
آموزش آشپزی ایرانی
کولرگازی
خرید پیج اینستاگرام
ساخت استخر